Pôrodnica Brno - Obilní trh

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Pôrodnica Brno - Obilní trh

Odoslaťod klepaka »

Po osobnom prieskume bratislavských pôrodníc, som sa jednoznačne rozhodla - zohľadňujúc pri tom starostlivosť o dieťa i mňa, pre Obilní trh. Pôrod som nemala jednoduchý, trval 19 hodín, no nepovažujem ho za traumatický zážitok.
Ale aby som začala od začiatku:
V pôrodnici som absolvovala 3 prípravné kurzy (každý jeden stál 400,- KČ), obecný úvodný s prehliadkou porodných sál, "intenzívnu prípravu na pôrod" s ukážkou možných úľavových polôh, ale aj možností rodiacich polôh a ako posledný - príprava na kojenie. Všetky tri schôdzky boli skoro 3hodinové a plené informácií s praktickými ukážkami. Veľmi pozitívne hodnotím kurz o dojčení, ktorý ma pripravil na správne prisatie dieťaťa, ale aj možné problémy s nalievaním prsníkov, upchaním žliaz a pod.
Pôrodnica má kompletne zrekonštruované pôrodné oddelenie. Pôrod prebieha v pôrodných boxoch. Za 1000,- KČ si môžete zaplatiť nadštandard, ktorý má navyše vaňu a teda môžete rodiť do vody. Podľa toho, čo som sa bavila so známymi, ktoré rodili v Bratislave, je tento brnenský štandard vysoký bratislavský nadštandard. Na izbe bol so mnou partner za poplatok 500,- KČ (v cene bola zarátaná aj kávička a večera).
Počas celej doby sa o mňa starala pôrodná asistentka (v mojom prípade sa za celý pôrod vystriedali 3), ktorá mi vždy všetko vysvetlila a ponúkla mi alternatívy. Po prečítaní môjho pôrodného plánu mi povedala, že v ňom nevidí žiaden problém, pretože priebeh pôrodu, ako si ho predstavujem je u nich bežný - možno až na požiadavku, aby kvôli atopickému exemu moje dieťa po narodení neumývali, keďže chcem aby sa mu vstrebal mázok do pokožky - s touto požiadavkou nemala žiaden problém.
S partnerom sme mali celú dobu súkromie, pôrodná asistentka ma kontrolovala v pravidelných intervaloch, príp. na požiadanie partnera. Súčasťou pôrodných boxov je aj samostatné WC a sprcha - do ktorej som si dala fitloptu a v kombinácii s horúcou vodou mi veľmi pomohla od bolesti. Nakoľko môj pôrod trval veľmi dlho, ponúkli mi na výber epidurálku alebo Entonox (rajský plyn) na uľavenie od bolesti a načerpanie síl. Vybrala som si rajský plyn, ktorý ma zbavil bolesti, uvolnil a do 45 minút bolo dieťa na svete (cena Entonoxu - 1/2hodina 250,- KČ). Polohu som si vybrala sama intuitívne, keďže ma boleli kríže, tak som ležala na boku, pričom mi partner pomáhal pri kontrakciách pritláčaním nohy. Počas celej doby som vdychovala Entonox. Doktorka prišla až v záverečnej fáze, nakoľko dovtedy nebola vôbec potrebná. Rešpektovalo sa moje rozhodnutie o nechcenom nástrihu hrádze a taktiež o odmietnutí klistíru.
V miestnosti bolo prítmie, aby dieťa nemalo šok zo svetla. Bezprostredne po narodení mi ho priložili na brucho, nechali dotepať pupočníkovú šnúru. V miestnosti bol malý pultík, kde ho zmerali a odvážili počas toho ako som porodila placentu. Dieťa mi priložili nahé na brucho a prikryli nahriatymi prikrývkami. Pôrodná asistentka nám na naše požiadanie ukázala placentu a vysvelila ako sme boli s dieťaťom prepojení. Pomohla nájsť správnu polohu pre pohodlné prisatie bábätka a potom sme zostali všetci traja na dve, možno aj dve a pol hodiny sami. Počas tejto doby sme s partnerom vybrali meno nášho dieťaťa, keďže sme sa rozhodli pomenovať ho - až keď ho uvidíme.
Potom čo ma previezli na oddelenie šestonedelia mi hneď dieťa priniesli a od tej doby sme boli stále spolu. Na druhý deň po pôrode som dostala štvrtý kurz "rehabilitácie" - ako cvičiť po pôrode, taktiež ukážku správneho kúpania bábätka a pediatrička nás informovala o správnej starostlivosti o bábätko. Sestričky kontrolovali správnosť prisatia (čo nebolo príliš potrebné, keďže jeho prvá skúsenosť bola aj vďaka pôrodnej asistentke ukážková a tú už iba opakoval). Na izbe sme boli tri, ale je možnosť zaplatiť si aj nadštandard, kde môžete byť aj s partnerom.
Úprimne odporúčam všetkým ženám, ktoré majú predstavu o svojom pôrode ako o prirodzenom nemedicínskom priebehu s ľudským a príjemným prístupom personálu. Mimochodom personál, pôrodné asistentky i doktori, sú iba ženy.
klepaka

