Davaju Vam domov pisomky?

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Davaju Vam domov pisomky?

Odoslaťod zdenka1 »

Ako som pisala vyssie, my sme doteraz dostavali pisomky domov. Syn je teraz tretiak, zatial vacsiu pisomku nepisali, mensie "rozcvicky" pisu do zosita, ktory maju v skole, este som ho nevidela. Za 4 "male" znamky z rozcviciek dostavaju 1 znamku do ziackej. Funguju tak s matematikou, SJ a diktatmi. Prve 2 roky odkladali len pisomky velke.
zdenka1

expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod corky »

tretiak nosí domov všetko, aj malé, aj velké testy, bleskovky aj diktáty, pracáky ... proste úplne všetko vidím
ani to nechce pani učitelka späť ... ale tak tam je to iné, sme skoro denne v kontakte aj osobne, mailujeme si, voláme, komunikácia super
ale na 2. stupni toto už určite nebude takto
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Martina O. »

tak vidim, ze niektori su na tom horsie ako ja a asi by som sa nemala stazovat :-) mmonika, u nas si ziaci vzdy aspon vidia, ucitelka im to rozda ohodnotene, mozu si vidiet chyby. tak aspon, ze to :-)

corky, s tou literaturou je to tak, ze dostali vypracovane otazky, ktore vraj budu na monitore, a preto stale driluju to iste dokola. najskor ich bolo 35, z toho bola 2x pisomka, potom pridali dalsich 15 a zo vsetkych 50 bola 2x pisomka. vzdy na stvrt roka, okolo 22-24 otazok z 50 dostali na tom teste. teraz v siestej triede, zaciatkom oktobra, znova. boli to otazky co je to poezia, proza, lyrika, epika, co je to rozpravka a ake su druhy, znamy autori, o autoroch, co je to piesen, vers, rym, strofa, prirovnanie, porekadlo, co je to divadlo, ake su druhy, co je to komix, reziser... jedna-dve vety odpoved, k niektorym treba priklad. vraj sa to budu ucit cely druhy stupen, neviem ci len tieto otazky alebo este pribudnu a potom v 9. triede bude z toho test, asi ten monitor? neviem presne. my sme sa to neucili od slova do slova, skor som syna ucila vlastnymi slovami to vediet opisat, aby aj rozumel, co pise, nie len odrapotat poucky. myslela som to tak, ze fakt to vedel vsetko a "odrapotal" by to kedykolvek.

inac slovencinarka uplne mlada, riaditelka ju obhajovala, ze ma dobre vysledky v tych monitoroch, ze je svedomita a dobre deti pripravuje. ja proti nej nic nemam, ani mi nevadi, ze pisali 4x to iste, ak si to naozaj musia zapamatat na nejaky test v 9. triede, asi to budu priebezne opakovat. alebo sa to na ostatnych skolach neucia?

ano, skenovanie by bol nadstandard, ale dat mi ju domov pozriet predsa nie.. a ked to nechcu pustit z ruky, toto som ja videla ako riesenie. alebo by si to aj sam do mobilu odfotil, to by uz vobec nebola pre ucitellku ziadna zataz. len ta dovera tam chyba, ze to nezneuzijem, chapem ak maju zle skusenosti, ale preco ja mam doplacat na to aki su ini rodicia?

este k tej pracovnej dobe, u nas bola v sezone od 8 do 5.30, takze ani rano pred zaciatkom vyucka by som to moc nestihala... teraz to sice nie je moj pripad a uznavam, ze som tvrdohlava len z principu :-) ja len, ze je podla mna dost ludi, ktory ozaj nemusia mat cas zastavit sa za uckou, lebo im to praca nedovoluje. rodicko je 4x do roka, to sa clovek zariadi, ale pisomiek je tolko, ze by bolo treba dost casto chodit.

ja inak na rodicko chodim kazde, aj ked mame take "stastie" na ucitelov, ze to je fakt zabity cas, ale idem aj tak... mne by velmi vyhovovalo, co pise corky, ale az taky osobny pristup je urcite skor zvlastnostou ako pravidlom.
Martina O.
začiatočník

Odoslaťod Kalea »

corky píše:je normálne dať výstupnú a vstupnú písomku tú istú, ale čisto ako diagnostický test na zistenie, čo deti zabudli počas prázdniny a známka by sa ani nemala zapisovať (z toho vstupného).

