prechod z MD na RD + vypoved

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

prechod z MD na RD + vypoved

Odoslaťod lucia303 »

Dobry den,
chcela by som Vas poziadat o radu ohladne prechodu z materskej na rodicovku a to ci do Socialnej poistovne treba nahlasit iba skoncenie poberania materskej a poziadat zamestnavatela o rodicovsku dovolenku? Alebo treba vybavit este niake ine formality? Tiez by ma este zaujimalo, ze ja od 1.11.2011 nastupim na RD a zamestnavatel mi oznamil, ze ku dnu 31.12.2011 rusi prevadzku, z coho vyplyva, ze aj mne da vypoved, ktora bohuzial bude platna, ale zaujimalo by ma, ci mi zamestnavatel musi schvalit, ked este pred terminom vypovednej doby (co v mojom pripade su dva mesiace), ho poziadam o ukoncenie pracovneho pomeru dohodou a ci pripadne mam narok na odstupne aj ked som na RD. Ked dostanem vypoved, co a akej institucii musim oznamit pripadne poziadat. Dakujem velmi pekne za cenne informacie.
lucia303
 
Príspevky: 39

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: prechod z MD na RD + vypoved

Odoslaťod Kika Kovacikova »

Dobrý deň,

pokiaľ ide o formálny prechod z materskej na rodičovskú dovolenku:

O rodičovskú dovolenku je treba požiadať. Až vtedy, keď zamestnanec požiada o rodičovskú dovolenku, je zamestnávateľ povinný mu ju poskytnúť. Podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky. Kým v prípade materskej dovolenke žene stačí predložiť zamestnávateľovi predpísané tlačivo od gynekológa (Žiadosť o materské), pri rodičovskej dovolenke neexistuje na to určený formulár, je preto vhodné podať osobitnú žiadosť.

Zamestnávateľ ohlási na Sociálnej poisťovni ukončenie materskej dovolenky (poberanie materského) a čerpanie rodičovskej dovolenky (prerušenie nemocenského poistenia), mal by tiež túto skutočnosť oznámiť aj zdravotnej poisťovni (ale bolo by vhodné sa pre istotu informovať, či tak urobil).

Zamestnankyňa nemá oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni - iba ak chce, aby za ňu štát platil poistné na dôchodkové poistenie, podá si prihlášku na dôchodkové poistenie na Sociálnej poisťovni (tlačivo Registračný list fyzickej osoby). Osoba, ktorá je zároveň sporiteľom, najneskôr v deň podania prihlášky na dôchodkové poistenie musí oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne skutočnosť, že sa rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa (tlačivo Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení).

Pokiaľ ide o výpoveď:

Ak Vám dá zamestnávateľ výpoveď z toho dôvodu, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje, táto výpoveď bude platná, hoci by ste boli na rodičovskej dovolenke (v ochrannej dobe), pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak ZP neustanovuje inak. Zamestnankyňa má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. V takom prípade jej patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62 Zákonníka práce.

V žiadnom prípade si to však nevykladajte tak, že teraz prídete iniciatívne za zamestnávateľom, že chcete skončiť pracovný pomer dohodou, počkajte si na výpoveď z jeho strany - tá musí byť písomná a doručená! Až potom ho písomne požiadajte, že netrváte na výpovednej dobe, že chcete odstupné (zmyslom toho ustanovenia Zákonníka práce je totiž zrušenie súbehu výpovednej doby a odstupného, zamestnanec by si mal v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa vybrať, čo mu z týchto dvoch možností viac vyhovuje).

Ak sa Vám skončí pracovný pomer, môže za Vás ako osobu, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov, štát platiť poistné na dôchodkové poistenie (ohlásiť túto skutočnosť treba Sociálnej poisťovni na tlačive Registračný list FO) a takisto poistné na zdravotné poistenie (ohlásiť túto skutočnosť treba Zdravotnej poisťovni na tlačive Oznámenie o zmene platiteľa poistného).

Odo dňa, ako sa Vám skončí pracovný pomer, prestávate byť povinne nemocensky poistená, ako aj povinne poistená v nezamestnanosti, môžete si však platiť takéto poistenie dobrovoľne (ak máte záujem, môžete sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v Sociálnej poisťovni).

Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny si požiadajte o rodičovský príspevok, bude Vám vyplácaný, kým dieťa nedovŕši 3 roky veku.
Kika Kovacikova
začiatočník
 
Príspevky: 140

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.