pes z útulku

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: pes z útulku

Odoslaťod corky »

derby, chválim tvoje rozhodnutie ... to vieš, som psíčkár :D
určite to je krásne, že chcete pomôcť jednému útulkáčikovi ... už máte aj vybratho adepta? Možno by som radila ísť tam a stráviť so psíkom istý čas, zobrať ho na prechádzku, aby ste nevyberali len podla výzoru, ale aj podla temperamentu psíka, aby sa k vám hodil. My máme 2,5-ročnú sučku Cavalier King Charles spaniela, osobne si neviem predstaviť lepšie plemeno k deťom ... akurát dosť plzne, takže občas sme doma riadne "chlpatí" :lol:
Čo sa týka tých vecí, určite ti poradia v samotnom útulku ... ale psíky tam by mali mať za sebou základné očkovanie, aj odčervovanie, zvyčajne sú kastrované a čipované, alebo je na novom majitelovi, aby tak urobil. Ja kastráciu moc neschvalujem, radšej si sučku strážime, zatial je zdravá a nemám dôvod ju davať operovať. A čipovať sme dali.

Očkujeme 2x za rok, jedno je proti besnote a druhé taká kombinovaná vakcína proti psím chorobám. Odčervujeme 2-3x do roka, davam aj taky olej proti parazitom na leto ... závisí kade sa so psom pohybuješ, aj od veku psíka. Naša sučka je len doma, v byte a na dvore, prakticky nie je v styku s inými psami ani mačkami. Prípravky sa kupuju v bežnej lekárni.

Krmenie - závisí od plemena (prípadne velkosti psíka) a aj od apetítu, chuti. je to velmi individuálne, ak granule, vyhla by soms a Royal Canine a radšej vybrala niečo iné. My krmíme českými granulami BRIT ... naša je dosť prieberčivá a z niektorých odporúčaných granuliek hnačkovala, alebo sa jej zhoršila kvalita kožúška, takže som rada, že toto žerie a nemá zdravotné problémy. Samozrejme, občas dostane aj mäsko z polievky, nejaký pamlsok, kúsok syra, alebo aj surové obrezky z mäsa.
Kupeme minimálne, tak málo ako sa len dá ... a používam psí šampón, v podstate je jedno aký, ale ak budete mať šteniatko, sú špeciálne šťaňacie. Ak dospelého psíka, tak vyber nuiečo pre dospelých. Okrem toho potrebujete peliešok, nejaký vankúšik (alebo staršiu poskladanú deku), hrebeň (podla plemena, akú bude mať srsť), nejaký obojok a vodítko, a nejakú hračku.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: pes z útulku

Odoslaťod Kalea »

Ahoj, my dávame psa očkovať raz do roka, naraz aj proti besnote plus druhé očkovanie je proti nejakým iným chorobám, aj keď pravdupovediac nie som si istá, či je to očkovanie proti tým ostatným chorobám nevyhnutné, najmä keď sa v poslednom období čoraz viac zamýšľam aj nad očkovaním ľudí, možno ani do psa nie je nevyhnutné napchať všetky očkovacie látky, ktoré existujú, to už záleží na zvážení majiteľa, viem, že niektorí majitelia dávajú očkovať iba proti besnote.

My kŕmime granulami, sem-tam niečím z kuchyne, ale málokedy, sú však aj ľudia, ktorí kŕmia psíkov iba surovou stravou, to tiež záleží od teba, ako sa rozhodneš, aký to bude psík, koľko chceš a môžeš do jeho kŕmenia investovať:
http://www.baff.sk/menu

Šteniatka treba odčervovať častejšie, dospelé psy asi raz za tri mesiace tuším, ale nesledujem to úplne dôsledne, keď si spomeniem, kúpim niečo na odčervenie v lekárni (sú to také tablety a predávajú sa podľa hmotnosti psa, väčšinou je jedna tabletka na 10 kíl).

Na kúpanie predávajú šampóny pre psov, ale keďže my máme psa vonku, kúpeme ho minimálne.
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert
 
Príspevky: 39888

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: pes z útulku

Odoslaťod Eva/ redakcia »

Ja chcem len poinformovať, že v poradni máme veľmi milého pána veterinára, ktorá rád zodpovie na čokoľvek okolo ziveratiek.
Zdá sa mi, že je tam taký opustený a nikto sa ho nič nepýta:)
Tak keby dačo:
http://poradne.rodinka.sk/mvdr-radoslav-rigler-f80/
Eva/ redakcia

strašne dobrý obed bol dnes. To vlastne vzdy, ked ho nemusim varit ja...

