mamografia

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

mamografia

Odoslaťod annabell » Št 15.Júl. 2010 20:34

Ahojte. Zaujímal by ma váš názor na mamografiu. Doteraz ma to nepálilo a ani som sa tým nezaoberala ale teraz ma lekárka posiela na preventívnu mamografiu. Trošku som guglila a natrafila som na tento článok http://www.zdravie.sk/sz/content/728-37 ... rafie.html . Pýtala som sa aj strýkovej ženy, ktorá žije v zahraničí, že kedy a ako často sa u nich chodí na mamo. Vraj iba v prípade, ak je nejaké podozrenie alebo nález. Ona má 48 a ešte nikdy nebola. Mne sa na tú mamografiu ísť nechce. Vraj je to aj dosť bolestivé. Môžte mi napísať váš názor ako o tom rozmýšľate vy?
annabell
začiatočník

Založený: Ne 13.Apr. 2008 21:28

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: mamografia

Odoslaťod AdriCa » Št 15.Júl. 2010 22:35

Moj nazor na mamo je asi taky ako v clanku, ale nemohla som ho otvorit. Pise sa tam o skodlivosti, takze sa stotoznujem.. RTG ziarenie je skodlive, a mamo je bolestiva. Uplne ti to stlaci prso, ktore mozno aj ked ma neaktivny nador, tak tym stlacenim sa moze zaaktivovat. Takze narobi viac skody ako uzitku. Preventivne chodit na mamo, je ako preventivne si "vyrobit" buduceho onko pacienta. V prsiach moze byt hrcka-nador aj 10 rokov neaktivna, da sa s nou zit v pohode, ale stlacenim sa mozu metastazy rozsirovat po celom tele.
Dost som toho o mamo precitala, mna by tam nikto nedostal.
Rozhodnutie je ale stale na tebe.
"Kto sa pozerá von, sníva a kto dovnútra, ten sa prebúdza" Carl jung
Obrázok používateľa
AdriCa
pokročilý

Mood: Cool
Založený: Pi 21.Okt. 2005 5:04

Odoslaťod Vroni » Pi 16.Júl. 2010 0:24

Ja som bola, tu sa odporúča preventívne cca každé tri roky. Nechápem, čo by akože malo byť bolestivé, zo mňa sa nikto nesnažil urobiť placku, ešte sestrička upozorňovala, že ak by to stlačenie bolo prisilné, mám sa hneď ozvať. Doktor tiež tvrdil, že samovyšetrovanie je dôležitejšie než samotná mamografia, len treba vedieť, ako sa človek má samovyšetrovať. Nepovažujem RTG žiarenie za ideálne, ale predstava rakoviny sa mi páči ešte menej Neviem, z akých zdrojov článok čerpal, ale tu (v Rakúsku) štatisticky počet "vyliečených" z rakoviny prsníka stúpa, takže niektoré body z článku vidím skôr skepticky.
Tí, ktorí ma poznajú, ma majú radi. Tí ostatní ma môžu mať radi.

Obrázok

Obrázok
Vroni
pokročilý

Založený: Ut 22.Nov. 2005 10:19

Odoslaťod annabell » Ut 20.Júl. 2010 22:31

Ďakujem za odpovede. :4: Ale škoda, že len dve a ešte aj protichodné. Asi to tu ešte mnohé kočky nepáli veru. Ale jasne, musím sa sama rozhodnúť.
annabell
začiatočník

Založený: Ne 13.Apr. 2008 21:28

Odoslaťod Želka » Po 15.Dec. 2014 14:12

ahojte.

Viem, že sú tu prevažne mladšie ročníky, než ja :oops: .... Ale možno budete vedieť poradiť/ odporúčiť...
Keďže na Kramároch nie je mamografia, mám sa objednať niekde inde - aké máte skúsenosti ? Viete (chcete) niekoho odporúčiť? Či už prístupom alebo rýchlosťou objednania/ získania termínu...

