Dôsledky odmietnutia očkovania

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Dôsledky odmietnutia očkovania

Odoslaťod Karkulka »

Mám(e) takýto problém, syn 3r4m je autista, na jeseň mal byť preočkovaný proti DiTePer, vybavovali sme mu tú "šetrnejšiu" Infanrix. Najprv ho nemohli očkovať, lebo ho čakala mag. rezonancia, potom mal zvýšené teploty, nádchu atď a asi v novembri som zachytila,že ročník 2006 sa už nebude preočkovávať v 3 rokoch ale až 6.
Tak som sa rozhodla, že ani ja malého teda zaočkovať nedám, je síce r.2005 ale len 4 mesiace mu chýbajú do toho, aby ho už neočkovali. Povedali sme to pediatričke, tá bla-bla-bla, aby sme si to rozmysleli a my, že nie. Zopakovali sme jej sv. stanovisko aj v decembri. Teraz v januári, keď bol muž s malým za ňou, tak vravela, že nás musí nahlásiť.
Máte niekto s týmto skúsenosti, že ste odmietli očkovanie a nahlásili vás? A kde vlastne? A čo potom nasledovalo?

Bojím sa očkovania (hoci posledné 2X razy bol po Infanrixe v pohode), lebo asi 75% autistov trpí epilepsiou a bola by som nerada ,aby sa aj môj syn medzi nich zaradil. Zatiaľ epi nemáme. V 6.rokoch by mi to preočkovanie nevadilo (ak ho dovtedy nezrušia :mrgreen: ), predsa len už tá CNS bude na vyššej úrovni, tak by to hádam skôr zvládol.
Viem, mám 2 možnosti:
1. zaočkovať a tŕpnuť, či to pôjde bez komplikácii
2. neočkovať a niesť dôsledky
Nie som apriori proti očkovaniu (vadí mi hlavne, že sa očkuje príliš skoro a veľa), tiež som pevne presvedčená, že za autizmom u môjho malého nie je MMR vakcína, ale prečo ho mám zbytočne vystavovať jednej dávke navyše?!
Karkulka
pokročilý

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Dôsledky odmietnutia očkovania

Odoslaťod kravka »

Karkulka, podľa mňa to len nahlási na Min. zdravotníctva alebo niekde, kde si robia štatistiku, aby vedeli, koľko máme na SK nezaočkovaných detí,
a to bude všetko,
nikto ťa nemôže donútiť dať dieťa zaočkovať ak nechceš,
mám známu, ktorá nedala syna z podobného dôvodu ako máš ty očkovať vôbec, ked ju stretnem, spýtam sa jej na to, ale myslím, že je to tvoja slobodná voľba a je to OK.

také tie rečičky typu "no ale musím vás nahlásiť" nech si pani doktorka nechá, alebo sa jej spýtaj, či nahlásiť štb alebo kam? :roll:
kravka

Človek, ktorý načúva rozumu, je stratený: rozum zotročuje všetkých tých, ktorých myseľ nie je dosť silná, aby mu vládla. G. B. Shaw

expert

Odoslaťod Nojaadka »

Karkulka, rada yb som Ti pomohla odpoveďou, ale pravda je taká, že neviem. My sme očkovanie odmietli a zatiaľ sme "v lehote" - lekárka nám dala čas na "rozmyslenie", najbližšiu návštevu (a vypršanie lehoty) máme teraz vo štvrtok (29.01.). Potom Ti azda budem vedieť povedať viac.
Viem, že si sa nepýtala na názor, ale nedá mi - k Tvojej dileme a dvom možnostiam: Ja by som brala č. 2.
Nora
Nojaadka

Tak sa zdá, že jar je tento rok celú zimu :-)

expert

Odoslaťod vanish »

ahoj, Karkulka, skús napísať tu http://www.rizikaockovania.sk/kontakt.html

kravka, vidím, že nevieš, ako to chodí, lekár hlási takéto prípady na reg. úrad ver. zdrav., tam ťa predvolajú na priestupkové konanie a udelia ti pokutu (max. do 10tis), poznám niektoľkých rodičov, ktorí ju dostali, takže očkovanie dobrovoľné nie je! rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie a urobia z neho nezodpovedného
tu je rozhodnutie z min. roku, kedy ešte bola diera v zákone a aj tak udelili pokutu, tento rok už diera v zákone nie je
http://www.rizikaockovania.sk/sved/aw.html
záleží od lekárky, či to nahlási

Karkulka, drž sa, ja by som si asi poprosila nejaký papier od neurológa, že neodporúča očkovať, to musí lekár rešpektovať
Naposledy upravil vanish dňa , celkovo upravené 1 krát.
vanish
začiatočník

Odoslaťod kravka »

vanish, ale ved z toho linku čo si sem hodila vyplyva, že očkovanie povinne nie je, tak potom aká tu pokuta? je teda či nie je? úprimne, netýka sa ma to, tak sa mi to nechce hľadať.. ale zasa viem že tato moja znama neplatila pokutu žiadnu.,
kravka

Človek, ktorý načúva rozumu, je stratený: rozum zotročuje všetkých tých, ktorých myseľ nie je dosť silná, aby mu vládla. G. B. Shaw

expert

Odoslaťod Nojaadka »

Kravka, veľmi veľa závisí od konkrétneho pediatra. Očkovanie na SVK povinné je. Ale viem aj o lekároch, ktorí odmietnutie očkovania "hore" nahlásia. A teda rodičia majú pokoj.

