Veriaca rodinka

"Zaslúžilé" dhodobé diskusné skupiny (min. 6 mesiacov)
Ak máte pocit, že aj vaša skupina patrí medzi "trvalky" a chcete ju sem presadiť, kontaktujte admina.

Moderátor: schamka

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Veriaca rodinka

Odoslaťod slnecnica2 »

:wink:
Naposledy upravil slnecnica2 dňa , celkovo upravené 1 krát.
slnecnica2
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Beba »

Slnecnica, skvela sprava, srdecne gratulujem a modlim sa za Vas.

Tak s lenivostou chodit do kostola (zatial to beriem ako lenivost u toho najstarsieho, mensi este neprotestuju) bojujeme aj my. Snazim sa mu zatial vysvetlovat tak, ze od Jezisa prosi zdravie, jedlo, darceky a Jezis od neho chce iba to, aby sme sa lubili, neublizovali si a aby sme sa aspon v nedelu s nim vsetci stretli v kostole. Ale zatial nejake velke protesty to nie su, ale samozrejme ich neskor nevylucujem. Moj manzel bol ovela tvrdohlavejsi, svokrovci to s nim nemali teda jednoduche, ked pocuvam aky bol, ale modlitbou a trpezlivostou to zvladli skvele spolu s par uzasnymi ludmi, ktorych manzelovi Boh poslal do cesty.

inak, zvyknete sa stretavat v nejakom spolocenstve napr. rodin? My ano, ale o tom neskor.
Beba
začiatočník

Odoslaťod Baruska »

Jeeej Slnecnica, blahozelam a fakt ta obdivujem. Ja viem, ze ja by som tento pocet asi naozaj nezvladala. Pekne si to napisala - zodpovednost, a takisto dar. Je to tak, ale vsetko sa musi dosiahnut v spolupraci s Panom. Ak clovek nema volu ani chut a vkuse nachadza nejake zadrapky, nema to cenu. A tomu by som sa usvojich deti chcela vyhnut. Myslim, ze je v tomto smere veeelmi dolezita modlitba za deti, aby mali v srdieckach Pana, a nasou ulohou je im nenapadne Pana do srdiecok davat.
Beba, o spolocenstvach by som rada niekedy hodila rec, my nie sme v ziadnom a rada by som vedela co vam to dava a na akom principe to funguje. Tak az budes mat chut, tak urcite napis.
Baruska
pokročilý

Odoslaťod Baruska »

...
Naposledy upravil Baruska dňa , celkovo upravené 1 krát.
Baruska
pokročilý

Odoslaťod Susanna »

Baruska, my sme sa modlievali tak netradicne j tradicne. Niekedy sme len sedali na koberci a modlili sa rozhovorom. Za co zadakujeme Jeziskovi? Co ta dneska tesilo? S kym si sa hrala? A hotovo. Niekedy sa chalanom velmi pacilo klacat pri posteli. Boli to kratke rozhovory, nie dlhsie ako niekolko minut. Potom, ked lezali v posteli sme sa rozpravali o svete o Bohu a atd.
My tiez nie sme v nejaom spolocentsve. Tu to nefunguje. Mozno aj lpreto sa citim taka sama..... Ozaj, este som chcela povedat, ze konecne mam jednu kamosku slovenku, ktora chodi do kostola, inak nikdo z nasich znamych. Dost smutne....
Susanna
expert

Odoslaťod laraR »

Aj ja s manželom sme praktizujúci veriaci - katolíci, od narodenia, aj generácie pred nami aj naše deti k tomu povedieme. Neexistuje človek, ktorý neverí. Každý verí - niektorí materiálnu a niektorí aj duchovnu.
Boh nám pomáha vo všetkom, človek si to začne uvedomovať až vekom. Dieťa kopíruje rodičov, ak rodič nie je v otázke viery zásadový a láskavý, dieťa tiež ostane vlažné.
My sme radi, že máme život obohatený aj o toto tajomstvo.
Čím máme vyššie vzdelanie (obidvaja sme vysokoškolsky vzdelaný), tým si našu vieru starostlivejšie chránime, nie je to len otázka starých babiek - ako si mnohí nechápaví myslia.

Lara
laraR
začiatočník

Odoslaťod Luciatt »

Slnecnica, gatulujem k babenku a budem sa modlit aby si to dobre zvladala. Viem si predstavit ako na teba pozera tvoje okolie a lutuje ta, ze dalsie dieta privadzas na svet. Urcite to nemas lahke ale je to uzasne ked sa manzelia rozhodnu pre zivot ako proti nemu. Kolko radosti prinasa novy zivot do rodiny. Ja sama som zo styroch deti a viem ze je to vo velkych rodinach vesele. Tiez poznam viacere mnohodetne rodiny i na Sk i tu kde zijem, a vsetky su nabozensky zalozene.
Sussana, problem s vierou a pubertalnym vekom bol hlavne v manzelovej rodine. On jediny zo styroch deti zostal katolikom, ostatni opustili svoju vieru. Je ot velmi tazke pre jeho mamu ale clovek s tym nic nenarobi, do 18.roku chodili do kostola ale kedze sme tiez v cudzine kde nie je vacsina katolikov tak je to velmi tazke. Tiez tu nie su vecerne omse pocas tyzdna, spoved je naplanovana na pol hodinu v tyzdni, vela sviatkov co su na SK su biskupom odstaranene ako prikazane, kedze ludia okrem nedele nemaju o kostol zaujem. Pre mna to bolo tazke hlavne preto, lebo som bola zvyknuta zo Slovenska ze skoro pred kazdou omsou sa spovedalo, ze bola moznost ist na omsu hockedy, zivot bol menej uponahlany, proste vacsia pohodka.
Moja trojrocna a jeden a pol rocna dcera sa modli tak ze dakujeme Bohu za ludi a menujeme ich po mene a tiez prosime za pekne pocasie a pod. aby to enbolo na nich moc zlozite, potom pridame otce ans, zdravas a slava a anjelicku straznicku a ku koncu zas den sa chyli. Inak obcas sa modlime aj s nimi ruzenec a to im dame do ruk taky z velkych drevenych goralok, co je urceny pre deti a nechame im volnost, obcas sedia obcas behaju, obcas si citaju, proste nenasilne lebo su este male. Tiez sa modlime pred jedlom, a spievame si pesnicky Ako lalala dnes je nedela, alebo Kto stvoril...
Starsia uz chodi dokostola velmi rada a aj hovori ked ideme domov Bye-bye Jesus, a pod. Je to take zlate uprimne detske. No uz som tusim vycerpala vsetko co som chcela povedat, tak nabuduce nieco znova pridam.
Luciatt

Odoslaťod Susanna »

Luciatt, vdaka za odpoved. Aj nasa Hanna rada chodi do kostola, vola ho - Amen gloria!- celkom lpodarene. aj chalani chodili rady, lenze teraza sutazi kostol s kruzkami s futbalom a floorballom. Cize som rada, ak idu 2x do tyzdna. Neviem si predstavit im zakazat sport koli kostolu.
Viaes, co mne tu este chyba? vysppovedat sa v rodnom jazyku. Ono to akosi ide inak po svedsky, niekedy musim kkopisat co chcem, lebo svedke slovo na to neexzistuje.
Susanna
expert

Odoslaťod Luciatt »

Susanna, aj ja si vzdy vsetko napisem a vysvetlujem to tak dookola a tiez vzdy lutost poviem po slovensky, musim sa priznat ze po anglicky ju neviem a to tu zijem vyse 6 rokov.
Luciatt

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Trvalky

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.