Vopred ďakujem.
8s:
Obrázok
Obrázok
Želka
začiatočník

Založený: Ut 17.Jan. 2006 19:41

Odoslaťod mmonika » Ut 16.Dec. 2014 19:21

neviem preco na kramaroch zrusili mamo ale odvtedy chdim na zeleznicnu polikliniku a da sa, moja mama mala tuto diagnozu a tak chodim preventivne a medzitym na ultrazvuk , vcasna diagnistika je dolezita aj teraz pri kamoske sa to potvrdilo , ked uz to clovek citi uz je zle
Obrázok používateľa
mmonika

pracujem

expert

Založený: Pi 21.Okt. 2005 6:47

Odoslaťod reneta » St 17.Dec. 2014 23:54

AdriCa píše:Moj nazor na mamo je asi taky ako v clanku, ale nemohla som ho otvorit. Pise sa tam o skodlivosti, takze sa stotoznujem.. RTG ziarenie je skodlive, a mamo je bolestiva. Uplne ti to stlaci prso, ktore mozno aj ked ma neaktivny nador, tak tym stlacenim sa moze zaaktivovat. Takze narobi viac skody ako uzitku. Preventivne chodit na mamo, je ako preventivne si "vyrobit" buduceho onko pacienta. V prsiach moze byt hrcka-nador aj 10 rokov neaktivna, da sa s nou zit v pohode, ale stlacenim sa mozu metastazy rozsirovat po celom tele.

AdriCa - metastazy? Ved to je uz konecne stadium rakoviny, to neni nejakych 10 rokov neaktivny nador... pozor, elementarny neprehlad.
reneta

Založený: St 05.Nov. 2014 14:41

Odoslaťod reneta » St 17.Dec. 2014 23:55

Želka píše:ahojte.

Viem, že sú tu prevažne mladšie ročníky, než ja :oops: .... Ale možno budete vedieť poradiť/ odporúčiť...
Keďže na Kramároch nie je mamografia, mám sa objednať niekde inde - aké máte skúsenosti ? Viete (chcete) niekoho odporúčiť? Či už prístupom alebo rýchlosťou objednania/ získania termínu...

Vopred ďakujem.
8s:

Ja som bola naposledy u Milosrdnych bratov, aj terminy v pohode, aj pristup. Odporucam.
reneta

Odoslaťod Kalea » St 17.Dec. 2014 23:59

reneta píše:
AdriCa píše:Moj nazor na mamo je asi taky ako v clanku, ale nemohla som ho otvorit. Pise sa tam o skodlivosti, takze sa stotoznujem.. RTG ziarenie je skodlive, a mamo je bolestiva. Uplne ti to stlaci prso, ktore mozno aj ked ma neaktivny nador, tak tym stlacenim sa moze zaaktivovat. Takze narobi viac skody ako uzitku. Preventivne chodit na mamo, je ako preventivne si "vyrobit" buduceho onko pacienta. V prsiach moze byt hrcka-nador aj 10 rokov neaktivna, da sa s nou zit v pohode, ale stlacenim sa mozu metastazy rozsirovat po celom tele.

AdriCa - metastazy? Ved to je uz konecne stadium rakoviny, to neni nejakych 10 rokov neaktivny nador... pozor, elementarny neprehlad.

Ona asi myslela, že stláčaním a ožarovaním sa môže neaktívny nádor aktivovať (ale či to tak naozaj je, neviem). Metastázy sú potom až niektorá z ďalších fáz.
Obrázok používateľa
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Založený: Ne 02.Júl. 2006 16:33

Odoslaťod reneta » Št 18.Dec. 2014 0:01

Trochu som si vygooglila autra toho clanku, na ktory linkujete v uvode, je to jednoznacne dost " mantinelisticky" alternativec...takze od toho by som sa naozaj neodrazala.
reneta

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

Používame súbory cookie.