Staršia novostavba alebo starý tehlový dom?

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Staršia novostavba alebo starý tehlový dom?

Odoslaťod Bubka16 »

Hovorí sa, že na panelákový byt sa neoplatí brať hypotéku na 30 rokov, lebo kým ho splatíme, padne nám na hlavu, keďže paneláky majú životnosť cca 70 rokov... Ale čo starý tehlový dom? Ten nám nepadne na hlavu? Tiež sa nedá donekonečna obnovovať. Tak prečo sú tehlové byty o toľko drahšie ako paneláky? Koľko majú vlastne tie životnosť?
Ako by ste sa vy rozhodli... Buď byt v starom tehlovom dome alebo byt v staršej novostavbe o cca 700 000 Sk (a viac) drahší?
Bubka16
začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Staršia novostavba alebo starý tehlový dom?

Odoslaťod Ina5 »

Bubka, treba sa na to cele pozriet z viacerych uhlov.
1. ako stary je panelak, ako stary je tehl. dom
2. kolko je bytov na poschodi, o ake poschodia ide,
3. ci je panelak zatepleny, ci ma tehl. novostavba svoju vlastnu kotolnu,
vacsinou aj ked starsie novostavby maju svoje merace na teplo, vodu, plyn, ktore hovoria o skutocne odobratej energii, vode, teple a nie tie akoze merace, domontovane v starych panelakoch 2-3 roky dozadu. tehlovy dom je vzdy teplejsi,
4. stare pan. domy maju aj vyssie odvody do fondu oprav,
5.tehlov. domoch su naklady na kurenie ovela nizsie ako v panelakoch,
6. ake su kde okna,
7. vekovo ako star. ludia kde ziju,
8. ci je poschodie uzavrete, alebo otvorene, ze deti vybehnu az na schodiste,
9. ako je to s pivnicami, ....
10. ten pan. byt je prerobeny, rekonstrovany, a tehl. byt akoze novy,
11.vela zavisi, ci chcete ak je pan. byt starsi prerabat, rozvody vody, elektriky, kupelka, WC... a mas hned aj 700 tisic na vrch. :D
Ina5
expert

Odoslaťod Nunu »

ja dodnes nechapem co je na tehle akoze take super, ze su ceny o tolko drahsie :roll:
okrem lokality samozrejme... my byvame v sirsom centre, ale nikomu to neodporucam... :roll: cez den v byte horuco, ved vsade samy asfalt, vecer si nemozme ani nechat otvorene okno v obyvke, lebo by sme nepoculi TV, kedze tu je rovno pod oknami cesta :roll: no a nase rana su najsam :roll: :evil:
cca 6,00 nas budi zvuk retazi ako narazaju na zeleznu konstrukciu - to prichadza auto po kontajner do nemocnice - denne, potom zacnu o 6,25 byt zvony z blizkeho kostola, medzitym sa zasobuju potraviny co mame pod domom :evil: :roll: a kebyze ma to vsetko este nezobudi, tak idu sanitky z nemocnice :roll: :evil:
Co sa tyka kvality byvania, tepla voda sa neda regulovat, naklady na teplo dovi dopi, kedze my este nemame merace :roll: v byte v zime sauna, to mame vypnutu polovicu radiatorov :roll: a okna otvorene cely den, elektrika sem tam blikne, aj TV sa na to vypne :roll: no skratka romantika.
Uz NIKDY tehla ale budto panelak po rekonstrukcii alebo aj pred ak je v plane :) na sidlisku /aj ked na ukor parkovania ale brala by som vsetkymi 10timi/ alebo vlastny domcek.

Tot moj skromny nazor na tehlu 8)
Nunu

kompletna rodinka

expert

Odoslaťod Laa-Laa »

No Nunu, ja tiez byvam v sirsom centre, dokonca v tom isotm mneste a podla mna lepsie byvanie neexistuje :lol: Zalezi aj na tom, ako a kde mas asi orientovany byt. My tu amem cez tyzdne trosinku rusnejsie (ale teda oproti takej krizovatke na mieri je tu raj), cez vikend absolutny klud.
Byt je tehlovy, v satrom bloku - cca 85 riokov.
Preco tehla :
- mame hrube mury 70 cm, v zime krasne drzia teplo, v lete je tu prijemne, blok absolutne netreba zateplovat
- netykaju sa nas praskliny v stenahc, lebo je to postavene naozaj poriadne
-su tu krasne byty, s velkymi oknami, slnecne, pristranne (vsetko 3 izbaky 100 m2 a viac)
- mame vlasten kurenie a ohrev vody, kazdy byt je samostatnou vykurovacou jednotkou, takze platime len za odber studenej vody mestu, naklady na byvanie su tak nizke, oproti panelakom neporovnatelne!
-za celych 11 rokov, co tu byvame sme jedinykrat nemali odstavenu vodu, co v panelaku bolo na programe snad 5- 6 krat do roka, zakazdym niekde nieco prasklo a zasadne v piatok poobede :roll:

a narychlo neviem, co by este napadlo
a pre man etda neexistuje lepsie byvanie. Jedinu nevyhodu uznavam - nemame vytah a je to o nervy niekedy slapat hore,a le aj to sa uz riesi, tak snaaad....
Naposledy upravil Laa-Laa dňa , celkovo upravené 1 krát.
Laa-Laa

expert

Odoslaťod katarinac »

My sme teraz kupili pan. byt na hypo postaveny v 70 tych rokoch.
Cely ho prerabeme, cize bude ako si ho urobime.
Dufam, ze neolutujeme. Neskor poviem. Este tam nie sme.
Som zvedava na nazory tych, ktori to tiez urobili. Ci to lutuju.
katarinac
pokročilý

Odoslaťod Iris »

bubka, len prihodim link ohladom nacrtnutej temy v uvode tvojho prispevku, ja osobne suhlasim s clankom: http://reality.etrend.sk/byvanie/obnova ... 54346.html
Iris
expert

Odoslaťod Ina5 »

Iris, zaujimavy clanok, a dovolim si tvrdit, ze aj pravdivy clanok.
Myslim si, ze nie je o com.
Uz len tie mesacne naklady v panelakovom dome verzus tehl. dom. Este lepsie tehl. novostavba.
Napr. moji rodicia 3 izb. byt, 70 m2, 3 ludia najomne komplet so vsetkym 6 500 Sk.
My, 4 ludia, 52 m2, kompl. platba mesacne 3000 Sk. A este kazdy rok pri vyuctovani nam vracuju peniaze. Byvame v tehl. novostavbe.
Ina5
expert

Odoslaťod jana v. »

bubka, to tazko povedat, lebo aj novostavba moze byt odflaknuta...
osobne by som sa asi nerozhodovala, ci nova tehla, ci stara tehla, ale hlavne podla toho, v akom je stave a kde je ten konkretny byt, dochadzka z neho do skoly a roboty, prostredie, orientacia, susedia, celkovy dojem a aj rozdiel v cene, ci je prijatelny. Ina5 dost podrobne rozpisala veci, co treba zvazit, najlepsie zober papier, rozdel na dve casti a na jednu napis klady jedneho bytu a na druhu druheho bytu.
ano, starsie domy maju vyssie platby do fondu oprav, lebo doteraz sa do nich vlastne neinvestovalo nic. tak sa toho po 30-40 rokoch nahromadi vela. tak vlastne rozdiel v cene ciastocne splacas cez fond oprav :) . ale nezabudnite, ze aj tie novostavby o par rokov zostarnu a tiez sa fond zvysi, dake natery napr. zabradli na balkonoch bude treba obnovit, schodiskove malovky, strecha zacne zatekat just po uplynuti 10 rocnej zaruky.... lebo ako moja babka vravievala - ak nejde gazda na dom, ide dom na gazdu :-)

a ked tu ina porovnavala panelak a tehlu. a ja myslim, ze aj panelakovy byt moze mat nizke naklady. my styria mesacne v 3i vrchnom rohovom byte z roku 1964 v strede slovenska bez zateplenej strechy, iba zateplene mury, mame naklady 170€ (5100sk) - myslim tym sprava bytu (voda, teplo, fond oprav, osvetlenie), elektrika a plyn spolu, z toho je 39€ (skoro 1200sk) do fondu oprav, ktory pokryva uver na zateplenie, rozvody sa budu robit asi tento rok a daco malinko sa setri aj na zateplenie strechy. teda samotna "spotreba" je 3900sk.
myslim, ze 900-korunovy rozdiel, co ide na skutocnu spotrebu, oproti Ininmu bytu, kde maju asi fond oprav minimalny, nie je az taky velky, navyse nas byt je o 13m2 vacsi.
jana v.
expert

Odoslaťod zuzka_00 »

Este dodam (to mi hovoril jeden znalca nehnutelnosti), ze tehlove domy maju preto vyssiu cenu, pretoze s tehlou ako stavebnym materialom su starocne skusenosti, pouziva sa uz velmi dlho a tie stavby stale stoja. Cize sa predpoklada, ze o par rokov vam tehlovy dom nespadne na hlavu. Na druhej strane panel je relativne novy stavebny material, zacal sa pouzivat len v druhej polovici 20. storocia, zivotnost sa typuje tak na 70 rokov..........ci tomu tak bude to sa uvidi, lebo len teraz niekedy tie panelaky dovrsia tento vek. Ostatne pre a proti tu uz baby povedali. Este si dovolim dodat, ze v tehlaku nepocujete tak velmi susedov, tehla lepsie zvukovo izoluje. V panelaku vsetko pocut.
zuzka_00
začiatočník

Odoslaťod Džusa »

tiez som za tehlovu novostavbu.
v starsom byte by som sa obavala, ake problemy mozu neskor vyskocit. jedine urobit kompletnu rekonstrukciu vratane vedenia, vymena rur a podobne. mrzelo by ma, keby bol byt prerobeny, nove podlahy a zrazu praskne radiator, nieco zhrdzavie a zatecie byt. v starsich tehlovych domoch zvyknu vacsinou byvat starsi ludia, ktori chcu mat uz klud a taka kompletna rekonstrukcia ich moze uplne vytocit a niektori susedia vedia potom zneprijemnovat zivot.
ale ta novostavba je naozaj panelova? ja co som zbezne sledovala nove stavby, tak som nevidela, ze by sa pouzival uz panel. vacsinou to bol zelezobetonovy skelet a vypln bud tehly alebo niekedy aj lacnejsi material nieco ako porobeton (na ten porobeton by som si dala pozor, neviem ci je to zdrave byvanie).
pri takomto rozhodovani by som sa orientovala aj na dalsie faktory - lokalita, pocet poschodi, vytah (koli kociku), bezbarierovy pristup, dostupnost mhd, skoly, skolky, obcianska vybavenost, blizkost rusnych ciest, ihrisko pre deti, susedia, cistota okolia (vratane mnozstva exkrementov na travniku), bezpecnost hlavne pre deti a v neposlednom rade aj cena, vyska uveru, predpoklad rastu trhovej hodnoty danej nehnutelnosti (je urcity predpoklad ze mlada rodina sa bude casom stahovat do vacsieho bytu a tento bude predavat) a pod.
jednoznacne sa neda povedat, ktora alternativa je lepsia, treba zvazit vsetky faktory, ktore su pre vas dolezite.
Džusa
pokročilý

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.