prijimacky na 8-rocne studium

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: prijimacky na 8-rocne studium

Odoslaťod Kirkuša »

Corky to je to, ze v BA je najvacsi tlak umiestnovat decka na 8rocne lebo je tu najviac prac. miest pre VS vzdelanych, zaroven ked tieto deti vyrastu, struktura povolani sa podla prakticky vsetkych analytikov natolko zmeni a to hlavne vo velkych mestach ze vela specializacii uz nebude vobec existovat - clovek nevie na co sa pripravovat a ani deti nevedia a teda lepsie ako sa pripravovat konkretne je casto lespie vseobecne + "informacne (a jazykovo) vyspele" profesie, a gymple sa samozrejme beru ako priprava na VS, a robit prijimacky na gympel z 5ky je predsa len lahsie nez z 8.,9. nakolko potom narastie uciva aj narocnosti.... No kedze je tu viac takychto prac. miest, pochopitelne je aj vacsi dopyt po skolach na to pripravujucih. Rodicia tu nie su "ambiciozni" pre nic za nic, ale pre cisty pragmatizus a realitu aka je. Presne pre ten isty pragmatizmus ktory naopak inde na SK 8rocne az tak nenaplna. Mmch ucebnice su prve 4 roky tie iste a co uz s takych ucebnic -kvalita zalostna, nevhodne pre vyuku, prac. zosity detto, same obrazky, malo vyuzitelny obsah, nezmyselne a nelogicke ulohy su ich beznou sucastou.
Inde na SK sa deti dostanu na 8rocky lahsie, nakolko nie je taky dopyt. Cize zjednodusene povedane aj horsie dieta z inde nez BA sa dostane na 8rocko lahsie nez chytrejsie dieta z BA - to je myslim realita. A teraz sa to este viac zvyrazni, tento rozdiel.
Je fakt ze 8rocky vytvaraju urcite "elitu" (aj ked ako sa vyjadril ten Smeracik "Ak sa budeme na to pozerať z kontextu súčasných výchovno-vzdelávacích výsledkov, štatisticky významné rozdiely medzi výsledkami osemročných gymnázií a základných škôl napríklad pri testovaní deviatakov nie sú,"), ucitelia na klasic. ZS su vsak myslim demotitovani aj bez toho, tretina najleps. ziakov im odide (na nasej ZS uz par rokov pravidelne z 3 piatych tried su 2 sieste s presne rovnakym poctom ziakov ako predtym), celkovy system je v krize, nevedia efektivne podporit ani lepsich ale ani horsich ziakov, co sa ale znizenim miest na 8r. nevyriesi. To su take hokus pokus metody, nieco sa zavedie, potom zrusi, len aby bola akoze zmena a nic to nevyriesi.
Finsky model je uplne iny nez ten ktory vyzdvihuje tzv. "elitu" u nas. Medzi skutocne chytrymi ziakmi je stale vacsina ziakov ktori len maju skratka dobru pamat a to zdaleka nestaci, nakolko tento typ absolventov spolocnost dopredu neposunie. Ale staci im to na to aby gro toho co su poziadavky skol u nas obsiahli. Stale sa tu hlavne memoruje, ucia encyklopedicke znalosti, ak sa robia projekty su to skor kompilaty, stale sa cykli to stare. Na rozdiel od toho finska napr. kde je doraz na takych atributoch ktore pre rozdiel v mentalite nevieme vobec uchopit. Mimo ine sa tam neznamkuje, samozrejme ziadne 8 rocne gymnazia nepotrebuju, sustredi hlavne na klady, co dieta vie a nie to co nevie, ako tu, kde stale prevalda ten trestajuci model, trestanie za chyby, co ma za nasledok strach a znizenie invencie. A to je potom bludny kruh, rok co rok padame v PISA testoch, a slabsi su nielen (ale aj a to nie pre ich pocet) ziaci na 8rocnych ale aj celkovo. Trpia aj nadani ale aj slabsi, ti padaju sitom este hlbsie s tymi uz uplne nevedia skoly pracovat, ich podporit, su na obtiaz.
A ked by sa aj zrusili alebo aspon obmedzili 8 rocne, tak co si od toho slubuju? Ved ine typy skol su tiez v krize, zacnu preto decka viac chodit na odborne skoly (nezriedka slabo vybavene) ci ucnovky? Ved tam je uz uplna dzungla, hlavne ucnovky to uz je uplny postrach a nie preto, ze by to bolo akoze pod uroven, ved sikovny robotnik je podpultovy tovar a predci platom aj to ako sa on trhaju kdeakeho inziniera. Ide o to, ze uroven aj tychto "nizsich" druhov skol je zalostna a dieta tam osobnostne upadne, preto sa tomu rodicia brania, suc si toho velmi dobre vedomi, nie pre nejaku ambicioznost voci potomkovi.Aspon ja to takto vnimam.
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod corky »

