Staršia novostavba alebo starý tehlový dom?

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Staršia novostavba alebo starý tehlový dom?

Odoslaťod Džusa »

Ina,
a o aku stavebnu firmu ide, resp. ktore novostavby stavala ta vasa firma?

my sme tiez v novostavbe, tehlovej. problemy su, ale dufam, ze sa ich podari vychytat a nasa bytovka bude mat v konecnom dosledku dlhu zivotnost. nastastie u nas ma mnoho susedov zaujem o riesenie nedostatkov, podnikaju sa mnohe kroky a myslim, ked aj neuspejeme v reklamacnom konani, sudnom procese a tak, ludia nebudu lahostajni k tymto nedostatkom, ktore keby sa zanedbali, neskor by mohli mat vplyv na zivotnost objektu.
je tu vacsina mladych parov alebo rodin, vacsina si brala uvery a vazia si hodnotu celeho objektu vratane okolia. je to velky rozdiel v pristupe ludi ako ked sme byvali v anonymnom panelaku, v ktorom mnohi odkupili byt za smiesne peniaze a nemali zaujem o udrzbu objektu, opravy a pod. (len aby neplatili nic navyse)
Džusa
pokročilý

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Staršia novostavba alebo starý tehlový dom?Re: Staršia n

Odoslaťod jana v. »

Ina5 píše:A co sa tyka toho prenasania uverov, hypotek. V dnesnej dobe, ked je tolko bytov v ponuke, radsej si rozumny clovek vyberie byt bez tarchy a zadlzenia, ako si zbytocne komplikovat kupu, ked nemusi.

ja som myslela, tak, ze ak si teraz kupim byt a zatazim ho teoreticky na 30 rokov, ale o 10 rokov najdem nieco lepsie, tak nie je problem tu tarchu preniest na to nove. teraz sme to robili, najskor tarcha na byt, potom na otcov dom a potom prenes oboch na hrubu stavbu.
dzusa, presne, my nie sme anonymny panelak, je tu v kazdom vchode 17-19 bytov, takze minimalne z toho vchodu sa pozname vsetci. ale problem je prave v tych "starych" obyvateloch, ktori nemusia byt ani velmi stari, iba si byt kupili za tie nizke ceny. vsetci, co sme tie byty kupovali uz za trhovu cenu, tak maju zaujem aj o dom, nielen o tych par m2, ktore koncia mojimi vchodovymi dverami do bytu.
jana v.
expert

Odoslaťod Kirkuša »

Bubka16 píše:......
Ako by ste sa vy rozhodli... Buď byt v starom tehlovom dome alebo byt v staršej novostavbe o cca 700 000 Sk (a viac) drahší?

To sa neda na zaklade tak malo infomaci poradit, ide o konkretnu lokalitu jedneho i druheho, okolie, vybavenost, proste presne ten konkretny stary tehlovy a starsi novostavbovy ktore spominas a o ktorychokrem materialu z akeho su nic viac nevieme..

Ja som zazila ako dieta poctivy tehlovy byt v centre stareho mesta BA kde byval moj stryko a jeho syn - moj naojblubenejsi bratranec a kam som sa vela nachodila. Ten byt bol uzasny, priestranny, vzdusny, taky "poctivy", napriek tomu ze dom bol bez vytahu a oni byvali az na najvyssom poschodi. Uz na pocit, tehla oproti panelu na tu vyhodu ze je roznym energiam prestupna, nie je to faradayova klietka ako panel a drviva vacsina ludi to aj hned, aj ked len podvedomo citi. Tento byt ma ale teraz taku trhovu cenu ze az a tazko by ho cenovo prebila nejaka starsia panelova novostavba. Museli vrazit do rekonstrukcie ale tak normalne, myslim ze o nic viac nez v panelaku..

Na druhej strane to mas tak, ze prave starsie novostavby uz maju vychytane muchy co sa tyka skrytych zavad a pritom pred sebou este dlhu zivotnost...casto tam byvaju mlade rodiny, takze aj vyhoda kamaratov pre deti...
To by sa dalo donekonecna rozobarat aspekty ale v koncovke prave pre absenciu nejakeho blizsieho popisu tych dvoch tvojich co mas na vyber ti IMHO tazko niekto zmysluplne poradi.
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Odoslaťod Kirkuša »

daša píše: Nam teraz zatepluju panelovy dom a navrtavanie polystyrenov pocujem az ked sa nam priblizili hned vedla nasho bytu...

Tak to mas stastie, alebo horsi sluch (bez urazky). Lebo ked sa nam narodil syn a byvali sme este v panelaku zacali zateplovat nasu ulicu, a vrtanie som pocula dobrych 5 domov na jednu sranu hore, ale aj dole a to este nehovorim o panelakoch z jednej aj druhej strany cez ulicu a cez travnatu plochu. Tych domov bol kopec a robili to zasadne postupne, takze bol buchot a rachot cele dni a maly temer nemohol spat na balkone,a aj ked zaspal, ja som mala zle svedomie ze musi v takom hluku. Ale stacilo mat aj trochu otvorene okno a bolo to akoby to ribili u nas. A ked sa priblizovali bolo to pocut cez steny aj doma, za zatvorenymi oknami, novymi tesniacimi, hroza..Esteze sme sa odstahovali,lebo pokracuju pekne dalej a este par rockov budu, tak aspon dcera ma teraz v dome bezhlucne detstvo...
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Odoslaťod inka2 »

Podľa mojich pozorovaní, v starých tehlových domoch dnes bývajú prevažne rodiny s malými deťmi. Skôr do panelákov sa sťahujú starí ľudia po predaji ich domčeka mladej rodine.
A čo sa týka novostavieb - veľmi veľa bytov v nich sa prenajíma, mnohé byty dokonca zívajú prázdnotou. /Najmä tie pri veľkých križovatkách/Veľkou nevýhodou mnohých novostavieb sú nevybudované detské ihriská v tesnej blízkosti. Zvážila by som kúpu novostavby na sídlisku, ktoré sa ešte len buduje. Parcely okolo zívajú prázdnotou a zarastajú burinou. Okolo sa všade stavia - nové bytovky či domy. Takže hluk ako na stavenisku a prach, minimum zatrávnenej plochy. Či už potom radšej neísť bývať do zatepleného paneláku, ktorý susedí so zateplenými panelákmi. Najviac rodín s malými deťmi býva v panelákoch, takže deti majú o kamarátov postarané. Ďaľšou výhodou bývania v paneláku sú detské ihriská, škôlky, obchody v tesnej blízkosti, plochy zatrávnené a kosené pravidelne.
inka2
expert

Odoslaťod para »

Ja si myslim ze nikto sa dobrovolne neprestahuje z tehlaku do panelaku. Jedine ak by ten tehlak bol v zlom doslova v zlom prostredi. Je to neporovnatelna kvalita byvania, byvala som v tehlaku v Novom Meste - BA a potom v panelaku - ten suchy vzduch bol otrasny, tenke panely kolko maju 15cm? ked sme odlupli tapetu normalne pod parapetom bola diera ako tenisova lopticka vypchata starymi novinami :shock: TV od susedov sme poculi akoby bol pusteny u nas.......v lete neznesitelne horucavi.
para

spomienky na detstvo

expert

Odoslaťod Ina5 »

Dzusa, pisala som vo svojom prispevku.
Ide o Bratislavku staveb. spolocnost. :D
Ina5
expert

Odoslaťod Ina5 »

jana v. píše:
Ina5 píše:A co sa tyka toho prenasania uverov, hypotek. V dnesnej dobe, ked je tolko bytov v ponuke, radsej si rozumny clovek vyberie byt bez tarchy a zadlzenia, ako si zbytocne komplikovat kupu, ked nemusi.

ja som myslela, tak, ze ak si teraz kupim byt a zatazim ho teoreticky na 30 rokov, ale o 10 rokov najdem nieco lepsie, tak nie je problem tu tarchu preniest na to nove. teraz sme to robili, najskor tarcha na byt, potom na otcov dom a potom prenes oboch na hrubu stavbu.
Jana, mozno pre Teba nie je problem preniest tarchu z jednej nehnutelnosti na druhu, ked si jeden a ten isty majitel. Tvoja skusenost. Mozno prave preto, mate problem predat, plus to, ze nemate vytah.
Ale moja skusenost je zas taka, ze kazdy clovek, kto k nam prisiel pri predaji bytu, hned padli otazky - 1. cena, 2. ci je na byte tarcha.
My sme ziadnu tarchu nemali. A poznam ludi, co predavaju z tarchou este doteraz. Momentalne aspon tu v BA a okoli je tolko bytov, ze clovek si radsej vyberie byt bez tarchy. Pred rokom v case bubliny, bola ina situacia. Ale to sa zas banky predbiehali v poskytovani uverov. Teraz je troska ina situacia.
:shock: :roll: A podobne, ked sme hladali dom, hned sme sa pytali, ci je tarcha alebo nie.
A zrataj si, kolko je to za tie roky preplatenych penazi. Ale kto musi, tak musi, chapem. :idea:
Ina5
expert

Odoslaťod jana v. »

ina, ved prave, my sme tarchu preniesli, byt ju uz nema.... a ze nie je vytah - sused vedla predal v priebehu mesiaca, co ho ponukol. ale to bol 2i a kupovali to mladi bezdetni... a susedia potrebovali tiez preniest tarchu na novy byt a nevraveli, ze by to bol nejaky problem, alebo natahovacky. otazka ale zrejme je, ktory kataster.... na srobi vsetko do mesiaca, a to sme stihli kupit a predat garaz i tie tarchy a kvitancie...

hocijaky uver sa preplati, to je jasne. my ratame aj s tym, ze cast splatime prave z predaja bytu. ale rozhodujuce je, co ma pre teba cenu a co si ochotna pre to urobit. my sme chceli dom a to teraz, nie o 30 rokov, ked by sme si nan postupne nasetrili. tak sme prijali to, ze budeme splacat, aj tie uroky....

para, nase vonkajsie panely mali tusim 35 cm.
jana v.
expert

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.