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Pôrodnica Brno - Obilní trh

Odoslaťod Jarmilla »

Som velmi rada, ze som mala to stastie a dozvedela sa o porodnici Obilni trh v Brne. Vdaka tomu sa mi splnil moj sen a porod nasho syna bol krasnym zazitkom. Nebolo to samozrejme zadarmo, stalo to usilie, ale bol podla mojich predstav.

Povodne som planovala rodit v Sanatoriu Koch, no po prehliadke porodnice som zostala sklamana... Je to sice luxusna porodnica, no nestretla som sa tam s velkym pochopenim co sa tyka mojho porodneho planu. Nevedeli mi zarucit poporodny bonding (bola som poucena, ze zalezi od sluzby konajuceho pediatra, ci dieta bude chciet hned vazit, merat atd. alebo bude ochotni s tym pockat) a sukromie pocas porodu (poucili ma, ze v zaverecnej faze porodu musi byt okrem doktora/rky a porodnych asistentiek pritomna aj novorodenecka sestra, pediater, popripade anesteziolog ak je podavana epiduralka, co bolo velmi daleko od mojich predstav). Kedze priatel videl moje sklamanie (v sanatoriu Koch je aj par velmi prijemnych a sikovnych pani doktoriek, ale bohuzial s primarom tohto zariadenia mam zlu osobnu skusenost) po prehliadke Kocha navrhol, aby sme sa isli pozriet do Brna. Po prehliadke porodnice v Brne som doslova skakala od stastia, nalada aka tam panovala, pristup porodnych asistentiek, priestory, vsetko bolo velmi prijemne. Hlavne ta pohoda, ktora z personalu isla. Bolo mi uplne jasne, ze to je to miesto kde sa budem citit bezpecne a kde chcem porodit.

