prenájom bytu - poradte

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

prenájom bytu - poradte

Odoslaťod mamča bamča »

kočky kto máte skúsenosti prosím o radu -

máme byt, ktorý by sme chceli dať do prenájmu a keďže to chceme urobiť legálne a chceme sa vyhnúť možným problémom, potrebujem nejaké info, ale aj osobné skúsenosti-

- kde a kedy nahlásiť podnájomníkov
- oboznámiť aj susedov ?
- urobiť zmluvu a čo podstatné v nej by nemalo chýbať ?
- mám zmluvu dať urobiť právnikovi, alebo si to máme doma zostaviť ?
- platba na účet, alebo do ruky ?
- čo s možnými preplatkami, či nedoplatkami ? ošetriť to v zmluve ?

Ak máte skúsenosť a nechcete tu do fóra, môžete aj do ss, ďakujem, pomohlo by mi to, niet nad vlastné skúsenosti
mamča bamča

nevzdávať sa

začiatočník
 
Príspevky: 424

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod zlaticko »

potom nezbudnut prihlasit sa na danovom urade a v zdravotnej poistovni a zacat platit preddavky na zdravo. poistenie
zlaticko
expert
 
Príspevky: 2625

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod marlene »

z vlastnej skusenosti ti radim,aby si stav bytu zdokumentovala pomocou fotiek a pridala k zmluve ,vyhnes sa pripadnym nedorozumeniam po skonceni najomu najomnikmi.( stav sanity v celom byte,podlaha ,okna ,balkon ,dvere ak mate nabytok napr.kuchynu tak tiez...)
dalej by som si dala do zmluvy aj klauzulu o zvieratach ,ci ich mozu najomnici v byt drzat alebo nie.
zakaz fajcenia -takisto podchytit zmluvne ,dohodnut co mozu najomnici v byte menit ,po uplynuti lehoty napr. upratanie bytu + malovka -bud vy alebo najomnik.
dalej urci si vypovednu lehotu a ak chces byt prenajat dlhodobejsie,tak by som do zmluvy dala prenajom najskor na dobu urcitu-napr. rok a az potom by som sa rizhodla ci najomnikom prenajom predlzim.
neviem ako je to na svk,ale mozno by ti stacilo zmluvu napisat a dat potvrdit notarovi ,myslim ze to vyjde lacnejsie,ale ak chces mat 100 % istotu tak radsej pravnika:
Naposledy upravil marlene dňa , celkovo upravené 1 krát.
marlene

nic sa mi nechce....

expert
 
Príspevky: 2570
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod mamča bamča »

dík, práve toto potrebujem rady z vlastných skúseností

zlaticko píše:potom nezbudnut prihlasit sa na danovom urade a v zdravotnej poistovni a zacat platit preddavky na zdravo. poistenie


kedy sa treba prihlásiť na daňovom - hneď, alebo keď sa podáva ročné zúčtovanie v marci ?

a do zdravotnej - nezrušila to vláda teraz náhodou ?
mamča bamča

nevzdávať sa

začiatočník
 
Príspevky: 424

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod mamča bamča »

GabikaB píše:Ahoj vsetko musis dat do zmluvy - najomne, sposb platby, aj to co vsetko suma obsahuje aj nedoplatky aj preplatky aj elektrina vsetko. + poskodenie bytu, co mozu a co nemozu robit v byte ake upravy alebo nic. ci je to s nabytom alebo bez. max pocet osob ktori tam budu byvat, (inac sa ti nahlasia dvaja a budu byvat 10 mladi :) a od toho je aj vypocet najomneho a stocneho) proste vsetko co ta napadne tam zakomponuj.
Susedov informuj, aby vedeli ze vy tam hluk nerobite - musis ratat ze ak tam pustis mladych studakov tak budu robit zure takmer kazdy vecer minimlane zo zaciatku... neskor cely vikend a sem tam cez tyzden...takze bolo by vhodne aj toto upraviat v zmluve ak si nechces pohnevat susedov.
v zmluve streba opisat byt v akom je stave a ze prenajimatel si je vedomy tohto stavu (t.j. ak este nieje zreknstruovany, tak ze moze prefukovat alebo tak... pripadne ak ste uplne hore, tak moze pbyt problem strecha... ale nemusi - t.j. zavady, tkroe je mozne odstranit tak sa budete snazit, ale vymenit okna vas nemozu donutit...pokial sami nechcete).
jednoducho vsetko ak je byt zrekonstruovany, tak urcite tgreba brat do uvahy nejake to opotrebovanie, ale v pripade znicenia treba dat klauzulu ze t nahradia okamzite inac ich mozete okamzite vyhodit z bytu.
taktiez by som velmi vazne uvazovala co s prechodnym / trvalym pobytom... aj to je na zvazenie (my sme nedavali a ani nedame nikomu), ale ludia to niekedy ziadaju. tak si treba rozmysliet.


