Novorodenecká žltačka

O detských chorobách, neduhoch a problémoch s ostatnými rodičmi.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Novorodenecká žltačka

Odoslaťod Linda »

Ahojte kočky,
mam 5 týždňovú dcerku, kt na 4 den po porode dostala novorodenecku žltačku. Chcela by som sa poradiť s mamičkami ake mali skúsenosti, ako dlho žltačka trvala u bábätka a či je v poriadku, že ešte 5 týždnov po pôrode sme nažltli.

Ďakujem.
Linda
pokročilý

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Ariadna »

Moje obidve deti mali oneskorený icterus- novorodeneckú žltačku, ktora im trvala asi az do 3 mesiacov. Brali sme vitaminy Lipovitan a Flavobion aby sa nezaťažovala pečienka. S druhým dietatom som chodila na odber krvi kazdý mesiac az do veku 1 roka z dôvodu, ze sa zo zltacky anemizoval.Dôlezite je to, aby to mali lekari pod kontrolou. Obidve deticky mam zdrave, vôbec ziadne nasledky z oneskorenej zltacky nemajú. Prajem aj vasmu dietatku vela zdravia.
Ariadna

Odoslaťod jaja1 »

Moja dcera bola nazltla asi 3 mesiace. Prvy mesiac som jej davala glukozovy roztok ( na odporucanie lekarky), vraj odburava bilirubin,... na novorodeneckom jej naordinovali zivocisne uhlie ( ale mala z toho strasne hnacky) . Potom to uz len sledovala. Najhorsie je to vtedy, ak sa dietatko narodi do zimy, v lete rychlejsie odzltne, lebo svieti slniecko. Treba ho opalovat aj cez zatvorene okno ( cele pozobliekat, vylozit na slniecko, ak svieti, na postel a nechat chvilku - par minut). Rychlejsie vybledne :) Prvu dceru som mala v auguste, to mala len slabulinku zltacku, druhu na konci oktobra a nazltla bola este v decembri.
jaja1
začiatočník

Odoslaťod jaja1 »

To zivocisne uhlie vraj tiez stahuje zltacku, ale po tych hnackach z neho som zostala len pri glukozovom roztoku ( z toho sme divoko priberali :? )
jaja1
začiatočník

Odoslaťod Dot »

Neboj, moj syn mal este druhy mesiac po porode zltacku. Tiez sme brali zelezo, kvoli anemii...to prejde. Inak - velmi mu to svedcalo, vyzeral ako krasne do hneda opaleny :-))
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Odoslaťod Linda »

Dakujem za odpovede a za ukludnenie, robili nam test a mame bilirubin 80, vraj tak do tyzdna by sa to malo stratit. Dam vediet...
Linda
pokročilý

Re: Novorodenecká žltačka - OTVORENE o tomto probleme!

Odoslaťod otecpeter »

WAU!! Ked si citam tie prispevky, az mi mraz beha po chrbte. "Bral nejaky fenobarbital", "necitajte pribalovy letak", "poradte sa s lekarom", ... Damy, presne kvoli tomuto LAXNEMU pristupu maju potom deticky anemiu, zle pecenove testy, placu, nespia, su nervne, ... precitajte si moj prispevok, a posudte same:

DETSKA ZLTACKA AKO JU ZVLADNUT BEZ NEGATIVNYCH NASLEDKOV NA ZDRAVIE SVOJHO DIETATKA; t.j. - BEZ SKODLIVEMU "LIEKU" PHENEAMALETTEN

Mili rodicia. Aj my sme mali problem so silnou detskou zltackou a dostali sme klasicke riesenie – dajte dietatku liek – PHENEAMALETTEN – nic ine neexistuje, nijako inak sa to riesit neda. A to:
1. nie je pravda;
2. Tie „lieky“ sú nesmierne svinstvo.

