Poruchy rastu u deti-rastovy hormon-ma niekto skusenost?

O detských chorobách, neduhoch a problémoch s ostatnými rodičmi.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Poruchy rastu u deti-rastovy hormon-ma niekto skusenost?

Odoslaťod Bejka »

Nema niekto z vas tiez nahodou dietatko, ktore moc nerastie a uvazuje sa u neho o liecbe rastovym hormonom? Bea
Bejka

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Poruchy rastu u deti-rastovy hormon-ma niekto skusenost?

Odoslaťod petrana »

Bejka a mozem sa spytat, aku ma vahu a vek tvoje dietatko, ze o tom uvazuju? Nas je tiez taky slizik, ale zatial nam dokyna nevravela nic...
petrana
začiatočník

Odoslaťod Bejka »

Ahoj. Moj maly ma tri roky a tri mesiace. Vysku 89cm a vahu 12kg. Do dvoch rokov rastol pekne (v dvoch rokoch mal 84,5 cm) a drzal si svoju rastovu liniu, ale od septembra do dnes narastol len 1,5 az 2 cm. Co je velmi malo :( Prepadol sa tak v rastovom grafe pod 3%. Prave tato stagnacia rastu je vraj varovnym signalom, ze nemusi byt vsetko OK. Cize nejde len o to ci je dietatko male, ale ci rastie...Inak je maly ale uplne v poriadku-ma normalne proporcie a aj mu chuti jest.
Bejka

Odoslaťod emuci »

Ahoj, no my sme sa nato tiez pytali naposledy na kontrole, lebo nasa herecka ma tiez ,,len 99cm a 15 kil- z toho tiez v zimnych mesiacoch narastla mozno 1-2 cm- vek vidis na tickeri. Doktorka nas ubezpecila, ze je vsetko v poriadku, treba pockat, vytiahne sa to mozno v letnych mesiacoh- co je pravda na minuly rok, ked sme rastli jedna radost- napriek tomu je najmensia v skolke vzhladom na rovesnikov a kazdy sa cuduje, ze bude mat pomaly 4 roky. Mozno aj tvoj maly je teraz vo faze oddychu, a koncom leta bude vyssi. Robili vam aj nejake krvne testy na rastovy hormon? A vela zalezi , aky ste vy - ak vo vasej rodine sa nevyskytuju extra dlhani, tak sa netreba znepokojovat. drzim palce, aby rastol aj bez liecby. pa
emuci
expert

Mood: Cool

Odoslaťod kzlatat »

Bejka píše:Ahoj. Moj maly ma tri roky a tri mesiace. Vysku 89cm a vahu 12kg. Do dvoch rokov rastol pekne (v dvoch rokoch mal 84,5 cm) a drzal si svoju rastovu liniu, ale od septembra do dnes narastol len 1,5 az 2 cm. Co je velmi malo :( Prepadol sa tak v rastovom grafe pod 3%. Prave tato stagnacia rastu je vraj varovnym signalom, ze nemusi byt vsetko OK. Cize nejde len o to ci je dietatko male, ale ci rastie...Inak je maly ale uplne v poriadku-ma normalne proporcie a aj mu chuti jest.

Náš tiež do dvoch rokov pekne rástol, hoci s priberaním bol problém ale od októbra do teraz narástol tež iba 2 cm, no nám dr nič nevravela o rastovom hormóne, iba že ho bude sledovať každý polrk teda váha a výška.
O meria 96 cm a váži 12,5 kg
kzlatat
expert

Odoslaťod Bejka »

v utorok sme boli prvy krat na endokrinologii. Doktor tiez zhodnotil, ze 9 mesiacov skoro bez rastu nie je uplne OK. cakaju nas krvne testy-zatial len na vylucenie ostatnych ochoreni, ktore by mohli spomalovat rast. Ak maly do jesene dostatocne nepodrastie-cakaju nas stimulacne testy na rastovy hormon-tie su vsak dost narocne-musime byt pri nich hospitalizovani v nemocnici :(
My s manzelom nie sme moc vysoki, ale sme v norme-samozrejme necakame, ze maly bude nejaky obor-ale ak by rastol takymto tempom bola by jeho konecna vyska fakt podpriemerna...Ak ma dievcatko v dospelosti napriklad 155 cm nie je to to tak divne-ale pre muza je to uz horsie...
Bejka

Odoslaťod kzlatat »

Bejka píše:v utorok sme boli prvy krat na endokrinologii. Doktor tiez zhodnotil, ze 9 mesiacov skoro bez rastu nie je uplne OK. cakaju nas krvne testy-zatial len na vylucenie ostatnych ochoreni, ktore by mohli spomalovat rast. Ak maly do jesene dostatocne nepodrastie-cakaju nas stimulacne testy na rastovy hormon-tie su vsak dost narocne-musime byt pri nich hospitalizovani v nemocnici :(
My s manzelom nie sme moc vysoki, ale sme v norme-samozrejme necakame, ze maly bude nejaky obor-ale ak by rastol takymto tempom bola by jeho konecna vyska fakt podpriemerna...Ak ma dievcatko v dospelosti napriklad 155 cm nie je to to tak divne-ale pre muza je to uz horsie...

Snáď to dobre dopadne. Ináč neuvažuje Dr. aj nad inou chorobou? Lebo sú aj iné choroby ktoré spôsobujú spomalenie rastu - napr. taká celiakia, ktorá okrem toho, že dieťa nerastie tak ako má, sa nemusí nijak ináč prejavovať.
Nemusia byť žiadne tráviace potiaže, dieťatko môže pekne papať, nemusí ho bolieť bruško.
Náš malý ju má a zrejme preto sa jeho rast spomalil a stagnuje.
kzlatat
expert

Odoslaťod Bejka »

u nas je asi problemom prave ta kombinacia malej vysky+stagnacia rasu. Deti co sa dostanu v rastovom grafe pod hranicu 3% by mal vysetrit odbornik...
Bejka

Odoslaťod Bejka »

ano, to je pravda-celiakiu mu tiz budu testovat. Ja som nad tym tiez uz rozmyslala-maly mava castejsie hnacky-no doktor tvrdi, ze kedze maly celkom pekne pribera-tak ze celiakiu skor vylucuje...ako sa prejavovala u vas?
Bejka

Odoslaťod kzlatat »

Bejka píše:ano, to je pravda-celiakiu mu tiz budu testovat. Ja som nad tym tiez uz rozmyslala-maly mava castejsie hnacky-no doktor tvrdi, ze kedze maly celkom pekne pribera-tak ze celiakiu skor vylucuje...ako sa prejavovala u vas?

U nás to začalo veľmi skoro a preto okrem nepriberania a chudnutia to boli bolesti bruška, nadúvanie, kašovitá zapáchajúca stolica ale nie hnačkovitá a nebola viac ako 2xdenne, znížená imunita, chudokrvnosť, bolesti kĺbov, no bolo toho dosť ale u staršieho to je úplne iné.
On okrem nadúvania a nafúknutého bruška - hlavne večer ho má hrozne zväčšené, nemá žiadne príznaky, ale zato protilátky má dosť vysoké, takže pôjde na biopsiu aby sa zistilo, či aj on má celiakiu. konc aj priberá, nie je vychudnutý a chutí mu jesť.
Gastroenterologička mi vravela, že nikde nie je napísané, že ak niekto nemá žiadne príznaky, pekne papá a priberá, nemôže mať celiakiu. T sú tzv. tiché formy celiakie, ktoré sa väčšinou diagnostikujú dosť neskoro, čo je horšie, lebo potom je črevo hodne poškodené.
Dokonca sú prípady, kedy majú ľudia nadváhu a aj napriek tomu majú celiakiu.
kzlatat
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Detské choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.