PS: Vanish, do témy Očkovania hádžem link sa vystúpenie MUDr. Liptáka a V. Vraniča na TA3. Je to to vystúpenie, ktoré spomenul vo svojom slávnom rozhovore aj MUDr. Bakoš. Zaujímalo ma to, tak som si to pozrela... :evil: Mohla som si ušetriť nervy a čas, akurát, čo som sa vytočila... :x
Nojaadka

Tak sa zdá, že jar je tento rok celú zimu :-)

expert

Odoslaťod vanish »

kravka, do konca min. roka očkovanie nebolo povinné, lebo neexistovala vyhláška, ktorá by stanovovala, kedy sa má očkovať, čiže boli udelené nejaké pokuty, ten link, čo som sem dala - mamička dostala aj napriek tomu, že neexistoval právny predpis! pokutu a odvolala sa k hl. hygienikovi SR, ten pokutu oprávnene zrušil (aspoň pekne vidno, že úrady sú ochotné aj klamať, len aby rodičia zaočkovali)
od 1.1.09 platí vyhláška, ktorá stanovuje konkrétny vek, kedy sa má dieťa očkovať, takže pokuta bude oprávnená (to je zas len teória, lebo vyhláška stanovuje len najmenší vek, odkedy sa očkuje, nie presne kedy sa má očkovať)
viď očkovanie proti pneumokokom, vyhláška stanovuje, že najskôr sa môže očkovať vtedy, keď sa podáva hexa (čiže všetky tri dávky v prvom roku s hexou), ale nestanovuje dokedy. V novom očkovacom kalendári je však už určené, že sa to očkuje s hexou, čo je myslím zavádzanie
pokiaľ viem, je to nebezpečnejšie, lebo hrozí viac než. účinkov, argumenty, že je to tak preto, aby rodičia nezabudli na dávku u mňa neobstoja
ale keď poviete pediatričke, že chcete zaočkovať pneumo neskôr, bude sa vám vyhrážať, že tak je to stanovené a hotovo, pritom to tak vôbec nie je!
vanish
začiatočník

Re: Dôsledky odmietnutia očkovaniaRe: Dôsledky odmietnutia o

Odoslaťod vanish »

Nojaadka píše:Kravka, veľmi veľa závisí od konkrétneho pediatra. Očkovanie na SVK povinné je. Ale viem aj o lekároch, ktorí odmietnutie očkovania "hore" nahlásia. A teda rodičia majú pokoj.

PS: Vanish, do témy Očkovania hádžem link sa vystúpenie MUDr. Liptáka a V. Vraniča na TA3. Je to to vystúpenie, ktoré spomenul vo svojom slávnom rozhovore aj MUDr. Bakoš. Zaujímalo ma to, tak som si to pozrela... :evil: Mohla som si ušetriť nervy a čas, akurát, čo som sa vytočila... :x

Ahoj, všimla som si, ja som to už videla a myslím, že p. Vraničovi nedali ani toľko priestoru, aby sa vyjadril
pokiaľ si správne pamätám, dr. L tam argumentoval len rečami typu- vo WHO sú predsa odborníci....
vanish
začiatočník

Odoslaťod Karkulka »

Ďakujem vám baby za postrehy.
Neurológ mi odporúčanie nedá, lebo mi už dal odporúčanie v septembri na očkovanie Infanrixom a ona ho zalepila do karty. Vtedy som ešte nevedela, že ho nemusím dať očkovať :oops: :roll:
Pediatrička nám ešte urobila medvediu službu :mrgreen: aj tým, že nás nenahlásila v novembri, keď sme jej to 1x oznámili a keď sa z toho dalo ešte relatívne jednoducho vykrútiť ale chce to urobiť až teraz, keď platí tá sprostá vyhláška.
10 000 Sk je pre nás strašne veľa, je to len o trochu menej ako môj plat :cry: a to som živiteľ rodiny, keďže muž je s malým na predĺženej RD.
Visí nado mnou Damoklov meč.
Karkulka
pokročilý

Odoslaťod Karkulka »

Už teraz ale začínam šetriť na pokutu, keď ho budú chcieť v 11. preočkovať MMR. 8) 8) 8)
Pretože je to zbytočné:
1. ďalšie dieťa mať určite nebudem :cry: , keďže máme čo robiť aby sme zvládli starostlivosť o toto postihnuté a riskovať nebudem.
2. Všetky ženy budú očkované proti rubeole, tak ani pre ne nebude žiadnou hrozbou
3. Osýpky nie sú žiaden problém
4. To najhoršie pri mumpse u chlapca je, že môže ostať neplodný, čo nás pri tom, že je autista, absolútne netrápi.
Karkulka
pokročilý

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.