Pôrodnica Dunajská Streda

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Pôrodnica Dunajská Streda

Odoslaťod ZuzkaR »

V DS som rodila syna ako prvorodicka. Povodne som chcela rodit do vody, co nakoniec nebolo mozne.
Mala som tzv. "apartmanovy" porod - v podstate nadstandard. Manzel mohol byt cely cas pri mne. Takmer cely cas som vsak mala na sebe monitor, do sprchy ma pustili len raz a kedze mi bolo na odpadnutie, tak mi to velmi nepomohlo. Chvilku som skusala fit loptu. S lekarkou som bola spokojna, ale porodna asistentka mi nesadla. Dieta mi hned na brusko nedali, doniesli mi ho sice o chvilku na prisatie, ale syn spal a o prisatie nejavil zaujem.
Po porode davaju na brucho nieco ako termofor, ale s chladnejsou vodou - zena nemusi drzat ruky na bruchu.
S kojenim mi velmi neporadili a nepomohli. Navyse syn mal nizku porodnu hmotnost a mala som si odsavat, s cim mi tiez nikto neporadil. Syn sa mi inak pekne prisal, len zial asi vytiahol malicko.
Nevyhodou tejto porodnice je, ze nie su prisposobeni na deti s nejakymi problemami ako napriklad nizka porodna hmotnost a taketo pripady prevazaju do vacsich nemocnic. Syna previezli na Antolsku a mna poslali domov. Asi dva dni bol syn bezo mna v nemocnici, az potom prijali aj mna ako sprievodnu osobu.
ZuzkaR
expert

Obrázky: 1

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod zdenka1 »

ja som v DS rodila druheho syna, marec 2009. na porodnej sale som bola sama (bol vikend), na pristup porodnych asistentiek sa nemozem stazovat, lekara som mala dohodnuteho. po porode som ostala 2 hodiny na porodnej sale, maleho zatial odviezli na novorodenecke, po dvoch hodinach ma odviezli na sestonedelie, mala som maly apartman (nadstandardna izba, 20€/noc), syna mi na poziadanie hned priniesli (este dalsie 4 hodiny som musela lezat), ale sestricky z novorodeneckeho sa chodili pytat ci je vsetko ok, ci nieco nepotrebujem, nechcem si oddychnut a nemaju si maleho zobrat. v pondelok rano prisla laktacna poradkyna, porozpravat, vysvetlit, poradit a az do odchodu z nemocnice sa prisla kazdy den pozriet a spytat ci je nejaky problem s kojenim. na izbu pustali len manzela (a ja som ani nikoho ineho nechcela aby za mnou chodil), s ostatnou rodinou som sa dohodla, ze pridu k nam po prepusteni z nemocnice ked sa doma utrasieme. tiez som mala moznost vybrat si z 3 jedal na obed aj na veceru po dohode s dietnou sestrou. personal pred vstupom do izby zaklopal, vzdy s usmevom, rychlo spravili co bolo treba a sli prec. ziaden extremny hluk na chodbach, u mna maximalna spokojnost.
zdenka1

expert

Odoslaťod ZuzkaR »

Zdenka, ovladas madarcinu alebo s tebou komunikovali v slovencine? Lebo na mna vzdy vsetci zacali madarsky a sice co to rozumiem, ale im som prevazne nerozumela.
ZuzkaR
expert

Odoslaťod zdenka1 »

komunikovali so mnou normalne po slovensky
zdenka1

expert

Odoslaťod aquilka1 »

Chcem reagovať (podľa osobných skúseností) na možnosti, ktoré sa uvádzajú v popise o pôrodnici v Dun. Strede:

