Potkan domáci

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Potkan domáci

Odoslaťod Kirkuša » Po 24.Nov. 2014 14:17

Ono vsetky tie hlodavce kazdy ich druh ma svoje specifika, co moze niekomu na jednom pripadat ako vyhoda, inemu moze vyzniet ako nevyhoda. Okrem tych 4 tu vymenovanych druhov by sa dali spomenut aj dalsie zaujimave, ako napr. osmaky degu, ale ked zostaneme pri tych 4 najrosirenejsich, take morca je flegmatickejsie (nevadi mu tolko co inym aj menej behania aktivneho, tesnejsia klietka a drepenie si v kutiku) a preto snad vhodnejsie pre mensie deti aj ked ho treba zas vediet spravne chytat a ma zvukove prejavy, ktore mozu rusit, a doziva sa viac oproti potkysovi 5-6 rocny zivot (v porovnani s 2-3r potkana). Viac sa da za ten cas nam priputat, ale teda aj ked chce dieta zmenu ze uz ho omrzi, moze byt aj nevyhodou. Kazde ma svoje citlive oblasti, napr. morca je citlive na stravu - travenie, potkan na prievan - dychacie cesty... Morca je menej hrave a vycvicitelne, aj ked aj u hlodavcov moze by velke individualne rozdiely od jedinca k jedincovi. To plati aj pre vycicitelnost alebo aj napr. mieru naucenia na hygienu. Chovam ich rozne od detstva a tak uz nejaki mojimi rukami presli, aj skrecky, mysi, potkyse ktore mi osobne sadli povahovo najviac.... U potkanov je ale nevyhoda ze su zatazeni az na genetickej urovni, prakticky cela populacia laboratorneho potkana, nakolko ich vyuzivali tak ako vyuzivali na medicinsky vyskum hlavne, preto ako snad jediny druh sa v zajati doziva menej nez jeho divoki pribuzni. Lebo obvykle domestikovane druhy ziju dlhsie nez ich prirodni pribuzni. Potkan ma vysoku pravdepodobnost ze sa u neho vyvinie napr. nejaky druh nadoru, na starobu uz uplne. Tomu sme sa nevyhli u jedneho z terajsich nasich ani my a zial narastol mu uz v mladosti velky zhubny nador, kedze vsak je milacikom rodiny, zabojovali sme a sli do riskantnej operacie. Mnohi krutili hlavami ze sme za par euroveho potkana (zriadovacia cena) zaplatili vyse 100E za operaciu so setrnou narkozou, navyse s neistym vysledkom z ktorej sa nemusel ani prebrat, nador bol velky, rychlo rastol a silno zasobovany cievami krvou. Zvladol to nastastie vyborne a uz cca 3/4 roka zije pekne dalej bez recidivy. Tak ale aj s takymito vecami je dobre ratat. Kazdy domaci milacik moze ochoriet a potom sa tie naklady zvysuju aj u takychto malych zvieratiek.
Kirkuša + 2svište: siedmak a štvrtáčka
Obrázok používateľa
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Založený: Ut 07.Aug. 2007 6:44

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Pavoll » Po 29.Feb. 2016 13:54

máme doma škrečky a to mi stačí, nič väčšieho by som nechcel. Možno tak psa.
Pavoll

Založený: Po 14.Dec. 2015 15:06

Odoslaťod patusa_11 » Ut 26.Júl. 2016 13:36

No ja by som asi ani psa nechcela, možno keď tak nejakého malého
patusa_11

Založený: Po 20.Jún. 2016 8:37

Odoslaťod ludka_82 » Ut 26.Júl. 2016 17:47

psa nie? prečo? veď to je najlepší priateľ človeka
ludka_82

Založený: St 20.Júl. 2016 8:04

Odoslaťod elja » St 27.Júl. 2016 20:27

Ale nooo ved zvieratka su to najlepsie :-)
elja

Založený: Pi 15.Júl. 2016 8:33

Odoslaťod karolyna » Pi 29.Júl. 2016 15:31

sesternica mala potkana dlhe roky a bol to milacik rodiny
karolyna

Založený: St 27.Júl. 2016 7:57

Odoslaťod robertara » Ut 15.Nov. 2016 13:50

Zvieratka su sice dobre ale mat v domacnosti by som si predstavit nevedela. Asi by mi prekazalo, uz ide len o ten pocit :/:/
robertara

Založený: Ut 09.Aug. 2016 8:06

Odoslaťod frona » Št 15.Dec. 2016 8:01

Rozmýšľala som, že zakúpim nejaké domáce zvieratko. Potkan ako domáce zvieratko by som asi nezvládla. Ale bola by som otvorená niečomu menšiemu. Ničomu, čo nie je náročné na starostlivosť. A niečo, čo nemusí byť v akvárku. Viete o niečom?
Najšťastnejšími okamihmi môjho života, bolo tých pár, ktoré som prežil doma, v kruhu svojej rodiny.
frona

Založený: Po 25.Júl. 2016 10:26

Odoslaťod julca214 » Po 06.Mar. 2017 12:18

@frona tak menšie domáce zvieratko, ktoré nemusí byť v akváriu ani neviem či je. Nejaký potom malinký psík :-)
julca214

Založený: Št 28.Júl. 2016 17:36

Odoslaťod Belusa » Št 09.Mar. 2017 11:16

Nejakého malinkého psíka, len o neho sa treba aj starať. Také zvieratko malé o ktoré sa netreba starať asi ani nie je. Jedine ma napádajú rybičky, ale to je zase v akváriu a to by nevyhovovalo tvojím požiadavkám
Belusa

Založený: Po 06.Feb. 2017 11:50

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Používame súbory cookie.