ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Miriam z NR »

Ahojte...je tu uz jedna tema o rekonstrukcii domu a bytu a podobne zalezitosti, preto som chcela tuto temu otvorit prave tu v Co nas pali, aj ked by sa to hodilo aj do ostatne......ale toto je asi najnavstevovanejsie a snad sa to tu teda dobre rozbehne...

Ideme stavat dom, a kym moj manzel bude riesit tehly a podobne - skor muzske zalezitosti, ja si planujem zahradu a hlavne zivy plot (okolo celeho pozemku)
Potrebovala by som poradit a pokecat v tejto zalezitosti s inymi, ktori to riesili alebo prave riesia, aj ked teraz sa nevysadza, ale plany si uz robit mozme.

Nemusi to byt tema len o zivych plotoch, mozme kecat vseobecne o zahrade, co radi pestujete, co vedla coho sa moze sadit, a vedla coho nie, ake rady su dobre pre zahradkarov, ake odrody a proste vselico...Viem ze existuje mnozstvo publikacii, ale ja by som to skor riesila takto...

Potesili by urcite aj fotky, mozte sa pochvalit ake kralovstvo ste si na vasom "kusku" vybudovali vy :) A my co este tie kusky nemame "zariadene", sa mozeme ispirovat a trosku obkukat :wink:

Ja som konkretne najprv chcela zivy plot "vtaci zob", okolo celeho pozemku, ale myslim ze by to vyzeralo "sucho", tak som uvazovala nieco ze jeden stromcek ihlicnaty, vedla listnaty krik, dalej nieco kvitnuce a nieco take zivsie, nech to nevyzera fadne....mate niekto nieco podobne?


Dufam ze sa nas tu nazbiera viac a rozbehne sa to tak pekne ako tema o rekonstrukcii domu...........tesim sa :wink:
Miriam z NR
expert
 
Príspevky: 3912

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Klaa »

No mohlo by sa to rozbehnúúúť.... my do budúcna chceme tiež čosi poriešiť, nejakú tú skalku, a taký akoby umelý potôčik, len čosi jednoduché, čo zvládnem. :oops: :wink:
Klaa
expert
 
Príspevky: 8499

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Miriam z NR »

Kla, tak vitaj :wink:
ked pises ze nieco co zvladnes, asi si taka ista "profesionalka" ako ja :lol:
Ja som teda uplne zaciatocnik v tychto veciach, nasi mali cely zivot 10 arovu zahradu a tam sa akurat okopavala a trhala burinu, o sadeni nemam sajnu. O takych veciach ze skalka a potocik duplom........ale rada by som sa to naucila.....
tak dufam ze sa prida aj niekto kto nam poradi.....
:)
Miriam z NR
expert
 
Príspevky: 3912

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Kirkuša »

Tiez sa hlasim medzi zaciatocnicky :wink: , vyrastala som aj cela rodina moja aj muzova v panelaku, dokonca ani starych rodicov nemame na dedinach, ani nic take, takze regulerni "bezzemkovia" :lol: :lol: .
Pred casom sme sa ale vyhecovali a postavili domcek, aby mali deti zdravsie byvanie.
Zahrada je este ako hola mesacna krajina, miestami ako po vybuchu :twisted: -to viete po stavbebnych pracach, ale zacinam tiez hladat inspiracie.


Co sa tyka ziveho plotu, zalezi asi na celkovom ucele na aky ho chcete pouzit, ci regulerne odtietenie pohladov, alebo len tak ako esteticky doplnok, do akej vysky si predstavujete ze by mal dorastat, ci na zimu opadat ci nie, kolko ste ochotne investovat.
Nejake druhy drevin na zive ploty su:
http://www.sieberz.sk/orbiz/DigiTrade/3 ... 164sl.html
http://zivy-plot.podlupou.sk/

Vtaci zob ako taky mi "suchy" neprijde :wink: , vzdy zalezi ako sa to cele upravi, byvali sme predtym v panelaku ktory mal okolo priestoru pred nim taku spolocnu predzahradku, ktora bola oddelena od chodnika prave vtacim zobom a jeden sused to tak krasne upravoval, ze to bolo pomaly najkrajsie na sidlisku.
Mne sa paci aj so smereku (http://www.sieberz.sk/orbiz/DigiTrade/3 ... 46926.html), nedavno som to videla nazivo na jednej navsteve ludi ktori su pomerne zamozni a vysledny efekt naozaj skvely, ale zalezi aj na prostredi v akom dom je a celkovom ladeni zahrady.
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert
 
Príspevky: 5099

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Miriam z NR »

Kirkusa, my potrebujeme zivy plot ako chranenie si sukromia. Kupili sme pozemok za domom manzelovho uja z druheho kolena, popri jeho dome nam ide pristupova cesta do zadu. Cize zo vsetkych 4 stran mame zahrady - jedna je svokrina :?
Pre dom je to fantasticky vyhodne, lebo si mozme dat okna kde len chceme, netrapia nas odstupy a suhlas susedov ci si tam mozem dat izbu a podobne.
Ale ked budu susedia okopavat zahradky, chceme mat sukromie a tak chceme zvolit zivy plot kolom dokola. Co je 132 metrov. Cize napriklad tuje by nas financne zabili :lol:
Vtaci zob stoji koren 20 korun, sadi sa kazdych 30-40 cm. Cize do 10 litrov by nas to vyslo.

Zle som sa vyjadrila ze by vypadal sucho. Skor pre mna fadne. To je take vystiznejsie. Mam rada nieco take zivsie. AJ ked krasne zostrihany zivy plot nie je vooooooobec nudny...fakt som sa este nerozhodla co a ako....mozno pri tejto diskusii vymyslim uplne nieco ine.

Co viem 100%-tne, z tej svokrinej strany musi byt ten plot HODNE HUSTY :D

A do akej vysky? Musim sa svokry dnes opytat kolko meria :lol:

Inak vtaci zob opada, takze v zime je po sukromi.Ale som rozmyslala ze to by mi tak asi moc nevadilo, lebo v zime budeme zasiti vo vnutri, tak nech si pozeraju....alebo proste budeme niekde vonku. A ich domy su od nas v takej vzdialenosti, ze keby sme mali aj pootvarane okna, tak neni sanca aby nas videli.....takze opadavy plot nie je u nas prekazkou......

:)
Miriam z NR
expert
 
Príspevky: 3912

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod freya »

my sme vysadili hraby.
je sice opadavy, ale listie vraj zostava na stromoch az do vyrasenia mladych listkov na jar, takze konare neostanu take hole ako pri vtacom zobe :D
dorastie asi do 2 metrov, aj viac, ale to sa uz horsie udrzuje.
a pomerne rychlo rastie :D este ma sice len nieco vyse roka, ale uz celkom slusne hustne :wink:

inak, dobra kniha o zahradnej architekture je
http://knihy.abz.cz/prodej/moderni-zahrady-1

je tam kopec zrozumitelnych navodov. mne je bohuzial nanic, lebo mam tak specificky orientovanu zahradu, ze uz druhy rok vymyslam, co s nou a este som nevymyslela :roll:
freya
pokročilý
 
Príspevky: 940

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Ivka.J »

Miriam, toto som riesila aj ja. Velke tuje su drahe a malym dlho trva nez vyrastu do vysky napr. v tvojom pripade svokry :lol: . Poriesila som to zelenou foliou upevnenou na pletivo. 10metrov vysky 180cm(zrejme svokra nieje vyssia :wink: ) stal 1000sk, a teraz si posadim okolo co chcem a nemusim cakat ako to dorastie. Ta folia je odolna aj proti UV, dazdu a pod, teda viac ako rakos a nemusim ju nijako osetrovat. Lebo aj nechces zaplatit majland nejakemu zahradnemu studiu, tak 100% sukromie sa ti podari az po niekolkych rokoch. Viem ze som neodpovedala naco ste sa pytali, ale sukromie bude :roll:
Ivka.J
pokročilý
 
Príspevky: 737

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Margo »

prave sme v stadiu prerabky zahrady, nebola som spokojna s tou povodnou. tiez budeme vysadzat zivy plot- z hrabu. Inak vtaci zob je v nasich podmienkach neopadavy, aspon ten, co mame, bol zeleny celu zimu. az na jar vyrasili nove listy a zakvitol.

je vela dobrej literatury, ale najlepsie je pozorovat zahradu dlho- aby sme videli, z akeho miesta je vyhlad, ako svieti slnko, ktore miesta su tieniste, aky vietor v nej fuka... my sme takto "pozorovali" dva roky, kym som nakreslila projekt. potom sme si nasli firmu, dali im projekt a oni zacali s realizaciou.
my mame tak dost nestastne tvarovany pozemok, takze bolo nutne rozdelit opticky zahradu na niekolko casti. prva cast je travnik vo forme zvlnenej cesty, ktora sa zaobluje a vedie k terase, za terasou je dalsia cast- mediteransky strkovy zahon s formalnym jazierkom oblozenym kamenom a fontanou, okolo pojde vysadba mediteransky posobiacich rastlin odolnych voci mrazu plus prenosne rastliny v terakotovych nadobach. tretia cast zahrady- ovocny sad a jeden dekorativny a zaroven aj uzitkovy zahon- je schovana za zivym plotom s oblukovym prechodom. v tejto casti je aj mensia plocha dlazdena kamenom s altankom.

zeleninovy zahon ma cca 3x3 metre, rozdeleny je kamennou dlazbou do uhlopriecky, uprostred je mala vydlazdena plocha s fontankou (sucast podzemneho zavlazovacieho systemu.

travnik je zavlazovany podzemnym systemom, okrasne zahony okolo su vyriesene kvapkovou zavlahou.
Margo
expert
 
Príspevky: 6358

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod Margo »

Miriam, ak netrvas na formalnom zivom plote (strihanom), relativne rychlo ti vyrastie neformalny zivy plot, len treba ratat, ze jeho sirka moze byt aj trojmetrova. Velmi pekna je kombinacia zlateho dazda, orgovanu, bazy, sipovych ruzi, resp. vajgelie, drienu, trojpuku... problem je, ze su opadave, takze v zime budu trosku presvitat. riesenie je aj pevny plot, ktory nechas obrast brectanom, pavinicom.... pavinic je sice opadavy, ale je rychly, za dva roky mas obrasteny cely plot. brectan bude dorastat pomalsie, ale kym narastie, mas ten pavinic.
Margo
expert
 
Príspevky: 6358

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron