Koľko času trávime s deťmi?

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Koľko času trávime s deťmi?

Odoslaťod Dádulka °°° »

Tak uvažujem...
Považujete za dostatočné, koľko času trávite s deťmi? (0-3, 3-6, 6-15, 15-25 a aj staršími)
Čo by ste považovali za ideálne, koľko času denne s deťmi byť a žiť, keby ste si odmysleli rôzne tlaky, ktoré nás tlačia "von z rodín"? Zmenili by ste niečo, keby ste mohli?
Dádulka °°°

expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Koľko času trávime s deťmi?

Odoslaťod slniecko »

Kolko by oni chceli :) , to by bolo asi idealne...ale potom by mi mozno bolo za nimi smutno, uz teraz su furt rozbehane...
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool

Odoslaťod nea »

Keby som mohla, zmenila by som si pracovnu dobu na max. 4 hodiny denne. Dufam, ze sa mi to raz podari.
nea

Life is a music, God is the DJ, world is the dancefloor

expert

Odoslaťod Kirkuša »

Moj nazor je ako prienik odpovedi slniecka a nei.
Preto sme mmch ako jeden z dovodov nedali syna do montessori skolky, nakolko tam v tej nasej mali filozofiu aby tam dieta travilo hned cely denny cas, az po olovrant, niekedy 16-17, co sa mi zdalo vela, aj syn chcel menej, hoci memal problem vydrzat odlucenie, ale kedze som vtedy bola doma s malou zdalo sa mu to po obed postacujuce a po nom chcel uz byt pri nas, ale oni nechceli ustupit (napriek tomu ze by sme boli ochotni platit cely den), alebo sme ho teda ze nanajvys brat hned po spanku o 15 -aj to nepriechodne. Skoncili sme v statnej kde s tym nebol najmensi problem....

A mam este dalsie tazsie srdce, nielen ze musi mat clovek naramne stastie aby dosiahol uspokojivu dlzku osobnej interakcie s vlastnymi detmi v beznom dni/tyzdni...ale aj s vlastnym muzom je to hlavne ak su obaja zamestnani a deti viac nez 1 - v podstate vztah na dialku...
Riesenie by som videla v posune k istemu komunitneho sposobu zivota, nemam este dotiahnute detaily, asi by to chcelo aj urcite spolocenske zmeny, myslim ze pre deti je dobre ak mozu vidiet nazivo ako rodic pracuje, nepriamo sa na tom zucastnosvat aspon obcas, a dalej aj rodicia by mali byt spolu viac, aj ked toto akoby mnohym vadi este menej ako tie deti, akoby vztahy s partnerom su uplne mimozne v okoli co vidim. A berie sa to ako normalka, standart...Skratka ludia ziju v rodine vedla seba a nie spolu aj to mensinu casu....

Ale je to este dobre u nas, v zahranici je to ovela horsie, a to pritom tom "vyspelejsom".
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Odoslaťod slniecko »

Kirkuša píše:Moj nazor je ako prienik odpovedi slniecka a nei.
Preto sme mmch ako jeden z dovodov nedali syna do montessori skolky, nakolko tam v tej nasej mali filozofiu aby tam dieta travilo hned cely denny cas, az po olovrant, niekedy 16-17, co sa mi zdalo vela, aj syn chcel menej, hoci memal problem vydrzat odlucenie, ale kedze som vtedy bola doma s malou zdalo sa mu to po obed postacujuce a po nom chcel uz byt pri nas, ale oni nechceli ustupit (napriek tomu ze by sme boli ochotni platit cely den), alebo sme ho teda ze nanajvys brat hned po spanku o 15 -aj to nepriechodne. Skoncili sme v statnej kde s tym nebol najmensi problem....

A mam este dalsie tazsie srdce, nielen ze musi mat clovek naramne stastie aby dosiahol uspokojivu dlzku osobnej interakcie s vlastnymi detmi v beznom dni/tyzdni...ale aj s vlastnym muzom je to hlavne ak su obaja zamestnani a deti viac nez 1 - v podstate vztah na dialku...
Riesenie by som videla v posune k istemu komunitneho sposobu zivota, nemam este dotiahnute detaily, asi by to chcelo aj urcite spolocenske zmeny, myslim ze pre deti je dobre ak mozu vidiet nazivo ako rodic pracuje, nepriamo sa na tom zucastnosvat aspon obcas, a dalej aj rodicia by mali byt spolu viac, aj ked toto akoby mnohym vadi este menej ako tie deti, akoby vztahy s partnerom su uplne mimozne v okoli co vidim. A berie sa to ako normalka, standart...Skratka ludia ziju v rodine vedla seba a nie spolu aj to mensinu casu....

Ale je to este dobre u nas, v zahranici je to ovela horsie, a to pritom tom "vyspelejsom".

