Vzor oznamenia o návrate do práce po RD-súrne

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vzor oznamenia o návrate do práce po RD-súrne

Odoslaťod zunka33 »

Ahoj,
viete mi niekto poradiť ako má byť formulované oznámenie o návrate do práce po skončení rodičovskej dovolenky? Mám sa odvolať na Zákonník práce /aký paragraf/, alebo pracovnú zmluvu? Je zákonom stanovená lehota, koľko pred ukončením RD musím písomne informovať zamestnávateľa o mojom úmysle?

ďakujem
zunka33

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Vzor oznamenia o návrate do práce po RD-súrne

Odoslaťod corky »

ja som nič take neposielala, zašla som do práce osobne a oznámila som to
vraciam sa v septembri (po 2,5 roku) a bola som tam asi v apríli (aby sa vedeli zariadiť, či maju alebo nemaju predlžiť zmluvu tej pani, čo ma zastupuje pošas materskej)
ale asi tak 3 mesiace dopredu asi treba oznámiť všade, ale neviem, či písomnou formou ... ved oni vedia, ked ti RD končí a k tomu termínu by mali s tebou rátať, aj keby sis a vobec neohlásila
alebo sa chceš vrátiť skor?
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod ssiky »

ja si tiez myslim, ze to netreba nejako specialne nahlasovat, ja jednoducho ked mi skonci RD, tak na druhy den nastupim do roboty.
ale ked zena chce nastupit skor ako po troch rokoch, asi je vhodne, aby to zamestanavatelovi oznamila, ale si myslim, ze staci aj ustne, telefonicky.
ssiky
expert

Odoslaťod corky »

tak asi sa pripomenúť treba, tak mesiac dopredu určite: Myslím, že je to také slušné a korektné voči zamestnávatelovi.
Može sa totiž stať, že tvoje miesto, pracovne zaradenie sa medzičasom zrušilo, a zamestnávatel ti ponukne iné, alebo ťa aj prepustí (musí dať odstupné)
Toto riešiť v den nástupu asi nie je nič príjemné... radšej by som sa takým prekvapeniam vyhla.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod ssiky »

no co ja viem, co je neslusne a nekorektne na tom, ked po skonceni RD nastupim do prace? pokial moj pracovny pomer trva, tak sa zamestnavatel nemoze hnevat, ked znova nastupim do prace aj bez predchadzajuceho upozornenia. vsak zamestnavatel vie, ze som na RD a ze tato trva tri roky. a ked miesto zrusil a pripadne by ma preradil na inu pracu, tak s tym aj tak nic nenarobim, aj ked mu mesiac vopred oznamim, ze znova nastupujem do prace. jedine si mozem hladat novu pracu, ak mi nove pracovne zaradenie nevyhovuje.
ale zase je pravda, ze clovek tym, ze zamestnavatelovi oznami ze chce po RD nastupit do prace, asi nic nepokazi. ale zakonnik prace to myslim neprikazuje.
ssiky
expert

Odoslaťod corky »

nie, asi neprikazuje
my sme mala organizácia, tak som s kolegami aj tak stále v kontakte
a oznamila som ustne, lebo viem, ako to chodí
a ešte tam pojdem koncom juna, dohodnuť podrobnosti na september
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod Effka »

Ahojte,ja mam kolegynu ( podriadenu) na RD uz 2,5r odkedy odisla neozvala sa, myslite ze s nou nejak vazne pocitam ze sa vrati? na jej mieste je uz davno ina pracovnicka co sa za ten cas zaucila a osvedcila. Poviem pravdu ze keby ze mi po 3r a 1 dni nastupi do prace asi by som odpadla zo soku. myslim ze dat vediet zamestnavatelovi ze nastupim, teda sa vraciam z RD v XY termine je nielen slusnost ale aj prevadzkova nutnost. minimalne v zmysle kde ta posadim a co ti dam robit, ked tvoju pracu uz robi ina. Nuz a pravdupovediac ja ten jej nezaujem o firmu resp aspon dat vediet ze zije a chce u nas este pracovat povazujem za isty prejav pracovnej moralky, ktora je zohladnovana .
Aj ked comu neverim ze by mohla ona brat ako samozrejmost ze po 3r sa vrati.

A este vzor:
Vazeny,vazena,
tymto vam oznamujem ze dna 17.7.2009 koncím rodicovsku dovolenku a do prace nastupim 20.7.2009
S pozdravom, meno , datum aspon mesiac dopredu

ja som oznamovala pisomne 1 kopia zamestnavatelovi a 1 na socialku
Effka
expert

Odoslaťod corky »

aj ja som nakoniec písala takéto Oznámenie o ukončení rodičovskej dovolenky.
Normálne hlavička, adresa zamestnávetela
pod to VEC: Oznámenie o ukončení rodičovskej dovolenky
a text že k danému dátumu končím RD a vraciam sa do práce.
Asi to treba, ak žena končí RD predčasne, teda skor ako v 3 rokoch dieťaťa.

Effka, nie je povinnosťou zamestnankyne, aby sa pravidelne hlásila z materskej, že "žije" ... a ona má právo po dovršení 3 rokov dieťaťa sa normálne vrátiť. Nemusí ju absolutne zaujímať, že zamestnávetel má s tým problém. Pracovníčka, ktorá tam je teraz by mala byť prijatá len na zastupovanie počas MD a RD (ale viem, že je to ťažko, hlavne ak si s novou pracovníčkou rozumiete a je spolahlivá, šikovná...). Zamestnávatel má povinnosť po skončení RD poskytnúť žene zodpovedajúcu prácu, nemusí ju dať na pôvodné miesto,a le mala by zodpovedať jej vzdelaniu a praxi. Vypoved može dať tiež, ale v tom prípade MUSI vyplatiť odstupné.
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod ssiky »

Effka
ja si tiez myslim, ze zena na materskej dovolenke sa nemusi zamestnavatelovi hlasit, ci zije alebo nie. pokial nebol pracovny pomer ukonceny, tak zena ma pravo sa vratit po troch rokoch normalne do prace. samozrejme ak zamestnavatel nema pre nu miesto, musi jej umoznit nastupit na ine, pripadne z organizacnych dovodov jej dat vypoved.
a zamestnankyna, ktore jej na jej mieste, tak ta iba zastupuje zenu, ktora je na MD, myslim, ze zamestnavatel nemoze ani nikoho zamestnat na miesto zeny, ktora je na RD, na trvalo, v pracovnej zmluve musi byt uvedene, ze je to zastupovanie pocas MD a RD. teda aspon kedysi to tak bolo.
mozno v mensich firmach je zvykom (ako napr. aj v mojom pripade) sa obcas ozvat, pripadne prist na navstevu do prace, ale urcite to nie je povinnostou zamestnankyne na RD.
ale asi mate pravdu, ze zo slusnosti sa treba ohlasit taky mesiac dopredu, ze zena chce nastupit znova do prace, hlavne ked je to skor ako za tie tri roky.
ssiky
expert

Odoslaťod Effka »

Nemala som pristup na net tak az teraz. Ja som tiez mama a tiez som bola na materskej, len kedze mne zamestnavatel vychadza v ustrety mimo zakon, idem si vybavit kedy co potrebujem bez toho aby sa tu na mna hocikto ohanal paragrafom, vychodila som skolu a dalsich X vyhod na ktore nemam ziadne zakone pravo, ocakam obdobny pristup aj od ostatych. a naozaj si myslim ze dat vediet ze ano nastupim je slusnost, nie zakonna povinnost. Dost ma hneva ked sa tu kazdy ohana paragrafmi ale ked nastupia tak zrazu by chceli skratenu dobu, posunut pracovny cas, vyhody pri planovani dovoleniek kvoli detom a pod. Dokazem to pochopit ale nieci za nieco. A naozaj dat vediet ze nastupim je to najmenej co mozem spravit a cele napisanie trva asi tak 3min.

No a teraz k zastupovaniu na MD, nasa mila kolegyna inak nasa (byvala? ) kamaratka, nam v pondelok oznamila ze je tehotna v 4tyzdni a v piatok sa dala vypisat na rizikove ( nic jej nebolo, dievca z dediny si chcelo uzit leta) takze to mame 8m +3r materska +??? dalsia materska . naozaj ani nevieme ci zije a ked odchadzala vravela ze chce byt doma tak 1-2r, ma mamu na dochodku co spolu byvaju(aupair). Takze ako poriesit takyto "zaskok". Pracovnu zmluvu mozete dat maximalne na 3r pokial je to na dobu urcitu, tu sa proste 2 zadkom na 1 stolicke nevyhnete.
Effka
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.