čo dnes varíte?

Varenie nemusí byť všedné. Najmä ak máme odvahu skúšať občas niečo nové. Čo chutí u Vás?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: čo dnes varíte?

Odoslaťod LubikaS »

Tiež nie som nejaký expert, čo sa varenia týka, ale vzhľadom k tomu, že varíme iba cez víkend, tak sa to dá. Malú opatruje cez týždeň babka, no a tam má stravu ukážkovú - každý deň polievka + druhé (hlavne rôzne prívarky - tie zbožňuje). Vzhľadom k tomu, že môj muž je mäsožrút a "zdravé" jedlá mi vytrvalo odmieta, varím zväčša zvlášť pre malú a zvlášť pre nás.
Malá zbožňuje cestoviny na všetky spôsoby (najjednoduchšie a pritom veľmi chutné sú "vrtulky" s vajíčkom, "rúrky" s pažítkovým cottage syrom) - favoritky, ktoré varím spolu pre nás aj malú sú cestoviny s lososom.
K mojím "istotkám" patrí samozrejme rizoto (či už zeleninové alebo aj s mäskom) a potom ešte kuracie mäsko na smotane: osmahnem cibuľku na oleji, poprášim červenou paprikou, pridám kuracie mäsko, trošku posolím, pridám bobkový list a dusím do mäkka. Potom rozmiešam jednu lyžicu múky v 1 tégliku sladkej šľahačky, šupsnem to k mäsu a nechám prebublať. Nakoniec to dochutím šťavou z citróna (stačí fakt štipka) a podávam s haluškami (tie si kupujem hotové). Je to jedlo hotové za pol hodinku a malá mi ho ešte nikdy neodmietla.
LubikaS
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod lutzlutz »

Ahoj Tess, tak tu ti davam tie recepty, mas tam ak ten makovy, ja ho sice robim trochu inak (len 2 vajcia- bielky vymiesam osobitne a namiesto mlieka davam vodu). Este k tej vahe, take daco sa v nasej domacnosti sice vykytuje, ale je len taka mini- do 500g, este aj misku ma malu, takze vazim po 100g, ale sluzi moc dobre, vazievala som na nej aj vlnu.

HRNCEKOVE RECEPTY

Šalamun:
2,5dl vody, 2 salky cukru, 2 lyzice kakaa,1 hera, rum, vanilkovy cukor, 4 cele vajcia, 2 salky pol.muky, prasok do peciva, kokos alebo orechy. Do 2l hrnca dame vodu,cukor,kakao,heru a ohrievame pokym sa suroviny nespoja--nesmie to vriet! Odlejeme si pol salky a pridame rum. Do ostatneho pridame vanilkovy cukor,vajcia,muku zmiesanu s praskom do peciva.Dame na plech a upecieme.Hned po upeceni polejeme zmesou ktoru sme si odliali a po vsiaknuti posypeme kokosom alebo orechami.

Ja mam jeden Hrncekovy jablkovy. Je stavnaty a skvely.

1 kg ostruhanych jablk ( ja do nich priavam aj hrozienka, skoricu a trochu cukru )
3/4 hrnceka celeho ( nemleteho ) maku
1 hrncek polohrubej muky + 1 PDP ( prasok do peciva)
1 hrncek mleteho cukru
1/4 hrnceka oleja + 3/4 hrnceka mlieka
3 vajcia

Vyslahat zltka s uckrom, pridavat postupne mlieko+olej, muku , mak , jablka , nakoniec sneh z bielkov a piect pri 175 -190 st. Vrch potriet pikantnym lekvarom ( marhulovy, ribezlovy).

