ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Miriam z NR » Pi 25.Júl. 2008 7:52

Caute,
mate uz doma augustoveho Zahradkara?
je tam clanok Roztopasna hra farieb....no taku nadhernu zahradu by som chcela mat :shock: nie len zahradu, ale aj to co maju vytvorene pri dome........ja sa na to neviem vynadivat......fakt krasa! a taka prirodzena, to mi je blizsie ako tie velmi moderne....No este ze tam podrobne rozpisuju co a ako - mozem kopirovat :mrgreen:
Miriam z NR
expert

Založený: So 04.Feb. 2006 17:13

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod zuzana búciová » Pi 01.Aug. 2008 13:11

My sme práve predvčerom kúpili v Metre rákosové rohože- 5x2m za 500,-sk. Tie natiahneme popri plote v dĺžke cca 40m, a na jeseň kúpime Tuje Smaragd. Tie vyjdu v záhradníctvach cca 90Sk a majú okolo 50-60cm. Vraj pri polievaní narastú aj o 40cm za rok. Takže kým sa nám rákos zničí a rozpadne, tak tie tuje už snáď budú tak vysoké, že to bude stačiť. Chceme ich strihať vo výške cca 180-200cm.
Ale aj tá varianta s rákosom a pomedzi nejaké popínavé rastliny sa mi veľmi páči :)
zuzana búciová
začiatočník

Založený: Pi 30.Dec. 2005 0:02

Odoslaťod Tuleňka » So 02.Aug. 2008 7:07

caute,
potesila ma tato tema, ale zda sa, ze kym som stihla prispiet, tak nejako zacina zakapavat :D .

Takze nasa zahrada ma uz 6 rokov. Vznikla z povodnej vinice- jednej z poslednych medzi okolitymi domami. Dokonca nejaky cas sme tam mali ponechanych par radov hrozna, ako taky docasny zivy plot. Nebola robena na zakazku, vsetko sme si robili sami, takze ma kopec nedokonalosti, ale je roste taka nasa :D a stale v rocese premien
Napr. : je v kopci, takze je rozcelenena do teras. Zozaciatku, ked chlapi pri tazkych ternnych upravach tieto terasy vyrabali, tak vsetko spravili take pravouhle - terasy, zahon, skalku. Takze som postupne zaoblovala. Este nam ostala jedna taka hranata terasa, ale momentalne je na nej bazen, tak to vyzera , ze to tak malo byt, ale aj tu by sme chceli na jesen prerobit.
Mame tu travnik, trvalkove zahony, zopar povodnych ovocnych stromov - decka maju stale co ozobavat, skalku a mala cast je odclenena aj na uzitkovu zahradu - ziadne velke kvynta, ale taky obedik z certstvo odtrhnutej zeleniny - mnam.
Ked najdem , pridam nejake fotky, pripadne pofotim, ale jarne su krajsie.
Ozaj, nechceli by ste "presadit" radsej medzi "Trvalky" ? Bolo by to take priznacnejsie
Tuleňka
pokročilý

Založený: St 22.Mar. 2006 10:06

Odoslaťod Tuleňka » So 02.Aug. 2008 7:42

Takye nejake fotocky pre inspiraciu
Prílohy
zahr4.JPG
(94.07 KiB) Stiahnutá 7117 krát
sklalka1.JPG
(75.87 KiB) Stiahnutá 7112 krát
rododendron.JPG
(86.63 KiB) Stiahnutá 7104 krát
Tuleňka
pokročilý

Odoslaťod Tuleňka » So 02.Aug. 2008 7:44

A este ...
Prílohy
pisislik.JPG
(74.93 KiB) Stiahnutá 7082 krát
maky.JPG
(91.41 KiB) Stiahnutá 7078 krát
Tuleňka
pokročilý

Odoslaťod Miriam z NR » So 02.Aug. 2008 10:01

zuzana búciová píše:My sme práve predvčerom kúpili v Metre rákosové rohože- 5x2m za 500,-sk. Tie natiahneme popri plote v dĺžke cca 40m, a na jeseň kúpime Tuje Smaragd. Tie vyjdu v záhradníctvach cca 90Sk a majú okolo 50-60cm. Vraj pri polievaní narastú aj o 40cm za rok. Takže kým sa nám rákos zničí a rozpadne, tak tie tuje už snáď budú tak vysoké, že to bude stačiť. Chceme ich strihať vo výške cca 180-200cm.
Ale aj tá varianta s rákosom a pomedzi nejaké popínavé rastliny sa mi veľmi páči :)

Zuzka, mne sa viac paci ten tvoj plan. Mne sa tuje velmi pacia, ale myslela som ze to bude moc drahe. Ale toto mi vychadza celkom dobre, ten rakos s tujami. A fakt narastu az 40 cm za rok? Ja som myslela ze tuje rastu strasne dlho, aj preto som ich nechcela.
A ako daleko od seba ich budete sadit? Chcete mat take uplne sukromie, alebo tam mozu byt medzere? Ja tom chcem uplne na seba,nech nie je vidiet vobec cez to...
Miriam z NR
expert

Odoslaťod zuzana búciová » So 02.Aug. 2008 14:39

My sme to najprv chceli riešiť inak, ale časom sa všetko zmenilo- aj vzťahy so susedmi :? Tak sme prišli na tento nápad. Rákos už máme po dnešku namontovaný, je to taký nie úplne nepriehľadný, ale nám to stačí. Pôvodne sme mali iba 5 tují a 3 cyprušteky, ale tie sme vyrylovali, dali rákos a na jeseň ideme nasadiť tých "zvyšných" 25 tují. Teraz v lete by sa vraj nemali sadiť. Sú rôzne druhy tují- napr. Brabant- tá je najčastejšie používaná na živé ploty, tá narastie aj 1 meter za rok, ak ju trochu prihnojíte a polejete. My sme sa rozhodli pre tie Smaragdy- majú takú jesno zelenšiu farbu a aj krajší tvar. Tie narastú pri dobrej starostlivosti aj tých 40cm. Ale nie hneď v roku, keď ste ich sadili , až ten nasledujúci. Počas toho rvého roku sa vraj zakoreňujú. Tiež sa dajú dobre tvarovať, my ich chceme nechať do výšky plota- cca 180 - max 200.cm.
Sadili sme ich tak 60-70cm od seba- teraz neviem presne, nebude to vytvárať absolútnu stenu, ale búdú spojené koncani konárov, ak chcete total nepriehľadnú stenu- tak odporúčajú 3ks na 1m. Tieto Smaragdy sú štíklejšie, ale podľa mňa krajšie, nezvyknú schnúť a žltnúť na halúzkach od kmeňa.
zuzana búciová
začiatočník

Odoslaťod zuzana búciová » So 02.Aug. 2008 14:39

My sme to najprv chceli riešiť inak, ale časom sa všetko zmenilo- aj vzťahy so susedmi :? Tak sme prišli na tento nápad. Rákos už máme po dnešku namontovaný, je to taký nie úplne nepriehľadný, ale nám to stačí. Pôvodne sme mali iba 5 tují a 3 cyprušteky, ale tie sme vyrylovali, dali rákos a na jeseň ideme nasadiť tých "zvyšných" 25 tují. Teraz v lete by sa vraj nemali sadiť. Sú rôzne druhy tují- napr. Brabant- tá je najčastejšie používaná na živé ploty, tá narastie aj 1 meter za rok, ak ju trochu prihnojíte a polejete. My sme sa rozhodli pre tie Smaragdy- majú takú jesno zelenšiu farbu a aj krajší tvar. Tie narastú pri dobrej starostlivosti aj tých 40cm. Ale nie hneď v roku, keď ste ich sadili , až ten nasledujúci. Počas toho rvého roku sa vraj zakoreňujú. Tiež sa dajú dobre tvarovať, my ich chceme nechať do výšky plota- cca 180 - max 200.cm.
Sadili sme ich tak 60-70cm od seba- teraz neviem presne, nebude to vytvárať absolútnu stenu, ale búdú spojené koncani konárov, ak chcete total nepriehľadnú stenu- tak odporúčajú 3ks na 1m. Tieto Smaragdy sú štíklejšie, ale podľa mňa krajšie, nezvyknú schnúť a žltnúť na halúzkach od kmeňa.
zuzana búciová
začiatočník

Odoslaťod zuzana búciová » So 02.Aug. 2008 14:40

Ospravedlňujem sa, Maťko sa mi postaral, aby mi to odišlo 2x :oops:
zuzana búciová
začiatočník

Odoslaťod Miriam z NR » Ne 03.Aug. 2008 8:43

Baby, viete mi poradit, na ktorych krikoch, alebo stromcekoch,URCITE NEBUDE ZIADNA OSA ALEBO VCELA??? :twisted:

Moju dvojrocnu dcerku za jeden mesiac postipali dve svi.ne osie, a jedna svi.na vcela :evil: Uz mam toho dost!!! Vcera ju osa rafla centimeter pod oko. Uz z nich mam panicky strach, to nehovorim o Simonke, ta sa trasie uz vidi muchu :cry:

Tuje su asi take najlepsie co sa tyka tohto, nie? Kedze su tam neni kvety........ci ako?
Miriam z NR
expert

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Používaním stránok rodinka.sk súhlasíte s používaním cookies, vďaka ktorým je možné individuálne nastavenie stránok, ako aj pre používanie na analytické a štatistické účely. Viac informácií...