Toto ma zaujalo. Zo vstupného testu by sa nemali známky zapisovať vôbec? Či len vtedy, ak bol vstupný test ten istý ako výstupný test v predchádzajúcom ročníku?

corky píše: ... je rodičko, neprídu a potom mi príde SMS s textom "ak niečo je treba, zavolajte mi" ...

:scared: :scared: :scared:
Dosť drzé :drop: :jaj: .
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Odoslaťod corky »

Kalea píše:
corky píše:je normálne dať výstupnú a vstupnú písomku tú istú, ale čisto ako diagnostický test na zistenie, čo deti zabudli počas prázdniny a známka by sa ani nemala zapisovať (z toho vstupného).

Toto ma zaujalo. Zo vstupného testu by sa nemali známky zapisovať vôbec? Či len vtedy, ak bol vstupný test ten istý ako výstupný test v predchádzajúcom ročníku?

podľa zámeru testu ,,, no podla ma je hlúposť testovať na začiatku roku na "vážnu známku" učivo predošlého ročníka a osobne to ani nerobím
kedysi nás do toho tlačilo vedenie, tak sme vstupky písali, ale známku som potom nebrala do klasifikácie

má to význam ako diagnostický test, že človek zistí, čo žiaci zabudli a na čo môže nadviazať, teda v žiadnom prípade nemá slúžiť na klasifikáciu žiaka, ale ako spätná väzba a informácia smerom k učiteľovi a žiakovi

ak sa vstupné testy píšu až po mesiaci intenzívneho opakovania, tak tam už to ako diagnostický test nemá význam a známku by som zapísala ako z učiva ... no na strednej na takéto nemám čas, aby som mesiac zabila opakovaním ... opakujeme tak priebežne, ked ideme na nové učivo, 10 minút venujeme pripomenutiu toho, na čo nadväzujeme
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod corky »

Martina O. píše:
corky, s tou literaturou je to tak, ze dostali vypracovane otazky, ktore vraj budu na monitore, a preto stale driluju to iste dokola.

pani učitelka má kryštálovú guľu, že VIE aké otázky budú no monitore??? Ja sa testovaním zaoberám dosť veľa, teraz som spolupracovala vyše 2 rokov priamo s NUCEMom, takže viem, akým spôsobom sa tam tie úlohy dostávajú, aj akú formu majú a budú mať do budúcna. A napriek úzkej spolupráci priamo pri testoch neviem, čo bude tento rok, ani tému ... to vie skutočne len veľmi úzky okruh ľudí.
Tak toto je najväčšia sprostosť, akú som kedy počula, pretože otázky sa tam neopakujú zo zásady, opakujú sa typy otázok a teda absolútne nemá význam bifliť sa monitory z predošlých rokov. Oveľa väčší význam má analyzovať tie otázky typovo a učiť deti tzv. stratégie riešenia, teda ako na tú úlohu ísť, čo s tým robiť, na čo je zameraná. Aby proste poznali ten typ úlohy a hned na prvý pohľad vedeli, čo majú robiť a nezdržovali sa.

Okrem toho, pozrela si si monitor, ako je stavaný? http://www.nucem.sk/sk/testovanie_9
Sú tam úlohy na výber z možností a potom jednoslovné odpovede - teda žiadne vypisovanie poučiek tam nie je a ani nikdy nebolo, ani (našťastie) nebude. Ide vyslovene o čítanie s porozumením a aplikáciu poučiek na základe textu. najlepšie, čo môže učitel urobiť, je rozoberať, rozoberať a zasa rozoberať texty a na x príkladoch s deťmi nacvičiť, čo je aký jav, ako sa slová tvoria, aký to môže byť literárny druh... Je jasné, že decko musí najskor vedieť, čo je epiteton, perzonifikácia, metafora ,,,, ale pri biflení bez precvičovania sa stane, že síce to odrapká, ale v texte to nevie určiť.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Martina O. »

