Prvacikovia 2014/2015.

Veci čo sa "musia". Ako pri tom máme stáť my, a čo nechať na školáka samého. Voľný čas, aktivity. Ne/preháňame, alebo zanedbávame?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Prvacikovia 2014/2015.

Odoslaťod corky » Po 19.Mar. 2018 21:16

Slni, tvoje deti majú na škole tiež ročníkové práce?

Inak, dnes rátal mladý Klokana, minulý týýžden bol na Pytagoriáde, tam skončil v okresnom kole štvrtý. Boli sme na DOD na 8-ročnom gympli pozrieť, tak prihlášku posielame a ide vyskúšať, či prijímačky urobí.
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 11:59

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Kirkuša » Po 19.Mar. 2018 21:50

Ale dobre ze im take veci davaju, aspon sa naucia, moje decka este ankety nerobili..ani viazane prace....Pritom projekty maju radi, ale v poslednej dobe uz dlho nic nemali, akurat co prave teraz cez vikend syn robil z Biologie vodne mapy nasho okolia, zmapovat vsetky vodne potoky, potociky, jazierka ale robili to vo dvojiciach tak to len bol cele dni prec so spoluziakom s fotakom.
Dcera ma cez Velku noc 3D o vcelach.
Kirkuša + 2svište: siedmak a štvrtáčka
Obrázok používateľa
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Založený: Ut 07.Aug. 2007 7:44

Odoslaťod slniecko » Ut 20.Mar. 2018 18:45

No staršia je na Aprogene, takže áno, aj keď už teraz na 8-ročku je to vo forme ročníkových projektov, zdá sa mi, že v septime, alebo oktáve namiesto toho majú povinne SOČku. Takže teraz robia väčšinou v tímoch po 2-3, aj keď tento rok si princezná rozhodla spraviť si to sama.
Mladší je na inej alternatíve, tam má skôr viac menších samostatných projektov - myslím, že 5 na polrok mali z rôznych oblastí, pričom je na nich, kedy to spravia, len to musí byť počas toho obdobia spravené.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...

ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool
Založený: Pi 21.Okt. 2005 0:44

Odoslaťod Kirkuša » Pi 13.Apr. 2018 10:05

Ako ten cas leti! Preznetacie projektov ktore som spominala naposledy uspesne uz davnejsie za nami...
Uz mame 3/4 rok, v pondelok 3/4rocne rodicko a ako vieme ten posledny stvrtrok je ten najrychlejsi, su to vlastne len 2 mes do konca.
Ked mate niekto nieco nove, napiste, nejak to tu skomira (momentalne ma nenapada slovensky vyraz)
My v skole nic nove, deti si idu doterajsim tempom, ani niet co pisat, tuk tuk ziadne problemy.
Boli sme teraz cela rodina chori - nic vazne, a povacsine aj decka prechodili v skole, len par dni sa vymeskalo, ale napriek tomu aj taka vlekla viroza, smrkanie, vedia ubrat energie.
Pomedzi to raketovy nastup jari, za tyzden prakticky vyhucala cela zelen, esteze nie sme alergici, ti to musia mat tazke teraz.
Chodime von co to da, preto ani nemam moc cas chodit sem a na net celkovo.
Po veceroch som makla na zahrade a zuslachtila ju to jarnej podoby, cez vikendy chodime po vyletoch (detom sa chce, tak niet o com, uzivam) a travime v prirode co to len ide.
Dufam ze aj tento vikend to vyjde.
A tak, tak vela stastia vsetkym detom do zaverecneho finisa, ktory coskoro zacne a aj tesenie sa na leto a dovce, ktore sa pomaly ale isto blizia!
Obrázok používateľa
Kirkuša

expert

Odoslaťod slniecko » Pi 13.Apr. 2018 13:58

No, my máme dosť veľkú zmenu, pani učiteľka, ktorú máme od prvého ročníka odišla na materskú, tak majú od tohoto týždňa novú, vyriešili to celkom rozumne, dali im rovno piatacku, ktorú by mali tak či tak od septembra.
Akurát ma žerie, že začala tým, že im dala z prírodovedy hneď na úvod 60%, lebo robili niečo s balónikmi, doniesla 2 pre 17 detí, deti sa samozrejme naháňali o balóniky, keď ich bolo tak málo a ona to vyriešila takto. Akože čo je to? Čo chcela povedať tými 60%? To je 60% z čoho??? Ako páči sa mi na tom, že je z toho vidieť, aká je to absurdita riešiť disciplínu známkami, na tých % to ešte viac vynikne, ale tak nepáči sa mi taký úvod. No budem dúfať, že to bolo len nejaké začiatočnícke zlyhanie a že sa zžijú.

ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
slniecko

expert

Odoslaťod corky » Pi 13.Apr. 2018 17:58

slni, máš pravdu, disciplína sa nesmie riešiť cez známky a hlavne pri percentách, viem o čom hovoríš, stačí jedna spackaná písomka, alebo takéto niečo a už to vyskakuje a dlho a ťažko sa to opravuje. Lebo je niečo iné, ak má dieťa napr. 10 jednotiek a pri tom jednu 3, tak sa tá trojka akoby vyčiarkne. Ale tie percentá nepustia ... stále sa to priemeruje.

Syn stále váha, ako s tým 8-ročným gymplom, čím je to bližšie, tým menej tam chce ísť. Ale na prijímačky pôjde, aspoň sa porovná s inými, ako na tom je...
V škole zaiaľ pohodička, síce mal tiež menšie zaváhanie, doniesol pár horších výsledkov z písomiek, ale celkom ho to vystrašilo, že aj on môže dostať horšie percentá a zdá sa mi, že zabral.
Písali teraz IQ olympiádu, ale výsledky ešte nemáme.
A chystajús a na nejakú exkurziu do Košíc, čo sa celkom teší, ešte sme tam nikdy neboli, predsa len, je to trošku ďalej ... pôjdu vlakom, takže doprava zadarmo a teda cena za taký výlet smiešnych 6€ je super.

Dcra bola na lyžiarskom v Jasnej ten týžden pred veľkou nocou, mali sa super, bez úrazov, počasie nádhera a vyšlo nás to so štátnym príspevkom len na 20€, výstroj máme a že sa zlepšila, stratila strach.

My v škole tiež finišujeme, do maturít nejakých 5 týždňov máme :drop:
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Kirkuša » So 14.Apr. 2018 8:10

Slniecko: mozno si chcela hned na uvod vyrobit autoritu, aby jej ziaci neprerastali cez hlavu :drop: , ze sa zlakla, tak snad sa to popravi, inak nie je zle ked si uz takto na seba zvyknu, lebo u syna som mala dojem ze dosla v 5ke teda nova triedna druhostupnacka a u nas to tak koluje, ze priatakom prijde vzdy ta co mala 8makov,9takov a bola s nimi uz zzita a kedze boli fajn kolektiv aj sa jej cnelo a na zaciatku nemala k tym nasim ziadny vztah, budovalo sa to pomaly, ani pre tu inak uz vcelku zasluzilu ucitelku nie je az tak jednoduche sa preladit na uplne nove decka a kor ze synova trieda nie su zial nejaky super kolektiv, skor maju povest takeho nic moc kolektivu, kde su skor skupinky co idu kazda za seba prip. aj bojuju plus nejake tie socialne javy (teraz v 7micke tam maju individua co fajcia na zachodkoch :scared: a pod.)...tak ucitelka bola dobreho pol roka rozladena, kym si na nich zacala zvykat...Nehladiac u nas ta smola ze so synom si nepadli navzajom do oka a asi sa to uz ani nenapravi, on ma tusim vsetky ucitelky/telov radsej nez prave triednu, nesedi mu jej pristup vobec.

Corky: ja myslim ze na 2.stupni zaziju prakticky vsetky deti, ze tie naroky sa zvysia (resp. ze je tam ina forma toho vsetkeho a musia sa preorientovat v sposobe ucenia a pripravy) a zaziju si taky ten sok (v roznej miere) typu: ucim sa tak isto a znamky su horsie, treba viac/inak zabrat...v synovej triede som si vsimala ze vacsina chalanov si tymto presla a trvalo to aj pol roka, rok...aj viac podaktorym...snad to ma suvis aj s prepuknutim puberty...u syna vnimam to rebelstvo typu ze niektore veci sa mu nechce ucit z principu (encyklopedicke znalosti) a tak prave u ucitelov ktori tomu holduju,naraza...ale tak skola zivota pre neho...
Obrázok používateľa
Kirkuša

expert

Odoslaťod corky » So 14.Apr. 2018 12:23

Kirkusa, myslím, že u môjho zo nebola taka revolta, skôr popolrocna únava. Už vidím na sebe, svojich žiakoch aj na deťoch, že už je jar a radi by sme všetci boli radšej vonku, ako v škole.
Ale fajn, že to syna mrzí a že zabral.
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod slniecko » Ne 15.Apr. 2018 0:37

Kirkuša, no ja presne verím, že to bola proste nejaká "zrážka" na začiatku, ale rozladilo ma to a postavilo ma to teda do pozoru a teraz stále sledujem, či je všetko ok.

Inak u staršej sme nemali nejaký výkonnostný výkyv, akurát my -dospelí - sme si museli zvykať na nové podmienky - žiadna družina (aj keď nejaké popoludky mali), jedáleň mimo školy a pod. Že tí malí sú zrazu veľkí a v mnohom musia byť samostatní.

Corky, naša psychologička vraví, že už po polroku začína mávať prvé preťažené deri a sú roky, keď jej prvé prichádzajú už koncom jesene. Ako čo sa tých percent týka, našťastie ani jedna zo škôl našich detí sa ich pri konečnom hodnotení nedrží nejako otrocky, mňa skôr dorazila tá absurdita celého.

ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
slniecko

expert

Odoslaťod corky » Ne 15.Apr. 2018 7:05

Slni, máš pravdu, absurdita to je a takto si deti nezíska...

Synovi sa to už podarilo skorigovať nejakými aktivitami navyše a ďalším testom nad 90% ešte aj s rezervou, takže zatial je v pohode.
No hlavne GEO ho zamrzela, je to jeho oblúbený predmet, má v rámci toho prehlad vo všeličom, ale zrazu brali akési sopky a nenaučil sa na test poriadne (asi myslel, že vie a detaily mu unikli) a dostal 76%, čo už je skoro hranica 3 a to ho teda dosť vyľakalo. Ja som to ani nejako neriešila, viem, že to vytiahne a učiteľka ho hned utešovala, že ved on to vytiahne :lol:
Ešte AJ nám robí priebežné starosti, tie písomky sú naozaj náročné, a hlavne, idú strašne rýchlo, jeden slovesný čas za druhým, v učebnici preskakujú veci, pracovný zošit ani neriešia (že to si maju sami) a aj ked to doma precvičujeme, robí si navyše, stále to nemá v tej hlave utvrdené. Najmä pri preklade to niekedy ani nie je také jednoznačné, kde to je jedna veta vytrhnutá z kontextu. Minule sa triedna sama sťažovala na kolegu, ale že vyriešiť to nevie, on má svoju koncepciu, a je pravda, že syn spravil za rok veľký pokrok, ale ...
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Predchádzajúca

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Školáci

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Používame súbory cookie.