Prečo mi nerozkvitli?

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Prečo mi nerozkvitli?

Odoslaťod ksichta »

Baby viete niekto poradiť. Už niekoľko rokov mám na záhrade zasadené rôzne tie jarné cibuľkové kvetinky - narcisy, tulipány... Nechápem, čo sa deje tento rok, ale listy to všetko pekne vyhnalo, ale puky nikde. Mám rôzne druhy týchto kvetov, sú rôzne staré, niektoré rastú len tak v tráve, iné v záhone. Niektoré boli na zimu zahrabané tou kôrou, iné nie. Dopadlo to však tak, že kvety vyhnal iba jeden typ tulipánu, aj to také dosť mini. Inokedy bývajú veľké a vysoké. Narcisy nerozvkitli vôbec, modrice tiež len také miniatúrne. Niektoré kvety majú pokrúcané, akoby odzobané listy, ale nič som na nich nevidela. mohlo to nejako vymrznúť? Chýba tomu niečo? Lebo aj iné rastliny v záhrade sa právajú čudne. Niektoré tuje a cezmína majú také akoby ohorené konce konárikov. Iné sú úplne v pohode. Aj tráva - je ako mapa, niekde pekne zelená hustá, niekde malá slabá, žltastá. S čím to môže súvisieť?
ksichta
expert
 
Príspevky: 2439

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Prečo mi nerozkvitli?

Odoslaťod najjanka »

Ksichta, s travou je to po tohtorocnej zime dost zle. Kvoli dlhotrvajucej snehovej pokryvke sa rozsirila tzv. snezna plesen, sposobuje prerednutie porastu. Treba travnik vertikulovat, tu splstnatenu , staru travu poriadne vyhrabat. Ak sa nevzchopi (a asi sa uz nevzchopi), treba na redsie miesta dosadit novu. Aj nas travnik vyzera pomerne biedne, ma mapy. Rovnako je to aj u susedov.

Ak mas na kvetinach pokrutene listy, svedci to o skodcoch, len neviem o akych.
Cibuloviny - ak uz prestavaju kvitnut, treba ich po uschnuti listov vybrat zo zeme, obzvlast, ak ich tam uz mas niekolko rokov. Tie cibulky sa ti uz aj rozmnozili, treba ich porozdelovat, nechat cez leto presusit v tieni a na jesen opatovne zasadit. Aspon tie v zahone, travnik by som kvoli tomu nerypala.
S korou to nema nic spolocne, ja som sadila tulipany a hyacinty do strku a kvitnu ako dive. Ale moje maju len jeden rok.
Este mi napadlo, vlani ti kvitli? Ak ano, nechala si im listy? Treba ich nechat az do uplneho zaschnutia, ak ich odstranis nezaschnute, kvety dalsi rok nebudu, zial.

Zajtra k nam pride nasa zahradnicka, skusim sa jej opytat viac.
najjanka
expert
 
Príspevky: 1349

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Prečo mi nerozkvitli?

Odoslaťod ksichta »

Diki moc - tak to teda skúsim vybrať, keď to celé uschne a odkvitne. Ono by ma to až tak veľmi neprekvapilo v prípade tých starších kvetov (najmä tých extra šľachtených fialových a ružových a neviemakých tulipánov :-?? ) ale pred dvoma rokmi som na jeseň zasadila také klasické tulipány a narcisy. Tie sú vlastne najmladšie a mali by to byť také úplne obyčácke, čo všetko znesú. Tie tulipány vpodstate ako jediné aj vyliezli, ale po narcisoch ani chýru ani slychu - teda ak nerátam listy.
ksichta
expert
 
Príspevky: 2439

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Prečo mi nerozkvitli?

Odoslaťod alenka76 »

ahojte ,tak tento problem mam i ja :uh:
Ta plesen v celej zahrade-bola neuveritelna-najskor som nevedela co to je-potom mi doslo :G
Presne ako radila janka-aj sa som vsetko vybrala a bohuzial bolo to skoro vsetko poplesnene :mad:
Takze nanovo zasadit-ale uz mi to vyslo vsetko-som taka rada....
napis ako si dopadla ty...

ja mam problem s olivovnikom-neviem ako sa on starat aj ked vravia ze nic extra netreba...ale opadava mi :unsure:
Nemate nejaku radu?
alenka76

expert
 
Príspevky: 5477
Mood: Happy
Obrázky: 0

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Prečo mi nerozkvitli?

Odoslaťod .Mandelinka. »

ksichta píše:Baby viete niekto poradiť. Už niekoľko rokov mám na záhrade zasadené rôzne tie jarné cibuľkové kvetinky - narcisy, tulipány... Nechápem, čo sa deje tento rok, ale listy to všetko pekne vyhnalo, ale puky nikde. Mám rôzne druhy týchto kvetov, sú rôzne staré, niektoré rastú len tak v tráve, iné v záhone. Niektoré boli na zimu zahrabané tou kôrou, iné nie. Dopadlo to však tak, že kvety vyhnal iba jeden typ tulipánu, aj to také dosť mini. Inokedy bývajú veľké a vysoké. Narcisy nerozvkitli vôbec, modrice tiež len také miniatúrne. Niektoré kvety majú pokrúcané, akoby odzobané listy, ale nič som na nich nevidela. mohlo to nejako vymrznúť? Chýba tomu niečo? Lebo aj iné rastliny v záhrade sa právajú čudne. Niektoré tuje a cezmína majú také akoby ohorené konce konárikov. Iné sú úplne v pohode. Aj tráva - je ako mapa, niekde pekne zelená hustá, niekde malá slabá, žltastá. S čím to môže súvisieť?


Ahoj ksicht, mám rovnaký problém, zo zmesi asi 30 tulipánov a narcisov mi rozkvitli asi 4 a ostatné majú iba listy a dokonca niektoré iba 1 list. Dozvedeli ste sa niečo nové, okrem oberania listov, keď skončia vegetačné obdobie. Ja aj odstraňujem listy a aj dávam von cibuľky zo zeme a na jeseň ich znovu vkladám. Ale tento rok nič... Mimochodom, tie listy mi vôbec neusychajú, asi preto, lebo ich vytrvalo polievam celý čas. :(
.Mandelinka.
 
Príspevky: 21

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron