zdrava vyziva :-(

Dojčenie, prvé príkrmy, strava dojčiat, detský jedálniček, rodinné stravovanie, alternatívy.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: zdrava vyziva :-(

Odoslaťod corky »

pre tvoje dieťatko v brušku je uplne najdoležitejšia KLUDNÁ a VYROVNANÁ mamina, ktorá nebude tá z modneho klubu s názvom "Bio-eko-racio" ... ale radšej uplne normálna žena, ktorá nič nepreháňa ani v strave, ani v bežnom živote

V tehotenstve platí jesť čo ti chutí, neprejedať sa (nejesť za 2), trošku pozerať na to, aby si nejedla len hranolky a hamburgery, ale ani nejaké knedlo-vepřo-zelo každý deň (ale ak si to daš raz začas, nič sa nestane). Sleduj signaly vlastného tela, samo ti ukáže cestu, čo maš a nemáš jesť. Jesť by si mala 5x denne.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: zdrava vyziva :-(

Odoslaťod zuzitka »

Ked niekto venuje primeranu pozornost tomu co zje a vypije, co si na seba natrie (kozmetika) a cim sa obklopi (napr. Interierove vone, klimatizacia, lacne a nekvalitne nadoby na jedlo a varenie a pod...) tak este nemusi nekludny a nevyrovnany a ani nemusi patrit do ziadneho modneho klubu... Som za striedmy a rozumny pristup, ziadne stresy a halo system ale pokial ma niekto zaujem zmenit svoj zivotny styl tak odporucam venovat niekolko vecerov namiesto telky studiu zakladnych principov napr. z knih o zdravej vyzive alebo na internete. Informacii je vsade dost, vsetko sa vediet neda ale je dolezite aby clovek chapal preco je dolezite jest to ci ono a zase nejest ine... Ak to bude len o predpisanom jedalnicku tak to Moze dopadnut nie velmi uspesne. Zaroven treba pristupovat k jedlu priatelsky, je to palivo pre nase telo, je to radost a potesenie, treba poznat svoje obmedzenia, alergie, chute a prisposobit jedalnicek aj financnym a casovym moznostiam.
Ako zakladny princip plati pravidelna strava, ranajky nevynechavat, jest aspon 5 porcii zeleniny a dve porcie ovocia denne, vyhnut sa jedlam ktore prilis nafukuju, pretoze v tehotenstve sa moze stat ze akcne creva mozu drazdit maternicu k stahom, tzv. tvrdnutie bruska. Varit zo sezonnych a domacich surovin, neprehanat to s korenin, nepouzivat umele sladidla, preferovaf zdrave tuky z ryb a semien, orechov. Nepit bylinkove caje, len ovocne, kavu a caj v obmedzenim mnozstve. Jest duhu, to znamena mat na tanieri co najviac farieb. Vyhybat sa jedlam ktore sa neodporucaju tehotnym ako su napriklad plesnive syry... Nedam sem cely zoznam leno si to uz nepamatam ale da sa to vygooglit :) pit dostatok tekutin ale pozor na mineralky lepsia je obycajna voda, colu a ostatne sladene sytene napoje by som uplne vylucila. Takisto vyprazane jedla a nekvalitne masa a udeniny by som obmedzila na minimum. Mliecne yvrobky skor plnotucne a zakysane ako nizkotucne a sladene... Sladkosti tiez skor kvalitne, obmedzit presladene keksiky a zmrzliny plne nekvalitnych rastlinnych tukov a jest skor domace kolaciky z kvalitnych surovin, med, cokolada s vysokym obxpsahom kakaa ale pozor na castu komplikaciu v tehotenstve zapchu a hemeroidy. Pokial sa vyskytne treba to hned riesit upravou stravy, lebo zapcha tiez moze prispiet ku komplikaciam v tehotenstve. Ja som zastanca uplneho vylucenia alkoholu a liekov pocas tehotenstva pokial samozrejme nejde o lieky na predpis ktore su pod kontrolou lekarov vratane gynekologa. Ale su zeny ktore si daju pohar dva vina alebo piva a neriesia to. Ziadny jedalny listok som nevykuzlila ale hadam som trochu pomohla. :)
zuzitka
expert
 
Príspevky: 1482

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: zdrava vyziva :-(

Odoslaťod mamina »

Súhlasím so zuzitkou. Strava je základ zdravia. Samozrejme - ak dostaneš výnimočne chuť na niečo menej zdravé - bábätko to prežije :wink: my napríklad vôbec nejeme doma párky, ale teraz na dovolenke som mala chuť na hot-dog :oops: dala som si aj 3 :mrgreen: a aj chladenú čapovanú kofolu :jaj: ale zas viem, že podobné záležitosti už dlho jesť ani piť nebudem.
Lieky a alkohol - samozrejme nie. Ja som tiež rezolútne proti
mamina

expert
 
Príspevky: 12230
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: zdrava vyziva :-(

Odoslaťod Martin11 »

Ahoj, posielam ti jednoduche recepty, prvy je salat, http://recepty.rodinka.sk/recept.ltc?ID=15362&k=13, ktory by si mohla jest na desiatu alebo olovrant

druhy, ktory by si si mohla naservirovt na obed, http://varecha.pravda.sk/recepty/pecene ... ecept.html

a na veceru salat http://varecha.pravda.sk/recepty/klasic ... ecept.html

Mozno si z toho nieco vyberies, dobru chut, recepty si samozrejme mozes upravit podla vlastnej chuti, a dobre na nich, ze su vsetky jednoduche...
Martin11
 
Príspevky: 6

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Výživa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.