nosohltanova mandla

O detských chorobách, neduhoch a problémoch s ostatnými rodičmi.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: nosohltanova mandla

Odoslaťod monika.v »

:wink:
Naposledy upravil monika.v dňa , celkovo upravené 1 krát.
monika.v
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Dot »

Monika, mne samotnej vybratie nosnej mandle v detstve velmi pomohlo - dovtedy som bola stale chora, anginy, zapaly hor. dych. ciest, potom takmer vobec nie, mam pocit, ze som anginu mala az na gympli a potom ako 30 rocna :-). Podobne to pomohlo aj mojmu synovi, ktory bral dovtedy niekolkokrat rocne ATB, teraz je chory dvakrat do roka a zvladame to aj bez nich.
Ale zvaz sama. Kamoske pomohli homeopatika, mandla sa zmensila, druhej naopak stav zhorsili...asi je to individualne, podla stavu mandle a imun. systemu dietata.
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Odoslaťod Jaruška »

Ahojte, ja pridávam pohľad aj z inej strany, ak by si niekto čítal tuto diskusiu. Moja dcérka nebola do svojich 2,5 roka poriadne chorá (dovtedy som ju dojčila, možno to má s tým súvis), ale potom v jednom kuse - samé soplíky a nekonečné kašle. :( Šla z jedného soplíka a kašľa do druhého. Chodila do škôlky, ale vychádzalo jej to asi tak týždeň do mesiaca. Boli sme zúfalí, lebo sme obaja s manželom zamestnaní, a tiež sme videli, ako to dcérku vyčerpáva. Ďalšia vec bola, že sa jej noštek nikdy nedal poriadne vyfúkať, mala ho stále zapchatý. V noci sa nevyspala, lebo nemohla dobre dýchať, navyše každú chvíľu to mala v ušku. Doma neprekurujeme, dcérku otužujeme, kúpili sme zvlhčovať vzduchu, nič nepomáhalo. Po roku trápenia (keď som už aj ja bola z toho na nervy) nám naša pediatrička povedala, že musíme dať vybrať nosnú mandľu, vraj je zväčšená a dcérka je preto stále prechladnutá. Najhoršie bolo, že začínala riadne huhňať a tiež začínala byť akási apatická. Začínala mávať na tvári taký ten "priblblý" výraz, ktorý ma vyslovene desil - otvorené ústa, opuchnuté a vypúlené očká, juj, až ma strasie, keď si na to spomeniem, už to nechcem viac zažiť. Raz sme tak prišli na kontrolu na alergológiu, dcérka zasa predtým absolvovala jedno z nekonečných prechladnutí a nebola ešte celkom fit, akurát sme dobehli zvonku z mrazu, a keď sme vošli dnu, po prvých otázkach (klasika: Mandľu máte vybratú?) a mojej odpovedi, že ešte nie, sa na seba sestrička s lekárkou (ktorá nám v živote nijako nepomohla) na seba pozreli a lekárka povedala sestričke (ani nie mne), že dieťa je pripadá trochu adenoidné, a mne zasa, aby nezačalo zaostávať v intelekte, treba mandľu vybrať. Viem veľmi dobre, čo to je, lebo som si to v súvislosti s mandľou pozrela a veľmi ma zabolelo, že tak hovoria o mojej bystrej a šikovnej a urečnenej dcérke, ktorú oni vidia raz do roka na 10 minút. Neboli sme proti tomu, dať mandľu vybrať, chcela som si byť len istá, že práve mandľa je príčinou dcérkinych častých chorôb, a to som si nebola. Navyše mala iba 3,5 roka. Okolo seba som videla viacero malých detí kamarátok, 4-5 ročných, ktorým mandľu vyberali už druhý raz a vlastne to celé nemalo ktovieky úspech, ich deti boli choré stále a mandľa sa zväčšovala aj po vybratí. Na ORL nám ale povedali, aby sme to skúsili vydržať, vraj 3,5 roka je veľmi skoro a pokiaľ dcérka nemá také vážne komplikácie, že by často musela brať antibitiká, aby sme počkali. Poslúchli sme, ale nebolo nám všetko jedno, bolo to dosť na nervy. Naša pediatrička sa pre to na nás dosť hnevala, bolo mi to ľúto. Z ORL nás poslali na alergo, či to vraj nebude alergia. Urobili nám odvtedy 2x testy, ale nič sa nepotvrdilo. Pred rokom nám však naša ORL predpísala na vlastnú zodpovednosť liek cetirizín, ktorý je inak na alergiu. Dcérka totiž má podľa nej absolútne jasné lividné sliznice, také, aké sú pri alergii. Dcérka berie ten liek každý deň. Je to sto a jeden... Mám pocit, že za posledný rok sme konečne začali normálne žiť. Dcérke sa oveľa lepšie dýcha, nebýva toľko chorá, ak aj, je to raz za čas na týždeň, niekedy ani to nie, celé leto bola zdravá, jednoducho, je to v norme. Ani zápaly ušiek už nemáva, ani nekonečné sople a kašle. Ten cetirizín zaúčinkoval okamžite po nasadení. Za tento rok sme jej dali mandľu (údajnú pôvodkyňu dovtedajších problémov) skontrolovať dva razy: prvý raz vtedy, keď nám predpísali cetirizín - bola ešte zväčšená, druhý raz po pol roku - bola úplne v poriadku, t.j. sa zmenšila. S dcérkou sme za ten čas aj vytrénovali výslovnosť, hovorí už pekne a čisto, celkom ožila, :D v noci sa vyspí. Dýcha nosom, lebo ho má voľný. Už absolútne nemyslíme na to, že by sme mandľu dali vyberať. Dokonca aj naša pediatrička už teraz nami súhlasí. Medzičasom sme boli na alergických testoch, kde dcérke opäť nič nevyšlo, preto nám odmietli cetirizín predpisovať, vôbec ich nezaujímalo, že jej pomáha. Do nošteka sa jej nepozerali, vraj to nie je ich kompetencia (!!!). Akoby v nose a v hrdle nebolo alergiu vidieť . Podľa ORL je to ale očividne alergia, tak nám ten liek predpisujú oni. Neviem, ako to bude ďalej, nie som nadšená z toho, že dcérka berie každý deň liek, ale som nesmierne rada, že jej niečo konečne zabralo a možno tento rok bude stačiť na to, aby sa jej organizmus sám s tým vysporiadal a lieky po čase nebude treba. Neviem. Začiatkom roka ideme znova na alergo, z ORL nás tam stále odporúčajú, neviem ako pochodíme. Je to bludný kruh, ale teší ma, že dcérke to prospieva po každej stránke a tiež, že sme to stihli s rečou - to je pre mňa najdôležitejšie. Budúci rok ide už dcérka do školy. Neviem ale, ako by sme dopadli, keby nie našej zlatej pani dr. ORL, ktorá mala s nami trpezlivosť a zobrala si nás "na triko" a som jej za to nesmierne vďačná. A neviem ani, ako sa to bude vyvíjať ďalej, je to beh na dlhú trať. Držím palce aj ostatným. Jaruška
Naposledy upravil Jaruška dňa , celkovo upravené 1 krát.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Mood: Happy

Odoslaťod kvietok2 »

tiez sme maly problem, stale bol chory a bolelo ho usko, ta nosna mandla mu rastla do sirky a tlacila na bubienok, mal aj zapal. ked nam mandle vyberali, mal 5 rokov, ziadnu narkozu mu nedavali, iba akesi kvapky dormicon do nosa(za 5 minut sa smial jak sfetovany), hned o zobrali a trvalo to asi 2 minuty,nic si nepamatal.
inak ak som chcela dat narkozu, povedali mi vraj ak dieta nema 20 kil neodporucaju a ak sa nieco stane,podpisujes ty zodpovednost, tak je to asi zbytocne davat narkozu.
od vtedy je maly raz do roka chory, aj to len take prechladnutie a ani usko ho neboli :wink:
kvietok2
expert

Odoslaťod Babula »

Mojej 7 ročnej dcére mandľu vybrali pred 2 týžňami, nebývala často chorá, ale mala ju zväčšenú, chrápala a dýchala ústami.
Teraz by som potrebovala poradiť, ako ju odučiť dýchať ústami, v noci má vysušené pery, stále dýcha tak ako pred operáciou, dá sa to nejako zmeniť? 2 roky dýchala ústami...
Ďakujem za odpovede.
Babula
expert

Odoslaťod Jaruška »

Ahoj, Anonymka, ako sa máte po vybratí mandle? Vyberali ste ju nakoniec? Je to už hádam viac ako pol roka. Ak budeš mať chuť, napíš, či sa Tvojmu snyčekovi polepšilo, či je po vybratí mandle menej chorý. Každá skúsenosť je dobrá. Jaruška
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Mood: Happy

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Detské choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.