Doba určitá - zastupovanie RD a MD

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Doba určitá - zastupovanie RD a MD

Odoslaťod siouxsie »

Ahojte, rada by som sa obrátila na Vás, kto sa trochu vyznáte v personalistike, s prosbou o radu. Problém sa týka pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú - zastupovanie počas RD a MD. Moja kamarátka ZDENKA nastúpila u zamestnávateľa do pracovného pomeru v 11/2006 s tým, že ju zobrali na dobu určitú, na zastupovanie RD a MD zamestnankyne (nazvem ju XY). Pani XY sa rozhodla svoju MD v septembri 2008 ukončiť a vrátiť sa späť do pracovného pomeru. Tak sa aj stalo. Avšak ZDENKIN pracovný pomer ukončený nebol a pokračovala ďalej vo výkone pridelenej práce, s vedomím svojho zamestnávateľa. Podľa môjho názoru sa týmto automaticky jej pracovný pomer preklasifikoval na pracovný pomer na dobu neurčitú. Pani XY však po troch, či štyroch odrobených mesiacoch uznala, že predsa jej len bolo lepšie na materskej, ako sa stresovať v práci a tak sa opäť vrátila po týchto odrobených mesiacoch na MD s tým, že do zamestnania nastúpi, až keď jej dieťa dovŕši vek 3 roky a riadne vyčerpá celý nárok na MD, t.j. v 11/2009. V súvislosti s týmto jej rozhodnutím zamestnávateľ napísal Zdenke písomné oznámenie, vraj v súvislosti s tým, že pani XY v mesiaci 11/2009 končí MD a nastúpi do zamestnania, dôvod uzatvorenia pracovného pomeru so Zdenkou tým pádom zaniká a bude musieť končiť k tomuto termínu pracovný pomer. Vraj jej túto skutočnosť oznamujú s dostatočným časovým predstihom a bla, bla, bla.
Podľa môjho skromného názoru zamestnávateľ nepostupoval správne a pracovný pomer Zdenky sa stal už v tom inkriminovanom mesiaci september 2008 pracovným pomerom na dobu neurčitú. Prosím, poraďte mi. Ďakujem. :)
siouxsie

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Doba určitá - zastupovanie RD a MD

Odoslaťod ssiky »

Ja si tiez myslim, ze pracovny pomer tvojej kamaratky sa zmenil na dobu urcitu. ked dana pani nastupila do roboty, tak zamestnavatel mal tvojej kamaratke dat vypoved, resp. ukoncit s nou pracovny pomer, kedze pani, ktoru tvoja kamoska zastupovala pocas RD, sa vratila spat do zamestanania.
tvoja kamoska predsa tie styri mesiace, co tam robila, ked uz pani XY nastupila do roboty, ju nezastupovala pocas materskej, ci rodicovskej dovolenky.
ja by som na jej mieste napisala zamestavatelovi, ze podla jej nazoru sa jej pracovny pomer zmenil na pracovny pomer na dobu neurcitu a ze teda neodide zo zamestnania. oni jej asi tak, ci tak daju vypoved.
ssiky
expert

Re: Doba určitá - zastupovanie RD a MDRe: Doba určitá - zast

Odoslaťod siouxsie »

ssiky ďakujem za Tvoj príspevok. Potvrdila si mi aj moju teóriu, len som si nebola svojim názorom celkom istá. Ako konštatuješ na konci, i keď sa kamoška ohradí voči postupu zamestnávateľa, pravdepodobne s ňou skončia prac. pomer výpoveďou, ale minimálne im dá jasne na javo, že si s ňou nemôžu robiť čo chcú a hoci je len zamestnanec, vie si brániť svoje práva. A tiež - pri odstupnom jej následne prináleží nejaká tá výpovedná lehota, resp. odstupné a aj to sa ráta. :wink:
siouxsie

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.