slobodná mamička

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

slobodná mamička

Odoslaťod veve229 »

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom toho, že na čo mám nárok ako slobodná mamička.
V máji som ukončila štúdium na VŠ, pričom 18.9.2009 mám termín pôrodu. Môže ma napríklad na materskú gynekologička vypísať skorej ? - nemám 25 rokov, takže stále spadám pod vyživovaciu povinnosť rodičov, od štátu nemám nárok na nič, preto zisťujem čo a ako.
Nemyslite si, že chcem vybabrať zo štátom, ako som tu niekde čítala, keď sa jedna slobodná mamička pytala na čo má nárok. Len sme sa s priateľom nezhodli na tom, či chceme babetko. Ja som chcela ....
Nájde sa tu niekto v podobnej situácii ako ja?
veve229

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: slobodná mamička

Odoslaťod Mysenka »

Veve, preco si sa neprihlasila hned po ukonceni studia na Urad prace? Urob tak este teraz. Narok na podporu by Ti mal vzniknut. VS studium je povazovane za pripravu na buduce povolanie a zaratava sa aj do zapoctu odpracovanych rokov pre vypocet dochodku. Cize, nevidim to zas tak cierno, zeby si nemala narok vobec na nic. Ak Ti priznaju podporu tak ju mozes predsa poberat do nastupu na matersku a potom by si mala poberat rodicovsky prispevok po dobu troch rokov. O ten sa ziada tiez na Urade prace. Poinformuj sa. Narok nemas jedine na materske. Kedze si nepracovala nema sa Ti z coho vyratat jeho vyska. Tiez som po ukonceni studia sla rovno na urad prace, odporucali nam to na studijnom. Myslim, ze sa tak malo urobit do 7 dni po ukonceni studia, ale snad nebude problem v tvojom pripade, ked sa prihlasis neskor. Nez som sa zamestnala tak som stihla poberat podporu cca 2,5 mesiaca. Ziaden problem nebol.
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Obrázky: 0

Odoslaťod veve229 »

ja som na úrade práce bola hneď na druhý deň ako som skončila školu, ale podľa zákona nemám dostať nič, lebo do 25 rokov ma musia živiť rodičia...
celých 5 rokov som si platila poistenie v nezamestnanosti, aby som mala nárok aspoň na niečo, no v sociálnej poisťovni mi povedali, že na odpoveď majú 60 dní, čo by som už teoreticky mala byť na materskej
veve229

Odoslaťod Mysenka »

Veve to je divne, pretoze ja som sa hlasila na urade prace aj po skonceni strednej skoly, kym som nesla na vysku a podporu som dostavala. Nikto neargumetoval tym, ze ma maju zivit rodicia. Vyzivovacia povinnost rodicov voci dietatu je dovtedy dokedy sa dieta pripravuje na svoje buduce povolanie, ak skonci riadne skolu podla mna vyzivovacia povinnost konci. Over si to niekde u pravnika, je tu pani Glezgova v poradniach, urcite Ti relevantne poradi. Toto sa mi nezda.
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Obrázky: 0

Re: slobodná mamičkaRe: slobodná mamička

Odoslaťod Iris »

Mysenka píše:Veve to je divne, pretoze ja som sa hlasila na urade prace aj po skonceni strednej skoly, kym som nesla na vysku a podporu som dostavala. Nikto neargumetoval tym, ze ma maju zivit rodicia. Vyzivovacia povinnost rodicov voci dietatu je dovtedy dokedy sa dieta pripravuje na svoje buduce povolanie, ak skonci riadne skolu podla mna vyzivovacia povinnost konci. Over si to niekde u pravnika, je tu pani Glezgova v poradniach, urcite Ti relevantne poradi. Toto sa mi nezda.

Mysenka, myslim, ze vyzivovacia povinnost rodica je naozaj do 25 ...

Veve, dalsia vec, ktoru mam z vlastnej skusenosti, neuver hned prvemu uradnikovi, over si informacie na viacerych miestach, je to tragi-komicke, ale je to tak ... to co bez problemov platilo v jednom meste v SR, neplatilo v inom meste v SR, manzel (vtedy este len frajer) bol na tom istom urade v mieste svojho bydliska asi 3X v rovnakej zalezitosti ako ja v svojom a 3X mu povedali nie, mne povedali ano na prvy sup, konzultovala som s riaditelom nasho uradu a jeho zaver bol, ze jeden zakon sa da interpretovat rozne, co je asi fakt, ale v socialnej politike statu :shock: :evil: , nakoniec to manzel riesil cez ministerstvo a samozrejme bol v prave ... takze tak sa veci maju v nasom kocurkove ... zhodou okolnosti tiez islo o vyzivovaciu povinnost rodicov do 25, my sme boli na VS a obaja sme sa prehupli cez 25, potom nam vznikol narok na nejake davky, to len tak fyi
Iris
expert

