živnosť a rodičovský príspevok

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

živnosť a rodičovský príspevok

Odoslaťod meggie »

Chcela by som vás poprosiť o radu. Som na RD do októbra 2010 a chcela by som si založiť živnosť. Snažím sa dopátrať k tomu, či budem mať nárok na rodičovský príspevok. Živnosť bude na prevádzku eshopu a syn nebude v jasliach ani škôlke, ale so mnou doma, tým, že budem pracovať z domu. Vopred veľmi pekne ďakujem. ;)x
meggie

koniec niečoho je začiatkom iného...ale čoho?

expert

Mood: Tired

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: živnosť a rodičovský príspevok

Odoslaťod meggie »

zatiaľ som našla toto, len neviem, či to platí aj v prípade, že je dieťa doma : Rodičovský príspevok navrhuje ministerstvo poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. Výnimkou zostávajú zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, by mali mať nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 percent sumy poberaného rodičovského príspevku.
meggie

expert

Odoslaťod corky »

presné info ti daju na Urade práce, soc. vecí a rodiny
Naposledy upravil corky dňa , celkovo upravené 1 krát.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod corky »

teraz pozerám na dátum narodenia tvojho syna... takže kedže si nastúpila na RD ešte pred 1.1.2009, tento nový zákon sa na teba nevzťahuje a dostaneš normálne plný RP aj ked budeš pracovať. len dieťa nesmie do štátom dotovanej školky
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod meggie »

corky píše:teraz pozerám na dátum narodenia tvojho syna... takže kedže si nastúpila na RD ešte pred 1.1.2009, tento nový zákon sa na teba nevzťahuje a dostaneš normálne plný RP aj ked budeš pracovať. len dieťa nesmie do štátom dotovanej školky

ďakujem za odpoveď, ak je to takto, veľmi by si ma potešila a len čo sa dostanem z domu, pôjdem sa popýtať na úrad
meggie

expert

Odoslaťod Kalea »

meggie píše:
corky píše:teraz pozerám na dátum narodenia tvojho syna... takže kedže si nastúpila na RD ešte pred 1.1.2009, tento nový zákon sa na teba nevzťahuje a dostaneš normálne plný RP aj ked budeš pracovať. len dieťa nesmie do štátom dotovanej školky

ďakujem za odpoveď, ak je to takto, veľmi by si ma potešila a len čo sa dostanem z domu, pôjdem sa popýtať na úrad

Neviem ako to je s rodičovským príspevkom, ale živnostníci (ak nemajú prerušenú živnosť) si musia platiť zdravotné a dôchodkové poistenie, tak rátaj s tým, že tieto dve položky si budeš musieť pravdepodobne platiť sama. Pre istotu si to tiež over.
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Odoslaťod meggie »

Kalea píše:
meggie píše:

Neviem ako to je s rodičovským príspevkom, ale živnostníci (ak nemajú prerušenú živnosť) si musia platiť zdravotné a dôchodkové poistenie, tak rátaj s tým, že tieto dve položky si budeš musieť pravdepodobne platiť sama. Pre istotu si to tiež over.

idem si všetko zisťovať a možno počkám na január, kým sa tety na úradoch zorientujú z nového zákonu. zatiaľ som v prípravným fázach, aj keď najradšej by som už niečo robila, ale do takýchto vecí sa neoplatí ísť hr-hr, tak musím skrotiť moju nedočkavú povahu a plánovať, zisťovať...
meggie

expert

Odoslaťod corky »

Kalea píše:
meggie píše:

tak to áno, odvody budeš musieť platiť... je to minimálne okolo 150€ mesačne!
a od januára sa zasa budú zvyšovať ... takže čo dostaneš na RP, to štátu vrátiš na odvodoch
ja som počas materskej radšej robila na dohodu ... RP som dostávala celý a zaplatila som si akurát daň, žiadne odvody
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod tami18 »

ahoj, nečítala som čo píšu ostatní no ja som zistila od JUDR. Glezho(radí v právnej poradni na rodinke) toto. RD mi končí v dec. 2010. nastupujem do práce vo februári a na RD pôjde môj partner- otec dieťáťa. tiež robí na živnosť. JUDR mi odpísala, že ak chceme dostávať plný RP, partner musí prerušiť živnosť. inak máš nárok len na príspevok na starostlivosť odieťa, je to 25% z RP.
asi som ťa nepotešila
tami18
začiatočník

Odoslaťod corky »

tami18 píše:ahoj, nečítala som čo píšu ostatní no ja som zistila od JUDR. Glezho(radí v právnej poradni na rodinke) toto. RD mi končí v dec. 2010. nastupujem do práce vo februári a na RD pôjde môj partner- otec dieťáťa. tiež robí na živnosť. JUDR mi odpísala, že ak chceme dostávať plný RP, partner musí prerušiť živnosť. inak máš nárok len na príspevok na starostlivosť odieťa, je to 25% z RP.
asi som ťa nepotešila

ano tami, ale toto platí len pe mamičky (a oteckov), čo nastupili na RD po 1.1.2009
corky

I choose to be happy...

expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.