Davaju Vam domov pisomky?

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Davaju Vam domov pisomky?

Odoslaťod Martina O. »

trapi ma tak vec, ze nedostavame zo skoly domov pisomky. syn je siestak, bolo to tak na prvom stupni, aj teraz na druhom. chapem, ak to musia mozno archivovat alebo co, stacili by mi k nahliadnutiu.
mala som kvoli tomu velku debatu so slovencinarkou a nasledne aj riaditelkou, obe boli neoblomne. ja som ale tiez neoblomna a mozno aj trochu tvrdohlava, proste sme sa dost dlho natahovali, ale nijako sa s nimi nedalo pohnut.. ked uz videli, ze sa nevzdavam a bola som uz asi aj dost otravna :-) povedali mi, ze je proste v kompetencii skoly, ako sa tomu postavi a u nich je to tak, ze domov nedavaju a ked chcem, treba prist do skoly, za ucitelkou si to pozriet.
ide mi o to, ze mne sa proste nechce po kazdej pisomke chodit do skoly a hlavne nemam chut si to pozerat v kabinete, s ucitelkou za chrbtom.
viem, ze su skoly, kde pisomky domov davaju, my dostavame len geografiu, na tu maju takeho ucitela, co ma vsetko na haku a sam povedal, ze na co by mu vsetky tie pisomky boli, on s tym tapetovat neplanuje :-)
moja otazka teda je, ci by mi nejaka ucitelka, alebo skusena maminka, vedela povedat, ako to v skutocnosti je, ci su ozaj taketo veci v komtepencii skoly a ak ano, ci je na to nejaky zakon alebo vyhlaska.. proste na zaklade coho ma skola taku kompetenciu? alebo ci teda nahodou neexistuje sanca, ze skola to na mna len "skusa", lebo doteraz to nikomu nevadilo a nechcu len zmenit zauzivany postoj...?
vopred dakujem za vsetky rady.
Martina O.
začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Davaju Vam domov pisomky?

Odoslaťod Kalea »

Radu nemám, ja len k tej prvotnej otázke. Niektoré písomky nám zo školy domov posielajú, iné nie. A na rodičovskom bývajú k nahliadnutiu písomky z matematiky a slovenského jazyka. Ja ich chcem vidieť vždy preto, aby som videla, čo dieťa nevedelo, čiže na rodičovskom je to už pre mňa neskoro, lebo prešlo dlhšie časové obdobie. Dcéra je štvrtáčka.
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Odoslaťod zdenka1 »

U nas musia "archivovat" len velke pisomky (1/4, 1/2, 3/4 a koncorocne). Doteraz sme vsetky ostatne dostavali domov. Teraz mame novu ucitelku, pisomky zatial nepisali a ak nieco pisali, tak do zositov, ktore im vratila.
zdenka1

expert

Odoslaťod corky »

nám posielali písomky tiež len na prvom stupni, potom už určite nie
ak má rodič záujem nahliadnuť, môže tak urobiť na rodičku, zájsť si za vyučujúcim a pozrieť si písomku, alebo diktátový zošit, ale ja osobne som toto nepraktizovala
dcére je už dosť velká na to, aby si zapamätala, čo mala zle, zvyčajne má aj tak jednotky-dvojky, takže neriešim

na gympli tiež ako učitelka domov písomky nedávam, ani nesmiem, lebo ich musím archivovať po celý školský rok, teda ich zbieram a odkladám. Tie "malé" sa odkladajú do konca šk. roka, "veľké" písomné práce sa odkladajú kým je žiak na škole.
Napr. v prípade komisionálnych skúšok sa všetky testy, písomky, diktáty a práce musia doložiť. Bývalé vedenie na našej škole si tiež z času na čas vyžiadalo testy a kontrolovalo sa, či vyhovujú kritériám hodnotenia, či sú správne zostavené, obodované a podobne.
Rodičovi by samotný test aj tak veľa nepovedal ... proste do vytlačených testov priamo nepíšu, ale na papier (školstvo je momentálne na tom tak, že aj na tomto sa šetrí). A na papieri sú často len písmenká (výber z možností, priraďovanie), alebo slová (tvorba slov, prípadne len označenie true/false) ... už to nie je tak, že by deti prekladala trebárs celé vety. testovanie je dosť špecifické, napr. či vie použiť správnu spojku, vie správny člen v správnom páde, správne odvodené slovo ... aj maturitné testy sú robené takto.

Viem si predtsaviť, že ak by som to žiakom rozdala, nikdy viac sa mi všetky nevrátia. A nikdy to odo mňa rodič ani nežiadal, aby som mu ukázala testy, ak by chcel, nech sa páči, nech si sadne do triedy, vyhľadá si svoje decko a prezerá si testy trebárs aj celé rodičko, alebo kedkoľvek v čase môjho pracovného času ... vôbec nemám záujem ( a najmä energiu a čas) stáť rodičovi za chrbtom a dýchať mu na krk.

Mňa by keď tak zaujímalo, na čo tie testy chce vidieť ... nedôvoruje svoju dieťaťu? Alebo mne ako učiteľovi, že som dobre ohodnotila jeho prácu? Alebo je to preto, že chce vedieť aké chyby dieťa robí, kde a prečo a chce mu pomôcť??? (to posledné je pre mňa jediný racionálny dôvod, prečo by to mal chcieť vidieť)

No a eše, občas sa mi stáva, že si decka chcú odfotiť test do mobilu ... zakázala som to, lebo som zistila, že oni to chcú pre paralelné triedy, alebo mladších, aby sa nabiflili len to, čo je v teste. Keby to chceli pre seba, pre osobné zlepšenie, nemala by som problém ,,, ale holt, sme na Slovensku :jaj:
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod slniecko »

Na základke u staršej boli k nahliadnutiu vždy na rodičku, rovno rozdané na laviciach, predpokladám, že v prípade potreby aj kedykoľvek inokedy. Na gympli ich väčšinou dcéra donesie domov, aj keď jednu z fyziky už doniesla od zúrivosti roztrhanú na 4 kusy :D , zdá sa mi, že nenosí úplne všetky, ale keďže zatiaľ sme vážnejší problém neriešili, tak neviem, či preto, že mi ich len nepotrebovala ukázať, alebo či im nedajú všetky na domov :oops: .
Mladší ešte písomky nepíše.
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool

Odoslaťod Martina O. »

corky, chcem to presne z toho posledneho dovodu... aby som videla, kde urobil chyby, co sa treba doucit... urcite nie, ze mu nedoverujem.. to ani neviem, ako si myslela..? a urcite to nie je ani voci ucitelovi, ze by zle ohodnotil... syn sa tiez uci dobre, jednotky-dvojky, ale zo slovenciny sem tam trojka, hlavne z gramatiky :-) a tam si urcite nezapamata, co mal zle, pri trojke uz je tych chyb aj dost... oni maju testy, z ktorych by som urcite videla co treba zlepsit, co som nejaky mala moznost vidiet (napr. na rodicku) tak neboli to len odpovede typu a,b,c, vacsinou normalne zadanie-odpoved, alebo ak pisalil len odpovede, ze otazky boli na tabuli, tak zas na zaklade tych odpovedi, hoci aj nespravnych, by si spomenul, aka bola otazka a aj tak by nam to pomohlo doucit sa to.

a to "dychanie na krk" tiez netreba hned brat ako nieco voci ucitelke, proste si neviem predstavit, ze so synom pridem do kabinetu si nejaku pisomku pozriet, lebo chcem aby sme to prebrali spolu, povedat mu, vidis, tuto ti chyba toto, tuto si zabudol toto a teda nemam chut to preberat za pritomnosti ucitelky. aj keby si ona pri tom robila nieco svoje, bolo by mi to neprijemne, ze nas pocuva.

nam nedavali ani na prvom stupni, iba sem tam nejaku, na rodicku sa to dalo pozriet, ale presne ako pise kalea, vacsinou je to na rodicku uz neaktualne.

niekedy je pisomka aj kazdy tyzden-dva, nema mozno niekto cas, chodit stale do skoly, hlavne, ak v case, ked ini ludia koncia, je uz ucka davno doma. a prosim, corky, neber to nejako osobne, ze kolko toho ucitelia maju a ako pracuju aj po oduceni, akoze ok, ale ked sa o pol siestej zatvara cela skola, u nas napr. v busy season bola ofic. pracovna doba do 17.30... takze vtedy uz tam jednoducho ziadnu ucku nenajdem... preco mi napr. nemozu tie testy naskenovat a poslat mailom? im by ta hard copy ostala a kedze sa o to zjavne zaujimam iba ja jedna, ak by sa pisomky rozsirili do paralelnych tried alebo surodencom, vedeli by, ze je to od nas a mohli by uz povedat, ze uz viac nedaju, ze sme to zneuzili.. co by som tiez akceptovala.

ale mne ide o to, ze som tu sancu ani nedostala, proste nedavaju a basta. a jediny argument, na ktory som nemala protiargument, bol ten, ze teda je to v ich kompetencii. tak som chcela vediet, z coho im vyplyva takato kompetencia. ked napr. zdenka1 vyssie pise, ze oni okrem tych velkych dostavali vsetko domov, tak ta ich skola nemusi tie pisomky drzat, ci uz z dovodov, ktore uviedla corky, alebo aj z inych?

a teda mozno budem za divnu, ale aj keby bol cisty jednotkar, niekedy je to mile, aspon pre mna, vidiet, ako uvazuje, ako sa pisomne vyjadruje a aj z takehoto dovodu by ma to zaujimalo vidiet, nehovorim o tom, ze by som si ich aj na pamiatku odlozila :-)
Martina O.
začiatočník

Odoslaťod corky »

no so skenovaním neviem, bola by to cesta ... ale to by si musela naraziť na fakt super-ochotných učiteľov
ja osobne by som to teda nerobila, však mne trvá aj 2 hodiny pripraviť dobrý test, hodinu ho píšem a hodinu-dve opravujem (písomné práce aj dlhšie), v závislosti od počtu žiakov v skupine a rozsahu a povahy testu ... a to by som mala akože ešte hodinu skenovať a rozposielať testy rodičom? Mám momentálne asi 100 žiakov, a to som jazykár, takže neučím celé triedy, len polovice tried.
OK, možno ak by šlo o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a skutočne jednotlivý prípad, tak by to šlo ale určite nie všetko a všetkým...

A asi budem ja za divnú, ale v 6. triede som už nevedela, čo dcéra preberá v škole a známky boli dávno jej vec, jej osobná zodpovednosť. Ak boli horšie, tak musela pridať a basta. Určite som s nou takto neriešila každú písomku, že ako napísala, nenapísala, čo vedela, nevedela ... a to som učka :lol: Maximálne ak bola chorá, tak som vedela, čo bolo na DU. Vlastne ani teraz neviem, čo preberajú ... u syna stíham ešte ako-tak kontrolovať. Na 1. stupni to je fakt už o ničom, vidieť písomku po 3 mesiacoch ... tam treba sledovať dieťa aktívnejšie.

aj keby bol cisty jednotkar, niekedy je to mile, aspon pre mna, vidiet, ako uvazuje, ako sa pisomne vyjadruje
tak to potom stačí aj štvrťročne na rodičku, ked len takto informatívne

Inak, maš moje uznanie a obdiv, že sa zaujímaš ... to len učky su už tak zvyknuté na nezáujem rodičov, že ich nakoniec záujem rodičov otravuje
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Martina O. »

dakujem za uznanie a obdiv :-) ja som proste taka, ze ma to bavi, venovat sa detom aj na 300%, aj co sa ucenia tyka.. proste som zvedava, co beru, ako mu to ide, ci tomu rozumie a tak. aj ked uz sa snazim nepytat, nech sa nauci samostatnosti, tiez to uz viac-menej nechavam na nom, ze je to jeho zodpovednost, ako sa nauci a ake budu znamky a ze potom bude musiet zabrat a opravit. ale uplne sa musim ja prekonavat, aby som sa ho nepytala a nestarala sa do toho :-)

ucim sa s nim len jazyky a uz sa nam to veru vyplatilo, ze im ucka nieco zle povedala, alebo aj v ucebnici som nasla chybu.. tak na tomto mi zalezi a kym o to stoji, riesime to spolu.

s tymi pisomkami to vlastne zacalo literaturou, mali sa v 5. rocniku ucit take otazky a viem, ze to vedel odpredu odzadu aj o pol noci odrapotat, on je dost pocitvka a pripravuje sa svedomito, a prave preto ma mrzelo, ked z testu doniesol trojku. preto som to chcela vidiet, ake boli chyby, lebo ten test pisali 4x do roka ten isty, tak som chcela chyby odstranit. vedela som, ze to museli byt prkotiny, kedze sa ucil. a aj to tak bolo, vacsinou stratil na otazke 1/2 boda, ale celkovo sa to nazbieralo a uz to bolo na trojku. tak myslim, ze toto by sme bez toho, aby sme ten test spolu videli, proste nevylepsili, kym si to poriadne neprestudoval, ake drobnosti mu chybali, myslim, ze by take chybicky urobil zakazdym, lebo je nepozorny. ale zaroven som videla, ze ho to mrzi, ako poctivo sa to ucil a kolko casu tomu venoval a vlastne to usilie vyslo nazmar. a potom ked sme si to pozreli a zamerali sa na tie drobnosti, na dalsie pokusy uz to bola vzdy 1 alebo 2.

a vtedy ma napadlo, ze vlastne aj ine pisomky by nam mozno pomohlo vidiet, oni si ich sice v triede vidia, nejake chyby vie povedat, co urobil, ale niektore nie a potom nevie, co treba zlepsit.

a teda, ak ja mam zaujem a napr. mi z casovych alebo aj inych dovodov nevyhovuje zakazdym chodit do skoly a obiehat vsetky kabinety, preco mi nie je umoznene nejakym inym sposobom tie prace vidiet? ked vidia, ze mam zaujem a staram sa, preco sa skola postavi k tomu stylom, ze mi to tak nerobime a hotovo? preto som chcela vediet, ci je to ozaj v komptencii skoly rozhodnut sa ako oni uznaju za vhodne, ci napr. nie je zakon, ktory podporuje aj moje prava ako rodica, ze mam na to narok, ak mam zaujem? ja som sa aj chystala volat na ministerstvo, ale nevedela som kam :-) mi pride, ze si ta skola predsa nemoze robit, co sa jej zachce, alebo moze?

a k tomu skenovaniu - zjavne som jedina, co mam o to zaujem, tak vlastne by to skenovali len pre mna. to je fakt minutka, tiez viem byt ustretova a nepytat kazdu pisomku, ale trebars len tie dolezite alebo zle napisane (a na rodicku si pozriem zvysok). ak pridem za uckou osobne, tiez mi bude musiet venovat cas, tak to skenovanie by mozno pre nu bolo aj rychlejsie.
Martina O.
začiatočník

Odoslaťod corky »

hm, zaujímavé ... premýšlam, čo vedie slovenčinárku dávať deťom 4x ten istý test ...
je normálne dať výstupnú a vstupnú písomku tú istú, ale čisto ako diagnostický test na zistenie, čo deti zabudli počas prázdniny a známka by sa ani nemala zapisovať (z toho vstupného).
ale skúšať 4x nabiflené poučky, to má akože aký význam? Však o tom moderná škola nie je, teraz je dôležité to aplikovať a nie odrecitovať aj o polnoci... Nejaká dôchodkyna ich učí, ak sa smiem spýtať?

čo sa týka zákona, samozrejme, máš na to právo, ale škola asi má právo určiť v akej forme to rodičovi poskytne ... a ak škola povie, že môžeš si to pozrieť cez rodičko a v pracovnom čase učiteľa, tak je vec pre nich vybavená a hotovo. Určite im žiadny zákon neprikazuje, aby rodičom poskytovali také nadštandardné služby ako skenovanie a preposielanie písomiek.

Inak, ak niekto pracuje dlho do popoludnia (napr. predavačky to tak majú, alebo ak pracujú na zmeny), to znamená, že asi ráno začína neskôr - od 8:00 - 9:00, a možno by som využila možnosť ísť tam ráno pred vyučovaním. My sme napr. v škole už minimálne polhodinu pred 1. hodinou a ak napr. niekto má záujem prísť a popoludní nemá čas, kludne môže prísť takto ráno.

Ja ám s neochotou učiteľov komunikovať tiež svoje skúsenosti ... a aj preto sa snažím byť ústretová k rodičom, pokiaľ majú záujem ... ale v poslednom čase mám nervy, že je rodičko, neprídu a potom mi príde SMS s textom "ak niečo je treba, zavolajte mi" ... tak akože sorry, ale myslím, si, že v prvom rade má mať rodič záujem a má prísť v tom vyhradenom čase a nie aby som ja vyvolávala ( ešte aj z vlastného telefónu). Ked majú moje deti rodičko, tiež všetky aktivity si musím zariadiť tak, aby som ho stihla (mám 2 práce)
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod mmonika »

nie nedavaju , triedna ma matiku v sanone a na rodicku si mozme pozriet , hadam aj druhi to maju aspon k nahliadnutiu , mna skor hneva ked ziak nevidi opravenu pisomku a to je u nas caste , potom nevie kde spravil chybu , dost nepedagogicke
mmonika

pracujem

expert

Mood: Cool

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.