Aj bez 8-ročného gymnázia dieťa v pohode vyštuduje VS. Tam problém nevidím.
A nesúhlasím, že mimo BA sa na takéto školy dostanú menej šikovne deti. Ich počet je totiž dosť nízky a aj deti, ktoré na to majú po intelektuálnej stránke, tam niekedy nejdú, lebo treba dochádzať, rodičia nevidia veľký rozdiel oproti kvalitnej Zs a nie je to taká “módna záležitosť”. Napriek tomu si takéto gymnázia môžu vyberať. V celej Žiline sa Napr. otvárajú iba 2 triedy na statnej škole a jedna trieda na cirkevnej (kam nejde každý...) a spádova oblasť je obrovská. Najbližšie je totiž až v Čadci a v Martine, teda 30km vždy. V našom okrese nie je žiadna takáto škola, ZŠ proti tomu bojujú, aby neprišli o najšikovnejšíe deti, čo aj chápem... deti idu na 4-ročne a z toho nášho sa bežne dostávajú na výborne VS aj v zahraničí. Len idu na gympel neskôr. A ti šikovní bez prijímačiek - nápisu monitor nad 90% v pohode, takze ani tam vlastne rodič dieťaťu nepomôže.

Výhodu vidím v tom, že dieťa mám “upratané” a nemusim riešiť, čo ďalej... ale pokial je zs dobrá a trieda je dobrá, tak nevidím problém ani v tom, že by sa mladý na gympel nedostal už teraz. Skúsiť pôjde a uvidíme.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Kirkuša »

Ale ved prave preto ze sa mimo BA hlasi menej - co chapem, aj tie dovody, je to daleko na dochadzanie a pod. logicky je tam mensia konkurencia a vyssi pocet prijatych ku poctu hlasenych. Preto myslim ze kde je vacsia konkurecnia tam sa dostanu len ti ozaj najlepsi. Pred 2 rokmi siel syn kamosky skusit a napriek tomu ze samy jednotkar, chodil na doucko a prijimacky spravil, skoncil pod ciarou a nedostal sa. Neviem ci je toto bezne aj inde mimo BA.
Ja este neviem ci budeme skusat buduci rok, odradza ma prave to ze sa uci prakticky z rovnakych ucebnic a len vacsie kvanta, teda absencia inej koncepcie ktora by podla mna mala byt, co teda z mojho pohladu terno nie je. Zase co vidim na 2. stupni u syna ma stale viac depta, nepaci sa mi to z roznych dovodov. Pritom nie som si ista ci na 8roc by to nebolo nakoniec to iste...Zalezi aj kolko deti odide, ked vela, noazaj sa ta struktura triedy zmeni k horsiemu, to poznat.
Stale mi chybaju aspon naznaky snahy o finsky model, ako sa vyjadril jeden z najuspesnesjich svetovych manazerov
"Mna nikto neudivi svojimi znalostami ale tym ako premysla o veciach" (to ani na 8roc nikoho prilis nazaujima)
"Inteligencia je dolezita...ale emocionalne inteligencia je omnoho dolezitejsia" (nase skoly uplne plechove v tomto)
"Kazdy sa narodi ako original a (v skole) ich naucime aby sa chovali ako kopie" (preto pisem "elita" v minulom svojom prispevku do uvodzoviek)
citaty z rozhovoru https://www.youtube.com/watch?v=nGjaD_1yEds&app=desktop
Kirkuša

expert

Odoslaťod corky »

Fínsky model vychádza z úplne iných princípu , tradicii a mentality ako ten nás. Celkovo severské krajiny majú iné chápanie dieťaťa, inak nastavených učiteľov aj rodičov. Teda u nás je to aplikovateľné iba do istej miery a neudeje sa zo umelou reformou zvrchu. Systém sa mení iba výmenou generácii a postupne.