Site Admin
 
Príspevky: 754
Mood: Happy
Obrázky: 0

Pozvania odoslané: 1
Registrovaní priatelia: 0

Re: pes z útulku

Odoslaťod corky »

no, ak by ste vzali šteniatko, musíš naplánovať aj nejaký čas na výchovu, aspon základné pokyny aby zvládolo
odrastené šteňa - ročný psík - môže, ale nemusí byť vychovaný a socializovaný, záleží od toho, odkial prišiel... niekedy v utulku skončia psíky, ktorých mayjitel sa o nich dobre staral, ale presťahoval sa, alebo zomrel a o psa sa už nemá kto starať. Ale sú tam aj psíky, ktoré sa dlho túlali, z romskych osád, alebo od ludí, ktorí sa o nich nestarali vôbec a tam o nejakej výchove či výcviku nemože byť reč.
Asi by som si spísala základné požiadavky na psíka, že ma byť teda vonku na dvore, aký velký by mal byť, či má byť krátko- alebo dlhosrstý, že to musí byť plemeno vhodné k deťom ... napadá ma ako vhodné plemeno labrador, retriever, možno beagle (bígl), alebo border kólia, ale pozor, kríženci nemusia mať typickú povahu pre plemeno. Tieto psíky sú na deti dobré, zvyčajne lahko ovládatelné, ale sú naviazané na pána a nezvládajú byť dlho sami. Teda aj keby bol na dvore, treba sa mu nvenovať, tráviť s ním čas.
V prípade kríženca je u šteniatka vždy to riziko, že nevieš, čo presne z toho vyrastie ... aj ked v útulku vedia posúdiť, akého približne bude vzrastu, predsa len zlatunké malinké šteniatko môže vyrásť na riadne veľké psisko.

Čo sa týka venčenia psíka v byte, trvá istý čas, kým si zvykne vykonávať potrebu vonku ... do roka je to asi ako ked odúčaš od plienok ... teda na začiatku nehody sú častejšie, potom menej časté a teraz sa stane skutočne len výnimočne, že niekde nájdem mláčku. Občas sa to stane v noci, že nevydrží, ale chodí na jedno miesto na dlažbu, kde sa to dá chvalabohu umyť.

Ak budete mať psíka vonku, treba mu zabezpečiť koterec, kam ho možeš zatvoriť v prípade potreby, s búdou.
Či psa alebo sučku ... no radšej psa, alebo v prípade sučky určite sterilizovanú. Inak bduete mať čo polrok problemy s odhánaním nápadníkov a možno aj kopu psích bábatiek.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: pes z útulku

Odoslaťod corky »

Tak to mas pravdu :-) cela veda to je. Ale vela veci sa clovek uci takpovediac za pochodu.
Inak, moj muz o psovi nechcel ani pocut, lamali sme ho rok... a dnes s nami spava Lady v spalni. Len do postele nesmie.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: pes z útulku

Odoslaťod Kalea »

derby111 píše:chceli by sme asi psíka, menšieho, nie veľmi chlpatého, i keď ma teraz napadlo, že aj retriever je milý pes, no a hlavne vhodného k deťom.
No, vidím, že to je celá veda...dúfam, že to do polroka doriešime :jaj:

Áno, určite je to celá veda. A práve som chcela napísať, že aj zlatý retriever je veľmi milý pes a vhodný k deťom celkom určite. Ale zase je dosť chlpatý a skôr väčší alebo stredný, rozhodne nie je malý psík.

My nemáme koterec, máme len búdu (pes je iba vonku, je to zlatý retriever, vôbec nepotrebuje ani v zime byť v pivnici alebo niekde vo vnútri) na takom chránenom zastrešenom mieste (nesneží, nefučí a neprší tam). Aj keď niečo, kde by sa pes mohol v prípade potreby zatvoriť, by sa hodilo, u vás by však možno poslúžila aj tá spomínaná pivnica. A áno, plot okolo celého pozemku treba určite skontrolovať, či v ňom nie sú diery a ak sú, tak ich odstrániť. Inak vám môže ujsť kedy bude chcieť, môže ho zraziť auto, môže niekde niekoho vystrašiť, môže niekomu niečo uchmatnúť z dvora... Samé nepríjemnosti z toho môžu vzniknúť.
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert
 
Príspevky: 39888

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron