Zimovanie muskatov

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Zimovanie muskatov

Odoslaťod Elinka »

Tento rok by som chcela skusit prezimovat par muskatov (tych beznych kruzkovanych, nie popinavych).
Mate s tym nejake skusenosti? V ramci pivnice, garaze a zimnej zahrady by sa u nas nasli rozne svetelne a teplotne podmienky, no neviem, pre co sa rozhodnut :roll: .
Elinka
pokročilý
 
Príspevky: 535

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod jana v. »

ja som skusala uz vela sposobov, ale nejako neuspesne. takze u mna "to istí" vysev semiacok v januari do tych difov, neskor presadim do kvetinacov a potom do hrantikov. alebo rovno do hrantikov, ak sa nejako pozabudnem,a lebo s ami nechce babrat sa s tym na 2 razy :lol:
jana v.
expert
 
Príspevky: 2196

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod Elinka »

Dakujem, mne uz to zopar razy tiez nevyslo :roll: . Planovala som povodne na buduci rok vysadzat, ale caka na jar dost narocny program - na priesady asi cas nebude, a ako som si obzerala ceny kvalitnych odrodovych osiv :evil: , tak ani neviem, ci nezostanem pri tej kazdorocnej a bezpracnej kupe hotovych rastlin.
Ale mozno sa este nejake zimovacie tipy najdu...dufam :wink: .
Elinka
pokročilý
 
Príspevky: 535

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod jana v. »

ja som doteraz kupovala jedno vrecusko semiacok za 40-45 sk a byva tam tak 8-10 semiacok. plus tie diffy k tomu. takze predsa len je to o nieco lacnejsie. a tento rok som to siala s dcerou a pozerali sme, ako to rastie. tak mala zazitok...
jana v.
expert
 
Príspevky: 2196

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod Elinka »

No tak to sa ozaj da. V Hornbachu kvalitne osivo muskatov a petunii, tiez tak cca 10ks v balicku je za 4,45 EUR a bez nicoho, cize tie kolieska na priesady by bolo este treba dokupovat. Ale to s tym pozorovanim rastu by sa pacilo aj synovi, aspon jeden balicek mu rozhodne zaobstaram :lol: .
Elinka
pokročilý
 
Príspevky: 535

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod jana v. »

tie diffy, ci ako sa to pise, som dokupovala osobitne, ale cena bola cca 2 koruny. a kupovala som to v obycajnom semenarstve.
jana v.
expert
 
Príspevky: 2196

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod SilvaK »

Elinka, ja zimujem muškáty takto (ťahavé aj obyčajné):
Keď ich na jeseň dávam preč z okien, olámem vrcholové odrezky, aby mali po tri páry listov (tri krúžky či ako sa to povie), odlomím spodné listy, dám ich do hrantíkov po 8 kusov (lebo nemám veľa miesta) a dám ich do izby na okno. Od januára začnem prihnojovať Kristalonom STart a na jar, keď ich idem dávať von, tak ich rozsadím podľa toho, ako potrebujem. Ak veľmi v zime vyrastajú, tak ich jednoducho zalamujem.

Moja mama zimuje aj staré korene, len ja na to nemám miesto. Ona ich pri schovávaní na jeseň oláme na rovnakú veľkosť, tak cca 20 cm, odstráni kvety, aby sa nevysilovali a nechá v pivnici (je tam zima, ale svetlo). Na začiatku jari oláme také tie vyhúknuté časti a potom ich vyloží von na chránené miesto, kým idú na okná, tak sa pekne rozrastú.
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert
 
Príspevky: 8500

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod jana v. »

silvaK, dober som pochopila, to zasadis tie vrcholky, ze? alebo tie odhadzujes a presadis len korene? lebo vcera vecer som schovala rychlo do obyvacky vsetky muskaty aby nezamrzli a teraz ma to caka, nech nam to nezavadzia. a chcem vyskusat, ked uz nie sme v byte, snad sa mi to v dome podari. lebo pivnica je tmava, je skoro cela pod urovnou terenu a je tam len v jednej miestnosti take mini okienko skor na vetranie. a v dome je zase teplo.
jana v.
expert
 
Príspevky: 2196

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod maca p »

prave som chcela zalozit temu co s muskatmi, ale vidim, ze ste sikovnejsie. tiez sa mi nechce kazdu jar platit desiatky eur za nove priesady. minuly rok som skusala zazimovat, vykapali :no: . aj som nastrihala aj stare korene som nechala v kvetinacoch a nic, podochli...
tak tento rok idem podla silviik :yes: . mam zopar otazok prosim ta:
-kolko cm si ich strcila do zeme?
-do zeme si dala aj ocko, ci kruzok, ci ako sa tomu hovori?
-ake svetelne a teplotne podmienky im dopriavas?
-ako casto polievat?
maca p

pokročilý
 
Príspevky: 713
Obrázky: 0

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod corky »

moja mamina zimuje každy rok, oláme vrcholky a musia mať svetlo a zimu ... takže najlepšie nejaká nevykurovaná miestnosť pri okne
v zime ich velmi nezalieva a ani ich nejako špeciálne nehnojí a prežijú jej vždy
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.