kto plati matersku, ak...

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

kto plati matersku, ak...

Odoslaťod majkamajka »

Dobry den, poradte prosim,

zaujimalo by ma, ak som zamestnana na dobu urcitu, alebo som v skusobnej dobe a som tehotna, kto mi bude platit matersky prispevok. Predtym som bola 12 rokov na PP v inom zamestnani.
dakujem
majkamajka
začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: kto plati matersku, ak...

Odoslaťod zdenka1 »

socialna poistovna, pokila si robila pred nastupom na matersku aspon 270 dni, resp si si platila odvody
zdenka1

expert

Odoslaťod majkamajka »

Je matersky prispevok pevne stanoveny alebo zavisi od predchadzajuceho (rok dozadu) prijmu?
majkamajka
začiatočník

Odoslaťod corky »

materské sa odvíja od príjmu za posledný rok
Denný vymeriavací základ sa počíta z hrubej mzdy za posledných 12 mesiacov. Materské sa počíta z denného vymeriavacieho základu, je vo výške 55 % z priemernej dennej hrubej mzdy x počet kalendárnych dní v mesiaci.

Tu si to možeš aj vypočítať:

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypo ... rskeho.php

Ak by matke vyšla nižšia materská, ako je výška Rodičovského príspevku, potom štát rozdiel dopláca (teda existuje určité minimum, teraz to je 164,22 eura).

Materské matka poberá 28 týždnov (teda približne pol roka) a do tohto obdobia sa už ráta odchod na materskú pred porodom 6-8 týždnov.
Po skončení materskej dovolenky treba na Urade práce, soc. vecí a rodiny požiadať o Rodičovský príspevok, to už je fixná čiastka (má sa od januára zvyšovať).
corky

I choose to be happy...

expert

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.