„Liek“ PHENEAMALETTEN – alebo ho nazvime pravym menom: psychiatricka droga patri – do skupiny „hypnotika – sedativa“. No a sme doma! Dat trojtyzdnovemu babatku nieco take – dakujem, toto si ja neprosim – a moja dcera, ak by mala moznost o tom rozhodnut – tiez nie! Lekari vas budu ubezpecovat, ze „sa to tak bezne lieci“ (to pre mna vela neznamena), „ze dostane len MALE mnozstvo (v porovnani s cim? Ved ma 3,5 kg, tak samozrejme, ze „male“ mnoztvo) „ine riesenie neexistuje“ (chvalabohu – toto je loz).

U nas to vyzeralo takto: Moja dcerka opustala porodnicu s hodnotou bilirubinu 216. Po dvoch tyzdnoch sa „nahle“ zistilo, ze hodnota bilirubinu je 275 a nasa pediatricka nam poslala SMS-ku, ze jej mame dat PHENEAMALETTEN. Tak som siel na internet a pozrel som sa na ten „zazrak“. No ale toto jej dat nemozem! V casti „upozornenie“ sa pise: … boli hlásené suicidálne myšlienky a správanie (suicidálne je len iný názov pre samovražedné!), … možnosť prechodných abstinenčných príznakov. Medzi neziaducimi ucinkami najdete napr.: malátnosť, predĺžený reakčný čas, závraty, bolesti hlavy, porucha koordinácie pohybov, zmätenosť, poruchy sústredenia, stavy nervozity miesto upokojenia, nutkanie na vracanie, vracanie, ťažkosti v oblasti nadbruška, hnačky, poruchy videnia (ako dvojité videnie), horúčky, poruchy pečeňových funkcií, poškodenie pečene, obličiek či kostnej drene, alebo bolesti ramena a paže, depresívne nálady, poruchy krvného obehu až jeho zrútenie, poruchy krvotvorby, ťažké kožné reakcie, kedy sa odlupuje jej horná vrstva, rôzne formy epileptického záchvatu, po vysadení sa záchvaty môžu vrátiť v zhoršenej forme, dokonca sa môže objaviť epilepsia, … (zdroj: http://www.sukl.sk/sk/pomocne-stranky/detail-lieku?lie_id=68578).

Tento liek patrí do skupiny sedativ a hypnotik (zdroj: http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detail/phenaemaletten-20113.html), je to sedativum (co je sedativum: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sedativum) a hypnotikum: (http://sk.wikipedia.org/wiki/Hypnotikum). (Pre uplnost treba dodat, ze tento liek ma „ucinnu latku“ Fenobarbital, tak si mozete pozriet aj toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fenobarbital.) Tak som jej (pediatricke) rano zavolal a opytal som sa, aka je alternativa. Povedala, ze ziadna. Potom som jej polozil otazku, ze co keby sme chodili ambulantne na fototerapiu (foto=photo=svetlo, terapia=liečba). A na to mi odpovedala, ze to by sa dalo, len nevie, ci to v Kosiciach niekto robi, ale mozno pan Dr. Varady. Tak som ho vypatral.

Vysledky: Ked sme k doktorovi prisli, malicka mala uz 284 (co je dost vazne). Po prvom dni (necelych 6 hodin fototerapie) mala 249, po dalsom dni 220, potom 214 (co bolo uz nizsie, nez pri opusteni porodnice pred 2 tyzdnami). Dalej to uz klesalo spontanne (co znamena samo, bez dalsej terapie). Namiesto hnusnych, silnych, zakernych a centralnu nervovu sustavu ovplyvnujucich liekov dostala nasa malicka liecbu tym, ze na nu svietilo modre svetlo a dostala 2x infuziu (vodu s cukrom). Ziadne lieky!! (trochu poucenia: detska zltacka sa lieci slnecnym svetlom, z ktoreho prave „modra cast“ je ta lieciva (pre zltacku) a vela tekutin (preto infuzia – voda s cukrom)). Chapete to? Ziadne „lieky“ ovplyvnujuce centralny nervovy system! Ak byvate v Kosiciach alebo blizkom okoli, doporucujem MUDr. Ladislav Várady, Cottbuska 11 (KVP), tel.: 055-645 28 00. A ak byvate inde, dajte si tu namahu a najdite niekoho, kto robi fototerapiu ambulatne. Urcite su aj taki. Dr. Varady patri medzi najlepsich doktorov, s akymi som sa kedy stretol. Okrem toho, ze skutocne pomohol mojej dcerke je to aj prijemny clovek, a presne taky lekar, aky by som ocakaval, ze lekar ma byt. Pre ilustraciu dam este 1 priklad: V nedelu doobedu nam zavolal a spytal sa ako sa ma malicka. Povedal nam, aby sme na 11:00 prisli do jeho ambulancie (v nedelu!!). A odobral jej krv (na terapiu sme chodili str-stv-pia) – z toho testuju hodnotu bilirubinu (len pre pripad, ze by niekto chcel namietat, ze odber krvi tiez nie je pre babatko to najprijemnejsie – pri takych vysokych hodnotach bilirubinu by krv svedomity lekar odobral aj pri „liecbe“ drogou PHENAEMALETTEN). Spytal som sa ho: „Pan doktor, dufam ze ste dnes neprisli len kvoli nam?“ A on mi odpovedal, „ale ano, prisiel som len kvoli vam“. Nieco take som od Dr. na SR este nezazil!