no to by ma ani nenapadlo, že by to niekto chcel :oops: , u mňa v žiadnom prípade :ham: , však potom by im asi vznikli aj nejaké nároky a tomu sa práve chcem vyhnúť, aby sme nemali problém potom s vysťahovaním, ak nebudú bývať ako slušní ľudia
mamča bamča

nevzdávať sa

začiatočník
 
Príspevky: 424

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod mamča bamča »

marlene píše:z vlastnej skusenosti ti radim,aby si stav bytu zdokumentovala pomocou fotiek a pridala k zmluve ,vyhnes sa pripadnym nedorozumeniam po skonceni najomu najomnikmi.( stav sanity v celom byte,podlaha ,okna ,balkon ,dvere ak mate nabytok napr.kuchynu tak tiez...)
dalej by som si dala do zmluvy aj klauzulu o zvieratach ,ci ich mozu najomnici v byt drzat alebo nie.
zakaz fajcenia -takisto podchytit zmluvne ,dohodnut co mozu najomnici v byte menit ,po uplynuti lehoty napr. upratanie bytu + malovka -bud vy alebo najomnik.
dalej urci si vypovednu lehotu a ak chces byt prenajat dlhodobejsie,tak by som do zmluvy dala prenajom najskor na dobu urcitu-napr. rok a az potom by som sa rizhodla ci najomnikom prenajom predlzim.
neviem ako je to na svk,ale mozno by ti stacilo zmluvu napisat a dat potvrdit notarovi ,myslim ze to vyjde lacnejsie,ale ak chces mat 100 % istotu tak radsej pravnika:


mám tomu rozumieť tak, že zmluva bez notára by bola neplatná - myslím iba potvrdená svojím popdpisom a v prít. svedka ?
Asi to je blbosť len tak medzi sebou sa dohodnúť a podpísať, však ? Takže nájomcov dotiahnuť k notárovi.

A o tých zvieratách by ma to ani netrklo.
mamča bamča

nevzdávať sa

začiatočník
 
Príspevky: 424

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod marlene »

ja som prenajala dom na svk, zmluvu sme mali len medzi sebou (bola to rodina) a nakoniec som mala problemy ich odtial dostat,hoci mali 6 mesacnu vypovednu lehotu ,ale zmluvu sme nemali potvrdenu notarom ani pravnikom .

keby som este raz prenajimala nehnutelnost,tak jedine s overenou zmluvou a presne dohodnutymi podmienkami .
marlene

nic sa mi nechce....

expert
 
Príspevky: 2570
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod zlaticko »

mamča bamča píše:dík, práve toto potrebujem rady z vlastných skúseností

zlaticko píše:potom nezbudnut prihlasit sa na danovom urade a v zdravotnej poistovni a zacat platit preddavky na zdravo. poistenie


kedy sa treba prihlásiť na daňovom - hneď, alebo keď sa podáva ročné zúčtovanie v marci ?

a do zdravotnej - nezrušila to vláda teraz náhodou ?



na danovom treba myslim do 30 dni... tam ti pridelia DIC a do zdravotky je tusim do 8 dni... ale je to novy zakon platny od noveho roka s tou zdravotkou takze najlepsie sa informovat priamo u nich... zevraj to zrusia.. no zatial to plati..

k ostatnym ja by som tam isto dala zakaz prenajimat dalsej osobe, obmedzenia co sa tykaju domacich zvierat dohodnut kontrolne dni... zabezpeku ktora by zahranala vypovednu dobu.. pofotit byt dohodnut sa do kolko si opravy hradia oni a od kolko ty... a pod.
samozrejme zakazat vymenit si zamok resp. by som to spravila tak ze by som pred nimi vymenila zamok dala kluc im a jeden si nechala v zalepenej obalke
zlaticko
expert
 
Príspevky: 2625

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prenájom bytu - poradte

Odoslaťod QWEEDY »

...vsetko uz asi bolo napisane...z vlastnej skusenosti by som ti este poradila, ze ja som uprednostnovala platbu cash v prenajimanom byte...bol to vyborny dovod, ako aspon raz za mesiac ist skontrolovat nenapco, ci je vsetko v byte v poriadku :wink:
QWEEDY

Zivot je cirkus, len sapito je vacsie :)

expert
 
Príspevky: 4070
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron