osamelá matka-prosím poradte ak viete....

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

osamelá matka-prosím poradte ak viete....

Odoslaťod katulik1978 »

Dobrý deň
Som v šiestom mesiaci tehotenstva a s partnerom sme sa rozišli. Chcela by som si ujasniť nasledujúce otázky.
1. budem na účely poberania materskej chápaná ako osamelá matka keď žijem v spoločnej domácnosti s mojimi rodičmi - dôchodcami?
2. môj ex priateľ je živnostník, má už 15 rokov firmu na výrobu istého tovaru. Do daňového priznania však nepriznáva všetky svoje príjmy takže jeho čistý príjem je takmer nulový. Ako mi súd vypočíta v tomto prípade výživné na dieťa???
3. budem mať nárok na vyplatenie výživného na matku do veku 2 rokov dieťaťa...v akej sume sa zhruba pohybuje táto čiastka? je stanovená nejaká minimálna hranica?
4. ex priateľ mi bude musieť prispieť na výbavičku...bude sa týkať 50% zo všetkých nákladov??? Budú pred súdom platiť iba bločky z registračnej pokladne, alebo ak napr. kupim kočiarik používaný od súkr. osoby a táto mi vystaví potvrdenie o kúpe za takú a takú sumu, bude toto potvrdenie platné pred súdom? Nemám totiž peniazie na zakúpenie kočiarika priamo z predajne...
5. ex priateľ mi bude musieť poskytnúť príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Kedy a kde treba o tento príspevok požiadať? Ktorých nákladov sa to týka???
katulik1978

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: osamelá matka-prosím poradte ak viete....

Odoslaťod angua »

ahoj katulik,
predovšetkým je mi ľúto, že si sa zaradila k nám slobodným mamičkám. prajem Ti veľa, veľa síl do budúcna.
neviem Ti odpovedať na všetky otázky, ale aspoň na prvú:
osamelá matka je iba tá žena, ktorá žije v domácnosti sama. vypisuje sa na sociálke Čestné prehlásenie a podľa mojich info to nikto nekontroluje. ale aby Ti vyplácali materskú dlhšie, nesmieš žiť v domácnosti s nikým iba so svojim dieťaťom/deťmi.
angua
expert

Odoslaťod katulik1978 »

Anqui ďakujem za odpoveď, moc ma nepotešila...Ale čo už. myslela som že sa medzi ne rátať budem...
K.
katulik1978

Odoslaťod uzlik »

to ma mrzi ze si sa pridla k nam slobodnym mamickam :cry:
ale dopredu ti poviem kroky ktore nerob nedavaj dietatu meno po jeho otcovi teda priezvisko s tym je potom problem
problem moze byt aj s tym ci otec dietata bude chciet potvrdit otcovstvo moze sa stat ze nie ..
a v tomto pripade ma narok aj na stretavanie sa s dietatkom ujasni si ci to vobec chces
a vyzivne si myslim ze ked je niekto zivnostnik nieco odvadzat musi aspon niaku aj ked smiesnu sumu .. v tomto pripade mu sud vypocita urcite aspon 70eur vyzivne mne bolo poradenych 100eur od UPSV mozes sa potom obratit na nich .. kedze ma syncek zdravotne problemy

ako osamela matka musis naozaj zit uplne sama, inak sa to tak nechape

a co sa tyka tych nakladov, to som si nie ista ale podla mna taky zakon neexistuje ze tvoj ex je povinny .. museli by ste byt manzelia ale to nikde neuvadzas takze neviem a museli by ste zit v spolocnej domacnosti neviem presne kolko rokov ale myslim ze 5 a v tom pripade musi platit vyzivne a aj tebe prispevok niake odskodne ze si na materskej a si stratova .. ale podmienka je toho spolocneho byvania a platenia uctov spolu

asi ta tu nikto velmi nepotesi ale ja riesim sud uz tristvrte roka a nikam som sa zatial nepohla :cry:
tak zelam vela sil a krasne tehulkovanie, hlavne si uzivaj babatko a na ostatne zabudni hlavne nech je mimco ok .. vlastne po jeho narodeni dostanes krasne peniazky a mozes mu nakupit vsetko potrebne aj potom dovtedy kym je malicke sa uspokoji aj s tym ze bude spinkat na posteli vedla teba co urcite oceni kedze budete spolu 9 mesiacov :D
a saticky .. daj adresku ja nieco pohladam urcite a poslem ti zopar aj ked nie uplne najuzasnejsich a najmodernejsich veciciek ale urcite potesia ked mas zaujem :D napis mail pekny dnicek a hlavu hore
uzlik

Odoslaťod xSarahx »

Mne socialna poistovna poslala mailom cestne prehlasenie, kde sa okrem ineho pise "...a nežijem s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka"
A ten znie "Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."

Nie som pravnik, no podla mna aj ked slobodna matka s niekym zije, no vsetky naklady(najomne atd). preukazatelne plati sama, ma narok na predlzenu matersku.

Ja som napr. slobodna, trvale bydlisko mam u rodicov aj s malym, no byvame v prenajatom byte a ten nemame nikde nahlaseny ako prechodny pobyt. Na socialke som opisala tuto skutocnost a oni mi matersku o tych 9tyzdnov predlzili.
xSarahx

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.