tehotenstvo a výpoveď

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

tehotenstvo a výpoveď

Odoslaťod lienočka78 »

Babenky, neviete mi niektorá povedať, či mi môže zamestnávateľ dať výpoveď, keď mu oznámim že som tehotná, alebo som v nejakej ochrannej dobe.
Za odpovede dakujem
lienočka78
začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: tehotenstvo a výpoveď

Odoslaťod Effka »

Vypoved kvoli tehotenstvu dostat nemozes, ale... ak si v skusobnej dobe moze ta vyhodit lebo sa mu zachce, ak mas dobu urcitu nemusi ti predlzit zmluvu. Ak si po skusobnej dobe a mas zmluvu na dobu neurcitu a svoju pracu robis zodpovedne nevidim dovod na obavy.
Effka
expert

Odoslaťod RomanaX »

Moze Ta vyhodit - ak rusi Tvoje pracovne miesto.
Mne sa to stalo, aj ked ucelovo, ked som pred nastupom do prace po MD oznamila 2. tehu (chcela som byt fer), tak radsej zrusil moje pracovne miesto...
RomanaX

expert

Odoslaťod aminka3 »

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, som v prvom mesiaci tehotenstva, pracovnu zmluvu mám na dobu určitu, t.j. do 01.12.2009, musím nahlásiť tehotenstvo do decembra? bojím sa že keď sa zamestnávatel dozvie že som tehotná, tak mi nepredlži zmluvu, v pripade že by som nebola tehotná, by mi určite predlžil. čo ak mi nepredlži? dostanem nejaké financie, alebo bude treba isť na úrad práce? alebo vlastne čo by sa malo robiť? :roll:
za odpoveď vopred ďakujem
aminka3

Mood: Cool

Odoslaťod vacanze »

aminka3 píše:Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, som v prvom mesiaci tehotenstva, pracovnu zmluvu mám na dobu určitu, t.j. do 01.12.2009, musím nahlásiť tehotenstvo do decembra? bojím sa že keď sa zamestnávatel dozvie že som tehotná, tak mi nepredlži zmluvu, v pripade že by som nebola tehotná, by mi určite predlžil. čo ak mi nepredlži? dostanem nejaké financie, alebo bude treba isť na úrad práce? alebo vlastne čo by sa malo robiť? :roll:

nie je Tvojou povinnostou informovat zametnavatela, najma ak nemas za sebou 1. trimester, ak mas obavy, ze by Ta vyhodili tak pockaj, ak mas mudreho a chapaveho sefa tak mu to povedz
vacanze

Len ten zápas je stratený, ktorý je stratený v našej mysli

expert

Odoslaťod zlaticko »

aminka3 píše:Dobrý deň,

no neexistuje ziaden predpis ze to musis nahlasit.. ale pokial to zamestnavatelovi neoznamis pisomne.. tak si z pohladu zakona neni tehotna...
narok na podporu v nezamestnanosti po ukonceni PP to tazko povedat.. zavisi od toho kolko rokov mas odpracovnych... pred skoncenim PP / musia to byt min. dva kompletne roky ak posledny PP bol na dobu urcitu.. tri roky ak na dobu neurcitu/ Pokial je to PP na dobu urcitu a ty oznamis ze si tehu.. nemusi ti ju predlzit.. /ani to nerobia povacsinou/
ale treba si uvedomit ze ked neoznamit tehu .. tak potom nemas narok na neobmedzeny pocet volnych dni na nastevu lekara...

ako je to na tebe ak mas pocit ze to dokazes utajit tak to utaj.. a uvidis.. ak nie tak mu to oznam.. a pred skoncenim PP chod na PN a potiahni ju az do nastupu na MD... ak ti MD vyjde..
zlaticko
expert

Odoslaťod meginka »

ak si tehotna, si v ochrannej dobe, to znamena, ze vypoved od zamestnavatela mozes dostat LEN v pripade, ze rusi firmu alebo jej cast (par.63, 1a). Pri nadbytocnosti, resp. ruseni pracovneho miesta si chranena (par.63, 1b). Takze ziadne strachy, ak mas neurcitu dobu, vypoved nemozes dostat, si chranena v celej ochrannej dobe, ktora je v tomto pripade pre tehotnu 6 mesiacov, ak plynule prechadzas na matersku, tak aj pocas nej a ak plynule prechadzas na rodicovsku, tak az do ukoncenia rodicovskej dobe si stale u neho zamestnana. Jeho to nebude stat nic, iba nervy ;)))
meginka

Tehotenstvo a výpoveď

Odoslaťod andrea16 »

Ahojte babenky,
potrebujem vazne poradit,zatial mi nikto nedal odpoved:
Mam PP na dobu urcitu do 31.12.09, som v 2mesiaci tehotenstva, mam rizikove az do nastupu MD.
Zamestnavatel mi PP nepredlzi /pred tyzdnom som sa to dozvedela/, co od 1.1.2010? Musim sa ist hlasit na UP aj ked som PN? A co poistenia,ktore by som si mala zacat platit/myslim tym zdravotne,dochodkove, v nezamestanosti/? Ak viete,prosiiim poradte.Dakujem
andrea16

Odoslaťod meginka »

ahoj andrea16,

podla mojho nazoru vzhladom na to, ze PP je na urcitu dobu, je platna vypoved a momentalne je dolezite, kedy ukoncis PN. Ak PN neukoncis az do prechodu na matersku, tak sa nemusis hlasit na urade prace, pretoze si na PN. Az po jej ukonceni sa musis nahlasit na urad prace. Ak sa nahlasis na urad prace, tak potom nemusis odvadzat ziadne poistenia, maximalne nejake dobrovolne, ale to uz je na tebe, to nie je povinne. Poistenie by si si musela platit iba vtedy, ked by si sa rozhodla na urad prace sa neprihlasit. V takom pripade si sa sama rozhodla, ze nechces byt nikde evidovana a musis si platit kadejake poistenia (zdravotne, nemocenske, dochodkove atd.).

Po ukonceni PP ma tehotna ochrannu dobu, v pripade tehotnej je to az 6 mesiacov, takze by malo byt vsetko v poriadku, pokial, ako som uz spominala, neprerusis PN. V takom pripade si uz od prveho dna po PN nezamestnana a bud sa nahlasis alebo si platis sama poistenia.

paa
meginka

Odoslaťod andrea16 »

Meginka, vdaka za pomoc :)
este jedna otazocka: Je iste, ze PN budem mat az do nastupu na MD a co potom, ked prejdem na MD,ani vtedy si nebudem nic platit?
andrea16

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.