Odoslaťod Iris »

veve, este ma napadlo, ze je tu aj diskusia "slobodne mamicky", tam ti budu dievcata urcite schopne dat rady z prvej ruky, pozri tu: http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=316

dobre rady by si mohla dostat aj na www.porada.sk v prisluchajucej podsekcii
Iris
expert

Odoslaťod veve229 »

ja som sa pýtala u X ľudí a všetci mi povedali, že namám nárok na nič do veku 25 rokov... až keď sa malá v septembri narodí, tak budem mať nárok na rodičovský príspevok, inak na nič... neviem čo by som robila nebyť mojich rodičov :(
veve229

Re: slobodná mamičkaRe: slobodná mamička

Odoslaťod LIBERTAS »

Mysenka píše:Veve to je divne, pretoze ja som sa hlasila na urade prace aj po skonceni strednej skoly, kym som nesla na vysku a podporu som dostavala. Nikto neargumetoval tym, ze ma maju zivit rodicia. .
mysen ale toto bolo minimálne pred destimi vlastne aj viac rokmi nie?
rodičia mali vyživovaciu povinosť, do skončenia školy a do dosiahnutia plnoletosti...bohužial teraz štát aby náhodou nemusel dať o korunu viac na práve vyštudovaného človeka bez práce, ak má s rodičmi trvalé bydlisko, vyživovaciu povinosť majú rodičia do 25.
LIBERTAS

Happiness is not a state to arrive at, but a manner of traveling. ~Margaret Lee Runbeck

expert

Mood: Happy

Odoslaťod zlaticko »

mysenka to su vsetko stare informacie. tak 10 rokov

po skonceni studia ti nrok na podporu v nezamestnanosti nevznika pokial si ale nebola pocas VS zamestnana.. resp. si si neplatila poistenie v nezamestnanosti... nie DNP teda nemocenske ..

u teba ale ak si si ho aj platila tak sa vypocita podla toho kolko si si platila.. a dalsia vec je ze ak mas narok na materske.. co nemas ak si si neplatila DNP tak dostanes rodicovsky odo dna porodu mesiac spatene..

samozrejem porodne a priplatok k porodnemu dostanes

co sa tyka toho ze si slobodna bez partnera.. tak bohuzial na nic navyse narok nemas.. pokial ti nevyjde materske.. to by si mohla poberat 37 tyzdnov miesto 28 ale ak si neplatila DNP tak narok nemas.

a ano dnes sa uz ludia do 25 rokov posudzuju spolu s rodicmi aj ked s nimi zrovna nebyvas... takze ti nevyjde ani hmotna nudza...

pomohlo by keby si napisala co si si pocas VS priplacala ci to bolo poistenie v nezamestnanosti do soc. poist. a z akeho zakladu bolo pocitane..
ci si si platila DNP

ak nie tak potom chod co najskor na urad prace.. a hlavne do zdravotnej poistovne kde ti daju doplatit rozdiel medzi 7 dnom od ukoncenia studia a dnom prihlasenia sa na UP aby si nemala problemy u lekara a pod..

gynekologicka ta skor moze vypisat na PN... cize nebudes musiet chodit na urad.. ale mozes mat obmedzene vychadzky.. a nebudes ale dostavat peniaze..

aj ked ta vypise na matersku.. tak peniaze dostanes az nasledujuci mesiac po porode.. vo vyske RP

ale este raz.. vsetk zavisi od toho ako som napisala.. co si si platila.. a z akeho zakladu...a odkedy..
zlaticko
expert

Odoslaťod zlaticko »

este k tym 60 dnom.. ak ti uznaju narok na podporu v nezaemstnanosti tak ti ju vyplatia spetne.. ale smola bude ze len do datumu nastupu na matersku.. hoci ti narok na materske nevznikne...

uz peknych par rokov su omnoho prisnejsie pravdla pre podporu v nezamestnaosti a socialne davky.. minule bola podobna tema aj v pali ma to...

treba si uvedomit ze na VS ani na rodicovskej dovolenke nie ste poistene v nezamestnanosti a teda vam narok na podporu po skonceni RD VS nevznika

a socialne davky ziskat (v hmotnej nudzi) nie je take jednoduche... ak jeden robi a nemate vaic ako 5 6 detí tak je to tazke..
zlaticko
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.