Syndrom polycystickych ovarii

tehotenstvo, šestonedelie, ne/plodnosť, "ženské" problémy
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Syndrom polycystickych ovariiRe: Syndrom polycystickych

Odoslaťod Mischa: »

rado3105 píše:k tym vedlajsim ucinkom glucophagu
http://www.patientsville.com/medication ... ffects.htm
(najnebezpecnejsie: zlyhanie obliciek, acidoza). Nech sa skuma DM2 ako chce doteraz sa vie o tom minimum, inzulinova rezistencia je problem vysledku mnozstva faktorov, takze liecit sa to bude dat velmi tazko.

Zlyhanie obliciek nie je nasledok uzivania metforminu(glucophage), ale pokial ma niekto nedostatocnu funkciu resp. zlyhanie obliciek, tak moze dojst k acidoze, nakolko metformin sa nemetabolizuje, ale vylucuje oblickami. Pacienti, ktori metformin uzivaju obvykle su pod kontrolou a pravidelne (rocne) sa im kontroluju hodnoty BUN a kreatininu.
Lakticka acidoza nastava spravidla u starsich pacientov (70tnici so znizenou funkciou obliciek ako takou resp. nasledkom diabetu).
Mierne vedlajsie ucinky vacsinou ustupia uplne akonahle si organizmus na prislusnu davku zvykne.

Metformin je zatial najuspesnejsie a najrozsirenejsie oralne diabetikum s velkou uspesnostou liecby ako u cukrovky, tak u PCOS a takisto u neplodnosti tym sprevadzajucej.

Co sa substitucnej hormonalnej liecby tyka, tak najvacsim problemom bolo nevyvazenie estrogenu progesteronom po menopauze, tato situacia je aj prirodzenym stavom u PCOS pacientiek s absenciou menzesu, nakolko nedochadza k ovulacii a vacsinou kvoli obezite je prebytok estrogenov.
Mischa:
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Syndrom polycystickych ovarii

Odoslaťod rado3105 »

Osobne by som sa zamerial na sport, pravidelne cvicenie, vychadzky do prirody. Stravu obmedzil na potravu s nizkym glykemickym indexom(z tychto potravin sa cukry uvolnuju pomaly co je pre telo vyhodne: vacsina ovocia a zeleniny-nie zemiaky, celozrne pecivo, mlieko, ryby, vajcia, mäso, syry...).
Poslednu dobu sa dost hovori o DCI(D-CHIRO-INOZITOL).
rado3105
začiatočník

Odoslaťod Bobicek »

Mischa: píše:
Bobicek píše:este k informacii carcinomu krcka, mala ho aj moja mama. Moze byt PCO dedicne?

PCO je dedicne, ale predpoklada sa, ze sa dedi po otcovi - otcovia pacientiek maju vacsinou vela ochlpenia a skoro im vypadaju vlasy na hlave.

Karcinom krcka s tym ale podla vsetkeho nesuvisi.

Moj otec praveze nema prilis vela ochlpenia, je skor "nahac" :lol: , ale vlasy, to jo, uz mu zacinaju "kuty".
Bobicek
expert

Odoslaťod Bobicek »

Mischa: píše:
Bobicek píše:Misha, mozem vediet odkial mas vsetky tieto informacie? Stretla si sa s PCO aj osobne?

Tvoje informacie ma velmi ohurili, o PCO sa vie dost malo. Ja mam PCO pravdepodobne od puberty a diagnostikovali mi ho ako nasledok mojej neplodnosti. Liecba v uz spominanom GF. Momentalne som sice tehotna, ale zaujimalo by ma, ci sa mi este niekedy moze podarit otehotniet, pripadne ako neotehotniet prilis skoro. Ja patrim k tym pacientkam, ktore maju nadvahu. Bohuzial, ani sportom (hoci pomerne aktivnym) sa mi vahu nedarilo udrzat. Kondicne som na tom bola lepsie ako stihle zeny. Trpim aj migrenou a pred otehotnenim som 2 roky nebrala HAK. Dovtedy som HAK kvoli akne brala snad 10 rokov... Inak nemam ziadne alergie, ani zdravotne problemy.

