Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Veci čo sa "musia". Ako pri tom máme stáť my, a čo nechať na školáka samého. Voľný čas, aktivity. Ne/preháňame, alebo zanedbávame?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod mamina »

Ahojte všetci rodičia budúcich prváčikov,

moje dieťa sa do školy veľmi teší, ja mám aj strach, aj obavy, aj sa teším..každopádne už teraz riešim xy otázok - aká taška, aké iné veci na výtvarnú, telesnú, aké prezúvky, či s ním niečo špeci doma robiť, aby bol akože lepšie pripravený a podobne :lol: No verím, že je nás takých riešiteľov viac...a hlavne si myslím, že v septembri by sa tu mohla rozvinúť celkom pekná diskusia o tom ako naše deti postupujú, učia sa, napredujú, ale aj o tom aké poznámky dostali, čo kde zas zabudli alebo stratili..takže budem rada, ked sa pridáte :D
mamina

expert
 
Príspevky: 12230
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod bani »

ahoj,

téma sa ma týka, tak sa do budúcna pridám.
bani
 
Príspevky: 72

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod Dot »

Mamina, len velmi rychlo - kazda skola ma ine poziadavky na potreby na vytvarku, typy zositov, oblecenie na telesnu...vobec nic nezmeskate, ak pockate do septembra. My sme par veci kupili uplne zbytocne, nevyuzil to ani jeden.
Co v podstate potrebuje, je vybaveny peracnik - pastelky (niekde je diskusia o tom, ake su nelamave, pozri do nej), struhatko, gumu, klasicke ceruzky (ja som kupila trojboke herlitz, sice drahsie, ale nelamu sa), s perom staci pockat, lebo zo zaciatku pisu ceruzkou.
Vytvarka - pani ucitelka vam povie, co urcite budete potrebovat, je igelit na lavicu.
V niektorych skolach pouzivaju podlozky chraniace lavicu pocas celeho vyucovania, ale tiez radsej pockajte.
Telesna - niekde chcu biele tricka, inde su tolerantnejsi, niekde vyzaduju jarmilky, inde stacia botasky, ktore nemaju tmavu podrazku.

Ci nieco cvicit - to je otazka. My sme s detmi robili take tie predskolske ulohy, daju sa bezne kupit cele knihy, myslim, ze im to nastup vyrazne ulahcilo (mladsi syn si zamiloval knihu s detektivom Vrtapkom, kde riesil rozne ulohy. Je ale v cestine). Tiez sme oboch naucili citat, niekto tvrdi, ze to nie je dobre, nam sa to opat vyplatilo. Zvysilo to ich prvacke sebavedomie, mali vyrazne menej uloh, kedze videli, ze im citanie ide, nasli si vztah ku kniham, lebo nebojovali s tym, ze "zas nieco pokazili" a pod.
Ale zalezi na tebe. Vacsina rodicov s detmi myslim, nic specialne necvici. Ak, tak urcite hrou (pexeso, pismenovka, hry s cislami) a nie ako povinnost. Tych budu mat este velmi vela.

Zatial vsetko, ked ma nieco napadne, doplnim.
Drzte sa :-)
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert
 
Príspevky: 9889

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod linaa »

matus v septembri tiez zacina a uz sme kupili tasku minuly rok v oktobri na zlave, peracnik, pisaci stol so stolickou...ostatne zatial nie, ale urcite pomaly zacnem zhanat teplaky na telesnu, nech potom nie je stres...ceruzky, farbicky mame...nic specialne sa neucime, v skole toho bude aj tak dost...on sa skor boji, ze si v skole nenajde kamosa, kedze vsetci okrem neho sa tam budu poznat, tak riesime skor toto. prechadzame z montessori skolky do anglickej skoly, tak to bude trosku tazky prechod, raz za dva mesiace sa chodime porozpravat s buducou uckou, nech si trocha na seba zvyknu, ale moc ho to nepresvedcilo. zatial. skolka je skolka...najma ta nasa je super a ma tam najnaj kamosa, tak to budem pocuvat, tipujem, do vianoc:((
linaa
pokročilý
 
Príspevky: 712

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod anni6 »

na uvod prajem vasim buducim prvacikom vela radosti z pocitu, ze uz su velki. :D
a vam maminkym veeeela vytrvalosti a pevnych nervov ...budete to potrebovat :wink:

tak vam sem my otukane maminy mozme hadam prispievat s radami 8)

ako pise Danka, s kupou zositov a inych pomocok (vytvarna), ak vam nedali konkretny zoznam na zapise, veru pockajte do prvych septembrovych tyzdnov.

telesna nech vas tiez netrapi, vacsina skol nema zafixovane biele tricko a tobôz nie cervene ci modre trenirky. klasika teplaky, hociaka mikina a popripade aj to biele tricko sa v kazdej skrini najde.
co si pamatam, tak cvicky bol problem uz v septembri zohnat...aspon mimo BA. tie sme kupili v lete ked su akcii na skolske veci a dcera ich vynosila , ved vacsinu skol. roka chodia do telocvicne. takze pekne pockajte, aj noha dovtedy podrastie.

ak kupujete peracnik, moja rada, ten najplacatejsi...aj topgalky tazko znasaju tie ich obludne 3zipsove. http://www.topgal.sk/peracniky/CHI-117/G---Red/
tento mame my a po tyzdni sa zacali natahovat gumky a ceruzky z neho uz teraz vyletuju. a ked uz z topgalu, tak bohate staci aj niektory z ich 2 zipsovych variantov. http://www.topgal.sk/peracniky/ ale najlepsie spravite, ak sa v kamennom obchode okuknete po nejakom obycajnom, ktory si dieta vyberie, hlavne placatom jednozipsovom, avsak prazdom, lebo tie cinske vyplne aj tak stoja za ...

