ekologia v domacnosti

Ekologicky, pekne, útulne, múdro a účelne
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: ekologia v domacnosti

Odoslaťod Miau »

Ahoj, toto riešim aj ja, aj keď nie nejako oduševnene. Akurát viem, že vodný kameň výborne odstráni ocot, aj ho na tento účel používam. Chcem si kúpiť do umývačky riadu prípravky Sonett, snáď to bude fungovať tak pekne ako Somat. Inak neviem, som zvedavá, aké typy a rady sem pribudnú. :P
Miau
začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Hecuba »

Moje typy: vypinat po sebe svetlo, ak ho viac netreba, cistit si zuby pri zatvorenom kohutiku, zatahovat rolety (aby sa v zime nemuselo tolko kurit a v lete pouzivat klimatizacia), pod odkvap dat sud na dazdovu vodu a tou polievat zahradu alebo umyvat auto. Odpadky triedit a recyklovat, co sa da.

Potom rady, ktore sa mi zatial nedari zaviest (hlavne preto, ze mam male dieta a malo casu a jednorazove vyrobky sa mi zdaju hygienickejsie, ale zase nase mamy take vymozenosti nemali a predsa sme tu--zivi a zdravi): namiesto jednorazovych papierovych produktov (napriklad papierove utierky) pouzivat tie na viacnasobne pouzitie (vechet).

Co sa cistiacich prostriedkov tyka, poznam jednu americku web stranku, na ktorej su recepty, podla ktorych si same a lacno mozete vyrobit ekologicke cistiace prostriedky z octu, sody bikarbony, cajovnikoveho oleja a pod. http://www.care2.com/channels/solutions/home/344
Hecuba
pokročilý

Odoslaťod LIBERTAS »

A moja svokra, umýva riad len v "stojatej" vode...napustí si vodu do umývdala...neviem si na to zvyknúť, potrebujem tečúcu :? ale ako typ na ušetrenie sa dá.
LIBERTAS

Happiness is not a state to arrive at, but a manner of traveling. ~Margaret Lee Runbeck

expert

Mood: Happy

Odoslaťod Maira »

Tiez prechadzam na vyrobky Sonett. Zatial vsak mam este vela pracieho prasku, takze postupne tymi vyrobkami nahradzujeme vsetko - cistiace prostriedky, pracie a aj do umyvacky. Na cistenie sifonov tiez pouzivame len ekologicke protriedky, pripadne coca-colu... :). Ono to nie je len o ekologii, ale aj o bezpecnosti v domacnosti. Ja ked som si prezrela vsetky tie "kyseliny", ked maly zacal lozit a chcel vsetko odskusat, tak som sa zhrozila a hned vtedy som polovicu veci vyhadzala...
Na odstranenie pachu v kuchyni (po vareni), alebo na rozvonanie domu pouzivame len kvapky eterickych olejcekov, ako skorica alebo eukalyptovy olej. A samozrejme ocot a sodu bikarbonu, podla potreby. Zatial mame nedostatok v triedeni odpadov, ale kde byvame, nie je separacia bezna, musela by som to odnasat ani neviem kde.... :oops: V podstate vsak mame strasne malo plastov, kedze vody v plastovych flasiach nekupujeme a z ostatnych vyrobkov je to minimum. A noviny a tlac tiez vynimocne, vsetko je na internete... :) V zime krmime vtacikov a samozrejme setrime vodou. Manzel vysadza stromy vsade, kde sa da, tak hadam aj tou troskou prispejeme k cistejsiemu prostrediu.
Maira
expert

Odoslaťod DanicaRo »

ja som tiez velky zastanca octu. Vsetko je po nom krasne leskle. Na pradlo som ho este neskusala, ale mozno raz.... :D Uplne perfektny je do kupelne a kuchyne - vana, umyvadlo, drez, baterie, vsetko je krasne ciste. Vanu napr. umyvam tak, ze na hubku si dam ocot a cistiaci prostriedok ECOVER rozotriem po vani, necham cca 10-20 min a potom fakt len zotriem. Vana je uplne leskla. Inak ten ECOVER mam aj na riad, dlazku atd. Do umyvacky riadu SONETT, je trochu lacnejsi ako ECOVER. Z octu su krasne leskle aj antikorove hrnce, aj ked to moc nestiham.... Obcas ma vsak chyti mania a vydrhnem vsetky.
DanicaRo
začiatočník

Odoslaťod Margo »

moja mama umyvala okna tak, ze v lavore rozpustila Zlaty klas, premiesala, roztokom pretrela okna, nechala uschnut a potom novinami vylestila. je to pracne, ale ta nadherna vanilkova vona... :wink:
inak, na setrenie vodou pouzivam umyvacku, sprchujeme sa, ale nekupeme, ako pise ND, pri umyvani zubov si dam vodu do poharika, splachovace maju dve fazy- malo vody alebo viac vody, kohutiky nesmu kvapkat. no a triedime vsetko, co sa triedit da, v zahrade nam pribudlo kompostovisko, takze vela odpadu pojde na kompost.
Drevny popol z kozuba odkladam do vreca a posypem nim hriadky, vylepsuje to kvalitu pody, ak sa sype na travnik, vyhubi to machy. rovnaku sluzbu proti machu a burine urobi aj obycajna kuchynska sol, alebo vriaca voda -netreba davat tazke chemicke preparaty.
Margo
expert

Odoslaťod zue »

Baby super na cistenie je ak sa nemylim po slovensky soda bikarbona (baking soda)?
Najlepsia v kuchyni - na kuchynskom drese odstrani cajove, dzusove aj kavove skvrny, aj na kavovare. Na umytie chladnicky - odstranuje aj pachy!
Pred vysavanim sa s nou poprasi koberec a bude osviezena farba. Odstrani skvny aj pachy z dvierok (zvonka, zvnutra) umyvacky riadu.
V kuchyni nasypat do umyvadla v ktorom je mlyncek na drobne zbytky a zaliat to horucou vodou. Ked nasypete trochu na spodok smetneho kosa, bude neutralizovat pachy. Ja snou umyvam aj maleho kupelnu. V kombinacii uz so spomeutym octom.

Pomozu aj take blbosti ako nakupovat vsetko v jednom velkom baleni, pvc sacky umyvat a znova pouzivat az do znicenia. Nosit platene nakupne tasky.
Firma NIKE prijima stare tenisky. Outdoorova firma Patagonia ma cele recyklovatelne kolekcie (videla som v bratislavskom Avione).
Kupovat oblecenia s alternativnych vlakien, ktore su vyrobene zo soje (Ex Officio, NIKE, Of The Earth), kokosu (Cannondale, Champion, GoLite, Marmot, Royal Robbins, Sierra Designs), kanabisu (Grammici, Holden Outwear, IPath, Livity, Patagonia, Prana, Timbuk2), kukurice (Fox River Mills, Nau, Teko, Wickers) , drevenych triesok (Ailin, Horny Toad, Indigenous Designs, Patagonia), merino vlny (Ibex, Icebraker, Isis, Merrell, Patagonia, Smart Wool) to je takmer kazde lyziarske spodne pradlo, alebo recyklovanych plastov (Pataonia, Ailin, Lafuma, Naou, Planet Earth, Mountainsmith, Mission Playground).

Ekologicke znacky topanok: El Naturalista, Etnies, Keen, Merrell, Mion, NIKE, Patagonia, Simple, Terra Plana, Teva (nasledujuca jesenna kolekcia), Timberland, Vans
zue
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Tipy, triky, inšpirácie...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.