- klasická pôrodná posteľ - áno
- pôrodná stolička - je položená v kúte, podľa vyjadrenia personálu ju ešte nikto nevyužil z dôvodu, že sa tam zatiaľ nenašiel pôrodník, ktorý by pôrod na pôrodnej stoličke akceptoval... takže slúži možno ako kvetináč, kus nábytku, atď. :?
- klasická nemocničná posteľ - áno
- veľké lopty - naivne som si myslela, že je tam kvôli tomu, aby si na ňu rodička sadla... ale PA mi vynadala, že tak tlačím na hlavu dieťaťa (išlo o 1. dobu pôrodnú, bola som otvorená na 5 cm) a musela som sa okamžite postaviť... :( Aj keď to bola pravda, aj keď pochybujem, dalo sa to povedať aj iným tónom... :(
- rebriny - asi sú tam, ale keďže väčšinu času som musela tráviť poležiačky kvôli monitorovaniu, moc sa asi nevyužívajú... :(
- prehrávač s hudbou - nevidela som, ani nikto neukázal že sa môže používať
- aromolampa - nevidela som, ani nikto neukázal že sa môže používať
- karimatky, žinenky, príp. iné podložky vhodné na pohyb na zemi - nevidela som, ani nikto neukázal že sa môže používať
- sprcha (možnosť sprchovať sa je v klasických pôrodných boxoch obmedzená, ak sú tam aj iné rodičky) - bola som na nadštandardnom pôrodnom boxe, tam je samostatná sprcha a toaleta, ktoré používa iba tá rodička, ktorá je na tej sále
- vaňa na 1.DP - je tam, ale nikto nenavrhol, že sa môže používať... celkovo sa so mnou nikto nerozprával o žiadnych možnostiach, čo som ako prvorodička čakala, nikto sa mi počas pôrodu nevenoval okrem rutinných vyšetrení, nikto nenavrhoval žiadne možnosti na prirodzené tlmenie bolesti, dokonca keď som bola pod sprchou, tak ma odtiaľ vyhnali, lebo ma bolo treba "rýchlo" vyšetriť :?
- možnosť rodiť do vody - dá sa iba u prímára, na základe predchádzajúcej konzultácie s ním, ale keď tam on nie je, darmo ste sa dohodli, do vane vás nikto iný nepustí... :(
- priloženie bábätka na prsník hneď po pôrode - nepriložili mi ho (bol zdravý, neboli žiadne komplikácie)
- ponechanie bábätka s matkou aj tie 2 hodiny po pôrode na sále - bez opýtania mi ho zobrali... a na izbu tiež nepriniesli hneď ako ma tam previezli, musela som si ho pýtať...

Podptýkam, že môj pôrod bol spontánny a bez komplikácií.
Naivne som si predtým myslela, že sa ma počas pôrodu niekto bude pýtať, ako sa cítim, poradiť možnosti ako píšu (napr. tie fitlopty, rebriny, vaňu) - individuálne podľa potrieb rodičky. Keďže je tam odborný personál, ktorý vidí niekoľko pôrodov denne a ja som vtedy rodila prvý krát, že mi snáď pomôžu - pod pojmom pomoc si nepredstavujem vyvolávanie, urýchľovanie, oxytocín, epidurál, ale tie prirodzené metódy, ktorými sa prezentujú, napr. tá pôrodná stolička...
Oproti tomu je realita taká, že čo si vopred nevybojujete, to určite nemáte.
A čo ste si vybojovali, za to musíte bojovať aj počas celého pôrodu, inak to tiež nemáte.
Len nechápem, ako mám bojovať a zároveň sa uvoľniť a rodiť...
aquilka1

Odoslaťod ZuzkaR »

Aquilka, mne sa podarilo aspon chvilku pohopsat na fit lopte a nenamietali. Neviem, ci to pomohlo, ale mozno aspon mne psychicky, ze nieco robim a nielen lezim na posteli.
ZuzkaR
expert

Odoslaťod a-d-r-i »

Ja som svoju dcerku tiez rodila v nemocnici DS. Pocas porodu som bola spokojna a aj po nom. Nezelala som si ziadne nadstandardne sluzby ani pritomnost manzela pri porode. S panom doktorom som bola spokojna,nebol sice nejaky extra priatelsky,ale bol profesionalny,a vo vsetkom mi pomahal. Najviac mi pomohla jedna osetrovatelka,ktora bola skoro cely cas pri mne,utierala ma mokrou handrou,pomahala pri bolestiach a nosila mi vodu na pitie. Moznost toalety a sprchy som takisto mala,ale kedze som cely cas bola pripojena na monitor,nebolo to az tak casto. Rodila som cisarskym rezom,v plnom spanku,takze prvy styk s dietatom nebol mozny,ale ihned po prebudeni mi ho priniesli. Bola som na dvojlozkovej izbe a tiez sama tak som mala absolutne sukromie. Najviac som ocenila pritomnost laktacnej sestry,ktora mi velmi pomohla s dojcenim,a do buducna mi poskytla tel.cislo,a moznost sa s nou hocikedy poradit. O babo bolo postarane. Aj strava bola vcelku dobra. Ja som mala dobre skusenosti, a isla by som tam rodit znova.
a-d-r-i

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Pôrodnice Trnavský kraj

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.