Cely porod od momentu kedy mi odisla hlienova zatka a nabehli prve kontrakcie, trval 24 hodin. Do porodnice Obilni trh som prisla uz s odtekajucou plodovou vodou. Po vstupnom vysetreni sme sa s priatelom presunuli do nadstandartnej porodnej izby. Vo vsetkych porodnych izbach maju rodicky k dispozicii polohovatelnu postel, rozne pomocky (fit lopta, porodny vak, porodna stolicka, zinenka), sprchu s WC, na stenach su detske fotky, izba vyzdobena hrackami, tehotensky vankus, k dispozicii CD s radiom, sviecky, pripraveny cajik. Jedina vec cim sa lisi standard od nadstandardu je, ze v nadstandartnej porodnej izbe je k dispozicii aj vana. S priatelom sme si spravili v izbe pohodlie, pustili nase CD s hudbou k porodu a predychavala som si kontrakcie. Mali sme jednu porodnu asistentku, ktora sa o nas starala, presla si so mnou porodny plan a s nicim co v nom bolo nemala problem. V porodnej izbe sme boli vacsinu casu s priatelom sami, porodna asistentka ma chodievala kontrolovat a ked bolo treba poradila nam ulavovu polohu. Respektovala to, ze nechcem klistir a ani zavedenu kanilu do zily. Epiduralku som tiez nechcela a ani mi nebola ponuknuta, ale moznost rajskeho plynu som vyuzila. Otvarala som sa dost pomaly, tak rajsky plyn mi velmi pomohol hlavne v tom, ze uvolnil porodne cesty a porod sa po nom rozbehol. Mala som moznost volne sa pohybovat po izbe a vybrat si pre porod polohu, ktora mi najviac vyhovovala (vratane porodu do vody). Vana mi velmi pomohla na ulavenie pri kontrakciach (hlavne na krize), no na zaver som z nej vyskocila a rodila v polosede na posteli. Uplne na zaver pribehla pani doktorka, ktora bola ale iba pasivnym ucastnikom (pocas pobytu vo vani som trosku babatko prehriala a rychlejsie mu chvilku bilo srdiecko, tak bola pre istotu privolana). Hned ako som porodila, mi porodna asistentka babatko prilozila. Nechala dotepat pupocnik, potom prisiel este porod placenty, tiez prirodzeny a na poziadanie nam porodna asistentka placentu ukazala a povysvetlovala nam veci okolo nej. Este ma pani doktorka vysetrila (respektovali moju poziadavku, aby nebol prevedeny nastrih hradze aj keby malo prist k natrhnutiu, ku ktoremu nastastie nedoslo a porod skoncil bez porodnych poraneni) a potom uz nasledovali uzasne dve, dve a pol hodinky len priatel, ja a nase babatko, ktore sa uspesne prisalo. Az po tych cca dvoch hodinach prisla sestra z novorodeneckeho a spolu s priatelom dali babatko prezriet pediatrickou. Po par minutach sa s nim priatel vratil a uz sa odo mna nepohlo ani na minutku. Odniesla som si ho na nasu spolocnu izbu (vypytali sme si nadstandardnu izbu, takze sme zostali tie povinne 3 noci v porodnici vsetci spolu). Ubytovanie pre vsetkych troch bolo okolo 50 eur za noc vratane stravy pre mna. V Brne bola moznost ambulantneho porodu, ale poistovna ma upozornila, ze ambulantny porod nevedia preplatit a pediatricka ma upozornila, ze nebudem mat potom dat kde babatko vysetrit, tak sme tam tie 3 noci zostali. Ale vobec sme sa necitili ako v nemocnici, skor ako v hoteli s velmi prijemnym personalom :) Sem tam nas prisla pozriet laktacna poradkyna, ci sa dobre prisava. Sem tam zas prisiel pediater, ktory pozrel babatko a spravil zakladne screening testy. Co sa tyka prveho kupania babatka, tak tu nam tiez vysli v ustrety. Po porode sme nechali aby sa novorodenecky mazok vstrebal a prvy krat sme ho kupali az na druhy den, ja s priatelom za asistencie sestricky. Pocas pobytu v porodnici som sa zucastnila aj specialnej besedy o kojeni a osobne za mnou prisla rehabilitacna sestra, aby sa pozrela ci nemam rozostup brusnych svalov a poucila ma o spravnom cviceni. Ked nas pustali z porodnice, nase babatko vazilo iba nieco cez 2200g (narodilo sa s nestandartne nizkou porodnou vahou), no kedze bolo uplne zdrave, nesnazili sa drzat nas tam zbytocne dlho (kym nedosiahne 2500g, ako to byva v Slovenskych porodniciach), ale nas bez problemov prepustili, co tiez velmi ocenujem. Teraz ma uz pol roka a je z neho usmievave zive babo, koliky a choroby sa nam nastastie zatial vyhybaju, spokojne sa kojime, nosime a tesime zo zivota :) Verim, ze velky podiel na tom ma aj to ako na tento svet prisiel.

Takze vsetkym mamickam, ktore chcu prezit krasny intimny porod s nehou, laskou, respektom k prirode, uctou a vierou v silu zeny, za pritomnosti priatela/manzela porodnicu Obilni trh v Brne vrelo doporucujem.
Jarmilla

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Pôrodnice Česká republika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.