Úprava práv a povinností

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Úprava práv a povinností

Odoslaťod uzlik »

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s otázkou ktorú asi riešite dosť často, no každý prípad je iný a ja sa veľmi bojím pojednávania ako dopadne.
Mám synčeka ktorý má 2roky a 3 mesiace, podala som návrh na úpravu práv a povinností + zmenu priezviska. Mali sme pojednávanie už 2 krát ex-priateľ sa prvýkrát nedostavil lebo zámerne nevyzvdvihol poštu a po druhýkrát prevzal no ospravedlnil sa že ho seklo. Som momentálne v situácii keď sa bojím o svoje dieťa, na súde sa bude riešiť otázka stretávania sa otca s dieťaťom a tu je problém ja by som bola veľmi nerada pokiaľ by súd povolil toto stretávanie, môj ex-priateľ bol alebo je neviem drogovo závislý má na to papier zo psychiatrie v Pezinku kde bol prevezený sanitkou z nemocnice tú na neho zavolali vlastný rodičia nakoľko robil taký cirkus že už to bolo neúnosné. Napadol verejného činiteľa na čo má tiež záznam no rieši sa to iným súdom a pre nedostatok dôkazov pravdepodobne z toho nebude nič, odcudzil majetok firma v ktorej pracoval ale bolo to tiež stiahnuté neviem či pokiaľ sa žiadosti stiahnu majú niaku váhu. S malým sa nestretáva tvrdí že som to ja zakázala, nič som mu nezakázala ale to je asi tvrdenie proti tvrdeniu. Môjho synčeka nevidel už 1 rok a 3 mesiace, ani ho nepozná a výživné nám neplatí ani sa inak nezaujíma. Chodí ho pozerať akurát jeho stará mama a otec aj to len raz za mesiac. Podala som tento návrh len kvôli tomu aby mi synčeka nemohol kedykoľvek zobrať nakoľko nastupuje od januára do škôlky, nejde mi ani tak o výživné ktoré viem že aj tak platiť nebude viem že je to tiež trestné ale keď zaplatí aj 1 euro mesačné tak sa snaží takže túto otázku neriešim, chcela by som len vedieť či tu je možnosť že súd zakáže stretávanie sa otca s dieťaťom a či sú toto dosť dobré dôvody na to aby tak učinil. Môj synček je na mňa naviazaný aj keď má rád svoju stará mamu viem žeby s ňou nešiel, nejde niekedy na prechdázku ani s mojimi rodičmi s ktorými je každý deň. Bojím sa toho že pokiaľ si ho zoberie pre neho cudzí muž že to bude pre neho dosť stresujúce. Mala by som ešte otázku ohľadom zmeny priezviska, veľmi by som si želala keby sa volal môj synček po mne, aby sme mali priezvisko spoločné, jeho otec o neho doteraz nejavil záujem aj keď musím spomenúť že sme bývali spolu po synčekovom narodení cca 3 mesiace, potom od nás odišiel a potom 5 mesiacov a zas odišiel od nás a momentálne to je už vyše toho roka čiže malý ho vôbec nepozná. Neviem či je dosť dobrý dôvod na zmenu priezviska ten že o malého nemá záujem a že o neho nestará a nezaujíma, kdekoľvek kde ideme ma oslovujú priezviskom môjho synčeka a je mi to nepríjemné keďže sme manželia ani neboli. Potrebujem lepší dôvod na zmenu priezviska ? ďakujem Vám krásne za informácie. Katarína
uzlik

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Úprava práv a povinností

Odoslaťod ssiky »

Katka
co sa tyka zmeny priezviska, to ti poradit neviem, asi si treba prestudovat zakon o mene a priezvisku. alebo sa spytat na matrike, tam by ti vedeli poradit, ci sa da vobec priezvisko dietata zmenit.

a co sa tyka zakazu styku s otcom, tak podla mna nebudes mat problem to na sude dosiahnut, ak tvoj ex je naozaj taky, ako ho opisujes. treba uviest vsetky dovody, pre ktore nechces, aby sa tvoj ex stretaval s malym a myslim ,ze sud ti vyhovie.
ssiky
expert

Odoslaťod Elena. »

Katka, s tym priezviskom to bude asi zlozite, neviem ci sa na Slovensku za poslednych 10 rokov ohladom toho zmenili zakony, ale asi nie. Ked som sa rozvadzala ja, na zmenu priezviska mojej dcery bolo treba suhlas jej otca, samozrejme ze nam to povolenie nedal,tak ked dcera za par mesiacov dovrsi 18, zmeni si ho sama.
A co sa tyka stretavania sa tvojho syna so svojim otcom-ak mas dobreho pravnika, mohlo by to na sude dopadnut vsetko v tvoj prospech, ale opakujem, dobreho pravnika/pravnicku, hovorim zo svojej skusenosti.Zelam ti aby vsetko dopadlo co najlepsie
Elena.
expert

Odoslaťod ssiky »

No dobreho pravnika niekedy ani netreba.
ja som kamaratke pisala navrh na rozvod a ona tiez chcela obmedzenie, resp. povolenie stykania sa otca s dietatom iba v jej pritomnosti (otec dietata tiez bral drogy, bol aj vo vykone trestu, ale o dieta javil zaujem a stale javi a aj plati nan alimenty) a sud jej na prvom pojednavani vyhovel. takze si myslim, ze v tvojom pripade to nebude take zlozite.
ale asi zavisi aj od sudu a sudcu, kazdy je iny.
no drzim palce, aby sa ti vsetko podarilo ako ty chces.
keby si nieco potrebovala,kludne napis ss.
ssiky
expert

