ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: ZAHRADA - zive ploty, stromceky, kvetiny...-inspiracie

Odoslaťod freya » Po 21.Júl. 2008 15:21

Miriam z NR píše:
freya píše:[
a na pletivovy plot som nimule videla vkusne riesenie: potiahnut rakosom, nechat v nom medzery a do medzier vysadit tahave rastliny. ako sa budu rozrastat, mozes postupne rakos redukovat. ak chces nieco kvitnuce, pekne su klematisy, zemolez alebo opletka, ta posledna rastie velmi rychlo. klematis vraj existuje aj neopadavy, len ho v nasich zahradnictvach este nestretli :D , zemolez neopadava :D

ja sa chystam prave na toto posledne riesenie, aj ked rakos nemam velmi rada, ale docasne ho vydrzim :D

taka blba otazka......to ako sa sadi? ze na pletivovy plot...ako tam dam ten rakos? a tie tahave rastliny ako vysadis? ako daleko od plotu? ono sa to potom bude po plote tahat? :oops: :oops: :oops:

rakos, alebo bambus, ten je hrubsi, normalne odrolujes pozdlz pletiva a jemnymi drotikmi prichytis. vydrzi cca 5 rokov, ale uz za rok je dost skaredy :? tie baly byvaju rozne vysoke aj dlhe, tak si mozes vyberat.
a nechas tam medzery a do vzdialenosti cca 30cm od pletiva zasadis to co chces. este si nezabudni pozriet, ci to zvlada poveternostne podmienky ake tam mate, lebo napr. klematis potrebuje hlavu na slnku, ale nohy (korene) v tieni, brectan preferuje polotien, pavinic moze ist aj na plne slnko.
a brectan moze byt problem presvedcit, aby rastol nahor. nasi maju nejaku podivnu odrodu, ktora odmieta rast do vysky, len sa plazi po zemi :shock:
freya
pokročilý

Založený: Po 09.Jún. 2008 19:45

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Portobello » Po 21.Júl. 2008 15:22

Ahoj,
my sme sa stahovali do stareho vidieckeho domu pred rokom a pol. Tiez som v sebe objavila talent na zahradu :mrgreen: a neskutocne ma to bavi. Za domom mame ovocny sad s mandlovnikmi, roznymi ovocnymi stromcekmi a teraz uz aj mojou mini bio zahradou :lol:

V prednej casti - mala predzahradka a pristoro okolo a za domom este len experimentujeme. Chceme zachovat nenuteny raz, ziadne precizne vymedzene cesticky, aby to vyzeralo nedbalo, ale pritom upravene a pekne. Dom je totizto velmi stary a "nova" zahrada by sa k nemu nehodila.

Stale sa ucime, vsimame si kam dokedy svieti slnko, kde je bezvetrie, co by sa kam hodilo. Ale uz sme par krat podlahli a privliekli domov strom ci tuju bez rozmyslania. :D

Viac ma vsak bavia kvetiny - predpestovala som si ich od februara na okne, cize od piky :wink: Neskor prihodim fotos.
Portobello
expert

Založený: So 17.Feb. 2007 15:37

Odoslaťod Táňa » Po 21.Júl. 2008 16:00

Super téma..... dosť ma baví všetko okolo záhrady, ale stále som iba amatér... no potrebovala by som ďalšiu matersku, aby som na ňu mala aj čas... :D
Zatiaľ máme živý plot z tují pred domom z oboch strán - vlastnoručne dopestovaný, z maličkých tují zo škôlky... mini skalku, živelne narýchlo urobenú, tá by potrebovala celkovú rekonštrukciu.... :? , maličký mini plot z ibištekov, už sa teším, keď zakvitne, konečne prvý rok má viac kvetov.... min. rok začali kvitnúť.... a môj najnovší tohtoročný úlovok - pergola pre hrozno, som rada, že ju konečne máme, hrozno je už dosť veľké a ťahalo sa kde sa mu chcelo....
Potrebujem tam doriešiť ešte kopu vecí....

Margo, na vašu záhradu určite nemám... :shock: , ale som zvedavá na všetko a teším sa na inšpirácie v tejto téme... :wink: :D
Dve pubertiačky a bábo. :)
Obrázok používateľa
Táňa

expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 19:09

Odoslaťod Klaa » Po 21.Júl. 2008 22:11

Miriam z NR píše:Kla, ja sa tiez musim vsetko ucit, a ked pojdem do obchodu, asi takym stylom ako ty....ale kazdy nazov co tu baby pisu, davam do googlu a citam si o tom, a veru hned sa citim lepsie :lol:
my mame nastastie rovny pozemok. Uplne rovnucky.
Skalku by sm tiez chcela, s takym mini jazierkom.
Som zvedava ako vyriesite ten potocik........ :)

Tak to som aj ja, čo sa týka tej technickej stránky, neviem vôbec, ani neriešim, bo to vie môj drahý, ale vraj to pôjde tým briežkom, bude to vyložéné tými okrúhlimi kameňami, popri nejaký ten trávnaty porast a viac neviem. :roll: :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Klaa
expert

Založený: Ne 18.Nov. 2007 22:36

Odoslaťod Miriam z NR » Ut 22.Júl. 2008 7:18

freya píše:
Miriam z NR píše:
freya píše:[
a na pletivovy plot som nimule videla vkusne riesenie: potiahnut rakosom, nechat v nom medzery a do medzier vysadit tahave rastliny. ako sa budu rozrastat, mozes postupne rakos redukovat. ak chces nieco kvitnuce, pekne su klematisy, zemolez alebo opletka, ta posledna rastie velmi rychlo. klematis vraj existuje aj neopadavy, len ho v nasich zahradnictvach este nestretli :D , zemolez neopadava :D

ja sa chystam prave na toto posledne riesenie, aj ked rakos nemam velmi rada, ale docasne ho vydrzim :D

taka blba otazka......to ako sa sadi? ze na pletivovy plot...ako tam dam ten rakos? a tie tahave rastliny ako vysadis? ako daleko od plotu? ono sa to potom bude po plote tahat? :oops: :oops: :oops:

rakos, alebo bambus, ten je hrubsi, normalne odrolujes pozdlz pletiva a jemnymi drotikmi prichytis. vydrzi cca 5 rokov, ale uz za rok je dost skaredy :? tie baly byvaju rozne vysoke aj dlhe, tak si mozes vyberat.
a nechas tam medzery a do vzdialenosti cca 30cm od pletiva zasadis to co chces. este si nezabudni pozriet, ci to zvlada poveternostne podmienky ake tam mate, lebo napr. klematis potrebuje hlavu na slnku, ale nohy (korene) v tieni, brectan preferuje polotien, pavinic moze ist aj na plne slnko.
a brectan moze byt problem presvedcit, aby rastol nahor. nasi maju nejaku podivnu odrodu, ktora odmieta rast do vysky, len sa plazi po zemi :shock:

No este uvidime ci to budeme riesit tym rakosom......vyzera to dost zaujimavo takto ako si to predstavujem. Ale tiez sa mi pozdava ten zeleny "obklad", a pomalicky si vysadit nech si vsetko rastie....

Dievcata vcera som videla take ze bola vysoka asi tuja, alebo nieco podobne trosku take tucnejsie, vysoke asi 3 metre, a okolo toho bol do kruhu, vlastne ako prsten na prste cerveny zivy plot. To bolo take nadherne ze rozmyslam ze si to spravim aj ja :D no to by ste museli vidiet......videla som to uz v takom prevedeni ze bol v kruhu zivy plot, uprostred tuja ale s velkou medzerou, pripadne ze sa tam dalo aj chodit, ale toto bolo uplne pri sebe nacapene a teda super to bolo.... :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Miriam z NR
expert

Založený: So 04.Feb. 2006 17:13

Odoslaťod Miriam z NR » Ut 22.Júl. 2008 7:19

Portobello píše:Ahoj,
my sme sa stahovali do stareho vidieckeho domu pred rokom a pol. Tiez som v sebe objavila talent na zahradu :mrgreen: a neskutocne ma to bavi. Za domom mame ovocny sad s mandlovnikmi, roznymi ovocnymi stromcekmi a teraz uz aj mojou mini bio zahradou :lol:

V prednej casti - mala predzahradka a pristoro okolo a za domom este len experimentujeme. Chceme zachovat nenuteny raz, ziadne precizne vymedzene cesticky, aby to vyzeralo nedbalo, ale pritom upravene a pekne. Dom je totizto velmi stary a "nova" zahrada by sa k nemu nehodila.

Stale sa ucime, vsimame si kam dokedy svieti slnko, kde je bezvetrie, co by sa kam hodilo. Ale uz sme par krat podlahli a privliekli domov strom ci tuju bez rozmyslania. :D

Viac ma vsak bavia kvetiny - predpestovala som si ich od februara na okne, cize od piky :wink: Neskor prihodim fotos.

Portobello, taka romantika, aku mate vy, ma vzdy lakala 8) :)
tesim sa na fotky......
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Miriam z NR
expert

Odoslaťod Miriam z NR » Ut 22.Júl. 2008 7:22

TAna ta pergola moze byt dobra.....viem si tam predstavit aj nejaku tahavu kvetinu s drobnymi kriklavymi kvetmi. Pacia sa mi aj ruze,ale akurat tak niekde pri gratulacii v ruke :) kriky ruzi, to nie je moc pre mna.....skor sa mi pacia drobne kvietky nahusto v kriku.
Viem si to predstavit ze z terasy by sa islo do zahrady cez tu pergolu kvetnatu 8)
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Miriam z NR
expert

Odoslaťod freya » Ut 22.Júl. 2008 8:55

miriam, ten plot s rakosom a rastlinkami.... ak pojdem na prechadzku a nezabudnem fotak, tak sa zahram na paparazzov a sfotim :wink: samozrejme tak, aby som nenarusila sukromie majitelov :D
freya
pokročilý

Založený: Po 09.Jún. 2008 19:45

Odoslaťod Vieromila » Ut 22.Júl. 2008 12:12

Margo, uz len z tvojho popisu ta zahrada vyzera fantasticky. Skoda, ze nedas tie fotky.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Vieromila
expert

Mood: Happy
Založený: St 30.Nov. 2005 11:00

Odoslaťod Margo » Ut 22.Júl. 2008 22:59

ale dam, len neskor. mam teraz ine starosti. az bude hotove jazierko a strkovy zahon, pofotim a poslem tomu kto bude chciet.
Obrázok používateľa
Margo
expert

Založený: Ut 28.Feb. 2006 20:26

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Používame súbory cookie.