Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Eva75 »

Pestujete niekto popínavé rastliny na balkóne? Myslím brečtan a pod. Máte nejaké rady, tipy? Ja sa už niekoľko rokov o to snažím, ale pokroky robím veľmi malé a niekoľko črepníkov musím po zime (vymrznú) alebo po lete (vyschnú) vždy vyhodiť a začať odznova :evil: . A pritom sa mi veľmi páči, keď je na balkóne taká zelená "divočina", tým si trochu kompenzujem svoju túžbu po rod. dome.... :D Pomoc!
Eva75

Na pravde nič nemení schopnosť vášho žalúdka stráviť ju.

expert
 
Príspevky: 1470

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Ixinka »

Evka,

my sme tento rok do velkych a hlbokych crepnikov zasadili brectan a klematis...brectan sa drzi a klematis nam pomaly odchadza, som zvedava, ako bude brectan vyzerat po zime, dufam, ze to aspon on prezije, ked uz ten klematis hynie...
Ixinka

a zase v praci ;o)

začiatočník
 
Príspevky: 389
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Eva75 »

Ixinka, vďaka na tip na ten clemantis. Sadila si ho zo semien alebo si ho kupovala už vyrastený? "Neodchádza" ti len preto, lebo je jeseň a na jar by to zase ožilo? Mám tam niečo ako vinič (neviem, ako sa to volá), a ten vždy na jeseň zhodí listy, vyzerá ako keby bolo po ňom, ale na jar opäť narastú nové listy.
Mne brečtan rastie veľmi pomaly, vôbec nie tak rýchlo a pekne ako voľne v zemi. Ale prezimuje v pohode a nič s ním nerobím.
Eva75

Na pravde nič nemení schopnosť vášho žalúdka stráviť ju.

expert
 
Príspevky: 1470

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Ixinka »

Evka, kupovali sme uz hotove rastlinky v hornbachu, myslim, ze odchadza, lebo uz zacal vysychat pocas letnych horucav, zato brectanu sa dari....a na zimu si crepniky aj nejako balila, resp. ako si poriesila rastlinky aby ti nepomrzli? dala si okolo rastlin cecinu? a zalievala si ho v zime? som ta teraz zasypala otazkami, ale zacina ma to palit, kedze sa blizi zima.
Ixinka

a zase v praci ;o)

začiatočník
 
Príspevky: 389
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Eva75 »

Ixinka, kľudne ma zasyp otázkami, aj keď ja asi nie som vzorom v starostlivosti o rastliny... Ničím som ich neobkladala ani nezabalila a v podstate to väčšina prežila :blush: :lol: Polievala som ich z času na čas, keď bol odmäk a nemrzlo pár dní. Vymrznú väčšinou tie, ktoré presádzam koncom leta a nestihnú sa riadne zakoreniť. Alebo tým, že sú malé a sú v malých kvetináčoch, im je viac zima...? Netuším.... Veľké mi nevymrznú, ale my sme na 3. poschodí. Možno v RD by to bolo treba viac riešiť.

Ja mám skôr problém s tým, že na ne zabúdam v lete (alebo veľa cestujeme a nechce sa mi stále otravovať susedu...) a brečtan mi zas stáre žerú také malé chrobáčiky, aj keď som na nich vyskúšala kopu postrekov, po čase sa vždy vrátia. Takže ten brečtan veľmi neprospieva a nerastie, len strašne pomaly. Divý vinič je na balkón lepší. A tento rok som experimentovala s obyčajnou fazuľou a tiež sa riadne rozrástla, takže to skúsim aj na rok a oveľa skôr. Nevýhoda je, že fazuľa neprezimuje.
Eva75

Na pravde nič nemení schopnosť vášho žalúdka stráviť ju.

expert
 
Príspevky: 1470

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod SilvaK »

Clematis už počas leta začína trochu zasychať a zhadzovať niektoré listy, na jar zvyčajne nanovo vyraší. Záleží od toho, aký je to typ, ak kvitne len raz do roka, môžeš ho pri zemi odstrihnúť, vyženie, ak viackrát, tak ho nezostrihávaj, bude vyháňať na celých stonkách.

A ešte jeden typ na popínavú letničku, čo sa rýchlo rozrastá a aj pekne kvitne - kapucínka.

Čo sa týka zazimovania črepníkov - čím menší črepník, tým viac ho treba chrániť pred mrazmi. Ak sa dá, podložiť ho kúskom polystyrénu, obaliť do vrecoviny, bublinkovej fólie a pod. Ak je kvetináč veľký, je vhodné aspoň vrch pôdy prekryť buď kompostom, kôrovou drvinou, čečinou....
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert
 
Príspevky: 8500

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Dot »

Pridavam sa k Silvii, kapucinka je skvela. Staci pichnut semienka zaciatkom aprila do zeme a drzi sa az do prvych mrazov, vie zarast crepnik celkom nahusto. A listy aj kvety su jedle, maju chut podobnu ako zerucha.
Ale ona sa netaha moc po stenach, skor je previsava.
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert
 
Príspevky: 9889

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Popínavé rastliny na panelákovom balkóne

Odoslaťod Eva75 »

Díky, Dot. musím sa sem vrátiť na jar, lebo si ten názov určite nezapamätám... :D Chcem to určtie vyskúšať.
Eva75

Na pravde nič nemení schopnosť vášho žalúdka stráviť ju.

expert
 
Príspevky: 1470

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.