ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod mamina »

Ja som dnes vtrošku šmýrovala cudzie záhrady :o A videla som aj také niečo zelené, vyzeralo to dobre - normálne taká zelená akoby folia, ale skôr taká látková a predtým mali posadené tuje.
Tie tuje sú asi aj tak najkrajšie, myslím, že dopredu dáme tuje....myslíte, že sa to hodí na jednu stranu vtáčí zob, na druhú tuje a tretiu prípadne smreky??????
mamina

expert
 
Príspevky: 12230
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Táňa »

Zelená "fólia" (tieniaca clona) je konečne na jednej časti plota nasadená (50m), babračka na 2 dni. :roll: Kúpila som 65%-nú priepustnosť (priehľadnosť) a je cez ňu dosť vidieť. :( Mala som vziať 90%. Ale pred ňou bude niekedy živý plot - zatiaľ tam sú maliny, hrozno, zemolezy,....
Na druhej strane už mám vysadené nejaké okrasné kry - názvy všetkých neviem :oops: Ale mám aj jedlé - muchovník, čučoriedky, zemolez kamčatský, vypestované ríbezle, len zvyšné čo som chcela som ešte nezohnala.
Táňa

expert
 
Príspevky: 5290

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracieRe

Odoslaťod tereza »

Táňa píše:Zelená "fólia" (tieniaca clona) je konečne na jednej časti plota nasadená (50m), babračka na 2 dni. :roll: Kúpila som 65%-nú priepustnosť (priehľadnosť) a je cez ňu dosť vidieť. :( Mala som vziať 90%. Ale pred ňou bude niekedy živý plot


Presne kvoli tomuto som sem zavitala...tiez som zaciatocnik v zdedenej zahrade a ako prve potrebujem vyriesit plot od suseda :wink: :roll:

Tanicka prosim ta, vedeli ste si to natiahnut sami :?: Ako a cim sa to upevnuje na pletivo, su potrebne nejake speci klieste :?:
A este posledna otazka - kde a za kolko ste kupovali :?:
DAKUJEM :lol:
tereza

zivot je krasny :o))

expert
 
Príspevky: 1998

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod najjanka »

jerguska píše:zaujímalo by ma,či sa niekto stretol s tým "zázračným" živým plotom,ktorý vraj rastie neskutočne rýchlo. Naozaj rastie tak rýchlo a nie je prilis riedky?
.


Ja som ten plot videla dvojrocny a mal vysku dospeleho cloveka. Ma ho moja znama v zahrade a je pekny, husty. Akurat ho treba fakt casto strihat, lebo rastie neskutocne rychlo nielen na zaciatku, ale stale.
Priprav sa na to, ze v zime opadava, cize netieni celorocne.
najjanka
expert
 
Príspevky: 1349

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod nefertiti7 »

Živé ploty

Aktuálnym trendom pri tvorbe záhrad je razantnejšie upúšťanie od neživých materiálov, ako sú betón, železo, ktoré sa doteraz používali pri vytváraní oplotenia a rôznych deliacich prvkov.
Priestor je ponechaný rozpínavosti prírody, v tomto prípade živým plotom.
Nie je plot ako plot. Pokiaľ chcete v niesť do obydlia kus prírody v mestskom sídle, určite neváhajte a pouvažujte nad možnosťou využitia živého plota.

Rozhodnúť sa môžeme medzi vysokými a nízkymi, vždyzelenými a opadavými druhmi drevín, i medzi kvitnúcimi druhmi a kríkmi bez kvetov.
Okrem dekoratívnej a deliacej funkcie živé ploty prispievajú k zlepšeniu životného prostredia v záhrade, absorbujú prachové častice, zvyšujú vzdušnú vlhkosť , čiastočne pôsobia ako protihluková bariéra a chránia súkromie pred nežiadúcimi pohľadmi a zároveň ohraničujú pozemok a delia priestor.

Živé ploty a steny majú taktiež zakryť nepekné miesta a objekty, priestorovo oddeliť jednotlivé partie záhrady.

Nízke živé ploty sa používajú na obruby alebo ako náhrada za oplotenie.
Živé ploty z ihličnanov tvoria pekné pozadie trvalkovým záhonom.

Podľa pôvodu a prirodzeného areálu rozšírenia majú dreviny rozličné požiadavky na stanovište. Pri výbere druhov drevín pre živé ploty teda nie je rozhodujúci len výber podľa vizuálnych vlastností ale najmä pôdne, svetelné a vlhkostné pomery.

Podľa účelu rozdeľujeme živé ploty na tvarované a voľne rastúce.

Tvarované živé ploty boli nevyhnutným doplnkom niektorých historických záhrad. Myšlienka používať okrasné dreviny ako stabilné deliace prvky pochádza zo záhrad barokových a neskôr zo záhrad starého Anglicka.