farbicky - nam sa osvedcili zn. MAPED. su 3hranne a samovolne sa dcere zatial este jedina nezlomila, dobre sa struhaju a pisu aj na leskly papier. no chvalia aj Trillino.
my sme ten ozrutny peracnik naplnili 24ks, ale polovica pomizla za par tyzdnov a zvysok 12ks, sa drzi...takze tych 12ks by postacilo od zaciatku.

ceruzku isto budu vyzadovat tzv. mäkku ohybnu. , a v papiernictve hned vedeli aku myslim. :lol:

a zvysok: pero, super prakticke dosky na velke zosity ...vam poradim nabuduce :wink:
anni6
expert
 
Príspevky: 3389

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod anni6 »

a co sa tyka cvicenia, kazda ucitelka vam bude vdacna ak uz teraz budete precvicovat grafomotoriku, lebo tie zacinajuce prvacke paprcky su ako polienka. detom az prsty beleju, co tak stiskaju ceruzku a tlacia, ze v papieri ostavaju jamy. takych pracakov na precvicovanie je spusta.

no co sa nam velmi hodilo, ze dcera vedela v septembri uz celu velku abecedu, dokonca aj malu. akurat citala inym sposobom ako ich potom ucili a tak sa musela prorientovavat...no prinieslo to ovocie, pretoze teraz cita krasne.
anni6
expert
 
Príspevky: 3389

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod kzlatat »

Ahojte,
aj ja sa k vám pridám, nakoľko od septembra budeme mať v rodine prváka.

Ja som zatiaľ so zháňáním vecí nezačala. Muž ma prehovoril, že s taškou a ostatnými potrebami stačí počkať do leta. Ja by som to najradšej chcela postupne pokúpiť, lebo sa obávam, že to naraz bude riadna pálka.

Niektoré školské potreby im zakúpi škola z veľkoskladu - už sme v škôlke dostali zoznam, čo budú potrebovať a my do konca mesiaca zaplatíme určitú sumu - tuším okolo 11€. Ani presne neviem, čo bolo v tom zozname - mali sme ho len podpísať, že súhlasíme s tým, že im to kúpi škola a odovzdať.
V stredu budeme mať v škôlke rodičko, tak sa viac dozvieme, čo treba do školy.

Ináč aj ja mám tak trošku obavy z toho čo bude, ako nástup do školy zvládne Radko,... hlavne ako obsedí v škole, lebo on je taký neposedný. :roll:
Ale pozná už veľkú abecedu, dokonca sa začal sám učiť čítať - niektoré slová už sám prečíta. My sme ho do toho nenútili ani sme mu nič neukazovali, on sám sa do toho pustil. Vie hláskovať slová.
kzlatat
expert
 
Príspevky: 7857

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod Eka »

Nasa skola ma na svojej web stranke uvedene potreby pre buducich prvacikov ... tak podla toho som sa riadila ...
Zosity sme my napriklad vobec nekupovali, to si skola zabezpecila sama, my sme to len v septembri zaplatili :-) Bol to poplatok za urcite pomocky na cely skolsky rok, pani ucitelka im potom podla potreby davala co bolo treba, s cim pracovali.

Farbicky sa nam tiez osvedcili Maped, trojhranne. Neĺamu sa ... akurat opotrebuvavaju :-) .. Nas skolak uz mina tusim tretiu sadu :-) A to si nosi este jednu sadu inych ceruziek ako "nahradnu" do druziny :-)

Na telesnu maju mat tricko a kratase, pripadne teplacky ... a cvicky .. to je na cvicenie v telocvicni ... na farbe nezalezi .... Na cvicenie vonku maju napisane namiesto cviciek tenisky ... ale zatial nepytal.

Kazda skola ma toto inak, tak by som na vasom mieste este pockala ... pokial ste nedostali zoznam potrebnych veci na zapise alebo nemate v tej istej skole niekoho znameho s aktualnym prvacikom, kto by vam poradil konkretnejsie.
Kazdopadne roznych skolskych pomocok a potrieb je k dostaniu dost aj v septembri a ani priebeznym nakupovanim nic nepokazite.

Co sa peracnika tyka, tak ja som stale za taky jednozipsovy ... akurat vnutri taky rozkladaci .. tam sa malemu v poho zmesti vsetko co potrebuje ... akurat sa mi nepozdava ten "povrch" vo vnutri ... neustalym vytahovani a vkladanim ceruziek sa mu to zodiera .. takze peracnik bude potrebovat asi novy.
Eka
expert
 
Príspevky: 4165

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod Džusa »

ahojte,
ja mam tiez buduceho prvaka.
zatial este nemame vyriesenu skolu, takze veci okolo pomocok este nemozem riesit.
ale aspon som objednala tasku - kedze topgal mal akciu a velmi sme spokojni.
dufam, ze za dva tyzdne uz budeme vediet a hlavne sa spravne rozhodneme co sa tyka vyberu skoly.
Džusa
pokročilý
 
Príspevky: 834

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Máme doma prváčika šk.r.2009/2010

Odoslaťod Dot »

Nasi mali na stranke skoly tiez zverejneny zoznam veci, co budu potrebovat, ale pani ucitelka nam dodala svoj, dost odlisny. Takze naozaj radim pockat.
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert
 
Príspevky: 9889

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Školáci

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron