Tiramisu

Varenie nemusí byť všedné. Najmä ak máme odvahu skúšať občas niečo nové. Čo chutí u Vás?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Tiramisu

Odoslaťod DanicaRo »

Ja robim Tiramisu nasledovne. Je fakt ze mojim krpcom velmi nechuti, ale manzelik sa ide za nim "zblaznit". Recept pripajam v povodnom zneni, takze preto tie vtipky pri nom :D :

Na najlepšiu tortu bez pekáča potrebujeme:
tortovú formu s priemerom 23 cm
mixér s metlou na šľahačku
22 podlhovastých piškót - počet sa mení podľa veľkosti formy
silnú kávu
rum
2 nátierkové maslá - v lepšom prípade bez papriky a pažítky
2 smotany na šľahanie
cukor - vanilkový je lepší než obyčajný
kakao
Uvaríme silnú kávu. Takú silnú, že sa nedá piť. Rozhodne nie instantnú. Ak nemáme žiadny kávový stroj, stačí zalievanú precediť. Necháme vychladnúť.
Nátierkové maslá vyklopíme do veľkej misy, zasypeme 5-6 polievkovými lyžicami cukru a zalejeme smotanou. Šľaháme elektrickým šľahačom, kým narátame do 90. Pre tých, čo sa mýlia a namiesto počítania sa začnú modliť ? 3 Otčenáše, 2 Zdravasy, jedenkrát Sláva. Stačí, máme hustý krém.
Tortová forma je vhodná, lebo sa v nej dezert dobre porciuje. Môže byť, samozrejme, aj hranatá s odnímateľnými okrajmi. A môže byť aj iná s neodnímateľnými okrajmi, potom je jediný vhodný spôsob podávania z jednej misy veľkou lyžicou.
Dno formy pokryjeme piškótami, niektoré treba aj nalámať. Dôkladne polejeme kávou. Dôkladne polejeme rumom. Dôkladne je viac, ako by sme si mysleli, že sa dá, ale skončíme skôr, než bude tekutiny viac ako piškót.
Na piškóty kydneme polovicu krému, uhladíme, olížeme lyžicu. Druhá vrstva piškót je rozložená a zaliata rovnako ako prvá. Druhá polovica krému je kydnutá rovnako ako prvá a uhladená hladšie ako prvá. Lyžica je olízaná ako prvýkrát, zvyšky krému z misy sa vydolujú ľahšie prstom.

Uhladenú tortu dôkladne posypeme cez sitko kakaom. Aspoň milimetrovú vrstvu. Posýpanie v tejto fáze má tú výhodu, že kakao od krému navlhne, takže pri jedení hrozí zadusenie sa len pažravosťou, nie kakaovým práškom.
Zákusok potrebuje odpočívať cez noc v chladničke. Na druhý deň sa krája ako torta. Nikto nevie, koľko vydrží, lebo nevydrží viac ako dva dni.
DanicaRo
začiatočník
 
Príspevky: 142

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Tiramisu

Odoslaťod aduskagi »

miburka píše:Máte recept na Tiramisu bez surových žĺtkov?
resp. Čo by sa stalo, ak by som vajíčka s cukrom vyšľahala nad parou? Predsa len, pre deti surové vajcia by som neriskovala.

tiramisu a jeho zlozenie (surove vajicka spolu s mascarpone a kavou ) to nie je zrovna pochutka vhodna pre deti :wink: , ale ak chces pripajam recept na "tvarohove" tiramisu

suroviny:
400g tvaroh
250g olupane mandle
200g biely jogurt
170g cukor
150g ovocie (jahody, lesne plody...)
75g maslo
100g piskot
2 zltka
30g hrozienka
vanilkovy cukor
maly poharik likeru ( napr, rum)


Rozmixujeme mandle spolu s lyzicou cukru v kuch. robote. Hrozienka nechame namocene v likeri asi 10 min, potom ich "vyzmykame". Vyslahame mixerom do peny zltka, cukor a vanilkovy cukor.
K makkemu maslu postupne zamiesavame tvaroh, jogurt, rozmixovane mandle, hrozienka a na koniec pridame vyslahane zltka.
Piskoty pomocime v likery v ktorom sme mocili hrozienka a vyukladame nimi dno formy.
Piskoty zakryjeme kremom a pokracujeme striedavo piskoty/krem. Tiramisu vlozime na 20 min do mraznicky a po vybrati ho ozdobime ovocim
aduskagi
 
Príspevky: 8

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Tiramisu

Odoslaťod aduskagi »

No a kto ma chut na klasicke tiramisu, pripajam moj recept

500g mascarpone (tusim ho dostat v Tescu ak nie maslo)
krystal. cukor
5 vajiciek
podlhovaste piskoty
silna kava
liker
kakao

5 bielok + 1 lyzica krystal. cukru vyslahame na sneh

v druhej nadobe slahame 5 zltok spolu s 5 lyzicami kryst.cukru. po chvili pridame postupne mascarpone a vyslahame do hladkeho kremu. Na koniec opatrne varechou zamiesame sneh.

ku silnej kave pridame 1/2 pohara likeru, 1/2 vody, 1 lyzicu cukru. V tejto "zmeske" omacame piskoty ( ja ich omacam len kratko max 2 sek, nemam rada rozmocene tiramisu), ktorymi vyukladame dno nadoby. Na piskoty nanesieme krem a takto striedavo pokracujeme..koncime kremom, ktory na zaver posypeme kakaom.
Tiramisu nechame stuhnut v chladnicke, najlpepsie celu noc.

Z tychto surovin vyjde tiramisu tak pre 10/12 osob, ak ho chcete robit mensie, tak ratajte na 100 g mascarpone -1 vajicko a 1 lyzica cukru
aduskagi
 
Príspevky: 8

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Tiramisu

Odoslaťod DanicaRo »

Miburka, som rada, ze chutilo. Nam vzdy najviac chuti - nie na druhy den, ale az na treti (ak samozrejme dovtedy nieco zostane). A mas pravdu, je fakt dost syty, ale aj napriek tomu nikdy neodolam......
DanicaRo
začiatočník
 
Príspevky: 142

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Tiramisu

Odoslaťod Kačenka »

Pomarančové tiramisu
- 2 mandarínkové kompóty (cca 300 ml)
- 125 ml šľahačkovej smotany
- 250 g syra Mascarpone
- 250 g tvarohu
- 80 g cukru
- 3 lyžice pomarančového likéru
- 200 ? 250 ml pomarančovej šťavy (môže byť aj 100% pomarančový džús)
- 1 balíček dlhých piškót
- kakao
- plátky pomarančov na ozdobu

Kompótové mandarínky precedíme a necháme odkvapkať. Šľahačkovú smotanu vyšľaháme dotuha. Mascarpone a tvaroh dohladka vymiešame s cukrom. Pridáme 3 lyžice pomarančového likéru. Do tvarohového krému opatrne primiešame šľahačku a 100 ml pomarančovej šťavy. Dno nákypovej formy rovnomerne ne vyložíme piškótami, ktoré pokvapkáme pomarančovou šťavou. Na ne poukladáme odkvapkané mandarínky a potrieme ich polovicou tvarohového krému. Pokračujeme mandarínkovou vrstvou, na ňu poukladáme piškóty, ktoré opäť pokvapkáme pomarančovou šťavou. Na piškótovú vrstvu natrieme zvyšok krému, povrch uhladíme. Zákusok necháme cez noc stuhnúť v chladničke. Pred podávaním zákusok poprášime kakaom a ozdobíme plátkami pomaranča.
Kačenka
začiatočník
 
Príspevky: 196

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Tiramisu

Odoslaťod lulina »

Ja tiež veľma rada robievam tiramisu a väčšinou ho spráskam celé sama... :) Mám viacej receptov, ale už ich tu bolo spomenutých dosť, takže načo ďalší. Len sa chcem popýtať: robievam ho z mascarpone, len všade píšu, že sa môže nahradiť j iným smotanovým syrom, napr. lučinou. Tak som to v rámci šetrenia vyskúšala, ale s tou lučinou mi to vôbec nechutilo, pripadalo mi to akési kyslé. A tak som sa vrátila k mascarpone, aj keď je dobre drahé. Aké máte skúsenosti s inými smotanovými syrmi?
lulina
začiatočník
 
Príspevky: 480

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Recepty

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron