Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Odoslaťod bajocka »

Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť v jednej veci. Totižto minulý rok som využila príspevok rodičovi pri nástupe do zamestnania z RD vo výške 25% z nevyplateného RP do dovršenia 3 rokov dieťaťa , vedela som, že ak by som sa vrátila k poberaniu RP tak by mi bol už vyplatený len vo výške 75% RP do 3 rokov dieťaťa / u nás konkrétne do 6/2011/. Avšak dcérka má silnú astmu a tak som požiadala o predlženie RD, tak sa aj stalo a od 7/2011 som na predlženej RD. Výška RP však je aj naďalej len 75% RP. Nerozumiem tomu :no: , veď príspevok /25%/ my bol vypočítaný len do 3 rokov, takže mi vychádza, že teraz by to už mal byť RP v plnej výške. Tak vlastne prichádzam o 1/4 RP. Ako to vlastne je?
:-?? Ďakujem vopred za odpoveď.
bajocka
 
Príspevky: 3

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Odoslaťod Kika Kovacikova »

Dobrý deň,

v prechodných ustanoveniach zákona o rodičovskom príspevku (zákon č. 571/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov), konkrétne § 12b ods. 7, nájdeme nasledovné vysvetlenie:

"Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a jednej z oprávnených osôb sa vyplatil príspevok rodičovi podľa osobitného predpisu účinného do 31. decembra 2010, o nároku na tento rodičovský príspevok pri starostlivosti o to isté dieťa sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona účinného od 1. januára 2011.

Z tohto vyplýva, že ak Vám bol príspevok rodičovi poskytnutý napríklad za obdobie 8 mesiacov, potom 8 mesiacov budete poberať RP znížený o 25 % a od 9. mesiaca by ste mohli poberať RP v plnej výške.
Kika Kovacikova
začiatočník
 
Príspevky: 140

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Odoslaťod bajocka »

Kika Kovacikova píše:Dobrý deň,

v prechodných ustanoveniach zákona o rodičovskom príspevku (zákon č. 571/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov), konkrétne § 12b ods. 7, nájdeme nasledovné vysvetlenie:

"Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a jednej z oprávnených osôb sa vyplatil príspevok rodičovi podľa osobitného predpisu účinného do 31. decembra 2010, o nároku na tento rodičovský príspevok pri starostlivosti o to isté dieťa sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona účinného od 1. januára 2011.

Z tohto vyplýva, že ak Vám bol príspevok rodičovi poskytnutý napríklad za obdobie 8 mesiacov, potom 8 mesiacov budete poberať RP znížený o 25 % a od 9. mesiaca by ste mohli poberať RP v plnej výške.


Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Potešili ste ma, len by som sa vás chcela ešte opýtať a upresniť si to:
takže ja som si v 03/2010 žiadala o príspevok rodičovi vo výške 25% , ktorý my bol vypočítaný a vyplatený do 3 rokov dcérky t.j. do 6/2011 (bolo to do dvoch rokov dcérky 256x4mesiacex25%= 256 eur a 164,22x12mesiacovx25%=492,66 eur) spolu to bolo za 16 mesiacov. Potom som poberala na maličkú príspevok na starostlivosť o dieťa. Od 01/2011 som si požiadala o RP a bol mi vyplácaný vo výške 75% do 06/2011 do 3 rokov dcérky. No a teraz mám tú predlženú RD. Ak som dobre pochopila, tak 16 mesiacov mám poberať znížený RP a potom mne to vychádza že od 05/2012 už by to bolo v plnej výške. Dobre som to pochopila? :-?? Ďakujem už vopred za odpoveď.
bajocka
 
Príspevky: 3

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Odoslaťod Kika Kovacikova »

áno, tak to vyplýva z citovaného paragrafu: rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku, čiže ak to bolo 16 mesiacov, potom 16 mesiacov poberáte RP v sume 75 %, potom by ste mali znovu poberať RP 100 %.
Kika Kovacikova
začiatočník
 
Príspevky: 140

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Odoslaťod bajocka »

ďakujem Vám za odpoveď :D . Na UPSaR mám ísť už teraz a žiadať, alebo potom až v roku 2012?
bajocka
 
Príspevky: 3

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Predlžená RD a výška rodič.príspevku

Odoslaťod Kika Kovacikova »

A dôvod, prečo by ste chodili na úrad práce? Rodičovský príspevok by Vám mali automaticky vyplatiť vo výške 190,10 eur, akonáhle prejde obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi.
Kika Kovacikova
začiatočník
 
Príspevky: 140

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.