Ano, toto si a ja myslim.
Inak nie som velky staromil, ale ten system, ked kedysi mal rodic pracovnu/ambulanciu/obchod/dielnu priamo v dome, kde byval, len s inym vchodom a deti sa tam obcas pritmolili. pripadne aj s kamaratom/mi, ako mali chut, popozerali, co sa deje, a vlastne prakticky takmer kedykolvek s rodicom prehodili slovko dve, sa mi zda uplne super, jednak mali vacsi prehlad o svete dospelych a to uplne prirodzenym sposobom, asi nemuseli byt velmi v skole predmety o povolaniech, jednak mohli s rodicmi byt casto prave vtedy, ked potrebovali, lebo a ked si clovek utrhne viac casu na dieta, tak to uz nie je tak spontanne, lebo "teraz treba byt spolu a vyuzit to" a obcas sa akosi straca nit a mozno a viac casu spolu neda presne to, co treba.
Ako, ja zatial nemam problem, mozem im byt zatial k dispozicii, ale keby som cvakala normalne niekde na opacnom konci mesta v kancelarskom mravenisku, tak ma asi uplne nevytrhne ani skratena pracovna doba :DN .
slniecko

expert

Odoslaťod Dádulka °°° »

Ani neviem, ako začať :D
Objavila som niečo nové a som tým uchvátená. Hodilo by sa to aj do témy "Opak sladkého", lebo sa to týka dieťaťa a jeho vzdelania.

Ide o vzdelávanie dieťaťa doma, ale nejde o domácu školu, volá sa to UNSCHOOLING.
Toho sa týkajú stránky, na ktoré som už dala nedávno odkaz - http://www.svobodauceni.cz
Je to vlastne život s dieťaťom doma, s rodinou, bez školy, život v reálnom svete, do ktorého sa deti zapájajú podľa svojich vlastných pestrých záujmov meniacich sa v čase, s neutúchajúcou túžbou poznávať, z praktických dôvodov.

Tu je rozhovor s Johnom Holtom, tzv. "otcom unschoolingu".

Proste žijeme realitu, na akú sme zvyknutí a človeka ani nenapadne, ako je to odchýlené od stredu.
Čítala som knihu od autorky žijúcej so svojimi deťmi spôsobom unschooling (a tých autorov je kopa, už sa mi to tu zbiera)
a postupne prenikám do toho, ako taký život vyzerá a aký je normálny a naplnený vzťahmi a podporou.
Žijú v ňom deti, ktoré môžu nasledovať svoje záujmy,
ktoré nie sú nútené sedieť v školských laviciach a kopu svojho činného času venovať veciam, ktoré ich práve nezaujímajú, ktoré sa musia naučiť kvôli hodnoteniu a ktoré aj tak mnohé zabudnú, lebo nie sú spojené so skutočným životom, nie sú vystavené tlakom, hodnoteniam ani porovnávaniu, ktoré z podstaty veci neprospieva ani tým "najlepším" (tí o.i. môžu byť v omyle, že ich talent je tam, kde sú najlepšie hodnotení)
deti, ktoré majú dosť času venovať sa veciam, ktoré ich skutočne zaujímajú a vďaka tomu ich nie je potrebné motivovať a idú do hĺbky, pretože to má pre nich zmysel a ich vedomosti ostávajú trvalé,...
atd.atd. mohla by som krásne rečniť, ale čo je fakt - je to nádherná skutočnosť a príležitosť žiť so svojimi deťmi a vidieť ich skutočný rozkvet, dopriať im tú slobodu vyrastať podľa seba a podporiť ich v tom.
A práve preto sa o to chcem podeliť :flo:

Ja sama som rozhodnutá pre tento spôsob života, hoci ešte neviem presne, ako to osadím do slovenského prostredia.
Samozrejme, že nemusí byť pre každého ľahké prispôsobiť si život takému niečomu, ale životy stále niečomu prispôsobujeme a práve takéto hľadisko vôbec nemáme.

Kirkuša, prevčerom som ti išla písať mail, keď mi zdochol prehriaty počítač, tak som potom ľahla ku knižke.
Dádulka °°°

expert

Odoslaťod slniecko »

No, nechcem ti brat entuziazmus, ale pozeram si tu stranku o unschoolingu a zatial mi to prida ako zmes donebavolajucich nezmyslov, lzi a manipulacii...
slniecko

expert

Odoslaťod Kirkuša »

Dadulka odchadzame prave na 2t na dovolenku, nemam cas pozriet linky ani nic az po navrate....
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Odoslaťod Dádulka °°° »

Slniecko, neviem, čo máš na mysli.

Kirkuša, tak šťastnú dovolenku :pa
Dádulka °°°

expert

Odoslaťod slniecko »

Ak budem ma vecer cas a silu sa v tom rypat, urobim hlbsiu analyzu :tw-ev:
slniecko

expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.