Autosedacka na prednom sedadle

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Autosedacka na prednom sedadle

Odoslaťod karkulka 79 »

Ahojte, nemam v tom celkom jasno, tak sa obratim aj na vas:
ako je to so sedenim dietata na prednom sedadle? Viem, ze nemoze byt zapnuty airbag... ale vo vseobecnosti, ak dam dieta do akejkolvek (zodpovedajucej) autosedacky, mozem ju umiestnit aj na predne sedadlo?
Ide mi o to, ze manzel ma firemne auto, 2-miestne, cize ked ide s dcerou (2 roky) dakde sam, dava si ju ku sebe na predne sedadlo. Len nevieme, ci je to uplne v poriadku...
karkulka 79

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Autosedacka na prednom sedadle

Odoslaťod ssiky »

No podla mna to nie je pripustne, aby dvojrocne dieta sedelo vpredu, hoci aj v autosedacke. pokial viem, tak zakon to neupravuje, ale povolene je iba vajicko proti smeru jazdy, ked je na prednom sedadle, samozrejme ked je vypnuty airbag. som pocula, ze zakon o cestnej premavke ma v tomto dieru, ze nehovori nic o tychto vajickach, ze mozu byt na prednom sedadle, ale ze sa to toleruje.
ale vacsie dieta v normalnej autosedacke by vpredu asi sediet nemalo. pokial viem, tak tusim o tomto zakon hovori, ze vpredu moze sediet len dieta vyssie ako 150 cm alebo starsie ako 12 rokov.
asi si treba prestudovat zakon. ale osobne by som to urcite neriskovala.
ssiky
expert

Odoslaťod Mischa: »

U nas v Rakusku to je bezne, ze dieta sedi v sedacke vpredu. Airbag by mal byt vypnuty (hovorime o sedacke nad 9m), pretoze je velmi nebezpecny pre deti - airbag je konstruovany na dospele telo a lebku.
Pokial sa inak neda, t.z. treba rychlo dieta previezt tak so zapnutym airbagom dat predne sedadlo co najdalej dozadu.
Najlepsie miesto pre autosedacku z hladiska bezpecnosti je stredne zadne sedadlo, najhorsie je sedadlo spolujazdca.
Mischa:
expert

Odoslaťod bagetka »

Pokial viem tak vpredu len vajicko proti smeru jazdy otocene. Aj to asi len v pripade ze je v aute iba sofer, inak ked som nesla sama autom islo aj vajicko do zadu,je to tam predsa bezpečnejsie ako sedadlo spolujazdca.
bagetka
začiatočník

Odoslaťod ketrinka »

Ahoj Karkulka,
my máme tento istý "problém". dvojmiestne auto a dvojročná dcéra vedľa vodiča v sedačke. ja som sa na to pýtala už dvoch policajtov, či tam malá môže sedieť v sedačke a obaja mi odpovedali, že je to na policajtovi, ktorý by nás zastavil. Obaja mi odpovedali, že by mi to rešpektovali, ak je dieťa pripútané v detskej sedačke.
Švagor má tiež firemné dvojmiestne auto a ked ho zastavili policajti a mal malého v aute, tak sa ich na to pýtal že či tam môže sedieť, tak mu povedali že ved je v sedačke tak môže.
Neviem, či to závisí od policajtov, ale ešte sme sa nestretli s tým že malú nemôžeme voziť v dvojmiestnom aute vedľa vodiča. :D
ketrinka

Odoslaťod ssiky »

No ja som teda nestudovala ten novy cestny zakon, ale kedysi to bolo tak, ze dieta mladsie ako 12 rokov alebo nizsie ako 150 cm vpredu sediet nemohlo. je sice pravda, ze kedysi neboli povinne autosedacky a ze teraz mozno sa to akceptuje, ked dieta sedi vpredu a je v autosedacke. co sa tyka autosedaciek, tak je v zakone velka medzera, myslim, ze sa neupravuje ani to, ze na prednom sedadle moze byt vajicko s babatkom. tak asi aj vacsie dieta tam sediet moze. ale ja by som to osobne neriskovala. hlavne ked auto nema predny airbag.
ssiky
expert

Odoslaťod Vroni »

Nie je to na policajtovi. Nový "cestný zákon" dieťa v sedačke na prednom sedadle povoľuje. Pri sedačke otočenej proti smeru jazdy (vajíčko) musí byť vypnutý airbag. Dieťa do 12 rokov a 150 cm nesmie byť bez sedačky vpredu prepravované (tuším podľa nového zákona ani vzadu :wink: ) Zákon o tom hovorí úplne jasne a žiadna diera tam nie je.
Vroni
pokročilý

Mood: Cool

Odoslaťod para »

Pokial sa sedacka neda umiestnit na zadne sedadlo, moze byt umiestnena aj vpredu na sedadle spolujazdca a to akakolvek vyhovujuca veku dietata. Ak ma auto zadne sedadla musia sa tieto na prepravu dietata do 12r a 150cm vysky uprednostnit.
para

spomienky na detstvo

expert

Odoslaťod Vroni »

Para, nemusia. Len sa to odporúča. Čiže ak máš povedzme tri sedačky, ktoré ti dozadu nevojdu, MUSÍŠ tu tretiu dať na predné sedadlo. Ak máš len jednu, mala by si ju umiestniť dozadu. Ak nie, tak nie, "nehrešíš" proti zákonu, len nenasleduješ odporučenie.
Vroni
pokročilý

Mood: Cool

Odoslaťod najJulinka »

para píše:Pokial sa sedacka neda umiestnit na zadne sedadlo, moze byt umiestnena aj vpredu na sedadle spolujazdca a to akakolvek vyhovujuca veku dietata. Ak ma auto zadne sedadla musia sa tieto na prepravu dietata do 12r a 150cm vysky uprednostnit.
Nooo a nam zas autu dali navod... a z 9 miest (resp.8,lebo jasne, že na vodičovom mieste autosedačka nemá čo byť :D :D :D ) su len 4 vhodne pre umiestneneie autosedačky a su to 3 v strednom rade a jedn v prednom... Inak celkom milé, že predajca na to neupozornil a hlavne tot auto vyrabaju 3 značky a viem, že v jednej nič take nie je........... my sa spoliehame, že navod nikto z policajtov nečíta.... ma skoro šlak trafil, ked sme auto kupili a toto som sa dočitlaa v navode....
najJulinka
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.