Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Partnerské vzťahy. Príchodom a výchovou detí sú posilňované alebo nabúravané. Deti túžobne očakávame alebo prijímame už neplánované...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod LenkaMartina »

Dobry den! Som tu novacikom. Hladala som nejaky zensky kruh, kde by som ziskala nestranne nazory a posilnenie od rozumnych zien. A vybrala som si vas. :yes:
Fakty o mojom manzelstve: skoro 18 rokov sme spolu, takmer 9 rokov sme manzelmi, mame 3 chcene deti, obaja sme dost slusni a vzdelani ludia.
Uz dlhsiu dobu sa do nasho vztahu vkradali rozpory a spory, ale popri tej robote okolo deti atd. som tomu asi nevenovala dostatok pozornosti. Od zaciatku medzi nami boli aj rozdiely, ale to spolocne, co nas spajalo a obohacovalo, vzdy bolo silnejsie a drzalo nas spolu. Sme pomerne temperamentni a svojhlavi ludia, takze nejake tie talianske sceny sa nam nevyhybali. Mala som vsak pocit, ze je to prirodzenou sucastou nasho zivota a nezruinuje nas to. Asi som nas precenila. Manzel pochadza z intelektualnej rodiny, kde prevladaju skor konzervativne nazory (najma na rodove zalezitosti) a orientacia na materialno. Kde muz a jeho kariera boli vzdy prvorade a ostatni sa tomu prisposobovali. Kde muz pozival uctu a zena sa rada (?) starala o blaho ostatnych s dostojnostou a bez ponosov (?). Prevladaju u nich konzervativne hodnoty. Manzel je jedinacik a je to na nom citit v dobrom aj zlom.
Moji rodicia nezili v najlepsom manzelstve. Zazili sme doma kadeco (aj otcov alkohol a nasilie, aj maminu manipulativnost a sebastrednost), ale moji rodicia su velmi pracoviti, sikovni a otvoreni novym nazorom. Nikdy sa nevyhybali ziadnej praci - otec v pohode navaril, mama dokazala sama vytapetovat byt. Bolo nas viacej deti, takze to bolo dost akcne. Ja som pomerne nekonvencna a neorientovana prilis na materialne hodnoty. Okrem toho byvam obcas naladova a vo vyhrotenych situaciach mam sklon k agresivite (boli aj lietajuce salky, aj detom na zadok, aj velky krik atd.).
Skratim to. Jedneho dna, ked mi bolo objektivne velmi tazko a potrebovala som pevne rameno na opretie a vydatnu pomoc, som precitla a zistila, ze manzel ma ma plne zuby. Vyslovene mam pocit, ze ziskal na mna alergiu. Mozno mu len dosla trpezlivost, mozno sa casom oslabilo to pekne, co nas spajalo, mozno vekom viac inklinujeme k hodnotam svojich rodicov a tym padom narazame na zasadne rozdiely.
Co s tym? Rozdychat ako prirodzenu sucast zivota a pockat, ze to prejde? Snazit sa riesit, komunikovat, pitvat? (v diskusiach velmi skoro koncime nepochopenim a manzel ma obvykle zrusi, ze sa uz nevie a nechce so mnou bavit) Neriesit a kvoli detom pretrpiet nejakych par rokov? :-??
Spajaju nas najma deti a sex (ale kedze my zeny to nemame take lahke s oddelenim sexu a citov, tak obcas mam pocit, ze mi z toho preskoci), manzel sa dokonca systematicky vyhyba spolocnym akciam so mnou a prilezitostne, podla stupna nastvania na mna, sa odstahovava zo spalne. :skuli:
Tak, baba, rad! Dakujem!
LenkaMartina

Zufala manzelka

 
Príspevky: 4

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod richie »

Nejake racionalne vysvetlenie z jeho strany? Co mu vadi? Preco je alergicky? Aj ja som zvykla byt alergicka, ale nie na svojho partnera, skor som to v minulosti pocitovala voci svojim rodicom. Ale vekom to nastastie preslo. Bolo to najma kvoli rozdielnosti nazorov a kvoli tomu, ze som sa citila kontrolovana a neslobodna.
Nepomohol by Vam isty cas od seba? Teraz nemyslim, ze si mate dat pauzu, ale napr vikend kazdy inde. Aby ste si zacali chybat. Nemate len ponorkovu chorobu?
Moj manzel vie vzdy vycitit, ked sa situacia vyhrocuje a vtedy napr ide na hodinu - dve von , sam usporiadat si myslienky a priority. :D a viem, ze je to velmi prospesne, lebo tie najhorucejsie emocie vychladnu a vyhneme sa tak hadke a neskor sme schopni konstruktivne riesit problem.
richie
 
Príspevky: 63

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod LenkaMartina »

Dakujem Richie!
richie píše: Nejake racionalne vysvetlenie z jeho strany? Co mu vadi? Preco je alergicky?