Vhodne navrhnuté živé ploty môžu zmeniť záhradu na nepoznanie. Líniu živého plota treba voliť podľa daného priestoru, architektúry domu a tvaru pozemku.
Dom so strohým vzhľadom doplnia strihané vždyzelené nízke kríky a dom vo vidieckom štýle najlepšie dotvoria voľne rastúce kvitnúce dreviny.
Pokiaľ chceme súčasne použiť ako oplotenie aj živý plot aj drevenú alebo inú konštrukciu, musíme zvoliť správnu vzdialenosť výsadby živého plota od oplotenia iného.

Živé ploty z listnatých drevín a krov striháme tri krát do roka, v období vegetačného pokoja, v júni a raz koncom júla alebo začiatkom augusta.
Živé ploty z ihličnanov tvarujeme len na jeseň alebo v predjarí. Používame špeciálne plotové nožnice alebo krovinorezy. Dbáme na to, aby steny boli šikmé a aby živý plot bol dolu o 20 – 50 cm širší ako hore.
Netýka sa to však nízkych strihaných plotov.
Voľne rastúce živé ploty sú prirodzenejšie, nevyžadujú pravidelný rez, vykonávame len zmladzujúce rezy a udržiavajúce rezy, aby sme zachovali prirodzený tvar, sú menej náročné a potešia nás kvetmi, farebnými listami a niektoré i plodmi.

Na jar kvitnúce druhy striháme hneď po odkvitnutí, pretože kvitnú vždy na jednoročných výhonoch.
Napr. zlatovka – zlatý dážď ( Forsythia intermedia ), pajazmín ( Philadelphus coronarius ), Tavoľník ( Spiraea van Houtteii ), tavoľník bumaldov ( Spiraea bumalda), Tamariška ( tamarix ), wajgelia ( weigelia ), hlohyňa ( Pyracantha )

Vždyzelené kry upravujeme od septembra až do prvých mrazov.

Dreviny na strihané živé ploty : vtáčí zob – Ligustrum ovalifolium, tis – taxus baccata, krušpán – Buxus buxifolius, hrab – Carpinus betulus, cezmína - Ilex

Ihličnany – smrek pichľavý – Picea pungens, tuja západná Smaragd – Thuja occidentalis smaragd, tuja riasnatá – Thuja plicata....
Veľa z týchto drevín je možné si objednať aj zo stránky http://www.rastlinky.sk

Rez ihličnanov sa pri voľne rastúcich živých plotoch obmedzuje na príležitostné odnímanie vŕškov alebo odrezanie príliš silne rastúcich výhonkov.
Pri pravidelne prísne strihaných živých plotoch z ihličnanov dosiahneme odstránením vrcholových výhonkov spomalenie rastu do výšky, súčasne sa ľahkým rezom bočných partií vytvára zdola nahor sa zužujúci tvar živého plota.
Plot z tují by sa mal tvarovať pokiaľ je to možné z jedného výhonku, pretože inak sa rastliny v zime ľahko polámu pod váhou snehu.


Zmladzovací rez starších a silne preschnutých listnatých krov v živom plote robíme radikálnym rezom v zimnom období, keď nemrzne vo výške 15 – 20 cm nad zemou.
Nové výhony postupne tvarujeme, aby hustotou a smerom rastu vyplnili medzeru v živej stene.
Niekedy je lepšie vzniknutú medzeru doplniť novou drevinou, ktorá svojím bujným mladým rastom rýchlo vyplní miesto a zapojí sa do porastu.

Úprava živých plotov môže pre niekoho vyústiť až do bizardných tvarov. Ale v niektorých prípadoch ide o zaujímavú zmenu. Veď živý plot sa dá tvarovať i do oblúčikov, zvieratiek, okrajové dreviny najmä z ihličnanov sa dajú tvarovať do špirál a niektoré druhy aj do gúľ.
Prípadne rovnú zostrihanú časť v rohu môžeme osviežiť strapatou korunou alebo drevinou tvarovanou do gule. (obrázok )

Ideálne je, keď v živom plote s opadavými drevinami použijeme i vždyzelené dreviny a kry, aby v zime tiež plnili funkciu plota.


Tvarovací rez do špirály :

-rastlina musí byť aspoň jeden meter vysoká
-musí mať rovný a pevný kmeň
-zrežeme ju do tvaru kužeľa.
- na kužeľ ovinieme povraz v plánovanej forme odspodu na vrchol
- krátkymi nožnicami striháme podľa povrazu odspodu hore
- v ďalších rokoch obnovujeme špirálu pravidelným rezom

Dúfam, že som vám pomohla,týmto stručným popisom k téme živé ploty, na stránke http://www.rastlinky.sk nájdete tiež vhodné druhy na vsadbu plota.
nefertiti7
 
Príspevky: 5

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod mamina »

gemini, ja som tiež uvažovala nad levandulou - práveže všade čítam, že je to vhodná kombinácia s ružou. Ešte ma napadá šalvia - trošku mi pripomína levandulu
mamina

expert
 
Príspevky: 12230
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron