Dovolenka v Čechách a na Morave

Víkend? Dovolenka? Detská oslava? Alebo len tak? Kam chodíme s deťmi, kde je príjemne, kde vedia čo rodičia s deťmi potrebujú.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Dovolenka v Čechách a na MoraveRe: Dovolenka v Čechách a

Odoslaťod alena »

Ludkaaa píše:neviete mi poradiť nejaké lacnejšie ubytko-chatu, chalupu na južnej morave pri priepasti macocha?

Neporadim, treba len hladat na nete. Ked sme tam boli pred 2 rokmi, mali sme prenajatu chatu v Jedovnici a pochodili sme aj ostatne jaskyne v okoli.

Touto cestou by som sa chcela podakovat DOT, na jej odporucanie sme si tento rok pozreli Slavonice a okolie.
My chodievame spolu dve rodiny a osvedcilo sa nam prenajt si cez net chalupu, tento rok sme byvali tu:
http://www.chalupa-ubytovani.cz/dancovi ... jektu.html
Pochodili sme:
-hrad Landstejn- zrucanina s krasnym vyhladom na okolie.
-mesto Slavonice- v okoli su vojenske bunkre, v meste je spristupnene podzemie, to bol asi najvacsi zazitok, boli sme len na malom okruhu, cca 130m, mali sme na nohach gumaky (bolo tam od 10 do 20 cm vody) a predierali sme sa uzkymi chodbickami, po cely cas zohnuti.
-hrade Bitov kde jeden s majitelov bol vasnivy milovnik zvierat, mal asi 130 psov, niektore po smrti nechal vypchat.
-kedze sme boli pri hraniciach, tak sme si odskocili na Dolnozemsku vystavu do Raabsu, su do nej zapojene tri mesta Horn-Raabs a Telc (v CR) bola venovana historii a ako sa volakedy chodilo hore dole. Mali to velmi pekne spravne a okrem ineho tam mali uzasne detske ihrisko. Ked uz sme mali vstupenky z Rakuska tak sme isli pozriet aj tu cast vystavy co bola v Telci, oproti rakusanom to bolo slabsie ale v Telci je nadherne namestie a zamok.
-poslednym navstivenym mesto bol Pelhrimov-mesto rekordov, maju tu dve muzea kde su vselijake rekordy a kuriozity.
Na ceste domov sme sa zastavili na obed v Mikulove, ked uz sme tu boli tak sme pozreli zamok a zahradu.

Minuly rok sme boli pozriet Ceske Svycarsko je to kusok od Decina, byvali sme tuto:
http://www.zeleznyvrch.unas.cz/index.html
Super majitelia, ona ma vpredu keramicku dielnu s pecou a v zahrade ma vystavene svoje diela.
alena
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Dovolenka v Čechách a na Morave

Odoslaťod Dot »

Jej, Alenka, mam radost, ze sa vam nase zamilovane mestecko pacilo. Tento rok ho asi nestihneme, ibaze v jeseni, ale snad buduce leto...
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Odoslaťod čika: »

toto vyzera viac nez zaujimavo
http://www.pohadka.cz/
čika:

nikdy nebude konec

expert

Obrázky: 0

Odoslaťod Jaruška »

Čika, dobrý tip, aj mne sa to páči... O rozprávkach, o knihách... Rumcajs a les Řáholec, to som milovala (podobne ako slovenského Maťka a Kubka :)

Aj stránka je dobre urobená, je tam celý program, aj možnosti ubytovania.

Ja ešte pridávam jedno ubytovanie vo Valticiach, na ktoré sme dostali tip, bolo síce obsadené, tak sa nám ho nepodarilo telefonicky rezervovať a bývali sme inde, v jednom penzióne v Ledniciach, tam sme neboli až tak spokojní, lebo to bola malá dusná podkrovná izba obrátená do ulice (hluk) a nebolo tam nič pre deti (až na dve hojdačky), ale malo to dobrú polohu hneď pri zámku - dalo sa. V tomto druhom penzióne sme sa ale boli pozrieť a rozprávali sme sa s majiteľkou, vyzerá to dobre, pekné izby, majú pred domom aj detské ihrisko, len sa treba na leto ohlásiť aj 2 mesiace vopred:

http://www.irena.penzion.com/
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Mood: Happy

ked spominas valtice, odporucam samozrejme aj mikulov, my sme boli ubytovani v sukromi, mali sme pre seba cele poschodie, ale to este za slobodna bezdetna a nazov si nepamatam, ale lacne to bolo a domaci nam dali na uvitanu aj sampus - no spokojnost velka.
no a spominala som ten nas pohadkovy hrad, je to tuto nedelu a je to toto:
http://hrad.brumov-bylnice.cz/cz/hrad/k ... etail/100/
samozrejme, s jicinom sa to asi neda porovnavat, ale tesime sa!
čika:

nikdy nebude konec

expert

Odoslaťod Jaruška »

Ako tu tak diskutujeme, ja normálne začínam mať výčitky svedomia, že nechodíme na dovolenku na Slovensko a "nebojujeme proti kríze"...

Je pravda, že chodíme na výlety aj na Slovensko, aj u nás je pekne lenže tu mi to pripadá také dosť pasívne, mnohé tie zaujímavosti sú od seba dosť vzdialené, chýbajú služby a začína to byť poriadne drahé, pokiaľ chce človek aj ubytovanie... Ale možno len nevieme o ďalšíh dobrých tipoch...

No napríklad si zoberme skanzen vo Vychylovke na Kysuciach - to je podľa mňa úplne nádherný skanzen a rodina to môže brať ako prechádzku, lebo drevenice sú od seba dosť vzdialené, je tam krásne okolie. A navyše bonus - môžete sa previezť na úvraťovej železničke.Vedú tam však rozbité cestičky (no, trochu sa to v poslednom čase zlepšilo), parkovisko dolu v blate. Keď sa chcete najesť, je to trošku problém - je tam síce taká drevenica akože krčma, ale nič moc tam nedostanete. V nedeľu tam vraj varia staré mamy - no to je možno spríjemnenie. Pri pokladni je ešte taká búdka s občerstvením . Široko- ďaleko nič poriadne na jedenie - musíte si priniesť svoje. Žiadne interaktívne ozvláštnenie. Jednoducho to tam spí.

Keby to bolo v Čechách, okamžite sú tam penzióniky, dve reštaurácie aj s tradičnými jedlami. Upozornili by vás aj na okolité zaujímavosti. Niečo z toho by bolo interaktívne, čo ja viem, možno niečo pri tom mlyne. Možno by sa tam mohli ľudia povoziť aj na konskom záprahu a deti by si mohli popásť ovečky alebo skúsiť podojiť kravu, alebo si niečo upliesť z drôtikov (drotárstvo), či urobiť hlienený hrnček alebo misku. Pri niektorej zaujímavej štácii by sa dalo fotiť - napríklad aj s rušňovodičom železničky. Bola by tam aj špeciálna expozícia o úvraťových železničkách na Slovensku aj so zaujímavými exponátmi. Detské ihrisko by tam bolo poriadne, aby sa deti mohli zahrať a rodičia minúť peniaze v reštaurácii. Naokolo by predávali oštiepky, syry a syrové korbáčiky a ľudia by ich kupovali, lebo sú super. Pravidelne by sa tam konal nejaký festival, nejaký program, niečo tradičné, na čo by sa ľudia už vopred tešili.

Možno niekomu by taká "komercinalizácia" prekážala, ale veď by to mohlo byť v rozumnej príjemnej miere. A určite by to pomohlo aj našim pamiatkam, ktoré ledva prežívajú.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

presne to riesime stale doma, ked niekde na SK ideme. mne nechyba, ze napr. v arborete mlynany nie je cojaviem skakaci hrad, ale keby to arboretum bolo aspon zakladne upravene, popisane, s peknymi lavickami :roll:
to bol len priklad.
a od rodiny z ciech mam zial smutne skusenosti, ze na slovensku ich vsade vitala len "natiahnuta dlan"... konkretne sesternica boli s detmi v tatrach a ujo s tetou na vinarskej trase po juznom slovensku
čika:

nikdy nebude konec

expert

Odoslaťod Jaruška »

Presne tak som to myslela aj ja...

Skákací hrad tiež netreba, to je jasné, ale naozaj niečo v duchu toho kraja - drevené lavičky, hojdačky, preliezku, tak trochu na oddych.

Kysuce napríklad nie sú vhodné na cykloturistiku, to asi budete súhlasiť, ani tu nie sú prepychové zámky a nerobí sa víno, ale je to krásny kraj, ako stvorený na dovolenku a oddych v prírode - kopčeky, zelené lúky, lesy. To by sa malo brať do úvahy, že tu ľudia prídu za prírodou, + pripraviť im niečo zaujímavé v duchu kraja a vyslovene ich na to lákať, čo ja viem, možno niekde postaviť stenu na lezenie, urobiť agrofarmy so zvieratkami, salaš s ochotnými pastiermi, ktorí vám aj niečo porozprávajú a ukážu a nalejú dobrej žinčice, oživiť staré remeslá. To by boli zážitky. Ľudia by sa len tak hrnuli.

Ale málokto chce za drahé peniaze sedieť na izbe v hoteli, prípadne pozerať do hustého lesa a tešiť sa len z toho, že má zmenu prostredia. To je dnes priveľký luxus.
Naposledy upravil Jaruška dňa , celkovo upravené 1 krát.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

ved na kysuciach by sa taky skanzen a la roznov celkom sikol, nie?
čika:

nikdy nebude konec

expert

Odoslaťod Jaruška »

Tam je ten nádherný "spiaci" skanzen na Vychylovke, fakt by ho bolo treba trochu oživiť, ako všetko ostatné...
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Kam s deťmi

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.