Aj tu sa bežne stáva, že sa nedostanú jednotkari. Ono byt jednotkár po piatu triedu nie je žiaden zázrak, každé zdravé dieťa, ktoré má doma aké-take podmienky na učenie tie jednotky v pohode môže mat. Však berú polku toho, čo sme sa učili na 1.stupni my. Jedine AJ majú navyše, ale inak pohodicka v bežnej škole.

Syn sa v bežnej škole nudil, však v 1. triede do decembra nič nepreberali, opisovali na 30 stranách obrázky a opakovali veci uo škôlky. Však aj preto išiel na výberovú školu, kde brali oveľa viac.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod slniecko »

Ono, aj keď pominiem, ako ma takéto sociáln inžinierstvo z princípu se.ie, tak sa úplne chytám stropu, akým spôsobom to robia. Oni programovo idú v BA likvidovať najlepšie školy, ako z hľadiska mojich detí mi to môže byť teoreticky jedno, staršia je už "za vodou" a mladší v inom systéme, ale :?!?: ....
A druhá vec je, že keď sa už idú ničiť, čo je dobré, tak nech si láskavo zostanú pri tom, čoho sú zriaďovateľmi a dajú paprče preč od súkromných a cirkevných.
Nehovoriac o Aprogene, ktoré si už pri prijímačkách vyberá podľa IQ, tam je kde nejaká logika to sekať?
Vytáča ma to celé do krajnosti.
Ale čo čakať od strany, ktorej predseda nedá dohromady zmysluplnú vetu, celé mi to príde len ako úlitba elektorátu, ktorý sa vyonanuje na niekom, komu bolo od krku hore nadelené viac.
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool

Odoslaťod mmonika »

urocen ziakov na osemrocnych sa znizovala , lebo pri tom mnozstve sa dostal skoro kazdy , dcera ked chodila na bilingvsl tak ucitelia sa im stazovali , ze ake hrozne je ucit na osemrocnom , ... malo by to byt pre nadpriemerne deti , ale stalo sa to modou a imidzom , mam okolo seba rodivov co to povazuju sa prestiz a dieta tam musi ist , lebo je to moda
sukromne a cirkevne skoly by nemal mat stat moznost redukovat o to by sa postaral trh , ak by skola klesla urovnou niktto by za tu sukromnu skolu nechcel platit , uplatnitelnost ziakov a uspesnost na prijimackach doma i vo svete casom skoly zaradi ....
mmonika

pracujem

expert

Mood: Cool

Odoslaťod Kirkuša »

Ludia ja co poznam rodicov co davaju deti na 8 rocne, iste je aj skupina "prestizakov" ale snad este viac je takych a to aj teraz ked sa rozpravam s maminami z dcerinej triedy, su vyborny kolektiv co sa tyka deti, mimoridne dobry, same ucitelky rocnika hovoria ze taka trieda ako oni sa nakonfiguruje len raz za dlhe roky, ziadne skupinky ale fakt cely kolektiv drzia spolu a kamosia (vsak toto by mi bolo luto ju z takeho zobrat, len ked sa to aj tak rozpadne...)...ale aj my rodicia sa uz povacsine pozname...tak sme sa bavili o tom, kto potencionalne by premyslal nad 8r. a su to skoro vsetko maminy, ktore len vidia trend: 1/3 triedy, ti nejslepsi odidu, pride par novych, povacsine rozne divne individua a je velky rozdiel medzi 1. a 2. stupnom od 6ky. Proste oni len beru realitu aka je. Keby sa tento odliv nedial, ani oni nedavaju. Ale kedze sa deje...chapete? Ono sa to podporuje navzajom. A vobec to pocuvam kde kade, ze to co zostane dokonca mnohi nazyvaju bahnom, aj ja som sklamana z urovne v ktorej je teraz syn...cize aka tam modna vlna...treba poriesit, ale inak nez rusenim, nesystemovym, bez dalsich krokov.
Okrem toho 8 rocky nie su pre nadpriemerne inteligentne deti, pre tych su "specialne" skoly pre tie nadpriemerne inteligentne. Osemrocky mali byt pre skratka chytre, aby sa viac rozvijali. Ze to nedopadlo a ich uroven klesa, preboha, ved ale klesa uroven celeho nasho skolstva, co to nevidia, rovnako aj ostatnych typov skol, v tych PISA testoch krachuje slovenske skolstvo ako celok, ako take! A teraz si niekto mysli, ze tym ze to zlucia naspat - ja sa nijak extra tomu nebranim - ale tym sa to skratka vobec nevyriesi!
Kirkuša