Osobne PCO nemam, problematike sa dlhsiu dobu venujem. Tieto informacie som cerpala z roznych studii.

Samozrejme, ze mozes otehotniet, najma ak si teraz spontanne otehotnela. Ako neotehotniet to su tu ine temy :)
Ale dolezite je zacat menezovat tu hmotnost (pokial si obezna), lebo ta moze uz v styridsiatke dobehnut diabetes, nehovoriac o srdcovo cievnych zalezitostiach, atd.

Pod GF si myslela glucophage? Ak ano, tak to ti velmi pomoze zlepsit metabolizmus, najnovsie sa predpoklada, ze metformin dokonca zlepsuje imunitne odozvy a niekolkonasobne zvysuje pravdepodobnost kompletnej remisie nadorov po chemoterapii u ludi, ktori ho uzivaju.

V prvom prispevku som pisala, ze mam PCO a moje tehu je stav po liecbe sterility v GynFive.

Obezna sice nie som, ale vzdy som mala nadvahu a tazko som si ju strazila, hoci aktivna som pomerne dost. Srdcovo-cievne problemy absolutne nemam a dokonca ani teraz v zatazujucom obdobi. Ani len glukozu nemam zvysenu.

A este k tomu karcinomu, v niektorom z tvojich predoslych prispevkov si pisala, ze zeny s diagnozou PCO maju niekolkonasobny nabeh na karcinom krcka...
Bobicek
expert

Bobicek píše:V prvom prispevku som pisala, ze mam PCO a moje tehu je stav po liecbe sterility v GynFive.

Obezna sice nie som, ale vzdy som mala nadvahu a tazko som si ju strazila, hoci aktivna som pomerne dost. Srdcovo-cievne problemy absolutne nemam a dokonca ani teraz v zatazujucom obdobi. Ani len glukozu nemam zvysenu.

A este k tomu karcinomu, v niektorom z tvojich predoslych prispevkov si pisala, ze zeny s diagnozou PCO maju niekolkonasobny nabeh na karcinom krcka...

Jaj GF=GynFiv - ale nepisala si aka "liecba"

To, ze teraz nemas srdcovo-cievne problemy je uplne normalne, to by bolo velmi divne, keby si uz teraz mala symptomy. Ale predpokladam, ze nevies v akom stave mas cievy a ze tlak vies aky mas.
Glukoza v norme este neznamena, ze nemas inzulinovu rezistenciu, k tomu je treba urobit aj inzulin, okrem toho, vsetky zeny s PCOS maju do istej miery inzulinovu rezisenciu aj tie tzv. stihle PCO.

Nepisala som o karcinome krcka, ale maternice = endometria
Mischa:
expert

Odoslaťod Bobicek »

praveze teraz v tehotenstve som bola na roznych vysetreniach, tlak mam sice v tehu kolisavy, ale momentalne ustaleny. Vsetko ostatne je ok, srdce, cievy a myslim, ze kontrolovali aj inzulin (musim kuknut u sestry v papieroch). Praveze, vsetko je ok aj napriek tomu, ze tehu je zatazkavajuca skuska...

Ten karcinom som tu naozaj niekde videla :shock: .

Co mna ale najviac zaujima, je moznost spontanneho otehotnenia. Ake su sance, aka je prax, co treba robit pre zvysenie sanci a pod. Po porode sa mi stav vraj moze zlepsit, ale aka je pravdepodobnost? Rada by som totiz este niekedy otehotnela, avsak pri dvoch drobcoch naraz si to nemozem dovolit hned. Preto tolko otazok.
Bobicek
expert

Este raz. Rakovina krcka a maternice su dve rozdielne miesta a u PCO ide o zvaseny vyskyt rakoviny maternice.

Co sa tyka rizik metabolickych a kardiovaskularnych chorob, pisala som o nabehu a predpokladam, ze este nemas 40 rokov, ja nehovorim, ze uz teraz nieco mas. Pokial mas tlak 120/80 alebo nizsi, tak si v pohode. Nad 130 uz v pohode nie je. Ale ide aj o triglyceridy LDL, HDL...Co som tym chcela povedat je, ze to, ze mas PCO znamena, ze niekde je problem v metabolizme, PCO je nasledok, nie pricina.

Tiez si nepisala aku vlastne mas nadvahu, pokial mas BMI nad 30, tak to je obezita, pokial mas menej, tak to take tragicke nie je, ale tym, ze mas PCO, tak by si sa mala snazit udrziavat hmotnost skor niekde na BMI 22-24 na zlepsenie zdravotneho stavu a kvalitnej ovulacie ak chces spontanne otehotniet.
A pocas tehotenstva sa stravovat podla Glykemickeho indexu a aspon 30 minut denne cvicit.
Mischa:
expert

Odoslaťod Bobicek »

mimo tehu som urcite mala index pod 30. A aj som aktivne cvicila, nerobili mi problem celodenne lyzovacky alebo vysokohorske tury, moj muz je fanatik do horskeho bicyklovania, takze pohybu som mala dost. Akurat s tym papanim som mala problem, neviem si odopriet :oops: .

Len ja stale nechapem, ked PCO vznika uz v puberte, kedy som rozhodne nadvahu nemala, ako potom mja terajsia nadvaha ovplyvni moju ovulaciu. Podla vysledkov mojho lekara som neovulovala uz roky pred tehu. Snazim sa ten moj stav nejako pochopit, pretoze to nie je len taka bezna porucha a rada by som proti nej bojovala prirodzenymi sposobmi. Len neviem, ci schudnutie uplne vyriesi moj problem.
Bobicek
expert

Bobicek píše:Len ja stale nechapem, ked PCO vznika uz v puberte, kedy som rozhodne nadvahu nemala, ako potom mja terajsia nadvaha ovplyvni moju ovulaciu. Podla vysledkov mojho lekara som neovulovala uz roky pred tehu. Snazim sa ten moj stav nejako pochopit, pretoze to nie je len taka bezna porucha a rada by som proti nej bojovala prirodzenymi sposobmi. Len neviem, ci schudnutie uplne vyriesi moj problem.

Jednoducho tak, ze ti nadbytocny tuk rozhadze hormonalnu rovnovahu zjedodusene:tuk samotny obsahuje vela estrogenu, u zeny so zdravou hmotnostou dostane hypofyza na zaciatku menzesu spravu, ze treba zacat stimulovat folikuly, lebo je malo estrogenu -FSH, folikuly rastu, vylucuju estrogen, jedna dominantna - az dorastie do cca 18-20mm, vylucuje iste mnozstvo estradiolu (estrogen)- cca 200 jednotiek, hypofyza spusti velke mnozstvo lutenizacneho hormonu a tato skutocnost vyvola ovulaciu.
No s u PCO je hned niekolko problemov: V prvej faze je cely proces oneskoreny - komunikacia neprebieha spravne - nie je nulova hladina estrogenu kvoli tuku (tuk obsahuje vela estrogenov), prebytok inzulinu velmi negativne posobi na vajecniky, estrogeny sa menia na androgeny (akne, ochlpenie, vypadavanie vlasov).
U PCO vo velkej vacsine pripadov zeny po 10% ubytku hmotnosti spontanne otehotneju, a to z dvoch dovodov - ubytok tuku samotneho, ale dolezitejsie: zlepsena inzulinova senzitivita a celkovy metabolizmus.

No a toto hore, co som opisala mas v skratke, ak mas cyklus "od znova" - to znamena po odstraneni cyst, po tehotenstve, po vysadeni antikoncepcie. V celom tom zacarovanom kruhu, ked sa vo vajecnikoch nachadza kopa hormonalne produktivnych neatrofovanych cyst, ktore zabranuju normalnej komunikacii je to este komplikovanejsie.
Okrem toho kvalita folikul nie je optimalna folikula potrebuje cca 100 dni z primordialnej po dominantnu a pokial sa nachadza v nevhodnom prostredi, tak nie je kvalitna, to znamena, ze aj ak dojde k ovulacii, nemusi dojst k oplodneniu, respektive moze mat poruchy tvorby zlteho telieska alebo ine strukturalne vady, ktore zapricinia skory potrat.
Mischa:
expert

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Ženské veci (gynekológ)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.