tak s tym monitorom teraz neviem, som to mozno ja poplietla.... len viem, ze hovorila, ze ich tymto pripravuje na nejake neskorsie testovanie, nechcem jej teraz krivdit, mozno som si to ja zle zapamatala a nebude to monitor.. alebo to mozno myslela tak, ze ked sa naucia tie poucky, tak to mozu vyuzit v tom teste...? kazdopadne to nie je v tomto pripade dolezite, to bolo len na vysvetlenie, preco pisali ten isty test stale dokola, mne to v podstate nevadi, ze to pisu tolkokrat, len som to spominala v suvislosti s tym, ze presne tuto pisomku by mi pomohlo vidiet, kedze sa isla pisat znova a teda sa dalo z toho poucit a napisat nabuduce lepsie.
Martina O.
začiatočník

Odoslaťod mmonika »

hej ucitelia chcu dobre dopadnut v monitoroch a tak je vsetko orientovane tymto smerom , hlavne na matike potom chybaju ostatne formy prikladov a sirsie pochopenie suvislosti uciva
mmonika

pracujem

expert

Mood: Cool

Odoslaťod Kirkuša »

Deviatacky monitor je asi iny co sa tyka dolezitosti, nasho bude cakat piatacky monitor a ucitelia na komplet kaslu, su im uplne jedno vysledky, tak sa otvorene vyjadrili. Sama som pre syna kupila pracovne zosity, zbierky monitorov z minulych rokov z MAT aj SJL, lebo sa mi velmi paci ten styl a kedze v skole to netrenuju VOBEC, ani ten sposob myslenia, tak to so synom trenujem aby bol ako tak pripraveny na ten STYL. Prijde mi to dost dobre a take vcelku aj podnetne. Paci sa mi tento sposob viac, nez to co robia v skole, ako bezne testuju...

Bezne pisomky by som si rada pozrela ale tiez u nas cez to nejde vlak, jedine na rodicku aj to na velke naliehanie, casto bez otazok, a s malom casu. Po case uz prestane rodica bavit doprosovat sa. Nejake zlozky dietata asi neexistuju... Kedze zatial to nepotrebujem nejak naliehavo, tak az tak neriesim, ale jednoznacne by som privitala aj v tomto blizsiu spolupracu skoly s rodicmi. Seda masa na rodickach co si to tam dojde len odsediet a uctielky, ktore "vecne nestihaju" davaju dokopy nie uplne harmonicky obraz. Preto su mi vzdy sympaticki rodicia ako MartinaO., ktori sa zaujimaju, my sme teraz nastupili druhy stupen a len sa rozkukavame, je to vsak skok k neosobnosti.
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Odoslaťod Martina O. »

baby, a ten piatacky monitor, to je nejaka novinka? lebo mne sa zda, ze uz som o tom pocula davnejsie, ale syn bol minuly rok piatak a nemali monitor. na co su tie testy vobec dobre v piatej triede? zo zvedavosti, ako na tom su, ci...? a v 9. sa to berie v uvahu pri hlaseni sa na strednu skolu? nejako som to zatial neriesila, kedze minuly rok nas to obislo a do 9. je daleko... tiez rozmyslame nad bilingvalnou skolou a tam sa da ist uz po osmicke, cize by sa z monitoru teoreticky aj ulial :-)

inak, blizsiu spolupracu skoly s rodicmi by som si predstavovala aj ja. podla mna velmi zalezi od ucitelky, nemyslim, ze to ma cela skola nejak definovane, ze "kolko" spolupracuju, je na ucke, ci da rodicom email, mobil... ci je ochotna sa stretavat, ukazovat pisomky a pod. aj rodicov by som si predstavovala aktivnejsich, presne ako pise kirkusa, ze si to pridu na rodicko odsediet, o nic sa nezaujimaju, u nas 2/3 rodicov ani nechodia... je to taky zacarovany kruh podla mna, ze ucitel divny, tak rodicia nechodia na rodicko, a potom si mozno ucitel povie, ze na co by sa snazil, ked rodicia nechodia a nemaju zaujem... syn mal v tomto smere velku smolu a ta sa s nim vlecie uz od prvej triedy, cim dalej tym horsi ucitel/ka... tak snad dcera bude mat viac stastia...
Martina O.
začiatočník

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.