Kedy najskor na hudobny nastroj?

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Kedy najskor na hudobny nastroj?

Odoslaťod Iris »

Skor ma zaujimaju velmi skore zaciatky ... ako ste sa dopracovali k rozhodnutiu zacat dietatu predstavovat hudobny nastroj intenzivnejsou formou vo velmi skorom veku, aka bola odozva od dietata, ako sa to vyvijalo a ako to vsetko nakoniec dopadlo, a podobne ... Nejde o ambiciu rodicov, ani o iluziu virtuoza, ani o ziadne prehnane ocakavania, takze toto rozoberat nemusime V:) ;--) ... v tomto konkretnom pripade by islo o husle, uvitam akekolvek skusenosti a nazory ... vdaka :flo:
Iris
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kedy najskor na hudobny nastroj?

Odoslaťod Dot »

Iris, a ma dieta aky-taky pozorovatelny talent? Husle su velmi narocny nastroj a omnoho viac ako inde (napr na klaviri, kde je kazdy ton "dany") treba vediet "pocuvat" a odlisit tony. Pri nedosatku hudobneho sluchu by som sa obavala, ze k nastroju ziska opacny postoj.
Sesternicin syn zacinal pomerne skoro, ale len s rodicmi (jeho tatino hra na viac strunovych nastrojov), niekedy v skolke a po nastupe na ZS na LSU, ale on ma zjavny talent, hra s lahkostou, cisto a, myslim, aj preto rad.

Co ma napada spatne po vlastnych skusenostiach a skusenostiach z okolia (ak napr o husliach len premyslas, ale nie je to pevne rozhodnutie), ze by som dietatu vyberala nastroj podla ucitela. Cez dobreho ucitela, ktory vie ucit deti "hrou", prisposobit sa ich "schopnostiam" (napr s pomalsimi jednoducho ide pomalsie a napr kludne aj cez zname ci popularne pesnicky) ziska kladny vztah k hudbe aj dieta, ktore nie je vyslovenym talentom, ktore moze mat problem so sluchom, ale ten nastroj sa berie skor ako "cesta" k laske k hudbe.

Ja som napr vobec neplanovala dat svoje deti na nastroj (sama mam dva cykly klavira, ale bavit ma to zacalo az v druhom cykle, dovtedy som bola len "poslusna" - a pritom sluch mam skoro absolutny), ale syn mal v skole taku zlatu "gitaristku", ze sme to skusili a chodil k nej 3 roky a velmi rad. On hudobny sluch nema takmer vobec (spieva viac ako falosne, niekedy doslova na jednom tone), ale zaklady gitary ziskal slusne a verim, ze sa k nej neskor vrati, mozno cez tabory, skauta a pod.
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Odoslaťod Iris »

Dot dakujem za obsiahlu odpoved. Iniciativa v tomto pripade nevychadza od rodicov, ale od dietata, hoci ak by som sem napisala vek, tak ma asi vysmejete, ze to berieme vazne, hoci slovo vazne je v tomto kontexte prisilne, len nad tym uvazujeme, ci to nejako podporit, alebo to nechat odzniet do stratena ako nejaku chvilkovu tuzbu, teda ak bude chvilkova ... Dieta prejavuje zaujem o hudbu, spieva, rado pocuva hudbu, aj vaznu, rado sa har s elektrickymi klavesmi po tatinovi, zapne si naraz nejake tri zvukove hracky a menezuje ich zvuky, no a najnovsie ako nazivo zhliadlo huslove vystupenie o nicom inom nerozprava, len, ze chce husle, chce ist do hudobnej skoly, kazdy den sa pyta ci uz ideme, ak ideme von tak ide s tym ci teda uz ideme do hudobnej skoly, ak mu povieme, ze zatial sa moze hrat s klavirom (klavesami), tak rezolutne vyhlasi, ze chce husle, no a podobne, strasne srandovne to je, my nie sme s muzom muzikalny, takze na nasej strane ho viest nevieme
Iris
expert

Odoslaťod Dot »

Iris, ak chce, tak to skuste. Hoci neviem, ci pre tak male deti vobec husle existuju (su nejake "polky", ale tusim pre 6 rocne deti?). A, hlavne, treba zistit, ci nejaka hudobna skola ponuka vyuku na husle aj pre predskolakov - aby obopol hmatnik a vedel stlacit struny, musi mat rucka nejaku velkost.
Ono je uplne mozne, ze deti, ktore zacinaju, tento nastroj vobec nedostanu do ruky a zacina sa skor hravou hud. teoriou - zalezi od typu skoly.

Snad opise nejaka "huslistka", predsa len su moje skusenosti ine :-)
Nasa pani gitaristka brala ziakov az od tretej triedy - prave kvoli velkosti ruky a nastroja samotneho.

A skor by som mu hladala sukromnu skolu - klasicka LSU nie je v pristupe k vyuke moc tvoriva, aby jeho nadsenie nepotlacili. Ak ste z BA, tak taku skolu hrou ponuka napr Muzikana, ktora sidli v YMCA.
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Odoslaťod Malvinka »

Juj tak ja nie som ziadna odbornicka na hudbu, ale velmi sa mi paci, ked dietatko same prejavi zaujem naucit sa na hudobny nastroj - popravde ma to az fascinuje :)b odhliadnuc od toho, ci ma nejake hudobne vlohy, urcite tento zaujem treba podporit :idea: Moje dieta sice chodi na hudobku, ale tu ma v ramci talentoveho rocnika spolu s vytvarkou a tanecnou, no ale neprejavila zaujem o nejaky hudobny nastroj a nutit ju nebudem. A ani jeden z mojich 6 synovcov sa nechce na ziadny hudobny nastroj naucit, preto ked to pocujem, ze ine dieta chce, tak skoro az zavidim :wink:

Takze Iriska ak si tvoje dietatko zela hrat na huslicky a uz mu boli aspon tie 4 roky, urcite si zajdi do najblizsej LSU (ci terazje to tusim ZSU - zakladna umelecka skola) a porad sa s ucitelom. Mam osobnu skusenost, ze v ZSU obvykle ucia ustretovi a mili ucitelia. Na nasej ZSU beru deticky od 5 rokov do pripraviek - do hudobnej pripravky sa robi skuska, ale je to len take preskusanie rytmu a sluchu. Moja dcerka to absolvovala zaciatkom tohto roku, pan ucitel jej predtlieskaval rytmy a ona to musela opakovat. A potom jej zahral pesnicku a par tonov na klaviri a aj to musela zopakovat. Uplne jednoduche, tak som si v duchu myslela, ze by som tu skusku urobila hadam aj ja :mrgreen: (ja totiz moc dobry sluch nemam a to ma dost mrzi p: )

Inac si ale myslim, ze aj ludia bez dokonaleho hud.sluchu sa mozu naucit na hudobny nastroj - coho ja som zivym prikladom. Nemam bohvieaky sluch ani hlas, akurat rytmus mam celkom dobry (preto aj snivam o tom, naucit sa hrat na bicie), ale hudbu milujem, no a v 6. triede ma nasi prihlasili na kurz gitary (vtedy to robilo Mestske osvetove stredisko :wink: Jasne ze do LSU by ma nevzali, ale tento kurz hry na gitaru to bolo nieco uzasne, nikdy som nefrflala, ze sa mi tam nechce chodit, pani ucitelku som priam milovala - bola skvela, ako ma vzdy vedela pochvalit a povzbudit. Mam na to uzasne spomienky, radsej uz ani nebudem pisat, lebo sa tu rozsmrkam sama nad sebou (:
Chodila som normalne na klasicku gitaru a hoci uz teraz nehram (tak raz za rok), myslim, ze to bolo jedna z najlepsich veci, co pre mna rodicia urobili, bud im za to vecna chvala :angel:

Iris, no a kolko rokov ma syn? ved sa nehanbi, urcite sa ti nikto nevysmeje. Ja som videla aj uplne malinke huslicky, tusim Dalibor Karvay, ked bol taky maly prcek, mal take - ked si spominate, to bol taky maly chlapcek, zazracne dieta, vystupoval v TV, uzasny bol :)b
Malvinka

:)

expert

Odoslaťod ivanita30 »

da sa aj velmi skoro - nase susedky chodia do jednej skoly kde davaju prave aj velky doraz na hudobnu vychovu uz ich zacinali pripravovat a predstavovat im rozne hudobne nastroje, zacinali s klavirom sa mi vidi,a tento rok im skola zapozicala huslicky a ucia sa na husle - ta starsia ma 5r a mladsia 4r a maju v ramci skoly hodiny husli 8)b takze to kedy je skoro kedy neskoro je velmi otazne :yes:
ivanita30
expert