Ak nie je prilis nahnevany, tak argument je, ze mu je so mnou zle, nema si so mnou uz co povedat, ze mu nic pekne nedavam...
Ak je nahnevany, tak je to ostrejsie a v poslednej dobe to konci tym, ze so mnou vraj uz nebude ani sekundu, schyti par svojich veci a odide ku svojim rodicom...
Neznasa ma! Ked som sa ho pytala, ze naco si ma teda bral, tak povie, ze bol sprosty a uz s tym teraz nic nenarobi.
richie píše:Nepomohol by Vam isty cas od seba? Teraz nemyslim, ze si mate dat pauzu, ale napr vikend kazdy inde. Aby ste si zacali chybat. Nemate len ponorkovu chorobu?
S 3 detmi je toto o kusok komplikovanejsie. A ak sa obcas zadari, ze napr. ja odcestujem, tak to citim tak, ze mu nechybam, skor naopak.
richie píše:Moj manzel vie vzdy vycitit, ked sa situacia vyhrocuje a vtedy napr ide na hodinu - dve von , sam usporiadat si myslienky a priority. :D a viem, ze je to velmi prospesne, lebo tie najhorucejsie emocie vychladnu a vyhneme sa tak hadke a neskor sme schopni konstruktivne riesit problem.
Tak my sme potom asi 100-krat vybusnejsie povahy ako vy. Kym si uvedomime, ze sa zacina situacia vyhrocovat, tak uz niet casu niekam ist rozdychavat emocie. Velky problem citim v tom, ze manzel ma tendenciu obvinovat ma, nadavat mi, osocovat, ked je rozculeny a mna sa to velmi dotyka a nasiera ma to. Casom som sice ziskala schopnost nevybuchnut a ignorovat to, ale som len clovek a obcas to nezvladnem a vynadam mu naspat, pourazam naoplatku...
Velmi dosledne sa snazim v diskusii pouzivat vyjadrenia 'Podla mna', 'Mne sa zda', 'Citim to takto' atd., a manzel toho nie je schopny, on vravieva 'Nemas pravdu', 'Si taka a taka', 'Robis to preto, lebo', podsuva mi nejake pohnutky a nazory, o ktorych si kvoli niecomu mysli, ze su moje, ale velmi casto sa myli a netusim, ako a ci ho presviedcat, ze mi krivdi a nie som taka zla, ako ma vykresluje.
LenkaMartina

Zufala manzelka

 
Príspevky: 4

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod vinca »

Treba sa dohodnúť ako bude ďalej prebiehať výchova detí a usporiadať si život každý po svojom. Pre mňa by nemalo zmysel žiť s mužom, ktorý ma nenávidí a neznáša.
vinca
 
Príspevky: 98

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod richie »

Lenka a ty ho lubis? Chces s nim byt?
richie
 
Príspevky: 63

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod LenkaMartina »

Ano, lubim ho. Pre niektore veci sa na neho hnevam, pre niektore som smutna, ale stale je vela pozitivneho, pre co ho lubim. Brala som si ho aj s chybami a negativami, a je mi jasne, ze to patri k nemu. On mi povedal, ze mu neprekonatelne :?: vadia veci, ktore predtym na mne toleroval, pretoze ma lubil.
Chcem spravit hrubu ciaru za tym, co bolo. Nevracat sa, nepitvat stare krivdy. On tvrdi, ze to nedokaze. Bol aj u psychologa, snazi sa dost pomahat v domacnostri, o deti sa velmi pekne stara. Ma chyby, ale ja myslim, ze je dobrym manzelom. Rovnako ja mam chyby, ale nie som zla manzelka a matka, ako mi obcas chrstne do tvare.
Teraz mame kludnejsie dni. Uzivam si intimnosti a klud bez hadok, ale stale ma mata, ze to nie je z jeho strany z lasky a ked narazime na nejaky spor alebo stres, tak bude opat zle.
LenkaMartina

Zufala manzelka

 
Príspevky: 4

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod Martina z MT »

Lenka, Tvoje trapenie je mi trochu povedome... :bored:
Mam "vlastnu" teoriu, ze muzom casom (po 5-10 rokoch ?) dochadza nadsenie a vasen a prejavuje sa to odcudzenim, odmietanim al. az obvinovanim zeny.
Co najma spaja zenu a muza pred svadbou? Mnohe z toho sa popri detoch tazsie pestuje dalej, ale nieco z toho by sa dalo ozivit a skusit oobnovit stare vasne a city.
Naco sa vykecavat, riesit, analyzovat, ked to casto konci hadkou? Mne pride lepsie oddat sa nerizikovej aktivite, kde konflikt nehrozi. Ako pises aj Ty, uzivat si intimnosti.
Trochu odlahcim, ale presexovat manzelsku krizu nie je najhorsie riesenie. Ked nic ine, aspon si trochu zdvihnes naladu a dobijes baterky. Problem vidim jedine v tom, ze zeny za sexom maju city a ked su zranene v citoch, tak sa to odraza aj v sexe...
Mam skusenost, ze muzi obcas dokazu dost zranovat a tym si liecia svoju frustraciu. V skutocnosti to vsak nemusi byt az take zle, ako sa zda. Problem vidim v tom, ako muzovi stanovit hranice, za ktore nie je zena ochotna zajst a pritom to nema vyzniet ani ako buzeracia, ani ako staznost, ani ako kritika...
Drzim palce a daj vediet, ako sa dari!
Martina z MT

Sloboda ducha!

expert
 
Príspevky: 2064

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod LenkaMartina »

Martina, pobavilo ma, co si napisala "Presexovat manzelsku krizu"! :ashamed:
Mam vsak obavy, ze odsuvanim a maskovanim nasich problemov, sa mozeme dostat do bludneho kruhu, z ktoreho nebudeme vediet najst cestu von.
LenkaMartina

Zufala manzelka

 
Príspevky: 4

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod Effka »

LenkaMartina píše:Martina, pobavilo ma, co si napisala "Presexovat manzelsku krizu"! :ashamed:
Mam vsak obavy, ze odsuvanim a maskovanim nasich problemov, sa mozeme dostat do bludneho kruhu, z ktoreho nebudeme vediet najst cestu von.


Pred 10r, by som povedala ze blbost teraz si uz nie som taka ista. V podstate to je taky vseliek na vacsinu "strasne vaznych chlapskych" problemov, a ked uz nepomoze aspon neublizi.
Effka
expert
 
Príspevky: 1631

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Kriza, alergia, ci koniec lasky?

Odoslaťod LIBERTAS »

mám síce od 18tich rokoch spolužitia ešte ďaleko, ale chcem sa opýtať, kedy ste sa prestali smiať. asi to znie zvláštne, ale ak si spätne pozrieš kedy ste sa úprimne zasmiali počas vašej každodennej komunikácie?

z toho čo píšeš, sa mi nezdá, že by sa to mohlo zmeniť, jeho postoj k tebe, podľa toho ako opisuješ jeho rodinné väzby, vyzerá to, že on s tebou kvôli tradíciam ostane, ale neznamená, že ťa bude mať rád.

ja si nemyslím, že kríza sa dá napraviť sexovaním, dá sa odsexovať nadmerný stres v práci, nakopenie zložitých situácii v blízkom okolí, nezhody s rodinou - toto sa dá z partnerom prejsť aj každodenným dobrým milovaním. ale nie partnerská kríza. kríza, kde jeden toho druhého neznáša a dáva mu to slovne aj prístupom najavo.
ak sa často hádate, viazne to v komunikácii a za celý deň sa aspoň raz spoločne nezasmejete, nemyslím si, že večer to bude v posteli ružovejšie.okrem toho ten jeho prístup a podávanie informácii, ako keby si bola na vine len ty....kým ty sa snažíš pri hádkach necieliť priamo naňho, svedčí o tom, že si myslí, že to kde ste teraz je tvojou vinou...ak niekto nevidí vlastné alebo spoločné chyby, zvrat už veľmi nie je možný v jeho citoch.

držím palce a skús komunikovať tak aby sa smial, potom bude mať ten pocit, čo pri tebe stratil (ako píšeš)
LIBERTAS

Happiness is not a state to arrive at, but a manner of traveling. ~Margaret Lee Runbeck

expert
 
Príspevky: 21677
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Partneri

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron