striedava vychova

Partnerské vzťahy. Príchodom a výchovou detí sú posilňované alebo nabúravané. Deti túžobne očakávame alebo prijímame už neplánované...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: striedava vychova

Odoslaťod Dádulka °°° »

No tak to je fakt, zrejme nemaju nove manzelstva.

Kukla som do clanku - robia to uz 5 rokov, vraj narocne, ale cim dalej tym hladsie, syn je uz na strednej. O nejakych dalsich partneroch ani zmienka. "Vřele doporučuju!" :)
Dádulka °°°

expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod ditush »

Kalea píše:Rozmýšľala som nad tým viac a zdá sa mi to čoraz viac komplikované. Pretože rozvedení manželia si nemôžu budovať ani nové vzťahy alebo mať ďalšie deti, pretože kto by im toleroval, že každý druhý týždeň sú preč? Takže niečo také musí byť skutočne náročné, ak im to funguje, pre dieťa je to super.

Preco by nemohli mat nove vztahy? Ved ak takto s integritou a charizmou vyriesili rozchodovu situaciu pre dieta, od takych ludi ocakavam ze logicky zvladnu dalsi vyvoj rovnako uspesne. Je vela ludi ktori by takuto flexibilitu vo vztahu doslova chceli, a nieze by to bola prekazka.
ditush
expert

Odoslaťod Kirkuša »

No dieta na strednej, teda uz mlady clovek tam si viem predstavit to ze v byte zije dieta a rodicia z ktorych kazdy ma este jeden svoj sa unho stiedaju. To ano, tam vidim klady.
Naproti tomu si to neviem dost dobre predsavit u maleho dietata, skolkara povedzme, ktory len zacina chapat svet, ze teda taka zodpovednost ze byt je jeho cize akoby tam mal byt sam a rodiacia unho len na navsteve aj ked stale tam nejaky je ale aj tak, a akoby ta zodpovednost je na nom az prilis velka, aj ked sa unho striedaju moze mat pocit akoby ziadna autorita nad nim nebola taka ta jasna a urcena, akoby ho ani nechceli, co ja viem, ale toto zalezi od veku, ked sa vcitim do vacsieho idealne riesenie asi, ked do mensieho mam rozpaky z takeho riesenia....
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Odoslaťod Rut »

Poznam minimalne dva pripady striedavej vychovy, ktore funguju podla mna dobre. Neviem, ci bola upravena aj sudom, alebo to prebieha len na zaklade dohody manzelov. V oboch pripadoch sa manzelia nejakym zazrakom povzniesli nad vlastne konflikty a dokazu vychovu deti riesit spolocne, partnersky a vecne.

V prvom pripade mali styri deti a prikupili si jeden byt v bytovom dobe, kde byvali dosial. V novom byte byva otec s partnerkou a deti tam maju vlastnu izbu, v starom byte byva matka s novym partnerom. Medzi jednotlivymi domacnostami deti pendluju aj 100-krat denne, podla toho, ako chcu mat sukromie, s ktorym rodicom co riesia, ake vybavenie v ktorom byte maju (v jednom je telka, v druhom PC). Rodicia deti vychovavaju v podstate spolu ako predtym, akurat ziju s inymi partnermi a inak travia vylety a dovolenky. Myslim, ze deti tym trpia ovela menej, museli sa vyrovnat s tym, ze rodicia uz nie su par, najst si cestu k jednej cudzej tete a jednemu cudziemu ujovi, ale inak sa v ich zivote nezmenilo v podstane nic. V porovnani s detmi, ktore otca, ktory sa pred tym o nich intenzivne staral, vidia kazdy druhy vikend je to obrovsky rozdiel. Ale rodicia si museli prejst obrovsky kus cesty a ich vztah v podstane nikdy neskoncil, len zmenil formu. Ak to niekto dokaze, zda sa mi to dokonca lepsie ako "ostat spolu le kvoli detom" a potom im v starobe vesat na plecia tarchu "vlastneho obetovaneho zivota".

Druhy pripad je nas sused, ktory sa od svojej byvalej manzelky odstahoval asi o 300 m. O deti sa stara velmi intenzivne, maju vela kruzkov, ked nema sluzbu v praci, rozvaza ich hlavne on, vela poobedi travia chalani unho, vikendy vacsinou chodia na vodu, na hory, lyze, bicykle. Naozaj ich tu vidim velmi casto, casto su s nimi aj kamosi z tej "maminej" ulice. Otec sa ale snazi predat byt, v ktorom deti ziju s matkou (jeho vlastny) a kupit im byt u nas v dome, aby to mali chalani jednoduchsie. On je vraj chronicky suknickar, ale velmi sa snazi, aby o synov neprisiel (myslim tym vzajomne odcudzenie, nie zakaz stretavania). Ako to vnima jeho manzelka, neviem, ale deti vyzeraju byt velmi spokojne.

V zasade si ale myslim, ze striedava vychova predpoklada vzajomne vyrovnanych ex-partnerov, schopnych spolu normalne komunikovat, nepouzivajucich deti ako nastroj pomsty a taki su schopni sa na striedavej vychove dohodnu bez sudu. Sudne nariadenie striedavej vychovy pre rozhadanych, bojujucich rodicov je uplna patologia, to naozaj ako keby im dali do ruky dieta a nariadili: "Hadzte nim po sebe!"
Rut
začiatočník

Odoslaťod Mihi »

Absolutne suhlasim s Rut, vyrovnani partneri sa po rozvode dokazu dohodnut na striedavej a urcite aj na pripadnych inych zmenach (keby sa niekto z nich odstahoval, alebo by sa zmenilo prostredie). Cize k tomu nepotrebuju sud. Pre rozhadanych je nanutena striedava vychova uplny nezmysel, nikdy nebudu schopni podla toho fungovat a pre dieta to bude este horsie, lebo bude tym nastrojom- prostrednikom.
Zivot v "tretej" domacnosti (ukazka z Reflexu) je fakt mozny len pre ludi, co nemaju dalsich partnerov alebo dalsie deti s novym partnerom...to by akoze boli ti dalsi surodenci z novej rodiny kazdy druhy tyzden bez otca/matky, lebo bude zrovna byvat v byte s prvym dietatom? :D
Mihi

Odoslaťod Kalea »

Mihi píše:...to by akoze boli ti dalsi surodenci z novej rodiny kazdy druhy tyzden bez otca/matky, lebo bude zrovna byvat v byte s prvym dietatom? :D

No veď práve. Akonáhle by človek mal s novým partnerom ďalšie dieťa, už by nemohol behať z jednej domácnosti do druhej a všade byť v kuse len týždeň. A už ani nehovoriac o tom, že niektorí ľudia sú rozvedení aj viackrát a majú deti hoci aj s troma rôznymi partnermi...
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Odoslaťod jana v. »

Markíza píše:Pokiaľ ja viem, na Slovensku to skutočne legálne zatiaľ nie je a úprimne povedané, mne by sa to ani nepáčilo. Bez ohľadu na to, čo si o tom myslím ja, poznám konkrétny príklad. Ide o 12-ročného chlapca, kt. rodičia sa rozviedli a vzájomne (bez súdu) sa dohodli, že si ho budú takto doslova "požičiavať". Chlapec tým vyslovene trpí. Sám sa vyjadril, že si nič nemôže naplánovať, stále sa len balí a chodí hore dole ako nejaký turista. Nikde nemá súkromie, nikde sa nemôže zabývať, lebo sa tam dlhšie nezdrží...Často kvôli tomu plače, je citovo rozpoložený, lebo obidvoch rodičov má rovnako rád a ani jednému nechce ublížiť tým, že by k nemu nechcel ísť...Inak je to veľmi šikovný a inteligentný chalan. Je mi ho veľmi ľúto.

presne toto si o striedavej vychove myslim ja - ze dieta je stale akoby na cestach. a predstav si to, ze napr. kazde 2 tyzdne ho musis komplet zbalit, oblecenie, skolske veci, co ak si robi nejake ulohy aj na pocitaci, mensie dieta hracky a co ak si prave nejaku oblubenu zabudne... to balenie je v podstate este horsie, ako ked idem s detmi na vikend k otcovi, ked zbalim vsetkych 4 do jednej strednej cestovnej tasky...
a to som od 12tich rokov bola "prisudena" otcovi, takze viem, co je to zit v rozvedenej rodine. a mohla som ist k mame hocikedy, len ja som nejako nechcela a postupne to skoncilo len pri povinnych navstevach.
ale pripustam, ze striedava vychova moze v niektorych pripadoch fungovat.
jana v.
expert

Odoslaťod mamina »

Priznám sa, že ja si toto viem predstaviť. Určite viac ako nejaký obmedzený kontakt s otcom. Na svojho muža ako na otca sa môžem 100% spoľahnúť a preto verím, že by sme v takej situácii naozaj urobili všetko preto, aby tie vzťahy rodič-dieťa zostali čo najmenej narušené. Primerane veku by sme to asi riešili aj spolu s deťmi - čo chcú oni
mamina

expert

Mood: Happy

Odoslaťod lienkalenka »

necitala som diskusiu, len chcem napisat ako fungujeme my. z ex nezijeme uz skoro rok, oficialne rozvedeni sme od augusta. a cely ten rok praktizujeme nieco ako striedavu starostlivost. sudom ju urcenu nemame... dcera ma 4 roky a ma rada svojho otca. nemozem a ani nemam pravo tym seknut a povedat, ze nedam ti ju, odisiel si, tak nes dosledky - ublizila by som tym aj dcere. nie je to pre mna lahke, pocuvat jej rozpravanie, co spolu zazili, kde boli, pretoze on uz ma inu partnerku a mne velmi ublizuje, ked ju mala spomina. ale s tym sa musim vysporiadat sama. ja partnera nemam. moja dcera to vnima v pohode a bola by som stastna, keby to tak ostalo stale. aby mala aj otca. a to "pendlovanie" medzi nami ona nejako zatial nepocituje - predsa, je este mala a vsetko vnima cez zazitky. so mnou robi ine veci, cinnosti a s nim chodi plavat, na ryby... ked bude vacsia a povie mi, mama, ja k otcovi nechcem ist, bude to uz jej rozhodnutia... mne ex velmi ublizil, ale napriek vsetkemu dokazeme o dcere komunikovat, dohodnut sa. stoji ma to vela usilia, ale vsetko to robim kvoli nej a dufam, ze to raz oceni :wink: fungujeme tak, ze od pondelka do stvrtku rana je u mna, poobede ju zo skolky vyzdvihne ex a ma ju do soboty vecera. ale vikendy je to rozne a vieme sa vzdy dohodnut.... bud ju mam cely vikend, ked mame program alebo ju ma pre zmenu on a donesie mi ju az v nedele vecer. drzte nam palce, nech nam to takto vydrzi dlho :D
lienkalenka

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Partneri

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.