Sadra na ruke

Rehabilitácie, cvičenia, topánočky, vrodené chyby, už chodí/ešte nechodí...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Sadra na ruke

Odoslaťod Jaruška »

Ahojte, chcem vás poprosiť, aké máte skúsenosti so sadrou.

Ja mám sadru prvý raz, na ľavej ruke, pri páde som si špirálovite zlomila 3.MTC, t.j. zaprstnú kostičku pod prsteníkom. Tušila som, že to nebude žiadna lahoda, ale sú s ňou akési väčšie problémy.

Najprv mi dali sadrovú dlahu - na pohotovosti. Bolo to relatívne ok, bolesť po zafixovaní zmizla. Po 4 dňoch mi ruku kompletne dosadrovali na úr. chirurgii. Tak kompletne, že aj 3 (zdravé) prsty z oboch strán takmer hermeticky uzavreli, aj zhora, nechali len malinkú dierku. Kým som sa niečo stihla spýtať, sestra už volala ďalšiu pacientku a mňa vypoklonkovala von. Týždeň som trpela, ruka mi hrozne tŕpla, puchla, pálila. V noci som nemohla spávať. Doma mi hovorili, že to asi tak má byť. Zo sadry sa okrem toho šíril príšerný smrad. Po týždni som to nevydržala a obvodná lekárka mi poradila, aby som si to šla presadrovať, vraj mi môže hroziť dekubitus. Čudovala sa, že mi medzi prsty pred sadrovaním nič nedali, aspoň vatu. Na úrazovke mi sadru vpredu rozrezali, vybrali asi 3cm pás pod prsteníkom, hneď sa mi uľavilo, prsty boli celé biele a spuchnuté, ale inak ešte ok. To, že je dlaň modrá, odôvodnili výronom. Natlačili mi medzi prsty vatu a sadru iba stiahli obväzom.

Takže teraz je to síce pocitovo v poriadku, pálenie zmizlo, ale sadru mám relatívne voľnú a presne ten problémový prst je uvoľnený najviac. Vedome s ním nehýbem, ale on sa chudák hýbe sám pri každom pohybe. V ruke mi začalo pukať, tak ako predtým, po úraze. Takže ruka je komplet pevne zasadrovaná skoro až po lakeť, ale na problémovom mieste je to voľné. Celá sadra sa mi akosi rozsýpa, hlavne hore, kde to rozrezali, je už celá rozstrapkaná a špinavá. Pod sadrou, to čo dovidím, mám ruku bielu, suchú a šupinatú. Ešte ju mám mať 2 týždne, celkovo 5. Takže hádam aby som sa pripravila ešte na nejaké kožné prekvapenie?
Nie som žiadne tintítko a nie som ani z cukru. Ale musí to takto byť?Neviem si predstaviť, že by takúto oštaru mal mať niekto z mojich blízkych, namä dieťa. Je tá sadra urobená správne? Mám pocit, akoby ten lekár bol úplne ľahostajný, pri sadrovaní ani nebol, a očividne už raz pochybili a nevadilo im to.

A je naozaj nutné, aby sa používali takéto sadry? A aby pri zlomenej záprstnej kosti bola ruka zasadrovaná skoro po lakeť? Počula som niečo o silikónových sadrách, nemáte s tým niekto skúsenosti.

Vopred vďaka a nech vás úrazy obchádzajú.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Sadra na ruke

Odoslaťod uziva »

Jaruška, to je nepríjemné - špirálovité zlomeniny sú hrozné, nemám osobnú skúsenosť, ale od známych viem, že to fakt bolí :( Dúfam, že nie si ľaváčka. Ja som a mala som zlomenú ľavú ruku (ale nie špirálu ale zápästie, z korčúľ!!) a bola som úplne nemožná. Pod sadrou to svrbelo, strašne zarástlo, rôzne farby kože. Ale myslím, že by to nemalo opúchať kvôli sadre. Kvôli rane áno - ak to krvácalo (špirála určite), tak krvný výron a opuch z rany bol určite normálny. Ale dobre si urobila, že si išla. Nie som lekár ani iný zdravotník, tak nedokážem tú sadru medicínsky posúdiť, ale z toho, čo píšeš mi jasne vyplýva, že máš uvoľnené postihnuté miesto a zafixované iba okolie. To nemôže byť v poriadku. Evidentne Ti to robil šlendrián, ktorý to buď ešte nevie alebo mu to je jedno (Aj ja takých stretávam a ide ma z nich poraziť.). Tak navrhujem ísť znovu. Nepochybne sa na Teba pozrú, že čo zase...Ale Ty si predsa platíš zdravotné poistenie a máš právo nemať zle zrastenú ruku.
Držím palce, nech Ťa to nebolí a hlavne nech je sadra rýchlo preč :D :D
uziva
začiatočník

Odoslaťod Jaruška »

Ahojky, vďaka za povzbudenie.

Hádam to nebude až také zlé, pátrala som ďalej, prvý raz očividne pochybili a zle mi ruku dosadrovali. Odvtedy je to ale oveľa lepšie, výron, ktorý spôsobil zmodranie dlane (čo som netušila) zmizol a tŕpnutie je minimálne. Chcela som po 3 týždňoch snímateľnú ortézu,ako mali ostatní, ale nechceli mi dať - ale podarilo sa mi zastihnúť iba sestričku.

Vyzerá to ale tak, že fraktúra metakarpu, zlomenina záprstnej kostičky, je naozaj dosť komplikovaná, lebo kosť je priamo napojená na kĺb. Navyše išlo o špirálovitú zlomeninu. Tu sa dáva komplet sadra až skoro po lakeť, teda čo najdlhšia, každopádne dlhšia ako zvyčajne a na 4-5 týždňo, nie 3 týždne v sadre + 2 týždne ortéza, ako pri iných zlomeninách. A je dôležité fixovať najmä okolie zlomenej kosti.

Toto som vôbec netušila. Takto mi to včera vysvetlil jeden známy zo záchranky a následne som si to našla aj na internete. Takže postup vyzerá byť správny, aj keby som sa viac potešila pohodlnejšiemu typu fixácie a kratšej dobe. Problém je ale v tom, že sa s vami nikto nerozpráva a veci sa nevysvetlia, pacient je potom zmätený a plný pochybností a musí pátrať na vlastnú päsť.

Nezaškodilo by, keby tí naši páni doktori absolvovali nejaký kurz komunikácie. Ušetrilo by sa tým veľa zbytočných komplikácií.

Tak pekný dník a hlavne si dávajte na seba pozor. A kľud. :)
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod uziva »

Tak s tou komunikáciou je to presne tak. Ja mám "dobrú" skúsenosť zhodou okolností spojenú opäť s kožnou - počas prvej (aj poslednej) návštevy kožnej na Kramároch. Malá mala príliš veľké množstvo baktérií, ktoré "vystrelili" aj na kožu (od premnožených e-coli po citrobacter a pod.). Najprv jej sestra dávala na to "záchrannú" masť. Keď so sa opýtala, čo jej dávajú, odpovedala mi "masť". :evil: Potom doktorka predpísala Locoid - kortikoidnú masť. Vtedy som sa s tým stretla prvýkrát a len som tušila, že hormonálne masti nie sú ako ostatné. Na otázku, čo to vlastne je kortikoidná masť som dostala odpoveď, že masť založená na kortikoidoch. :evil: Viac krát sme tam nešli a našli sme si inú kožnú. Podotýkam, že keď sme slušne volali, že už neprídeme aj preto, že sme s malou čakali 3 hodiny, tak nám drzo povedali, že to čakanie prekáža hlavne rodičom a nie deťom :evil:
Takže no comment :D Keby som v práci takto komunikovala tak už tam dávno nie som. Ahojček :D
uziva
začiatočník

Odoslaťod Jaruška »

Ahojte, chcem len posunúť moju skúsenosť ďalej a urobiť trochu osvetu: odkedy sa mi stalo toto, s tou "nevydarenou" sadrou na ruke, tak každému radím, aby si, ak sa mu už nedajbože niečo stane, dal radšej umelú sadru - je to oveľa pohodlnejšie, dá sa v tom napríklad aj sprchovať. Mne ju lekár neponúkol, ani som o tom nevedela, a keď som sa na konci spýtala, prečo mi ju neponúkli, tak mi lekár povedal, že za to treba doplácať (cca 20 Euro) a že nie každý by to chcel (a mala som si to zistiť sama). Nevyznám sa v tom, ale možno je to problematické, ak za to dopláca aj poisťovňa, možno to lekári neradi predpisujú.

Mne by sa vtedy dá umelá sadra tak zišla, zrejme by bola tých 6 týždňov znesiteľnešia ako tá sfušovaná normálna, určite by som s ňou mohla lepšie fungovať. Túto sadru som mala od končekov prstov až skoro po lakeť, bola dosť ťažká, či už na nosenie na ruke, alebo aj zaviazať na krk, to ma bolel krk aj chrbát, navyše bola očividne nedbanlivo urobená, tak mi vnútri stále niečo puchlo... Bolo to hrozne nemotorné.

Tak len aby ste vedeli, keby niečo, zvážte umelú sadru.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod m4recinko »

Jaruška píše:Ahojte, chcem vás poprosiť, aké máte skúsenosti so sadrou.

Ja mám sadru prvý raz, na ľavej ruke, pri páde som si špirálovite zlomila 3.MTC, t.j. zaprstnú kostičku pod prsteníkom. Tušila som, že to nebude žiadna lahoda, ale sú s ňou akési väčšie problémy.

Najprv mi dali sadrovú dlahu - na pohotovosti. Bolo to relatívne ok, bolesť po zafixovaní zmizla. Po 4 dňoch mi ruku kompletne dosadrovali na úr. chirurgii. Tak kompletne, že aj 3 (zdravé) prsty z oboch strán takmer hermeticky uzavreli, aj zhora, nechali len malinkú dierku. Kým som sa niečo stihla spýtať, sestra už volala ďalšiu pacientku a mňa vypoklonkovala von. Týždeň som trpela, ruka mi hrozne tŕpla, puchla, pálila. V noci som nemohla spávať. Doma mi hovorili, že to asi tak má byť. Zo sadry sa okrem toho šíril príšerný smrad. Po týždni som to nevydržala a obvodná lekárka mi poradila, aby som si to šla presadrovať, vraj mi môže hroziť dekubitus. Čudovala sa, že mi medzi prsty pred sadrovaním nič nedali, aspoň vatu. Na úrazovke mi sadru vpredu rozrezali, vybrali asi 3cm pás pod prsteníkom, hneď sa mi uľavilo, prsty boli celé biele a spuchnuté, ale inak ešte ok. To, že je dlaň modrá, odôvodnili výronom. Natlačili mi medzi prsty vatu a sadru iba stiahli obväzom.

Takže teraz je to síce pocitovo v poriadku, pálenie zmizlo, ale sadru mám relatívne voľnú a presne ten problémový prst je uvoľnený najviac. Vedome s ním nehýbem, ale on sa chudák hýbe sám pri každom pohybe. V ruke mi začalo pukať, tak ako predtým, po úraze. Takže ruka je komplet pevne zasadrovaná skoro až po lakeť, ale na problémovom mieste je to voľné. Celá sadra sa mi akosi rozsýpa, hlavne hore, kde to rozrezali, je už celá rozstrapkaná a špinavá. Pod sadrou, to čo dovidím, mám ruku bielu, suchú a šupinatú. Ešte ju mám mať 2 týždne, celkovo 5. Takže hádam aby som sa pripravila ešte na nejaké kožné prekvapenie?

Nie som žiadne tintítko a nie som ani z cukru. Ale musí to takto byť?Neviem si predstaviť, že by takúto oštaru mal mať niekto z mojich blízkych, namä dieťa. Je tá sadra urobená správne? Mám pocit, akoby ten lekár bol úplne ľahostajný, pri sadrovaní ani nebol, a očividne už raz pochybili a nevadilo im to.

A je naozaj nutné, aby sa používali takéto sadry? A aby pri zlomenej záprstnej kosti bola ruka zasadrovaná skoro po lakeť? Počula som niečo o silikónových sadrách, nemáte s tým niekto skúsenosti.

Vopred vďaka a nech vás úrazy obchádzajú.

Ahoj, precital som si tvoju skusenost so zlomeninou a chcem sa ta spytat na radu: ja mam tiez zlomenu kosticku v dlani konkretne je to zaprstna kost prostrednika a tiez mam sadru az po laket, a tiez je celkom pevna, no v okoli zlomeniny mi to praska ked rukou hybem, a chcem vediet ci sa ti to zrastlo aj ked to praskalo?? alebo ti to potom spevnili uplne a az potom sa to zrastlo ?? mam to uz 5 dni v sadre a stale to praska pri chodzi alebo ked sa len pri spanku otocim tak chcem vediet ci je to OK a mam len cakat, alebo mam ist zmenit sadru? :blink:
m4recinko

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Ortopéd

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.