Odoslaťod zlaticko »

da sa ist aj od 4 rokov.. u nas zacinali s flautickami.... este v skolke...
husle je podla mna dost narocne aj na spravne drzanie predsa len aj detske prsticky nie su este natolko silne ... aby vedeli struny... u nas beru v klasickej ZUS na husle a agitaru az od 2 triedy.

my sme dali dceru na hudobnu pripravku a na spev...a ona chce si pridat aj gitaru aby mala aj nastroj.. /aj v zus nas do toho tlacia/ ja som chcela skor klavir... ale uvidime...

syn ma 2 roky a 4 mesiace a on teda intenzivne prejavuje zaujem o hudbu... vie vydrzat na koncertoch / myslim klasicku hudbu/ co inak je divoky... ked chodime s dcerou na skusky zboru / kam chodi.../ tak skusa na klaviri a tak... ale on to ma pravepodobne v krvi... / inak aj ucitel v zus nam hovoril ze nech ho dame co najskor na nastroj/ lebo jeho dedo je primas v takej ciganskej muzike, aj mama jeho spieva a tak, a prosto ma take tie hudobne ciganske geny, mal to po kom podedit...

takze mi tiez skusime... nejaky nastroj.. najma ja dufam ze ho to skludni... :mrgreen: aj s futbalom.. na ktory tiez prejavuje talent... ale husle si inak neviem predstavit to vrzuganie... mozno skor tu flautu, klavir na zaciatok... alebo bubny, a neskor pre mna za mna nech aj na cimbal hraje...
zlaticko
expert

Odoslaťod prasiatko katka »

Vsetko zalezi od veku a vasich ocakavani. Najmensie husle sa robia osminove, na tie by uz aj 3-4rocne dieta dociahlo. Mame v rodine huslistku, jej dcerka "hravala" skor nez mala 3 roky - kedze denne videla mamu cvicit, napodobnovala ju a bavi ju to. Samozrejme je to skor take vrzganie, ale tak preco nie, ked sa to dietatu paci a neodradia ho tie zvuky :D Ja by som skusila najst niekoho, u koho by si to dietatko mohlo sem-tam vyskusat, ked po tom tak tuzi, a potom podla reakcie uvidis. O nejakom serioznejsom hrani by som uvazovala az od cca 5r, aby uz dieta malo rytmus a sluch, aby dokazalo udrzat husle v spravnej polohe (je dost neprirodzena a zozaciatku narocna), napr. aj naucit sa spravne drzat slacik a tahat nim tak aby to neskripalo nie je uplne lahke, tak nech ho to neodradi...
prasiatko katka
expert

Odoslaťod DuPre »

no ja ako hobby huslistka a dcera profi huslistky mozem povedat, ze husle su velmi narocne a vyzaduju niekolko rokov cviku kym z nich ide pocuvatelny ton (na rozdiel napr. od klavira, gitary, zobcovej flauty...) takze si to vyzaduje dieta ktore je ochotne ist dlho cez tuto fazu + rodicov ochotnych ten skripot pocuvat :rolll: inac, virtuozi zacinaju okolo 4-5 rokov na husliach.
DuPre

Optimista je len nedostatocne informovany pesimista

expert

Odoslaťod zlaticko »

dievcata.. a prosim vas.. myslite si ze hudobne nadanie je prenosne... myslim geneticky? ake mate skusenosti..

my sme teda doma na nic nehrali... a pod. dcera chodi ale na spev a pripravku na nastroj... a ze ma vynikajuci sluch.. / ale nie ked jej kazem upratovat/ a spieva cisto... pritom muz je totalne hluchy ako pen co sa toho tyka.. /obcas aj ineho/ maly zasa je zo znamej ciganskej vetvy hudobnikov... aj on sa javi ako nadany na hudbu ale to este uvidime...
zlaticko
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

Používaním stránok rodinka.sk súhlasíte s používaním cookies, vďaka ktorým je možné individuálne nastavenie stránok, ako aj pre používanie na analytické a štatistické účely. Viac informácií...