expert

Odoslaťod corky »

Kirkuša píše:tak sme sa bavili o tom, kto potencionalne by premyslal nad 8r. a su to skoro vsetko maminy, ktore len vidia trend: 1/3 triedy, ti nejslepsi odidu, pride par novych, povacsine rozne divne individua a je velky rozdiel medzi 1. a 2. stupnom od 6ky. Proste oni len beru realitu aka je. Keby sa tento odliv nedial, ani oni nedavaju. Ale kedze sa deje...chapete? Ono sa to podporuje navzajom.

áno, je to presne o tomto
deti by na ZŠ aj zostali, ale rodičia sú v strese, že čo ak odídu všetci šikovní a oni dieťa preč nedajú, tak zostane s tými slabšími. A ak ešte potom spájajú triedy, tak výsledok je jasný ... ak by rdičia vedeli otvorene o probléme hovoriť a dohodnúť sa, deti by tak hromadne neodchádzali. Respektíve, ak by ZŠ vedeli urobiť na 2. stupni výberové triedy a ponúknuť ich ako alternatívu pre deti, ktoré chcú a môžu napredovať rýchlejšie a viac do hlbky.

A priznám sa, presne takto premýšľam aj ja. V synovej triede si myslím, že by sa tie decká v pohode mohli na 8-ročné dostať. Ak my nedáme, a ostatní áno, trieda sa rozpadne, zlúči s bežnou triedou aj so slabými žiakmi.
Tak stále mu hovorím, že oni ako decká sa musia rozhodnúť. A hlavne, musí urobiť prijímačky a musia ho zobrať v prvom rade. Celé to máme ešte takej hypotetickej rovine a myslím, že definitívne sa rozhodneme aj podla toho, či pôjdu z triedy viacerí kamoši, alebo by šiel sám, to by asi ani odísť nechcel.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Kirkuša »

Jeden postreh zo Sme diskusie:
"Lubyová by mala ukázať, ako toto opatrenie pomôže preliať deti do odborných škôl" - toto mi pripomína sedliakov z 18.-20. storočia, ktorí nepúšťali deti do školy, lebo bolo treba robiť na poli. No tak teraz nechceme pustiť deti študovať na VŠ, lebo nemá kto robiť vo fabrikách.
Pritom IT asociácia SK poukazuje na to, že IT priemysel na SK zamestnáva viac ľudí ako automobilový priemysel a chýba mu 10 tisíc ľudí a za tri roky bude chýbať 20 tisíc. Čo robí vláda, aby podporila tento priemysel? Čo robia v tomto smere naše VŠ? Otvárajú nové študijné odbory? Rozširujú počet miest už v existujúcich? Nikto nič. Absolútne nič!
Kirkuša

expert

Odoslaťod corky »

Tak ti poviem, skončený gymnazista ak nebude chcieť na VS s dostane vo firme 3-mesačný kurz, v pohode zvládne robiť na linke, variť či obsluhovať ako čašník. Skončený ucnovkar, ak dostane 3-mesačný kurz, vzdelanie gymnazistu nedobehne.

Každému národu vy malo záležať na tom, aby mal vo najvzdelanejsie deti. Tu je celé školstvo na chvoste záujmu, decká netreba podľa pánov v parlamente dávať študovať, treba ich postaviť do fabriky a nech od 18-ky makaju. Taká je propaganda, spat do 19. storočia.
corky

I choose to be happy...

expert

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.