Odoslaťod uzlik »

dakujem vám všetkým za povzbudzujúce odpovede, my sme neboli manželia takže rozvod sa u nás nerieši len úprava práv a povinností a zmena priezviska. Na súde som už bola 2x a nedostavil sa a videla som v poradovníku že sa takéto niečo robí, aspoň úspech je že viem keď dovŕši 18-ty rok že si ho môže zmeniť sám ak bude chcieť to je fajn vedieť aspoň toto, ja to chcem zmeniť aj z toho dôvodu že nemôžem ísť na dovolenku bez toho aby som mala so sebou rodný list a preukazovala v prípade že sa niekto bude pýtať že dieťa ktoré mám so sebou je naozaj moje to je choré
ešte raz ďakujem za pozitívne odpovede
uzlik

Odoslaťod mamina »

Katka,
ja myslím, že prístup súdov sa v tomto aj u nás pohol vopred. Veľmi záleží aj toho konkrétneho sudcu, avšak určite to nie je nereálne. myslím, že v prvom rade by bolo dobré mať papier od psychológa, ktorý by potvrdil, že v tomto veku dieťaťa a vtejto situácii nie je vhodné v záujme dieťaťa, aby si ho otec mohol hocikedy vziať. Určite mu nezakážu sa s ním stretávať, ale mohla by si dosiahnuť aspon to, že pri takomto stretnutí budeš vždy aj ty :!: Podľa toho čo opisuješ, sa asi milý ocko na to aj tak potom vybodne.
Taktiež by som šla cez psychológiu aj na zmenu priezviska. Je preukázateľné, že otec o syna nejaví žiadny záujem (platenie výživného nie je záujem, ale povinnosť) - kúpil mu niekedy nejaký darček na sviatok? Vie aké ma rituály pred spaním? Aké má dieťa záujmy? Ako sa rado hrá, čoho sa bojí, z čoho sa teší a podobne? myslím, že dokázať nezáujem bude v tvojom prípade ľahké a potom už len treba odôvodniť, že dieťa nastuuje do škôlky a je v jeho záujme, aby ste mali rovnaké priezvisko, aby nebolo zmätené...skús sa poradiť aj na úrade sociálnych vecí a rodiny s kurátorom. Ja myslím, že tu mínať peniaze na právnika ani netreba :wink:
Držím palce
mamina

expert

Mood: Happy

Odoslaťod uzlik »

dakujem pekne "mamina" viem ze netreba minat peniaze na pravnika ved ich ani nemam cele to riesi UPSV a je to bezplatne .. jeho otec nema ponatia ako jeho dieta vyzera nieto este ake ma ritualy a jeho zaujmy, mozno keby ho videl niekde na ihrisku ani nevie ze je to jeho syn akurat ho vidi na foto ktore ma jeho mama a ta uz aktual foto ani nema lebo ho provokuje s tym ze ich vesa po celom dome ..
dakujem pekne, len sa bojim ze to nebude az take jednoduche s tym zakazom .. a stretavanie s malym pod mojim dozorom uf asi pride o nervy, ale lepsie ako nevediet co sa s mojim syncekom deje
uzlik

Odoslaťod ssiky »

Ja osobne si myslim, ze netreba ani ziadny posudok psychologa, podla mna sud v tomto pripade nema dovod styk otca s dietatom povolit. hlavne ak berie drogy a naozaj sa o dieta velmi nezaujima. vid jeho ucast na pojednavani, kde sa mu doteraz neuracilo dostavit. si myslim, ze sud nebude mat s tymto problem.
a co sa tyka zmeny priezviska, no to bude asi trosku problem, pokial to zakon nepripusta, tak sud ani matrika s tym nic nenarobi. :? ale za opytanie clovek nic neda.
ssiky
expert

Odoslaťod uzlik »

ssisky no drogy ze vraj uz neberie a ze vraj sa polepsil to jasne moze na sude tvrdit ostal sediet doma a ze vraj sa lieci aj ked si myslim ze nic take neexistuje akonahle vytiahne z domu paty tak sa to stane ..
a s tou zmenou priezviska on nesuhlasi ja som mu uz papier poslala nech mi to podpise ale len ho hodil do kosa .. lenze preco sa ma volat moj syncek tak ako clovek ktoreho ani nepozna a nejavi o neho zaujem ? .. ako mu to vysvetlim za par rokov preco sa vola inak ako ja a po kom to priezvisko ma ked aj tak jeho otec o neho zaujem mat nebude ? je to veeelmi nespravodlive a ja som bola blba krava ze som si myslela ze sa zmeni a pristupila na zmenu priezviska malemu :( teraz to mozem len a len lutovat :(
uzlik

Odoslaťod mamina »

uzlik, to nie je pravda, že ak nesúhlasí tak ti to súd nepovolí :!: treba len jasne sformulovať prečo chceš zmenu - odvolaj sa na to, že dieťa otca nepozná, nakoľko sa ten o neho vôbec nezaujíma, ide do škôlky, neskôr do školy, kde môže zle psychcky znášať rozdielnosť priezvisk. Jednoznačne je to v záujme dieťaťa, aby sa vyhlo nepríjemným situáciám.
To, aby úplne zakázali styk otca s dieťaťom podľa mna nedosiahneš, lebo otec má právo sa s ním stretávať - ti by ozaj musel byť tyran, násilník a podobne....ak už s drogami prestal a bude to mať aj niekde v papieroch, proste sa s tým musíš zmieriť a dúfať, že tak ako doteraz sa na svoje dieťa vykašle :evil: Ale tlač na to, aby to bolo len v tvojej prítomnosti. Dieťa je malé, na matku naviazané...

Držím palce
mamina

expert

Mood: Happy

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.