druhe dieťa a rodicovská dovolenka

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

druhe dieťa a rodicovská dovolenka

Odoslaťod polča »

som na RD s prvým dieťaťom v júni čakáme druhé. ako je to s MD? vraj treba doniesť papier 6 až 8 t pred TP a bude mi vyplácaný materský príspevok /6 mesiacov/ a nie rodičovský... ako je to? z coho mi materskú vyrátajú ked som nerobila 2 roky? treba sa hlasit na sociálke alebo na ZP ? poradte vdaka
polča
začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: druhe dieťa a rodicovská dovolenka

Odoslaťod zdenka1 »

ahoj,

tvoj lekar ti vystavi 6 tyzdnov pred porodom "ziadost o materske". s tymto tlacivom alebo jeho fotokopiou pojdes na UPSVR, ktory ti vyplaca RP, oni ho na zaklade toho pozastavia a original ziadosti zasles svojmu zamestnavatelovi (ak si bola pred 1.MD/RD zamestnana) alebo do SP (ak si zamestnana nebola) a pockas na rozhodnutie o uznani/neuznani materskeho. s tymto rozhodnutim alebo jeho fotokopiou pojdes znovu na UPSVR a ak ti bolo priznane materske, tak ti na zaklade toho rozhodnutia odnimu RP a budes dostavat len materske a ak ti materske neuznaju v SP, znovu ti bude UPSVR vyplacat RP (prvy mesiac dostanes aj materske aj RP ak ti bude uznane materske, pretoze RP sa vyplaca mesiac spatne)
zdenka1

expert

Odoslaťod polča »

vdaka za odpoved a z coho mi vyrataju materske?
z posledných výplat? diky
polča
začiatočník

Odoslaťod ssiky »

Polca
ak si stale zamestnana (teda zamestnavatel ti drzi miesto) a si na rodicovskej dovolenke a z tohto dovodu mas prerusene nemocenske poistenie, tak sa tato doba zaratava do doby zamestnania a bude ti vyplacane pocas 28 tyzdnov materske. vypocivata sa z pravdepodobneho zarobku, kedze si nerobila, lebo si bola na materskej a teraz si na rodicovskej s prvym dietatkom.
ale vlastne sa ti to bude vyratavat z vyplaty,ktoru si dostavala pred nastupom na prvu matersku, kedze to bude tvoj pravdepodobny zarobok. aspon tak to bolo u mna.
no dufam, ze som to vysvetlila dost zrozumitelne, treti rok na materskej robi so zrozumitelnym vyjadrovanim velke divy :wink: :wink:
ssiky
expert

Odoslaťod ssiky »

Skusim to este zrozumitelnejsie napisat
s tlacivom Ziadost o materske pojdes na svojim zamestnavatelom, ktory k tomu pripoji potvrdenie o pravdepodobnom zarobku, na zaklade ktoreho ti v SP vypocitaju matersku.
a s tou ziadostou o materske, ako napisala uz vyssie Zdenka, pojdes aj na urad prace, kde ti na zaklade tohto pozastavia vyplacanie rodicovskeho prispevku. a potom ked dostanes rozhodnutie z SP o priznani materskeho, tak s to odnesies znova na urad prace. ale vlastne to ti uz vyssie napisala Zdenka
ssiky
expert

Odoslaťod polča »

vdaka za info uz mam jasno pekny den
polča
začiatočník

Odoslaťod monika19 »

polca,vysku materskeho ti vypocitaju z prevdepodobneho zarobku-to vyplni vasa mzdarka v robote,ak sa ti pripadne nejak meni vyska platu(ja kazdy rok chodim podpisovat novy mzdovy dekret),tak z posledneho dekretu udaju sumu soc.poistrovni
monika19
expert

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.