PERNIK
3 pohare pol.muky
2 pohare cukru krys.
2 pohare mlieka
1 pohar oleja
1/2 pernikoveho prasku do peciva
2 cele vajcia
1 vanilinovy cukor
2 lyzice kakaa
2 lyzice (lekvaru, alebo dzemu)
vsetko do kopy, zmiesat, vytriet plech, a po dopeceni natriet dzemom a dat aj cokoladu

MAKOVY KOLAC
3 cele vajcia vyslahame s 2 hrncekmi krys.cukru, pridame
1 hrncek mlieka
1 hrncek oleja
1 hrncek celeho maku (mozes pridat aj , orechy, hrozienka, kokos, podla chuti)
2 hrnceky polohrubej muky
1 prasok do peciva
po upeceni, mozes potriet roztopenou cokoladou

KOLAC Z KYSLEHO MLIEKA
3 pohare hrubej muky
3 pohare praskoveho cukru
3 pohare kysleho mlieka(acidofilne)
kakao, 3 cele vajcia, 1 prasok do peciva

OVOCNY KOLAC
3 hrnceky pol.muky
1 hrncek krys.cukru
1 hrncek oleja/ menej
1 hrncek mlieka,
2 vajcia
1 vanilinovy cukor
1 prasok do peciva
Vsetko spolu zmiesat bez vajec a mlieka. Vznikne taka zmes z nej treba odobrat 1 hrncek a do ostatku dat vajcia+mlieko. Vymiesat, vyliat na plech, posypat ovocim(cucoriedky, maliny, cernice...) a posypat i tou zmesou, ktora nam zostala v hrnceku, upiect.
lutzlutz
pokročilý

Odoslaťod lutzlutz »

Velmi spravne Tess, si sikulka, pecie sa to presne kym to nie je hotove- ale nie, piect el. rura cca 170, plyn 3,5-4, nie nizsie aby sa to nevysusilo- mozes vyskusat ci je to uz hotove tak ze pichnes spajdlou a ked ti na nej neostane cesto, tak to je, dalej kolac sa po bokoch zacne oddelovat od plechu, ale musis ho vymazat (ja mazem Herou a vysypem hrubou mukou). Btw, vsetci pisu ze skusit treba spajdlou- ale ja pouzivam zapalku- samozrejme z opacnej strany, tam kde nie je ta sira, ci co to je.
Navyse- tie recepty som stiahla z nejakej diskusie, ale je fakt ze vsetky ich mam vo svojom sanone z inych zdrojov a aj overene, takze ziadny podfuk.

Tak ti drzim palce, nech sa podari.
lutzlutz
pokročilý

Odoslaťod sandra »

Pridavam jeden recept- jednoduchy a velmi dobry

KOLAC Z LISTKOVEHO CESTA
listkove cesto
niva
zakysana smotana
2 vajicka
maslo

Plech vymastime, dame tam listkove cesto- hrubka asi 1/2 cm, poprepichujeme vidlickou. Nastruhame 1 nivu a zalejeme so zakysanou smotanou, v ktorej sme rozmiesali 2 vajicka.Pecieme asi 20-30 min

Ja to robim v zapekacej miske z 1/2 listk.cesta
sandra
začiatočník

Odoslaťod mmonika »

lutzlutz skusila somtvoj makovy vcera a mal velky uspech , ja som mala doteraz len jeden jednoduchy recept ,2vajcia ,1/4 litra cukru,2 lyzice mlieka a jednu slahacku vymiesame a pridame 1/2 litra muky a prasok do peciva ,vylejeme do pekaca a nasypeme kusky ovocia a hrozienka a pecieme
mmonika

pracujem

expert

Mood: Cool

Odoslaťod lutzlutz »

Ahojte, som rada, ze ten kolac chutil. Ja som robila z kysleho mlieka.

Lalia: DAKUJEM- robila som eintopf z cukety a cestovin mnam (dieta nechcelo :evil: nema rad cestoviny :roll: ) ale spenatik s ovsakmi si dal- otvaral usta ako kaprik.
lutzlutz
pokročilý

Odoslaťod Isabel »

ahojte, kedze toto je diskusia o vareni, tak sa vam zverujem co som varila dnes ja>
masko si nakrajas na drobne franforce. na panvicu si das troska oleja, cibulu a masko tam nahadzes, osolis, okorenis. ked je makucke, ale este nie celkom hotove, zalejes ho mineralkou. akoukolvek. tej mineralky asi tolko, aby bolo vsetko zaliate, ale nie viac. potom do tej stavy povytlacas (porozbalujes) taveny syr. akykolvek trojuholnikovy, alebo bambino. miesas to do rozpustenia. potom tam das lyzicu obycajnej a lyzicu kremzskej horcice. ja som nemala kremzsku, dala so lyzicu kecupu a bolo to vynikajuce!!! k tomu hranolky, ale da sa aj ryza, krokety, cokolvek, co lubis.
Prílohy
kuracie s horcicovou omackou.jpg
a vysledok:
(64.85 KiB) Stiahnutá 17571 krát
Isabel
začiatočník

