Rodičovský príspevok

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Rodičovský príspevok

Odoslaťod MAHU »

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, ako je to s avizovaným zvýšením rodičovského príspevku (neviem sa k tomu nikde dopátrať), či oň treba špeciálne požiadať? Momentálne som na rodičovskej dovolenke s 2. dieťaťom (na MD som prvýkrát nastúpila 1.1.2005 a plynule som prešla na 2. MD od 29.1.2008), predtým som bola riadne zamestnaná (teda ešte stále som) a bolo mi pri oboch deťoch priznané materské.

Druhá otázka: môže mi zamestnávateľ počas trvania rodičovskej dovolenky zrušiť prac. miesto bez toho, aby som o tom vedela (firma ďalej existuje, akurát moje konkrétne miesto na odbore bolo zrušené)?

Tretia otázka: V akých prípadoch je možné poskytnúť predĺženú RD po dovŕšení 3. roku dieťaťa?

ďakujem pekne za odpoveď
MAHU

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Rodičovský príspevok

Odoslaťod corky »

avizované zvýšenie stále tuším nie je schválené

prac. miesto možu zrušiť, ale počas trvania materskej ovolenky (do 3. rokov dieťaťa) ti výpoved dať nesmú. Zamestnávatel je povinný držať povodné miesto pol roka, potom ťa može zaradiť aj na inú prac. pozíciu, ale zodpovedajúcu tvojmu vzdelaniu a praxi (napr. nemožu účtovníčku zaradiť ako upratovačku v rámci tej istej organizácie)
A s ponúkaou inou prácou nemusíš zaradiť, ak by nebola zodpovedajúca.
Ak by ťa po MD prepustili, máš nárok na odstupné ... ale NESMIEŠ dať výpoved ty ani rozviazať PP dohodou!

Predlžená MD po dovršení 3. roku veku existuje dvojaká:
1. predlženie z dovodu nepriaznivého zdrav. stavu dieťaťa - schvaluje to posudkový lekár, matka nesmie pracovať, dieťa može na 4 hod do školky a nadalej budeš poberať RP (ale len ten nižší, aj keby zvýšenie schválili)

2. dobrovolné predlženie ... tzv. Riadna a celodenná starostlivosť o dieťa do 6 rokov - matka nesmie pracovať a dieťa nesmie do školky, matka nedostáva RP, ale štát platí odvody.
Prípadne može dieťa na 4 hodiny do školky, ale vtedy štát nezaplatí už všetky odvody, len ich časť.
V prípade, že by si bola zamestnaná, musel by zamestnávatel súhlasiť s neplateným volnom (ale aj nemusí, nie je to jeho povinnosť, len dobrá vôla)
corky

I choose to be happy...

expert

Re: Rodičovský príspevok

Odoslaťod MAHU »

ďakujem pekne za info.
MAHU

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.