narok na matersku

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: narok na matersku

Odoslaťod takakika »

Dobrý deň,

nie je možné v súčasnosti zvýšiť materské prostredníctvom DNP, nakoľko je treba získať 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom, a keďže ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, je vždy nutné sa poistiť ešte pred otehotnením - aby vôbec nárok na materské z DNP vznikol. Tých 26 týždňov, ktoré spomínate, sa viaže k výške materského z DNP: ak totiž DNP trvalo nepretržite aspoň 26 týždňov pred pôrodom, potom sa bude prihliadať na skutočnú výšku vymeriavacích základov, z ktorých bolo zaplatené poistné na nemocenské poistenie. Ak ste platili maximálne poistné na DNP nepretržite aspoň 26 týždňov pred pôrodom, bude aj výška Vášho materského maximálna. Avšak ak DNP netrvalo nepretržite aspoň 26 týždňov pred pôrodom a Vy ste si platili maximálne poistné, bude Vám to na nič, pretože v takomto prípade Vám priznajú iba minimálne materské. To je k tej podmienke 26 týždňov pred pôrodom, o ktorej sa však môžeme baviť len vtedy, ak si osoba platí DNP ešte pred otehotnením.

Čo sa týka inej alternatívy zvýšenia materského - ak pôrod nastane budúci rok, rozhodujúcim obdobím na výpočet materského bude celý rok 2011. Materské sa vypočíta z vymeriavacích základov, ktoré mala manželka u zamestnávateľa v tomto roku - čiže by napríklad nepomohlo ani to, keby jej zamestnávateľ zvýšil mzdu pár mesiacov pred nástupom na materskú dovolenku. Alternatívou by bolo iba zmeniť zamestnávateľa, u ktorého by mala manželka vyššiu mzdu, avšak u takéhoto zamestnávateľa by musela byť zamestnaná minimálne 90 dní pred vznikom nároku na materské (t. j. 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu), inak by sa pri výpočte materskej znovu prihliadalo na vymeriavacie základy, ktoré dosiahla u predchádzajúceho zamestnávateľa. Alternatívou môže byť aj to, že materské budete poberať vy, ak máte vyšší vymeriavací základ ako manželka. Avšak v čase poberania materského nemôžete vykonávať zárobkovú činnosť ako zamestnanec.
takakika
 
Príspevky: 47

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.