Odoslaťod Lalia »

Lutzlutz, velmi ma tesi. Vcera som robila dalsi zdravi pokus s ovsakmi a zacinam mat podozrenie, ze vsade, kde dam ovsaky, detiskam chuti. Robila som taketo spagety:
Na oleji spenit cibulu a cesnak, pridat na kocky nakrajanu cukinu (oblubena zelenina - rychle uvarena a nesie v sebe aspon naznak dobreho svedomia zo zdraveho obeda). Po par minutach, ked sa mi uz cukina zdala makka, pridala som rajcinovy pretlak a do toho opat ovsaky na zahustenie omacky na spagety. Trochu cukru, trochu soli, trochu bazalky a obaja len tak pozerali do taniera. :-) A este mi pred par dnami zjedli taketo: Kolieska zemiakov (surovych), kolieska baklazanu (asi treba nechat vypotit, ako vsade pisu), kolieska osupanej rajciny, kysla smotana so solou a bazalkou (ine som nemala), opat kolieska zemiakov, pokvapkat olejom, ja som dala aj mletu rascu na vrch. Neviem preco to dost plavalo vo vode po zapeceni - bud z nevypoteneho baklazanu alebo ta kysla smotana pustila vela stavy, ale im nevadilo a zjedol aj manzel. :-)
A tie ovsaky kupujem take jemne, tie sa mi osvedcili. Vyzeraju ako mierne drvene. Mozno snad preto znu taky uspech - asi sa dobre a rychlo rozvaria.
Lalia
expert

Odoslaťod Lalia »

Tess, :lol: , aj nas ocino sa iba pousmeje a zacne pred detmi: "ovsacky, iiiiha, uuuumha!" "To sa tesim, to si dam!". :-)) Ale tiez sam uznal, ze sa to celkom da. Citala som ci pocula niekde mojho oblubeneho Bukowskeho, ze denne treba zjest (neviem to kompletne) 5 povinnych veci a budete zdravi:
jablko, orechy, hrst ovsakov a tie zvysne dve som zabudla. :-) Ale citala som o tych ovsakoch same dobre veci - maju v sebe nejaky extra vyborny kvalitny zdravy a jedinecny olej, precistuju creva a zbranuju tak rakovine hrubeho creva a maju aj kopec inych vitaminov. Tak takto vidi Vas tatino ako si ho cenite - nech to berie tak! :wink:
Lalia
expert

Odoslaťod Martina z MT »

Lalia píše:Citala som ci pocula niekde mojho oblubeneho Bukowskeho, ze denne treba zjest (neviem to kompletne) 5 povinnych veci a budete zdravi:
jablko, orechy, hrst ovsakov a tie zvysne dve som zabudla. :-)

S tym Bukowskym to bolo takto nejako:
recept ako si udrzat zdravie a nepodlahnut virozam/infekciam (chripka a pod.) - 5,4,3,2,1,Š (ako start)
denne si treba dat 5 orechov/jadier, 4 pol.lyzice ovsakov, 3 ???co len bolo toto???, 2 jablka, 1strucik cesnaku a salku zeleniny

tak som si tu citala receptiky a nedovercivo pokukavam po tom spenate s ovsakmi...hmmm no ja ho asi musim vyskusat, ked ho tak chvalite ;-)

inak okrem spominanych "eintopfov" milujem obilne kase - na slano (pohankova, krupova) je to s opecenou cibulkou, brundzou prip. nejakym "maskom" (napr. sojova cesnacka ;-)) skvely sedliacky obed ... a zapijame to kyslym mliekom.
Martina z MT

Sloboda ducha!

expert

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Recepty

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.