Dr. Varady ma sukromnu neonatologicku (novonarodenecku) ambulanciu.
Mozno vas teda zaujima aj to, kolko sa plati. Nepytal peniaze za ziadne ukony, az na fototerapiu. Totiz zdravotna poistovna mu preplati 0,83 Eur za 24 hodin fototerapie! Neviem aku spotrebu elektriny ma tento pristroj (mozno poistovna nevie, ze to nefunguje na 2 tuskove baterky), a samotny pristroj stoji niekolko 100 000 Sk, takze za tu fototerapiu zaplatime dajakych cca 35 Eur. No ale s tym teda naozaj nemam najmensi problem.

Len sa zamyslite, priatelia – rodicia. Preplatit tie hnusne lieky – toto poistovna nema problem. Preplati ich v plnej vyske!! (Pacient nedoplaca nic!) A poistovna hradi 5 Eur (zdroj: http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detail/phenaemaletten-20113.html) Zaplatit ale za nieco, co tomu dietatku naozaj ucinne a rychlo pomoze – a dokonca bez zasahu do jeho organizmu – toto im stoji za 0,83 Eur! Toto je skryta zakernost, skryta falos, skryte nepriatelstvo! Mne toto len dokazuje, ze farmaceuti ruka v ruke s psychiatrami nas chcu vsetkych dostat na obojky.

Tak okrem toho, ze mna a moju rodinu nedostanu, chcel som pomoct aj tym z vas, ktori uvazuju sudne, a dokazu prijat moje riadky tak, ako ich myslim. Nedrogujte svoje deti! Nie je to potrebne! Inak, psychiatri / psychiatricke drogy (oni to volaju lieky) maju na svedomi aj nedavno zosnuteho umelca Michaela Jacksona, ci hviezdy minule, ako bol Kurt Kobain, Marilyn Monroe, ci Ernest Hemingway, to len tak trochu na okraj temy. Ale to by bolo na iny prispevok... Ak som niekomu z Vas dodal nadej / pomohol, som velmi rad. Presne o to mi islo ;-). Kludne mi napiste.

Jo! A keby ste chceli jednoducho porozumiet tomu, CO je to ta detska zltacka – mozno nebudem uplne presny – tak si to radsej overte u nejakeho doktora – ale v principe ide o to, ze dietatko ked sa uz narodi nepotrebuje tolko cervenych krviniek ako ich potrebovalo v maternici. Preto sa rozkladaju. A pri tom rozklade vznika bilirubin. A ked ho v krvi plava vela – to je zltacka (ktora sa prejavi aj sfarbenim do zlta). (ďaleko odbornejšie som to našiel aj tu: http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/799/zltacka_u_najmensich_deti_1_cast.html). MUDr. Várady vás aj poučí, čo som naozaj kvitoval, pretože keď človek niečomu nerozumie, padá do apatie, pretože s tým nedokáže nič robiť! A ja verím, že aj Vy pratríte do skupiny ľudí, ktorí sú radšej príčinou, než efektom. Buďte príčinou, niečo sa s tým DÁ urobit! ;-)

otec Peter
otecpeter

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Detské choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.